Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Daramat pereti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Ca fapt divers :
Exista scule care taie cu diamant, cablu diamantat, suna exact pana da gaura cu bormasina pe unde introduce cablul - nu produce vibratii si zgomote, e mai scump, normal dar taie in liniste .
Gaura de hota sau alte gauri de diametre mari nu se mai dau ca minerii cu tampela, exista carotiera de diametrul dorit, se executa gaura fara sa zduncini din temelii tot blocul .
Linistea costa .

Trebuie autorizatie pentru orice modificare adusa. Cine te-a dat "in gat" sunt cei unsi de administrator , sunt camerele ultra HD ce vad tot si stiu tot, asta le este satisfacia si scopul vietii, problema e ca amenda e substantiala, incearca sa o dai cu " refacem la starea initiala " , bineinteles ca vei face din gips carton si dupa 1 an revi la forma initiala dar fara reclame lipite in scara blocului. Insista cu pereti despartitori sa vada ca sti ce ai spart sa nu te bage ca ai afectat pereti de rezistenta , sunt pereti portanti din agregate usoare cu stas 15 cu 2 /s( stanga) sau d (dreapta ) depinde unde era golul, executati din zgura de furnal sau mizerii din statia de sortare .

Edited by ldpe, 27 March 2019 - 11:53.


#38
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 Ion_de_la_Raion, on 27 martie 2019 - 10:05, said:

In extras apare fara, dar extrasul e dupa cartea funciara, de cand s-a facut blocul, nu de cand a cumparat fiecare apartamentul. Nu vin autoritatile sa inspecteze fiecare apartament care e cumparat de Dorel sau Ghita, sa vada daca e ok.

 pasilla, on 27 martie 2019 - 10:15, said:

Dupa ce se face o modificare cu AC, se inregistreaza noul plan la OCPI.
Orice cumparator ar trebui sa verifice inainte de a da banii, daca situatia din teren corespunde cu cea din  acte.

 Ion_de_la_Raion, on 27 martie 2019 - 10:31, said:

La naiba, nimeni nu verifica. Nici eu, cand am cumparat.

Nu s'teți sănătoși!
1. ca să vinzi îți trebuie cadastru. Topometrul care vine să facă planul întîi se uită la cadastrul/cartea funciară anterioară. Dacă nu seamănă și nu există acte, îți dă cu flit. Afar' de cazul în care e nebun niciun topometrist nu va semna o situație diferită fără justificare.
2. cînd cumpărați ceva diferit în realitate față de acte vă asumați răspunderea pentru diferențe.

Corolar - inițiator, știi că trebuie să refaci cadastrul după ce termini de modificat, da?

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce topometrist ? Am cumparat si am vandut apartament. Nu vine nici dracu la tine in casa. Totul se face la notar si atat.

#40
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 09:39, said:

Salutare, recent m-am complicat si am cumparat un apartament, ca ori ce om normal am inceput sa-l renovez ca sa-l fac locuibil. Aseara m-am lovit de o situatie prin care cred ca a trecut toata lumea care sta la bloc, concret:

Stiind ca o sa daram baia de serviciu si un perete intermediar din debara care NU sunt pereti de structura/rezistenta am pus un anunt la avizier cum era normal si omenesc, anuntul suna cam asa:

"IN ATENTIA VECINILOR,
Dorim sa va aducem la cunostinta faptul ca in perioada urmatoare se vor efectua lucrari de igienizare si alte imbunatatiri ale apartamentului 29 care nu vizeaza /afecteaza structura de rezistenta a imobilului.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creeat si va asiguram ca vom respecta orele de liniste legale. ( 22:00  â€“ 08:00 / 13:00 – 14:00 )
VA MULTUMIM PENTRU INTELEGERE  !"

Bun toate bune si frumoase, au venit muncitorii, si-au facut treaba si INTR-O ZI AU REZOLVAT TOT.

A 2 a zi m-am trezit cu afisul urmator in avizier: " Pentru aparamentul 29: de ce darmati peretii blocului, aveti autoritate de constructie ? Se va face sesizare la politia locala si autoritatea de stat in constructii"

Ce pot face in situatia asta ? nu am autorizatie, consider ca nu e nevoie, ce pot pati ? iau amenda ? ma poate oblica sa ridic peretii inapoi ? Atat timp cat eu sunt proprietar pot sa-mi imbunatatesc cum vreau casa, asta e parerea mea.
S-a mai lovit cineva de situatia asta ? ( sunt sigur ca toti avem acel vecin nesuferit ) cum a-ti iesit din situatia asta ? Nu de alta dar am de gand sa refac si instalatia electrica si sigur o sa fie ceva "bormasineala" pe acolo...

Bineneteles ca ai nvoie de autorizatie de constructie. Peretii aia despre care spui ca nu ar fi de rezistenta se expertizeaza apoi se da o solutie printr-un proiect.

Ce consideri tu e apa de ploaie. Daca te reclama sa te pregatesti sa platesti amenda si eventual sa aduci totul la forma initiala.

 ldpe, on 27 martie 2019 - 11:47, said:

Ca fapt divers :
Exista scule care taie cu diamant, cablu diamantat, suna exact pana da gaura cu bormasina pe unde introduce cablul - nu produce vibratii si zgomote, e mai scump, normal dar taie in liniste .
Gaura de hota sau alte gauri de diametre mari nu se mai dau ca minerii cu tampela, exista carotiera de diametrul dorit, se executa gaura fara sa zduncini din temelii tot blocul .
Linistea costa .




Nu exista liniste in domeniul asta, ca nu se produce acelasi nivel de zgomot ca la o demolare cu demolatorul, perfect adevarat. Dar sa spui ca taierea sau perforarea se face in liniste e o minciuna folosita de 90% din cei care sunt in domeniul asta.

Nu vorbesc din auzite. Cu asta ma ocup. Tai si gauresc betoane cu tehnica diamantata.

#41
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Niciodata nu am inteles de ce face lumea santier in aprtament, cu exceptia lucrarilor care se fac si care tin de zugraveli, parchet, gresie si faianta, instalatii, etc.. Dar restul... sa te apuci sa demolezi pereti, debarale, etc.. ca vrei tu sa faci un palat sau un buncar in casa, mi se pare o tampenie.

#42
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

 Ion_de_la_Raion, on 27 martie 2019 - 11:20, said:

Nu pe pereti.

Nu pe peretii care asigura rezistenta constructiei, de acord cu tine aici, dar daca fostul proprietar a construit el o scara ( fara autorizatie ) ca sa urce mai usor in cada la baie ? O daram ?. In continuare sustin ca atat timp cat NU E STRUCTURA DE REZISTENTA, TAVAN SAU PODEA  pot sa fac ce vreau acolo...pot sa-mi pun ce gresie ce faianta vreau, pot sa-mi montez incalzire in pardoseala pot sa fac santuri in perete pentru instalatia electrica !

 radunic, on 27 martie 2019 - 11:44, said:

E posibil să fie așa. Ce nu vrei să pricepi e că nu tu decizi asta.


1. irelevant din punct de vedere al demolării
2. nu dai jos nimic fără să te asiguri că nu faci rău construcției în ansamblu. Repet, poate se prinde de tine - doar un profesionist poate decide asta. Nu te-ai întrebat "bă, mă pricep io să spun care pereți țin casa și care nu?" Nu. Ai decis tu, singur singurel, că pereții ăia nu au nicio contribuție și pot fi eliminați.
3. iarăși irelevant.

Daca nu eu decid inseamna ca tre sa ma duc la primarie ca sa le cer voie sa dau o gaura in perete pentru mobila, eventual sa le cer aprobarea pentr culoarea mobilei, daca stric Feng Shui-ul blocului ?
2 -> Poate pare greu de crezut dar nu am dat jos ceva care sustine constructia, nu am facut rau constructiei ca sa ma exprim cum ai facut-o tu  ( si chiar stiu despre ce e vorba )


 Kres, on 27 martie 2019 - 12:44, said:

Niciodata nu am inteles de ce face lumea santier in aprtament, cu exceptia lucrarilor care se fac si care tin de zugraveli, parchet, gresie si faianta, instalatii, etc.. Dar restul... sa te apuci sa demolezi pereti, debarale, etc.. ca vrei tu sa faci un palat sau un buncar in casa, mi se pare o tampenie.

Nu am darmat debaraua, am hol lung cu 3 debarale ce aveau un perete subtire intre ele, l-am dat pe ala mic jos pentru a face 2 debarale despartite de grinda de rezistenta ( de care nu m-am atins ). Si baia de servici care era si ea 1m x 1m cu aceeasi peretei subtiri ca aia din debara, baie situata LA BAZA ALTE GRINZI ( tot neatinsa )

Pur si simplu mi-am optimizat spatiul si am decis sa nu las acea baie mica exact langa usa de intrare ca sa-mi intampin oaspetii cu un miros de "lavanda"


 bumpocbum, on 27 martie 2019 - 09:58, said:

Ce inseamna sa fii politicos...La mine in bloc au daramat dupa cum au dorit. Fara afise sau mai stiu eu ce. Inclusv au pus usi suplimentare in ziduri de rezistenta, daramat camari, etc. La control vecinii au afirmat senini ca asa au gasit apartamentul la cumparare. Si au trecut ani de la reclamatii si nimic nu s-a mai intamplat....

Si eu ca prostu am pus afis si am anuntat lumea...nu era bine daca darmam si eu grinzi si nu spuneam nimic ?

Edited by awp_adidas, 27 March 2019 - 13:53.


#43
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 Ion_de_la_Raion, on 27 martie 2019 - 12:25, said:

Ce topometrist ? Am cumparat si am vandut apartament. Nu vine nici dracu la tine in casa. Totul se face la notar si atat.
Apartamentul e la fel cu schița din cadastru? Dacă da, ai avut noroc, dacă nu, cînd o să vrei să-l vinzi va fi distractiv.

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 13:23, said:

In continuare sustin ca atat timp cat NU E STRUCTURA DE REZISTENTA, TAVAN SAU PODEA  pot sa fac ce vreau acolo...

2 -> Poate pare greu de crezut dar nu am dat jos ceva care sustine constructia, nu am facut rau constructiei ca sa ma exprim cum ai facut-o tu  ( si chiar stiu despre ce e vorba )
În continuare - dar pentru ultima oară că trei sînt de ajuns - nu ai cunoștințele necesare să decizi ce anume face parte din structura de rezistență și ce nu. De asemenea nu știi ce anume influențează structura și în ce măsură.
Și pentru alții care mai citesc pe aici - nu dărîmați fără să cereți părerea unui inginer de structuri. De preferință în scris.

Într-o notă separată - mulți vor da cu subsemnatul după următorul cutremur... care or mai fi în viață, evident.

#44
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 13:23, said:



In continuare sustin ca atat timp cat NU E STRUCTURA DE REZISTENTA, TAVAN SAU PODEA  pot sa fac ce vreau acolo...pot sa-mi pun ce gresie ce faianta vreau, pot sa-mi montez incalzire in pardoseala pot sa fac santuri in perete pentru instalatia electrica !


Si eu ca prostu am pus afis si am anuntat lumea...nu era bine daca darmam si eu grinzi si nu spuneam nimic ?

Tot ce se poate, numai ca in fata legii doar  o persoana autorizata decide asta printr-o expertiza urmata de un proiect.

Asta asa este, desi, avand in vedere ca ai vecini reclamangii, nu cred ca scapai de reclamatie chiar si fara anuntul tau.

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 radunic, on 27 martie 2019 - 14:28, said:

Apartamentul e la fel cu schița din cadastru? Dacă da, ai avut noroc, dacă nu, cînd o să vrei să-l vinzi va fi distractiv.
Buna asta. La noi in bloc nu mai exista niciun apartament conform cu schita initiala. E un bloc din anii 30.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ion_de_la_Raion, on 27 martie 2019 - 16:51, said:

Buna asta. La noi in bloc nu mai exista niciun apartament conform cu schita initiala. E un bloc din anii 30.
NU conteaza schita initiala, conteaza cea prezenta in cadastru.

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 Ion_de_la_Raion, on 27 martie 2019 - 16:51, said:

Buna asta. La noi in bloc nu mai exista niciun apartament conform cu schita initiala. E un bloc din anii 30.
Schita de cînd ai cumpărat apartamentul. Sau e în familie de la început?

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu a existat nicio schita cand am cumparat. L-am cumparat de la stat dupa revolutie.

#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Carte funciară trebuia să aibă. Vezi cînd îi faci cadastrul dacă e cu surprize...

#50
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007

 Kres, on 27 martie 2019 - 12:44, said:

Niciodata nu am inteles de ce face lumea santier in aprtament, cu exceptia lucrarilor care se fac si care tin de zugraveli, parchet, gresie si faianta, instalatii, etc.. Dar restul... sa te apuci sa demolezi pereti, debarale, etc.. ca vrei tu sa faci un palat sau un buncar in casa, mi se pare o tampenie.

S-au inmultit cazurile de cand toti gospodarii se uita pe youtube la Buhnici si Dorian...

Edited by laffin, 27 March 2019 - 17:46.


#51
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 radunic, on 27 martie 2019 - 10:31, said:

.... Te duci la un profesionist, îi spui ce vrei și acela îți spune ce poți face și în ce condiții....
Lasa-ma sa ghicesc: tu esti profesionistu' ! Asa-i ?
Si vine la tine la "berou", iti plateste cat zici tu, ca doar esti "profesionist", si-i dai o hartie ca poa' sa darame linistit ..,, daca vrea si are chef,  tot blocul. De la tine din "berou", ca daca tre' sa te duci la "fata" locului, e mai scump, nu ?

 radunic, on 27 martie 2019 - 14:28, said:

...
Și pentru alții care mai citesc pe aici - nu dărîmați fără să cereți părerea unui inginer de structuri. De preferință în scris.
...
Eu credeam ca trebuie expertiza, da',  mno, daca tu zici...

 radunic, on 27 martie 2019 - 11:56, said:

Nu s'teți sănătoși!
1. ca să vinzi îți trebuie cadastru. Topometrul care vine să facă planul întîi se uită la cadastrul/cartea funciară anterioară. Dacă nu seamănă și nu există acte, îți dă cu flit. Afar' de cazul în care e nebun niciun topometrist nu va semna o situație diferită fără justificare.
2. cînd cumpărați ceva diferit în realitate față de acte vă asumați răspunderea pentru diferențe.

Corolar - inițiator, știi că trebuie să refaci cadastrul după ce termini de modificat, da?

Esti sigur ca traiesti in Romanica?

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca se impune de urgenta o lege prin care toate blocurile sa fie expertizate din punctul de vedere al modificarilor facute.
Statul sa finanteze aceste experize, iar cei gasiti cu nereguli sa fie drastic amendati si obligati sa refaca, de urgenta, totul la starea initiala.

Edited by pasilla, 27 March 2019 - 18:07.


#53
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Ba, dimpotriva, eu zic sa demoleze toate blocurile si sa dea casa la toata lumea, sa poata sa sparga linistit. Si, evident , statul sa finanteze toate casele. Si lucrarile sa nu fie facute cu muncitori (romani), ci cu imprimante 3D (era sa zic 5G), iar romanii sa stea la bodega, tot pe banii statului, pana sunt gata.

(acest topic este un pamflet si recomand initiatorului sa se lase pagubas. A facut ce a crezut de cuviinta. Ca e bine sau rau...)

#54
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

 pasilla, on 27 martie 2019 - 18:03, said:

Eu cred ca se impune de urgenta o lege prin care toate blocurile sa fie expertizate din punctul de vedere al modificarilor facute.
Statul sa finanteze aceste experize, iar cei gasiti cu nereguli sa fie drastic amendati si obligati sa refaca, de urgenta, totul la starea initiala.


De ce?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate