Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

O decizie grea....

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostpexCom, on 05 aprilie 2019 - 13:44, said:

Job-ul respectiv se poate face doar din Tulcea?
Nu vreau să înfluențez, dar eu în locul tău aș rămâne în Norvegia.
I-aș spune că accept postul respectiv doar în NO și aș cere salariu dublu decât cel pe care îl ai acum. Dacă tot te vor.

Dacă nu merge, aș fi liniștit că am încercat și nu aș pierde nimic.
Vezi tu, cand esti manager trebuie sa mai si calatoresti unde iti cere jobul. Nu neaparat in Tulcea, dar in mare majoritate da, acolo, pentru ca structura si instalatiile se fac in Tulcea iar nava se aduce in Norvegia si se termina finisajele.
Daca eu trebuie sa plec o luna in Tulcea, nevasta-mea ramane in Norvegia cu 2 copii pe cap si o ditamai casa, singura. Nu e usor.
Mie mi-ar fi bine, dar lor ?
Legat de salariu si aici e cu dus si intors. In Norvegia salariul este impozitat pe baza de tabel...cu cat castigi mai mult, cu atat platesti mai mult, nu e procent fix. Nu stiu acum cat as plati pentru un salariu dublu...
Sincer, as pleca doar daca si numai daca i-ar garanta si sotiei un job in cadrul VARD, plata drumului si un salariu mai mare. Atunci poate ma mai gandesc....

#38
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu stiu ce sa zic cu criza... E destul de greu de previzionat cand vine o criza. Daca vesnic am astepta o criza, nu am mai risca nimic. Nici sa incerci un job nou, nici sa cumperi o casa mai mare etc. Da, e o sabie cu doua taisuri, dar trebuie sa mai si risti. Nu vrea sa ma pronunt in cazul initiatorului (dar tot o fac): daca el e fericit unde este acum, nu are sens sa se avante.

Edited by SPX808, 05 April 2019 - 13:58.


#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postgiuliani, on 05 aprilie 2019 - 13:45, said:

Legat de dilema ta, chiar mi se pare o chestie de rumegat, si tu esti singurul care trebuie sa te gandesti la raspunsurile urmatoarelor intrebari:
1. cat de mari sunt copiii? merg la gradinita/scoala? e mai complicat atunci - copii merg amandoi la gradinita.
2. cat de sigur esti ca daca te intorci in RO nu iti vei dori / nu vei fi obligat sa pleci -din nou in strainatate? Mi se pare mai greu de facut drumul Norvegia-RO-Norvegia decat o plecare ulterioara din Norvegia in Germania sa spunem. Pt ca in Ro ai familie si prieteni de care copiii se vor atasa mult mai mult decat de niste eventuale cunostinte in Norvegia, - ideea este ca eu gandesc pe termen lung. Trag spre Norvegia pentru ca am deja 10 ani munciti aici. In Ro am doar 1 an jumate pe cartea de munca. Iar la pensie o sa iau ciu-ciu daca ma mut de colo-colo
3. ce sanse ai in Tulcea la santierul naval sa obtii un alt job daca aici nu merge? Sau in al oras. Galati? - Pai eu am deja job aici. Deci daca nu ar merge, sa zic asa, tot unde lucrez acum m-as intoarce.
4. parintii vostri (ai tai si ai sotiei) au nevoie de ajutor? ar fi de real ajutor in cresterea copilului/copiilor? - asta a fost unul din criteriile pentru care ne-am intors in No. Parinti la inceput au zis ca ne ajuta, apoi cand au vazut ca trebuia sa aiba grija un pic de ei...au dat-o cotita..
5. evident, ai in vedere situatia politica, sociala si culturala din Romania la ora actuala. Tot pt copiii mi se pare mai sigura Norvegia, marele minus e ca sunt departe de bunici, veri, unchi, etc. - buncii au avut sansa lor. nu au profitat de ea. acum sa isi astepte randul cand vom vizita Romania. copii nu au veri, iar unchii sunt plecati si ei.
Si sa mai adaug faptul ca ambii copii sunt nascuti in Norvegia, deci au drepturi ca toti copii norvegieni.

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 14:00.


#40
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Deci sa da una bucata  manager de proiect din Novergia care nu poate sa se intoarca in Romania pt ca "e naspa draga... situatiunea", apoi il suna un tigru head-hunter Hin care ii spune ca il duce in Romania din Norvegia cu salariul de Norvegia aflat in Romania, dar stai  ca eroul nostru nu stie ce decizie sa ia(paradoxal ca manager ar trebui eroul nostru sa aiba fler pt chestiile astea, ca este manager dooh), si ne intreaba pe noi habarnisti de probleme ce sa faca ?

Pai daca viata eroului nostru ar fi proiect eu n-as vrea sa fac parte din echipa pe care o conduce.
Cum adica  sa nu fii in stare sa-ti manageriezi propria viata si sa apelezi la sfaturi de pe internet si sa lucrezi in project management ?  Posted Image

#41
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
@dorin_2k
Exista in Suceava santier naval si eu nu am auzit inca? Posted Image

Edited by amami, 05 April 2019 - 14:04.


#42
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttehnics, on 05 aprilie 2019 - 13:58, said:



Toate drumurile se indreapta  inspre nord atunci :)

#43
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Posttehnics, on 05 aprilie 2019 - 13:41, said:

@myshyk, te inteleg perfect. "Teapa"  asta am luat-o eu cand am incercat sa ma relochez in Romania. Da, mi-as fi dorit doar ca la cum stau treburile in Ro...prefer aici. Vorba cu vrabia si cioara.
Daca oferta asta ar fi venit acum 2 ani, cand eram cu gandul spre Ro, cand copii si sotia erau acolo, m-ar fi incantat maxim. Acum e tarziu si sunt satul de schimbari. Nu mai vreau. Nu pentru mine cat pentru familie.
Doar ca pe moment, cand vezi ca ti se promite marea cu sarea, cand tu esti "the one", cand ti se ofera tot ce vrei parca iti surade, parca te face sa simti ca e o alta treapta in viata profesioanala. Cine nu si-ar dori. Clar si eu imi doresc dar nu cu sacrificiile astea.


tu te-ai lasat vrajit de puterea de convingere a head-hunterului. fii sigur ca aceleasi vrajeli si complimente le sunt servite si celorlalti candidati. te-a facut sa te simti important si apreciat, ti-a lasat impresia ca fara tine acea echipa sau companie nu poate progresa.
te-a jucat pe degete pentru ca a stiut exact pe ce butoane sa apese, iti cunoaste punctele tari si punctele slabe.
e job-ul lui, pentru asta e platit. si probabil e foarte bun, daca nu cel mai bun, pe zona lui de expertiza.

sotia, pe de alta parte, ca sa nu-ti dea impresia ca nu te intelege si sustine, ti-a spus sa mergi macar sa vezi despre ce este vorba.
in felul acesta nu ii poti reprosa vreodata ca din cauza ei ai ratat oportunitatea si nici nu vrea ca tu sa ai vreodata regrete ca n-ai vrut sa incerci sa vezi despre ce este vorba.
insa ea este aproape sigura ca nu vei accepta propunerea, te stie de-o viata si stie cat de greu ti-a fost 2 ani fara familie.

#44
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBubuTastatura, on 05 aprilie 2019 - 14:01, said:

Deci sa da una bucata  manager de proiect din Novergia care nu poate sa se intoarca in Romania pt ca "e naspa draga... situatiunea", apoi il suna un tigru head-hunter Hin care ii spune ca il duce in Romania din Norvegia cu salariul de Norvegia aflat in Romania, dar stai  ca eroul nostru nu stie ce decizie sa ia(paradoxal ca manager ar trebui eroul nostru sa aiba fler pt chestiile astea, ca este manager dooh), si ne intreaba pe noi habarnisti de probleme ce sa faca ?

Pai daca viata eroului nostru ar fi proiect eu n-as vrea sa fac parte din echipa pe care o conduce.
Cum adica  sa nu fii in stare sa-ti manageriezi propria viata si sa apelezi la sfaturi de pe internet si sa lucrezi in project management ?  Posted Image

Nu ti-a cerut nici un sfat, doar a impartasit cu noi situatia lui. Simt asa, din felul in care ai scris, ca il cam invidiezi.

#45
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gu1duJ2Iodk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vrei sa aiba succes afacerea ta, fereste-te de managerul roman, ca s-a dus pe p.... toata afacerea.

Quote

Nu ti-a cerut nici un sfat, doar a impartasit cu noi situatia lui. Simt asa, din felul in care ai scris, ca il cam invidiezi.
Poate cei din las fierbinti sa fie invidiosi.

Edited by BubuTastatura, 05 April 2019 - 14:16.


#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBubuTastatura, on 05 aprilie 2019 - 14:01, said:

Deci sa da una bucata  manager de proiect din Novergia care nu poate sa se intoarca in Romania pt ca "e naspa draga... situatiunea", apoi il suna un tigru head-hunter Hin care ii spune ca il duce in Romania din Norvegia cu salariul de Norvegia aflat in Romania, dar stai  ca eroul nostru nu stie ce decizie sa ia(paradoxal ca manager ar trebui eroul nostru sa aiba fler pt chestiile astea, ca este manager dooh), si ne intreaba pe noi habarnisti de probleme ce sa faca ?

Pai daca viata eroului nostru ar fi proiect eu n-as vrea sa fac parte din echipa pe care o conduce.
Cum adica  sa nu fii in stare sa-ti manageriezi propria viata si sa apelezi la sfaturi de pe internet si sa lucrezi in project management ?  Posted Image
Tu nu ai inteles ca: una e sa pleci cu jobul si sa lasi familia intr-o tara straina si alta e sa te relochezi tu tot cu familie. Desi poate pentru sotie nu e stara straina si nici pentru copii, dar e singura, cu casa, copii, jobul...si nu e simplu.
Sper ca tu ti-ai manageriat viata mai bine ca mine si ai avut solutii mai bune ca ale mele. Succes atunci.
Dar nu uita ca eu imi stiu limitele, stiu ce vreau si cat vreau. Daca da cu virgula nu ma arunc.
Plus ca nu ai priceput ideea topicului. Tocmai faptul ca am scris aici am aflat ca mai exista inca un candidat cu care am impartasit ceva experienta aici. Asta conteaza sa vezi cu ce se mananca.

View Postcorinadaniela, on 05 aprilie 2019 - 14:04, said:

tu te-ai lasat vrajit de puterea de convingere a head-hunterului. fii sigur ca aceleasi vrajeli si complimente le sunt servite si celorlalti candidati. te-a facut sa te simti important si apreciat, ti-a lasat impresia ca fara tine acea echipa sau companie nu poate progresa.
te-a jucat pe degete pentru ca a stiut exact pe ce butoane sa apese, iti cunoaste punctele tari si punctele slabe.
e job-ul lui, pentru asta e platit. si probabil e foarte bun, daca nu cel mai bun, pe zona lui de expertiza.

sotia, pe de alta parte, ca sa nu-ti dea impresia ca nu te intelege si sustine, ti-a spus sa mergi macar sa vezi despre ce este vorba.
in felul acesta nu ii poti reprosa vreodata ca din cauza ei ai ratat oportunitatea si nici nu vrea ca tu sa ai vreodata regrete ca n-ai vrut sa incerci sa vezi despre ce este vorba.
insa ea este aproape sigura ca nu vei accepta propunerea, te stie de-o viata si stie cat de greu ti-a fost 2 ani fara familie.
Da, trebuie sa recunosc ca Hin e bun la asta. Stie sa te vrajeasca. L-am vazut live pe Skype...e bun, recunosc. Stie cum sa puna problema si cum sa serveasca bombonica.
Si clar acelasi lucru le-a spus si celorlalti.
Doar ca pe moment ramai surprins, asa cum zici....dar daca le rumegi, iti dai seama ca nu promisiunile conteaza. Promisiuni am mai vazut.

Sotia ma sustine. Stie ce vreau si eu stiu ce vrea ea: sa fim cat mai mult impreuna...Clar.
Doar ca uneori, si mi s-a intamplat asta, simti ca daca nu te duci la un interviu, parca ai o parere de rau, parca simti ca nu ai facut ce trebuia facut ca sa fii tu pe deplin convins ca nu-i acolo locul tau.

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 14:18.


#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postamami, on 05 aprilie 2019 - 14:03, said:

@dorin_2k
Exista in Suceava santier naval si eu nu am auzit inca? Posted Image
Nu citit pana la capat?
"sa ma relochez"!
(inginer mecanic sunt) ;)
Acum 25 de ani plecam sgur (ca eram singur).
Acum: nevasta, copii la scoala, etc...

Insa un salariu foare tentant m-ar face sa plec. Insa nu imi dau seama pt cat as pleca.
De cate ori sa va cresca salariul ati pleca de la actualul lco de munca? (vedeti ca nu am zis cu ce procent). Stiu ca se poate zice "crestere cu 300 %". Insa ati pleca pt un salariu dublu fata de cel actual?

#48
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

Quote

ca am scris aici am aflat ca mai exista inca un candidat cu care am impartasit ceva experienta aici. Asta conteaza sa vezi cu ce se mananca.
Ca manager trebuia sa-ti fii dat seama demult , de fapt din primele silabe ale domnului Hin.Sunt combinatii de genul Giani Orlanda-Bobitza doar ca sa sunt exprimate altfel prin arta conversatiei

Quote

stie sa te vrajeasca. L-am vazut live pe Skype...e bun, recunosc. Stie cum sa puna problema si cum sa serveasca bombonica.
Uitati-l pe Hin :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cGk8pUnOmbE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aoleu, vai de noi...

Edited by BubuTastatura, 05 April 2019 - 14:21.


#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Si sa spun un alt lucru care ma face sa ma gandesc de doua ori.
Un prieten din facultate, aceiasi generatie cu mine. Si el cu sotia, copilul aici in Norvegia. Oarecum in aceiasi pozitie ca mine dar la alta firma.  Stateau la 1km distanta de noi.
Nevasta cu job in Norvegia, el cu job in Norvegia. Copilul la gradi. Casa, masina. barca...adica zic eu familie ok.
Firma la care lucra a zis ca ia lucrari in santierele din Romania, Tulcea si Braila, iar el va fi manager. Doar va verifica si aproba progresul lucrarilor. Ideea era ca trebuia sa fie acolo non-stop, pentru ca altfel nu prea ai cum. Salariul din Norvegia. Asta era in anul 2017, prin toamna.
BUN. Decizie luata. Nevasta si-a dat demisia, au scos copilul de la gradinita, si-au luat bagajul si au plecat in tara. Asta anul trecut in iarna.
Casa a ramas sa o inchirieze.
A inceput firma respectiva treaba dar se pare ca au fost probleme cu lucrarile, salariile in fine, nu stiu exact detalii, dar au fost probleme si firma a abandonat orice lucrare in cele doua santiere.
Sotia lui, a ramas in Romania, nu lucreaza nici acum. Fata e la gradinita in Romania. Acum el a trebuit sa se intoarca in Norvegia si sa lucreze in alta parte. Asa ca el sta in chirie iar casa lui este inchiriata la firma la care lucreaza si in ea stau 4 muncitori.
Sincer cand am auzit...am ramas perplex. De asta am multe rezerve in ceea ce iti poate oferi viitorul....chiar si cu relocare in Romania.
Stiu, e usor sa judeci si sa tragi concluzii, dar cand vine vorba de decizii pe termen lung in care sa implice familia, nu e asa de usor de manageriat cum cred unii...

@Bubu sa il compari pe Hin cu Giani, chiar si parodiat, cred ca nu stii despre ce vorbesc eu....

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 14:32.


#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postdorin_2k, on 05 aprilie 2019 - 14:17, said:

Insa ati pleca pt un salariu dublu fata de cel actual?
Eu nu. Am avut ofertă (alt domeniu). Dar dublu nu e suficient. După ce scad cheltuielile de acolo, economisesc aceeași bani ca aici. Și fără familie lângă. Deci doar pierdere.
Ah, dacă mi-ar reloca și familia și i-ar oferi Doamnei un salariu mai spre mediu, da aș accepta dublu.

#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
NEWS !!!!
Doar ce am vorbit cu Hin. Dupa cum am spus asteptam de la el sa imi spuna cand, unde si cum sa ma intalnesc cu Fredrik.
Acum imi spune ca defapt toate pozitiile de angajare au fost puse in HOLD. Nu stie exact motivul doar ca Fredrik i-ar fi spus ca ar fi ceva de la un nivel mai inalt, CEO, CFO.
In final insemnand ca nu va mai fi nici un interviu cu mine.
Am subliniat pentru ca eu nu cred lucrul asta. Clar Hin si-a dat seama din interviul de ieri ca nu ma vor convinge deci nu cred ca isi avea sens sa mai piarda timpul cu mine, ori promisiunile nu au fost validate ori au gasit pe altcineva. Are balta peste. Sau mai gogomanesc, cineva i-a relatat ce am scris eu aici. :)
Cel putin lucrul asta m-a usurat nefiind eu in postura de a lua o decizie.

@foca28, sunt curios cum vor decurge lucrurile la tine. Daca tie iti va spune acelasi lucru. Te rog, macar sunt curios ce oferta va avea pentru tine.

Edited by tehnics, 05 April 2019 - 14:52.


#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Poate Hin a citit aici și îmi va face mie o oferta. Dacă oferă 3.000 € accept. Aici în Ro.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttehnics, on 05 aprilie 2019 - 12:15, said:

Aici, unde sunt acum, am o garantie mai mare ca daca vin vremuri nasoale nu voi fi primul care pupa usa.
Eram sigur că-ţi vei răspunde singur la întrebare.
Succes în continuare pe această cale.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
tehnics, tot raul spre bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate