Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Masina de inlocuire / Masina de schimb in cazul daunei totale/reparatie in service

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Da... corect...
Tu faci dauna unuia, acela isi repara dauna pe RCA-ul tau. Pana aici, nimic anormal.
Pagubitul vrea masina la schimb pe durata reparatiei... dreptul lui. Masina aceea la schimb genereaza niste costuri de utilizare, care trebuie platite.
Cine le plateste? Nu numai tu, ci si eu, care nici nu va cunosc pe voi doi care v-ati zdranganit conservele. Bucata asta nu mi se pare normala.
Mai normal mi s-ar parea ca tu (vinovatul), strict tu sa platesti pentru plimbarea pagubitului cu masina la schimb... sau strict cei implicati in incident... oricum s-ar hotara, dar nu si eu si altii care nu au avut treaba cu voi.

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbonygy, on 06 aprilie 2019 - 11:12, said:

Cine le plateste? Nu numai tu, ci si eu, care nici nu va cunosc pe voi doi care v-ati zdranganit conservele. Bucata asta nu mi se pare normala.
Tu ai impresia ca exista macar o singura dauna care sa poata fi acoperita cu prima de asigurare RCA (ca sa zici ca nu folosesti banii altora)?
Orice faci, mai mult de o pleznitura n parbriz nu poti repara cu prima ta. Orice dauna impleca banii fondului, alimentata de toti soferii. Masina la schimb doar adauga un extra-cost , atat.

Asigurarile exista ca sa se evite sitatii de genu; "da' bine sefu' eu sunt sarac, nu am bani ... stiu ca ti-am pocnit masina si o sa mori de foame daca ala era mijlocul tau de existenta, dar date-n lula mea ... nu am bani sa iti platesc dauna ... na, ia-mi boii de la bicicleta daca poti".
Asadar asiguratul de masina la schimb pe asigurari este doar intrarea in normalitate, nimic altceva.

#39
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Nu era vorba despre cata paguba acopera polita mea, ci despre imparteala costului.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ba exact despre asta este vorba. O paguba si un pret pentru asigurat paguba. Paguba inseamna SI masina la schimb pe perioada de service.
Tehnic, victima trebuie sa poata sa isi continue viata ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic ... pentru asta platesti RCA.

Altfel, eu , ca victima pot sa imi inchiriez masina si apoi te dau pe tine, vinovat, in judecata unde cer despagubiri pentru masina inchiriata.
Tu, ca potential vinovat intr-un potential accident de fapt platesti o prima RCA care sa te scuteasca de un asemenea proces (caz in care trebuie sa platesti si costurile de judecata) Posted Image ... la fel cum acum tu platesti RCA ca sa nu trebuiasca sa platesti din buzunar daunele provocate.

Edited by ro_explorer, 06 April 2019 - 12:13.


#41
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Degeaba... eu spun una, tu raspunzi la o intrebare pe care nu am pus-o.

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pagubă e și faptul ca nu îmi pot folosi bunul plătit de mine.  Adică mașina. Poate sunt nevoit sa plătesc taxi ca mașina e la îndreptat,   sa car sacoșele cu salam în cârcă etc.  E tot o paguba.
Poate nu este autobuz pe ruta de mers la muncă și depind de mașină pentru navetă,  sau sa îmi duc pruncii la școală sau mama la medic.
Poate pentru mine mașina e o necesitate, chiar dacă nu îmi câștig pâinea cu ea, poate nu e un moft.
Și chiar dacă e un moft am  plătit pentru el și nu îl pot folosi.

Nu vrei sa plătești în plus? Nu îți face RCA.  Sau nu îți lua mașină și nu plătești în plus la asigurare pentru ca primesc eu mașină de schimb.

Poți considera reparația dauna materială iar mașina de schimb, daună morală.
După logica ta, nici despăgubiri pentru răniți sau morti nu trebuie sa dea asigurarea.  Ca doar nu au table îndoite.  Dacă repara mașina,  la ce sa mai plătească spitalizare,  despăgubiri pentru morți etc,  ca doar nu îi bagi în service ci în spital sau pământ.

Edited by PoeOvidiu, 07 April 2019 - 19:55.


#43
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View PostPoeOvidiu, on 07 aprilie 2019 - 19:40, said:

Nu vrei sa plătești în plus? Nu îți face RCA.  Sau nu îți lua mașină și nu plătești în plus la asigurare pentru ca primesc eu mașină de schimb.

Te-ai gandit mult pana sa scoti asta?

Sistemul cu masina la sch8mb ar fi eficient si echitabil, dar nu la noi.
Practic, nu faptul ca iti da tie masina la schimb este problema, ci faptul ca service-ul care ti-o da supraincarca decontul de reparatie. Acesta este motivul.
Sper sa se umfle bine de tot politele celor vinovati de accidente, dar si a celor care "au dreptul" la masini de schimb... si chiar voi sustine orice initiativa in acest sens.

Sa vedem atunci cine mai apeleaza la acest "drept".

Edited by bonygy, 07 April 2019 - 20:38.


#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cu umflatul prețului cam așa este.  Doar ca se umflă la reparații.  Aceeași reparație, făcută la același service, dacă o plătești din buzunarul tău e de obicei cu 35-40% mai ieftină decât dacă e decontată prin asigurare.   De aici se umflă prețul poliței. Ca doar manopera și piesele sunt aceleași,  indiferent cine plătește, dar totuși sunt mai scumpe când plătește asigurarea.

#45
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Pai da. X l-a pocnit pe Y, se repara dauna pe polita lui X, urmatoarea sa-l usture bine pe X... in toate gaurile.
Y vrea masina la schimb, ca este "dreptul lui", ok. Urmatoarea polita sa il usture si pe Y.
Sa vezi atunci ce atenti circula baietii / nu mai circula, ca nu isi permit / circula fara polita... si iar usturime la momentul oportun.
Asa sa fie.
Sau, se va ajunge asa cum se face in tarile cu apa calda. X ii sparge farul lui Y si ca sa nu implice asigurarile... "poftim 100 / 200 € si schimba-ti farul, la revedere"... ca sa nu dea dupa aia 500 € pe polita... asta in cazul daunelor minore, bineinteles.
Sunt de acord cu orice varianta, numai sa nu ma implice si pe mine in "dreptul" altora.
Asta am avut de zis.

Edited by bonygy, 08 April 2019 - 07:56.


#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dar pe alții de ce sa îi implice în dreptul tău?
Adică pe o poliță de 500 de lei Îți face reparație de 10.000  doar ca ai dreptul. Sa Îți facă doar de 500.
Vrei mai mult? Scoate tu banii. De ce sa îmi mărească mie RCA-ul  doar pentru ca tu vrei aripa și ușa nouă? Sa le carpeasca și sa pună 10cm de chit.  Eventual sa plătești în plus dacă vrei sa le și vopsească la culoare. Altfel sa le dea în alb și gata.

Edited by PoeOvidiu, 08 April 2019 - 08:06.


#47
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu nu inteleg de ce sa-i marim polita lui Y, care nu-inde vina, doar pentru ca X a fost prost/neatent/distras/etc.
Faptul ca serviciile sint supraevaluate pe asigurare este o problema care nu implica clientul, si presupun ca are mai mult de a face cu plati intirziate si alte mizerii facute de asiguratori service-urilor auto.

#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Probabil @bonygy e de obicei cel care da RCA și atunci nu îi convine sa plătească mai mult.  Sa plătească păgubitul;  dacă a fost prost și a circulat în fața ăluia ce conducea cu ochii în telefon.

#49
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Am descris deja ce ma nemultumeste... nu dauna in sine, cat faptul ca trebuie sa platesc eu (prin scumpirea politei RCA) ca Y vrea masina la schimb, sa nu ii cada o_o-le... cu tot cu dreptul lui.

Si ca sa conchid. In 26 de ani nu am fost vreodata pus in situatia de a da eu RCA (adica incidente din vina mea). De reparat conserva pe a altora, da, am avut din astea.

#50
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Inteleg. Dar daca ai fi neatent/distras/etc, si ai provoca un accident, iar partea vatamata are nevoie de masina, cum ai prefera, sa deconteze RCA-ul si sa nu te doara capul, sau sa fii dat in judecata si sa ti se pretinda daune + cheltuieli de judecata + te miri ce?

#51
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Ei... normal ca sa deconteze RCA-ul. Dar atunci ma includ automat in categoria celor pe care ii va ustura urmatoarea polita. Asta este.

#52
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai teoretic te va ustura. Pentru ca pierzi doua clase de bonus/malus.
Celelalte cresteri anuale au mai mult de-a face cu inflatia, cursul euro, si lacomia asiguratorilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate