Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Traseu cu copii

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
damidumaro

damidumaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2005
Buna ziua, pentru concediul din acest an vreau sa facem o plimbare care sa ajute cei doi copii (8 si 10 ani) sa pozitioneze pe harta o parte din Romania si o particica din Europa.
Ma gandesc la urmatorul traseu:
Bucuresti - Brasov - Sighisoara (1 noapte) - Targu Mures - Cluj Napoca (1 noapte) - Oradea (1 noapte) - Budapesta (2 nopti) - Bratislava - Viena (3 nopti) - Graz - Maribor - Zagreb (1 noapte) - Arad - Timisoara (1 noapte) - Brad - Deva (1 noapte)  - Alba Iulia - Sibiu - Bucuresti.
Masina e un SUV cu portbagaj deasupra, incerc sa impart bagajele pe cazari, sa nu impachetez si despachetez tot in fiecare loc.
Orice fel de sugestii sunt binevenite.
Multumesc!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Presupunand ca acolo unde vei innopta vrei si ceva obiective, ti-as impartasi din experientele mele:
  • Sighisoara: ar fi mai mult cetatea, in rest nu prea mi-a facut nimic cu ochiul. Mai bine bananesti prin Brasov putin sau te mai opresti prin traseu in poieni
  • Tg Mures: Gradina Zoologica (altceva nu prea stiu, dar gasesti)
  • Cluj: Gradina Botanica, centrul vechi, Cheile Turzii (e la cativa km de Cluj)
  • Oradea: baile termale(?). Pe aici n-am ajuns
  • Budapesta: Bastionul Pescarilor, Vaci Utca (e "Lipscaniul" lor), Citadela, croaziera pe Dunare,
  • Bratislava, Viena, Zagreb: vezi la fata locului (ai o gramada in fiecare)
  • Arad-Timisoara: au transport public pe Bega (Timisoara)
  • Brad-Deva: sunt orase miniere si cam moarte. Doar sa aiba ceva atractii in jurul oraselor sau, eventual, va plimbati putin (la picior)
  • Alba-Sibiu-Bucuresti: nu prea ai ce sa vezi. E drum cam lung. Cam greu sa si vizitezi si sa stai pe drum
Per global, cred ca ai mai avea nevoie de 2-3 zile sa simti ca e vacanta. Mi se pare cam lung drumul si cam pe repede inainte.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdamidumaro, on 03 aprilie 2019 - 08:11, said:

Orice fel de sugestii sunt binevenite.
Referitoare la? ca asa sunt tentat sa recomand snitzele vieneze :)
In alta ordine de idei eu as iesi direct prin Nadlac pe drumul cel mai scurt, de ce sa pierzi 2 zile prin Ro?

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Salina Turda,ca tot o sa fii in zona.
Cetatea din Alba iulia
Baile Felix

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Sugestia mea ar fi sa schimbi un pic traseul si sa cuprinzi si Sofia in drum, adica sa iesi pe la Giurgiu. Romania nu are o infrastructura buna pentru un road trip, drumurile trec prin mijlocul satelor si ori mergi cu 50 km/h ori risti o amenda, mai mult iti faci nervi. Bulgaria este o placere, drumurile nationale nu trec prin sate, peisajul este cu mult mai pitoresc, paduri, dealuri. In plus, bulgarii sunt cu mult mai activi pe booking iar infrastructura lor turistica mai bogata.

Edited by spooky51, 03 April 2019 - 08:35.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Pare ok traseul desi obositor.
Doar o remarca: ce crezi ca vei vizita in Deva ca sa merite sa dormi acolo o noapte in dauna Sibiului sau Albei Iulia?

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdamidumaro, on 03 aprilie 2019 - 08:11, said:

Bucuresti - Brasov - Sighisoara (1 noapte)

View Postspooky51, on 03 aprilie 2019 - 08:34, said:

Sugestia mea ar fi sa schimbi un pic traseul si sa cuprinzi si Sofia in drum,
Sugerezi sa mearga Bucuresti - Sofia - Brasov ... ?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
La Deva poti vizita cetatea si langa Simeria e parcul ala cu tancuri. Poti face tiroliana acolo.

La Oradea baile termale e pentru babalaci. Copii nu stiu ce pot face acolo, in plus vara e omor. Eu nu as recomanda locul.

In Croatia, puteti merge in parcul Plivitce, nu stiu cat de interesant e pentru copii, insa parca tot asa aglomerat este si acolo.

In Slovenia nu stiu ce e de vizitat. Eu trec pe langa un muzeu militar cand merg spre Croatia dar e departe de Maribor: https://www.parkvojaskezgodovine.si/
Pentru copii ar putea fi ok..

Edited by Bursul, 03 April 2019 - 08:47.


#9
damidumaro

damidumaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2005

View PostOctavian_SK, on 03 aprilie 2019 - 08:23, said:

Referitoare la? ca asa sunt tentat sa recomand snitzele vieneze Posted Image
In alta ordine de idei eu as iesi direct prin Nadlac pe drumul cel mai scurt, de ce sa pierzi 2 zile prin Ro?
O sa incercam sigur snitzele :)
Orice recomandari, traseu, lucruri necesare in bagaj, atractii in zona, cazari, etc

View Postadrian_r5, on 03 aprilie 2019 - 08:39, said:

Sugerezi sa mearga Bucuresti - Sofia - Brasov ... ?
Sofia suna interesant, mai ales ca este si numele uneia dintre cele doua fete.
Modificarea de traseu ar presupune Serbia? E ceva de luat in considerare daca trec prin Serbia (necesare pasapoarte, taxe/asigurari suplimentare, securitate)?

View Postdan1980_25, on 03 aprilie 2019 - 08:36, said:

Pare ok traseul desi obositor.
Doar o remarca: ce crezi ca vei vizita in Deva ca sa merite sa dormi acolo o noapte in dauna Sibiului sau Albei Iulia?
E posibil sa ramanem si in Sibiu o noapte, la Deva ne gandeam ca mergem pana la Brad (Muzeul Aurului, printre putinele din Europa) si Hunedoara (Castelul Corvinilor)

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdamidumaro, on 03 aprilie 2019 - 08:45, said:

E ceva de luat in considerare daca trec prin Serbia (necesare pasapoarte, taxe/asigurari suplimentare, securitate)?
- se poate intra cu cartea de identitate
- cartea verde asociata cu polita RCA sa cuprinda si Serbia (de obicei la granita sirbii cer "cartea verde")
- autostrada se plateste "la fata locului" - au puncte de taxare la intrare si iesire
- Serbia nu este in UE deci tarife mari la "telefonia mobila" ... nu se recomanda folosirea navigatiei "online"

#11
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Daca ajungi in Deva ...  la 20 km e Castelul Huniazilor ... n-ai voie sa ratezi asa ceva !

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdamidumaro, on 03 aprilie 2019 - 08:51, said:

Sofia suna interesant, mai ales ca este si numele uneia dintre cele doua fete.

Doar ca e fix in directia opusa fata de traseul vostru.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postadrian_r5, on 03 aprilie 2019 - 08:39, said:

Sugerezi sa mearga Bucuresti - Sofia - Brasov ... ?
Sugerez sa renunte la traseul prin Romania si sa mearga prin Bulgaria, imi pare rau ca nu am facut si un desen pentru cei care pricep mai greu, m-am gandit ca totusi e evident.

#14
damidumaro

damidumaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2005

View PostAlexEn, on 03 aprilie 2019 - 09:14, said:

Doar ca e fix in directia opusa fata de traseul vostru.
Nu neaparat, de la Osiek, in loc de Arad - Deva, putem incerca Belgrad - Sofia. E o varianta, si putem lasa Deva si Arad/Timisoara pentru alta data

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Asa ar merge dar as zice totusi sa nu ocoliti atat, mai ales ca sunteti cu copii si deja e lung traseul.
Prin Serbia e cam ca in Romania. Am trecut pe acolo acum vreo 2 sau 3 ani, drumuri rupte prin tara dar macar nu a fost cazul sa dam vreo spaga la politie, nu ne-a cerut nimeni nimic. La vama i-am dat insa vamesului 2 bucati de ciocolata de casa, nu mai vazuse pana atunci si era curios...

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postspooky51, on 03 aprilie 2019 - 09:18, said:

imi pare rau
Lasa ...nu trebuie sa te consumi Posted Image

View Postspooky51, on 03 aprilie 2019 - 08:34, said:

sa schimbi un pic traseul
Daca pt. tine a merge hăis in loc de cea inseamna "un pic" ... aia e Posted Image

Edited by adrian_r5, 03 April 2019 - 09:32.


#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E un traseu mult prea lung pentru niste copii destul de mici. O sa te blesteme si nevasta si copiii. Desi imi place sa conduc nici ca adult nu as merge in astfel de concediu, dar apoi cu doi copii destul de mici. Am facut odata jumatate din cat ai tu acolo prin tara noastra mult iubita si nu pot sa spun ca a fost concediu, la noi se circula execrabil este stresant si obositor. Zonele frumoase nu sunt la DN deci trebuie sa te abati daca chiar vrei ceva notabil, ca asa sa mergi o zi prin campii ca sa faci niste poze la Timisoara o sa vezi ca nu e nici o smecherie. Sugestia mea e sa iesi din tara cat mai rapid, daca vrei sa ai concediu, circuit atat de lung nu e concediu.

#18
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cum a spus un coleg mai sus, prea multe obiective in timp prea scurt.
Nu o sa o poti numi vacanta.
Parerea mea, ori faci o excursie in tara, ori afara. In 2 saptamani ai timp si de vizitat si de odihna cat de cat.
In Romania pot fi vazute destule, doar ca drumurile sunt cum sunt. Sunt multe de vizitat, doar sa stii ce vrei.
Afara, in special Viena iti cam trebuie 3 zile cel putin. Parc de distractii PRATER, gradina zoologica, Palatul Schonbrunn unde a trait Sisi, Catedrala Sf. Stefan sunt cateva din obiective.

Edited by wb626ek, 03 April 2019 - 09:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate