Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Achizitie telefon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 30.12.2007
Vreau sa iau un telefon in locul S8-ului detinut in trecut si as avea nevoie de ceva recomandari.
Ma intereseaza autonomie mai mare, sunetul sa se auda bine in convorbire in special prin BT (casca) si ascultat muzica, camere cat mai bune si sa fie dual sim.
Va fi folosit la convorbiri telefonice care pot ajunge chiar si la 6-7 ore/zi, Fb, WhatsApp, pozat diverse peisaje, instantanee aparute din senin in natura si/sau excursii/concedii, ascultat muzica la el simplu sau imperecheat cu un Fiio E17K Alpen 2. Nu ma joc, nu ma intereseaza bench-uri, nu conteaza culoarea (bine, sa nu fie roz, galben, sau alta culoare turbata) oricum ii voi lua o husa de plastic/silicon si un tempered glass.
Bugetul e de ~3000 lei, cu bataie maxima de inca 500 lei, peste care nu mai suplimentez nici macar 1 ban. Nu e obligatoriu sa cheltui toti banii. Posted Image
M-am uitat la mai multe modele pe site-ul Emag si in final am ramas la:
- Huawei Mate 20 Pro resigilat
- Huawei P30 nou
- Oneplus 6T nou
- Samsung Note 9 resigilat
Toate specimenele sunt cu 6GB ram si 128GB stocare.
Pe care dintre ele l-ati alege (sau vreun alt model neobservat de mine) tinand cont de cerintele mele si utilizarea la care va fi supus?
Achizitia se face in cateva zile, numai sa ma hotarasc la un model anume.

In drumul catre un iPhone XR sau XS, mi-am incercat norocul cu un iPhone 8  cateva zile (acesta fiind si primul meu contact cu iOs) si pot spune ca nu m-a dat pe spate, nu m-a impresionat nimic in mod deosebit, asa ca (cel putin) o perioada raman cu Android inainte.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
P30 inca e nou. In fisa tehnica arata bine, dar inca nu stim ce bube poate avea pe termen mediu (daca are asa ceva), cum a fost Note-ul de la Samsng.

Mate e destul de matur si cred ca se bate cu Note 9.

Oneplus... citeste topicul dedicat. Nu am o impresie (nici pro, nici contra). Sunt destui care recomanda telefoanele chinezesti in detrimentul Samsung.

Ca fapt divers: m-am impiedicat de telefoanele Huawei in ultimii 4 ani si s-au descurcat foarte bine pe partea de fiabilitate. Samsung consider ca e mai mult numele decat banii (nu zic ca versiunile premium nu sunt bune, dar prea scumpe). IPhone e doar o consolidare a tehnicii de anul anterior, nu prea inoveaza, doar "stabilizeaza" si verifica partea fizica sa vada daca trebuie sa modifice ceva sau nu (cauta pe net motivul pentru care primul IPhone nu a fost cu 3G si ai sa intelegi).

#3
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Gasesti aici Note 9,nou,pret promotional : https://www.cel.ro/t...ue-pNiswNjYr-l/
Asta ar fi prima mea optiune,iar cea de-a doua ar fi OnePlus 6T,tot la pret promotional : https://www.cel.ro/t...-pMCMzPTQsPg-l/

#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Si eu tot Note 9 as alege daca nu te deranjeaza dimensiunea. Nu are toate camerele fancy de pe Huawei-uri dar e un telefon bun. UI bun, calitate, etc. Tinand cont ca vrei sa-l folosesti o gramada de ani mai bine iei ceva ce o sa te si tina.

Dupa cum a mai spus cineva P30 e nou si trebuie sa aflam ce/daca are probleme... Probabil asta ar fi a doua varianta pentru mine. Mate 20 Pro e ok dar nu-mi place notchul ala si faptul ca speakerul e cumva bagat in slotul de mufa si se aude mai prost mai ales daca ai bagat un cablu in teleon.

#5
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019
Anul asta nu apare note 10?...

#6
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Daca cei de la Samsung or sa respecte programul de lansari,in luna August va fi lansat si Note 10.

#7
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 30.12.2007
Am fost in seara asta la Emag Crangasi, am pierdut vreo juma de ora printre telefoane, din pacate lipsea cu desavarsire P30/P30 Pro. Cata reclama s-a facut, cate banere exista prin oras, cata reclama la televizor, cat tam-tam s-a facut cu lansarea seriei si Emag nu il avea la momentul asta, au spus ca va aparea in showroom, dar peste o saptamana.
Samsung Note 9 mi s-a parut cam butucanos, cam patratos, cam greut.
Am butonat mai multe modele, P20 Pro mi s-a parut cam batranesc (no offence pentru utilizatori si impatimiti) cu butonul frontal, S10/S10+ ok, dar peste bugetul meu, S10e mi s-a parut ok per total, dar mi-a lasat impresia ca ar avea constructie slaba, ieftina, rama mi s-a parut a fi de plastic nu aluminiu. Am tot oscilat intre Oneplus 6T si Mate 20 Pro, am facut cateva poze, pana la urma l-am ales pe cel din urma.
Am dat comanda, de Mate 20 Pro midnight blue care va ajunge in showroom in 1-2 zile.
Pana la urma sper sa se rezolve si cu banii de la iPhone 8 ca am fost fraier si am platit online, acum trebuie sa astept sa-mi revina banii in cont.
Deci, cea mai buna modalitate de plata este cash-ul, cel putin la Emag. In caz de retur cash-ul se restituie pe loc iar plata online se returneaza in maxim 5 lucratoare..

#8
David900

David900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.03.2019

View Postc_marius80, on 03 aprilie 2019 - 22:16, said:

Daca cei de la Samsung or sa respecte programul de lansari,in luna August va fi lansat si Note 10.
Și cat crezi ca o sa mai coste note 9 atunci?...

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Consider că ai făcut alegere bună. La cameră este deosebit de bun Mate 20 Pro, probabil după Pixel-uri e cel mai bun momentan

Să îl stăpânești sănătos

#10
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 30.12.2007
Multumesc, l-am luat ieri cu 3149.99 lei, l-am testat/configurat si e totul ok, inclusiv ecranul, desi a fost resigilat de 3 ori.
Nu are nicio problema, oricum mai am la dispozitie ~28 de zile sa descopar daca are ceva bube.

Mate 20 Pro era pe primul loc pentru camera, apoi Oneplus 6T pentru fluiditate si ecran drept (nu ma omor dupa ecrane curbate).
Ambele au autonomie buna.

#11
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 30.12.2007
Revin, cu noutati. Posted Image
Exemplarul cu pricina avea ecran Lg, iar carcasa era plina de zgarieturi, drept urmare a ajuns inapoi la resigilate.
Azi am luat un alt Mate 20 Pro Twilight de data asta, sigilat, cu factura si garantie de pe olx cu 3000 lei.
Prima aplicatie instalata a fost device info cu care am verificat ce ecran am.
Mi s-a parut ca ala vechi avea culori spalacite si luminozitate mai slaba, asta nou are Boe si intradevar, s-a vazut/observat diferenta intre ele in favoarea celui din urma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate