Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Masina de inlocuire / Masina de schimb in cazul daunei totale/reparatie in service

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
MasinaInlocuireDauna

MasinaInlocuireDauna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2019
sa nu deviem de la subiect.

acelea retro sunt din categoria masini de epoca si probabil au alte conditii.

#20
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostPoeOvidiu, on 03 aprilie 2019 - 16:54, said:

Am o mașină din 97. Îmi faci tu casco?
Nici un asigurator nu face la mașini mai vechi de 10 ani. Deci e imposibil sa aibă orice mașină casco.
A mea are 12 ani şi m-au rugat ei să-mi fac casco în continuare (asirom)

#21
MasinaInlocuireDauna

MasinaInlocuireDauna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2019

View PostqawHaq1, on 03 aprilie 2019 - 18:29, said:


A mea are 12 ani și m-au rugat ei să-mi fac casco Ăźn continuare (asirom)

ai vechime/continuitate la ei si nici nu ai avut dosare de dauna si esti client bun, cu anumite derogari/aprobari se poate, DA

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

View PostKarhu, on 03 aprilie 2019 - 17:21, said:

Nashpa! Oare de ce? In majoritatea țărilor din UE se face...
Nu au grile de prețuri pentru peste 10 ani și nu își bat capul să evalueze fiecare caz în parte. Numai cu aprobări special de la directori, sau cazuri deosebitre gen mașini clasice. Sau dacă ai continuitate, adică nu întrerupi, reînnoiești an de an la aceeași firmă, dinainte ca mașina să aibă 10 ani.

#23
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Eu nu am fost niciodata de acord cu masina la schimb pe perioada reparatiei (e adevarat, ca doar de 2 ori mi-a fost sifonata conserva). Sa o ia naiba de facilitate.

Din cauza acestei facilitati, exista acum proiect de scumpire a TUTUROR politelor, ca sunt cheltuieli foarte mari cu aceste masini la schimb pe perioada reparatiilor, apoi decontate de la asiguratori.

Daca s-ar scoate aceasta optiune, sau ar fi contracost pentru solicitanti, as vota PSD (glumesc)!

Asta este din cauza ca 80-85% dintre masinile care ajung in service la reparat sunt folosite exclusiv pentru naveta urbana... uneori pe distante ridicole. Ai ajuns cu masina in service la reparat pe RCA-ul vinovatului? Nu esti nici primul si nici ultimul. Dar, daca iti cad o_o-le ca nu poti sa te misti cu altceva decat cu "masina la schimb" pe perioada cat sta la reparat, atunci plateste, ca sa nu se incarce toate politele amaratilor.

#24
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 16.07.2013
Mai sunt unii oameni care nu folosesc mașina de la o gură de metrou până la altă gură de metrou. Sunt oameni pentru care transportul în comun nu este o opțiune.
Dacă un idiot care mergea cu 130 în localitate mi-a făcut praf mașina parcată, și fără mașină eu nu pot munci, care este vina mea, și de ce nu ți se pare corect să beneficiez de mașină la schimb?
Hai să nu ne plângem de costul asigurărilor! Avem asigurări foarte ieftine în comparație cu numărul accidentelor.

#25
MasinaInlocuireDauna

MasinaInlocuireDauna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2019
masina de schimb a venit in sprijinul pagubitilor. Nu ti se pare normal sa ai masina in continuare atunci cand ai avut un accident si nu esti vinovat? Acest beneficiu a aparut in America de zeci de ani, la noi abia s-a implementat.

referitor la costurile RCA-ului, suntem ieftini in comparatie cu UE, problema este ca noi suntem disperati sa avem masina tipla, pentru o zgarietura trebuie neaprat sa revopsim reperul.


Masina de inlocuire

Edited by MasinaInlocuireDauna, 04 April 2019 - 08:47.


#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Nu am spus de cei care au locul de munca la volan!
Am spus ce cei 80-85%.

Daca voi va incadrati in categoria cealalta de 15-20%, atunci nu luati in considerare ce am spus.

Revin si sustin... Eu, personal, evit masina de schimb, ma doare undeva de ea... chiar daca procesul de reparatie ar fi de durata.

View PostMasinaInlocuireDauna, on 04 aprilie 2019 - 08:45, said:

masina de schimb a venit in sprijinul pagubitilor. Nu ti se pare normal sa ai masina in continuare atunci cand ai avut un accident si nu esti vinovat? Acest beneficiu a aparut in America de zeci de ani, la noi abia s-a implementat.

Nu, nu mi se pare normal, intr-un sistem bolnav (inca), iar masurile care vin in "sprijinul pagubitilor" sunt luate in graba. fara niciun studiu de impact... doar sa fie.
Apoi, tot pagubitii si "beneficiarii" trag ponoasele si raman datori...

View Postcosmindaniel12, on 04 aprilie 2019 - 08:33, said:

Hai să nu ne plângem de costul asigurărilor! Avem asigurări foarte ieftine în comparație cu numărul accidentelor.

Ar cam fi cazul sa ne plangem. Chiar tu ai spus foarte concret decalajul si ai anticipat efectul acestuia.

Edited by bonygy, 04 April 2019 - 09:24.


#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbonygy, on 04 aprilie 2019 - 09:25, said:

Revin si sustin... Eu, personal, evit masina de schimb, ma doare undeva de ea... chiar daca procesul de reparatie ar fi de durata.
Tu personal esti indreptatit la parerile proprii.

Eu unul daca mi-am cumparat caruta doar ca sa imi plimb fundul domnesc pana la brutarie ca sa imi iau paine si apoi inapoi acasa si vii tu si imi botesti oiștea, am pretentia ca sa am o caruta la schimb. Sunt banii mei, e confortul meu si nu sunt vinovat pentru ca tu ai facut prostii. Este un drept al meu si mi-l cer.

Aaaa ... ca daca vrei un CASCO cu facilitatea asta, da, atunci platesti taticu' ... caci na, e un confort al tau pe care ti-l distrugi/recreezi singur ... dar la RCA trebuie sa fie implicit, indiferent daca TU il vrei sau nu ... EU il vreau.

Edited by ro_explorer, 04 April 2019 - 10:37.


#28
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Uite unde s-a ajuns deja.

Si atunci, cum se va rezolva problema asta?
Simplu... ori se va scumpi polita destul de mult, atunci multi nu si-o vor mai permite, conservele raman pe dreapta sau circula fara RCA, incasarile scad, sau bye-bye masina la schimb, sau va fi contracost

Edited by bonygy, 04 April 2019 - 11:39.


#29
MasinaInlocuireDauna

MasinaInlocuireDauna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2019
s-a rezolvat problema respectiva, asiguratorii incepusera sa solicite niste documente necesare finalizarii dosarelor de chirie dintr-o alta lege decat cea a rca-ului si anume 132/2017.

#30
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
ma rog... asa sa fie...

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E simplu.  Eu am luat mașina sa o folosesc.  Unde, cât și cum,  e treaba mea. Eu am plătit mașina și eu plătesc taxele pentru ea. Dacă din vina ta nu pot folosi mașina,  ca trebuie sa stea la reparat,  e normal sa mi se asigure alta mașină pe acea perioada. De ce sa suport eu consecințele neatenției tale la volan?
Pe principiul tău;  dacă ai un accident de muncă,  de ce sa ceri bani pentru concediul medical?  Îți iei fără salar ca doar nu mergi la muncă. Știu ca nu e vina ta ca ăla cu stivuitorul te-a călcat pe picior. Dar de ce sa iei bani nemunciti? Ca din cauza celor cu medical,  uite ce taxe mari avem pe salarii.

Edited by PoeOvidiu, 04 April 2019 - 16:04.


#32
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View PostPoeOvidiu, on 04 aprilie 2019 - 16:02, said:

Dacă din vina ta nu pot folosi mașina, ca trebuie sa stea la reparat, e normal sa mi se asigure alta mașină pe acea perioada. De ce sa suport eu consecințele neatenției tale la volan?
Si ti se pare normal sa plateasca toti, inclusiv cel cu care probabil nici nu te-ai intersectat vreodata in viata, pentru capriciul tau?
Mie nu.

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e un capriciu, e un drept comun.

#34
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 16.07.2013

View Postbonygy, on 05 aprilie 2019 - 07:50, said:

Si ti se pare normal sa plateasca toti, inclusiv cel cu care probabil nici nu te-ai intersectat vreodata in viata, pentru capriciul tau?
Mie nu.
Ție nu ți se pare normal să plătească toți asigurări medicale, chiar dacă nu au călcat vreodată într-un spital? Taxe, impozite, asigurări sociale? Nu ți se pare normal ca din bugetul public să fie renovate școlile, chiar dacă tu nu ai copii? Exemplele pot continua la nesfârșit pe tema asta!

#35
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Astea nu sunt capricii, ci obligatii morale si sociale.

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Exact ca și dauna făcută altuia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate