Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

O decizie grea....

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Salutare,
Nici nu stiu cum sa incep ceea ce vreau sa impartasesc cu voi. Oricum as vrea sa o tratati ca o confesiune nicidecum ca o lauda din partea mea. Doar ca e ceva ce nu imi da pace de cateva zile.
Acum o saptamana in urma, chiar vinerea trecuta, suna telefonul. Numar necunoscut, apelant din UK. Resping. M-au mai sunat destui de la "Microsoft" sa imi spuna ca am probleme cu calculatorul. Cunosc povestea si chiar nu aveam chef de prostiile lor. Suna a doua oara, resping. Dupa nici un minut primesc mesaj vocal de la acelasi numar. Curios il ascult.
O voce care mie nu mi se parea cunoscuta dar se pare ca cel care ma sunase stia ceva despre mine si trecutul meu. In cele 30 de secunde cat a durat mesajul vocal m-a facut curios sa ii trimit mesaj si sa ma sune el inapoi (defapt asta a fost cererea lui).
Ma suna si se prezinta Thomas Hin. Ma intreaba ce mai fac si cum imi merge. Ma intreaba daca m-am mutat in Romania sau sunt tot in Norvegia. Si atunci pica si fisa mea: Pe asta-l stiu.

Defapt eu cu Hin am mai avut o conversatie telefonica acum 2 ani in urma. Hin defapt este un "head hunter". Acum doi ani i-am spus ca eu am in plan sa ma relochez din Norvegia in Romania cu tot cu familie. Plan care nu am reusit sa il duc la bun sfarsit datorita instabilitatii socio-politice din Romania asa ca acum jumate de an ne-am hotarat sa ramanem in Norvegia. (poveste care am mai spus-o pe alocuri pe SP).
Omul a avut in vedere asta si se pare ca cei de la VARD Ficantieri au nevoie de oameni pe post de manager de proiecte.
I-am spus ca in general marea problema este distanta pana la noua locatie, care pe langa drumul de o ora mai am nevoie sa trec si cu un feribot, lucru deloc de neglijat.
Hin a pulsat si imi spune: dar daca iti aranjez sa primesti banii de drum si ca sa compensezi timpul pierdut, sa poti lucra 1-2 zile de acasa, fara sa fii nevoit sa te duci in santier (pentru ca jobul se referea la santierul VARD din Bratvag. Acelasi santier care au lucrari cu VARD Tulcea....eu fiind tulcean )
Dupa oferta asta deja simteam o presiune. Simteam ca asta vrea sa faca pe dracu in patru sa ma agate. Sa imi ofere tot ce vreau doar sa ma ia. Plus ca el ma cauta pe mine, nu eu pe el.
Apoi imi arunca si cealalta bombonica: Si pe langa asta Daniel, ce zici daca salariul tau va fi mult mai mare ? Si cum ti s-ar parea daca ai avea salariul din Norvegia dar vei lucra in Romania - Tulcea, mai ales ca tu esti tulcean si vei lucra in orasul tau ?
Mda, ce sa zic, asta chiar e bun. Stie unde sa atinga punctele sensibile si stie cum sa te rascoleasca. Sincer pe moment am crezut ca joaca la cacealma ca sa vada reactia mea.
I-am raspuns ca pe moment nu stiu sa ii dau un raspuns. Vreau oferta clar, negru pe alb. Omul fericit. L-am simtit. Eu curios sa vad cat de mult poate cineva sa mearga cu oferta.

Ca sa fim clari, eu aici unde lucrez e un job de vis. Nu am norma, nu am program, sefi de treaba, colectiv super ok, stres deloc, positie buna, sunt foarte bine privit in companie (mi se accepta mofturile), ajung repede la munca si inapoi si recent si sotia a fost angajata aici pe post de bucatar la cantina. O chestie deloc de neglijat.

In fine, la finalul discutiei telefonice a ramas ca el sa discute cu vice-presedintele de la VARD, Fredrik Hessen (adica al doilea sau al treilea om in companie) si sa ii prezinte propunerea discutata la telefon. Daca Fredrik accepta termenii si conditiile, ramanea sa am un interviu cu Fredrik.

In fine, zilele au trecut si ieri ma suna Hin: Daniel, Fredrik a acceptat toate conditiile si ei te vor. Mai mult ca orice, ei te vor.
Nu exagerez ca m-a luat cu frisoane. Pentru ca eram ferm convins ca nu vor accepta. Stiu, unii vor crede ca sunt nebun, cum adica eu sa nu accept asa ceva, ceva mai bun. Doar ca pentru mine banii si pozitia intr-o firma nu inseamna totul. In cei doi ani de zile in care am fost la distanta de sotie si copii am realizat ca banii si jobul este fix-pix. Eu am pierdut doi ani de zile din viata copiilor mei, timp care nimeni nu mi-l da inapoi. Eu daca accept asta imi va fi un pic dificil si cred ca cel mai dificil va fi daca voi fi relocat in Tulcea pentru ca atunci unde vor ramane copii si sotia ??? In Norvegia? Deja ne-am mutat inapoi, acum iar ne mutam in Romania ? Deja am mutat copii de colo-colo. Cred ca e de ajuns. De asta pe mine nu ma incanta catusi de putin jobul....desi Hin tot insista.

Aseara am avut o video-discutie cu Hin pe skype de aproximativ o ora. Mi-a dat mai multe detalii printre care cele mai importante care le-am retinut este ca Fredrik vrea o echipa de super-ingineri pe post de manageri care sa rupa gura targului. Ma, oi fi eu inginer bun, dar niciodata nu m-am considerat super. Poate altii da, eu niciodata. Am discutat despre multe si se pare ca Hin chiar stie cu ce se mananca head-hunting-ul dar nu m-am lasat dus de miraj si promisiuni. Semnat negru pe alb e tot ce conteaza.
Intre timp eu m-am uitat pe joburile pe site-ul VARD si postul asta nu l-am gasit. Nu e public. Habar nu am de ce. Poate e o chestie de politica interna cand se apeleaza la companii de recrutare.

Acum a ramas ca Hin sa aiba o discutie cu Fredrik si sa stabileasaca o zi in care sa ne vedem si sa discutam.
Sincer am emotii. Nu stiu ce o sa iasa. Dar pe partea celalta sincer nu ma incanta absolut nimic. Orice mi-ar da. Uneori simt ca as fi preferat sa nu ma sune.
Sotia mi-a spus sa ma duc sa vad despre ce este vorba. Macar sa nu imi para rau mai tarziu ca nu m-am dus. Aici are dreptate.

O sa va tin la curent cu evolutia si decizia. Cross finger.

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 11:05.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Baftă.

#3
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Salut,

Am discutat si eu cu HIN ieri la telefon vreo 20 de minute pentru un post de inginer proiectant naval in Norvegia, tot asa de insistent era. Eu sunt in Germania acuma, incepuse sa-mi spuna despre Norvegia si ce avantaje are fata de Germania etc. Postul este in Alesund daca tin minte bine, i-am spus ca sunt interesat din iunie, i-am spus sa-mi dea mai multe detalii despre post, job description, salariu etc. A spus ca nu are acuma. Tot asa a spus ca va transmite datele mele unui manager de la VARD si ca voi avea un interview. Eu am lucrat la VARD Tulcea din 2012 pana in 2016.

Acum astept sa vad ce-mi propune concret, vorba ta "negru pe alb", un document draft ceva.

L-am intrebat ce proiecte au cei de la VARD Norvegia (desi pot sa aflu daca sunt 2,3 fosti colegi) si mi-a spus "we have plenty of work"...da mersi.

Mai spunea ca e in cautare de 10 ingineri.

Edited by foca28, 05 April 2019 - 11:07.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Opa...hai ca ne adunam. E bine asa.
Oricum eram sigur ca nu sunt singurul desi din discutii Hin te face sa simti ca esti "the one", "the choosen".
Desi, din ce am tras eu concluzia se promite marea cu sarea pentru ca ei iau comision baban din treaba asta.
Postul banuiesc ca este acelasi pentrru ca da, e in apropiere de Alesund...dar Bratvag este la 45km de Alesund...si e ceva de mers. Acum faza e ca cei de la VARD au si birouri in centrul Alesund-ului dar din ce am inteles este vorba de santier, nu de birourile oficiale.
Posibil sa ne si cunoastem pentru ca banuiesc ca ai terminat facultatea de Nave din Galati....

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 11:12.


#5
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Da, exact asa ma lua, esti potrivit bla bla. Head hunting lines...

Situatia ta e un pic diferita, esti pe management, eu sunt pe proiectare.."la sapa" cum s-ar spune. Desi am coordonat si cateva nave cand eram la Tulcea.

Nu am terminat Nave, am terminat TCM la Galati, am intrat la VARD cu bursa, cand era programul inca activ.

Poate cunoastem persoane comune de pe acolo.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Pai faza e ca Hin nu mi-a spus mie clar pozitia si denumirea postului...cumva a si eschivat treaba asta spunandu-mi ceva de genul: titlul jobului nu conteaza, important e ce faci.
Partial corect. Pentru ca asa cum ai spus si tu, una promite si alta ti se vara sub nas si posibil e proiectare...adica "la sapa". Eu din ce am inteles ar fi doua pozitii: una de manager si alta de coordonator 3D. Eu la coordonator 3D nu vreau, pentru ca asta fac acum...iar asta nu m-ar avantaja in viitor sa cresc in grad. E o pozitie maxima si acolo ramai. Pe  cand manager, e alta dicutie.

Acum depinde de ce departament. La mine era in discutie departamentul de masini si tubulatura. Dar din ce am inteles se vrea si pentru structuri.

Eu de aici nu as pleca si nici nu sunt incantat sa plec.

Intra-devar stiu si eu programul ala de bursa cu santierul. A fost ok. Eu nu m-am bagat desi eram eligibil. Ma simteam oarecum constrans sa raman orice ar fi, dar pe parcea cealalta era o rampa de lansare dupa facultate ceea ce era super bine. Eu in schimb am prins la IcePronav, dupa practica am ramas la ei sa lucrez part-time pana am intins-o in Norvegia.

Quote

L-am intrebat ce proiecte au cei de la VARD Norvegia (desi pot sa aflu daca sunt 2,3 fosti colegi) si mi-a spus "we have plenty of work"...da mersi.
Nu mi-a spus-o dar cunosc melodia. Au simtit-o altii pe pielea lor cand a fost criza aia si dadeau afara pe capete si la VARD si peste tot...

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 11:22.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Bafta. Eu am avut oferte pentru Bruxelles, Stockholm si Frankfurt...le-am refuzat, mi-a fost greu sa las familia aici, plus ca salariile alea mari acolo vin si cu un cost al vietii destul de ridicat. Ce ai primit tu, job acolo cu lucrat de aici e superb. Felicitari si multa bafta!

Si pe mine, ca abordare, la fel...ai toate calitatile, experienta necesara (le prezentasem portofoliul de proiecte)...insistente, reveniri cu oferte mai bune...

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu mai bine stai tu pe curu' tau si tii bine stransa pasarea din mana?

#9
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Posttehnics, on 05 aprilie 2019 - 10:50, said:

Fredrik vrea o echipa de super-ingineri pe post de manageri care sa rupa gura targului.
Intre timp eu m-am uitat pe joburile pe site-ul VARD si postul asta nu l-am gasit. Nu e public. Habar nu am de ce. Poate e o chestie de politica interna cand se apeleaza la companii de recrutare.
Acum vreo doua luni, fost contactat si un tovaras de-al meu, tot pentru Tulcea. Cand au ajuns la partea cu salariul, s-au incheiat discutiile. I-au oferit doar vreo 8 mii euro  cu promisiuni ca pe viitor poate creste, ca-i dau si masina de serviciu cu benzina fara numar, bla bla...
Daca tie iti dau un salariu dublu fata de cat ai acum, merita deranjul. Altfel, de ce sa pleci de la un loc de munca linistit si civilizat, pentru a lucra si trai in Tulcea?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Multumesc mult. Chiar apreciez.
Asa cel putin vad si alte perspective si puncte de vedere.
A fost la final si discutia de salariu prin care Hin a incercat oarecum sa il las pe el sa negocieze salariul. I-am spus ca nu, prefer ca eu sa discut salariul direct cu Fredrik. Nu prea i-a convenit (l-am simtit nu ca mi-ar fi spus-o) dar nu a avut incotro.
Eu oricum i-am spus ca familia e pe primul loc si apoi vine jobul si salariul.
La fel a incercat sa imi explice ca e mai misto sa lucrez intr-o firma cu renume international si mii de angajati decat intr-o firma cu 50-60 de angajati cum e acum....desi noi avem un portofoliu destul de bun la nivel de firma. I-am raspuns ca prefer sa lucrez intr-o firma mica unde ma simt super decat intr-o firma mare unde posibil sa nu ma simt confortabil.

#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.12.2016
Poate te ajut, sau poate te incurc mai tare, insa hai sa-ti spun ce mi-a zis un coleg de scoala care a emigrat in Canada acum mai multi ani:
"Bani se pot face si aici in tara. Insa ce fac cand cobor din Mercedes si intru cu pantofii noi Louis Vuitton in noroi?"

Edited by 2Unlimited, 05 April 2019 - 11:35.


#12
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019
Pana si ultimul sat "amarat" din Norvegia e la ani lumina de Tulcea (am vizitat Norvegia ca turist si am vazut cum se traieste acolo). Cum am mai zis: macar dublul salariului NET pe care il ai acum, altfel nu merita deranjul.

Edited by Menela0s, 05 April 2019 - 11:38.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Eu zic ca ai viata buna in No, in locul tau nu as pleca.

View Postgeorge_alexandru, on 05 aprilie 2019 - 11:22, said:

am avut oferte pentru Bruxelles, Stockholm si Frankfurt...le-am refuzat, mi-a fost greu sa las familia aici,
Pai de ce sa nu iei si familia cu tine? Ei nu au dreptul sa se bucure de viata din occident? :habarnam:

#14
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Tehnics, n-as vrea sa fiu in pielea ta, sa trebuiasca sa iau decizia asta.
Singurul aspect pe care nu l-ai prezentat este parerea familiei. Ei ce spun despre asta? Ca doar pentru ei muncesti...

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Sincer acum parca m-am mai linistit cand am auzit ca mai sunt si alti candidati. Mi se parea prea ireal ce se intampla.
Acum legat de treaba asta nu salariul e problema.
Problema este ca ce se va intampla daca peste 2-3 ani va fi iar o criza ? Daca voi fi obligat sa plec in Ro ? Nu mai vreau sa ma car cu copii si nevasta dupa job. E deja prea mult.

Aici, unde sunt acum, am o garantie mai mare ca daca vin vremuri nasoale nu voi fi primul care pupa usa. Defapt eu am ramas pe pozitie cand a fost criza in 2016...multi au fost dati afara sau somaj.

#16
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Cred ca tine de ce esti dispus sa sacrifici. Fiecare si-a cladit un loc al sau unde este acuma.

La tine e mai complicat, in primul rand familia.

La mine este putin mai simplu, zvonuri sunt la mine aici ca in Iunie o sa cam zboare niste oameni de pe aici deci oferta lui HIN este tentanta. Aici am prietena, stie de situatie si imi respecta orice decizie.

In cazul meu astept un interview cu VARD apoi o oferta (cel putin draft) in care sa scrie toate conditiile.

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postclaz, on 05 aprilie 2019 - 12:12, said:

Tehnics, n-as vrea sa fiu in pielea ta, sa trebuiasca sa iau decizia asta.
Singurul aspect pe care nu l-ai prezentat este parerea familiei. Ei ce spun despre asta? Ca doar pentru ei muncesti...
Familia mea se rezuma la nevasta si copii. Mama, tata, fratemiu nu stiu despre asta si sincer nici nu cred ca m-ar influenta ei cu ceva.
Nevasta-mea mi-a spus doar sa ma duc si sa vad despre ce este vorba. Dar oricum o simt ca nici ea nu si-ar dori sa ma duc la VARD cu toate avantajele...
Pentru ca, asa cum am zis, ea are deja un contract cu firma la care lucrez. Nu e contract permanent ci doar de suplinitor, dar este. Ma gandesc ca daca voi pleca, ii vor taia si ei macaroana...ceea ce nu-i bine.

View Postfoca28, on 05 aprilie 2019 - 12:18, said:

Cred ca tine de ce esti dispus sa sacrifici. Fiecare si-a cladit un loc al sau unde este acuma.

La tine e mai complicat, in primul rand familia.

La mine este putin mai simplu, zvonuri sunt la mine aici ca in Iunie o sa cam zboare niste oameni de pe aici deci oferta lui HIN este tentanta. Aici am prietena, stie de situatie si imi respecta orice decizie.

In cazul meu astept un interview cu VARD apoi o oferta (cel putin draft) in care sa scrie toate conditiile.
La mine e mai complicat intr-adevar. Am casa, masina, purcel, catel. Adica nu e asa de simplu sa imi iau bagajele si sa plec (chiar daca ar fi sa vand casa si sa imi cumpar alta...nu e simplu si ies cam in pierdere pentru ca plec de la o zona mai ieftina catre o zona mai scumpa in domeniul imobiliar).
Sa fac naveta nu-mi convine. Am un coleg care facea naveta de la Alesund si pana la urma s-a mutat cu chirie in zona mea..dar nu are copii, familie.
Cu lucratul de acasa e apa-in-ochi. Pentru ca daca e nevoie de tine, mort-copt trebuie sa fii acolo. Si cunosc in general jobul asa ca rare sanse sa lucrez de acasa.

Stiu, Hin promite pentru ca asta-i meseria lui. Nu-l condamn.

Iti doresc succes la interviu. Poate va fi ceea ce iti doresti.

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 12:23.


#18
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Doar de sotie si copii intrebam cand am zis "familie". E foarte importanta situatia si parerea lor. Cel putin asa vad eu.
Eu zic sa-i zici omului ca esti foarte interesat de post, dar in momentul asta nu poti face pasul catre oferta lui.
Zi-i ca intr-un oarecare viitor raspunsul catre el poate fi altul. Adica lasa-ti deschisa o viitoare negociere, sa te mai caute, si in functie de situatia de-acolo si de cea din tara iei o decizie buna pentru voi.
Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate