Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Daramat pereti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare, recent m-am complicat si am cumparat un apartament, ca ori ce om normal am inceput sa-l renovez ca sa-l fac locuibil. Aseara m-am lovit de o situatie prin care cred ca a trecut toata lumea care sta la bloc, concret:

Stiind ca o sa daram baia de serviciu si un perete intermediar din debara care NU sunt pereti de structura/rezistenta am pus un anunt la avizier cum era normal si omenesc, anuntul suna cam asa:

"IN ATENTIA VECINILOR,
Dorim sa va aducem la cunostinta faptul ca in perioada urmatoare se vor efectua lucrari de igienizare si alte imbunatatiri ale apartamentului 29 care nu vizeaza /afecteaza structura de rezistenta a imobilului.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creeat si va asiguram ca vom respecta orele de liniste legale. ( 22:00  – 08:00 / 13:00 – 14:00 )
VA MULTUMIM PENTRU INTELEGERE  !"

Bun toate bune si frumoase, au venit muncitorii, si-au facut treaba si INTR-O ZI AU REZOLVAT TOT.

A 2 a zi m-am trezit cu afisul urmator in avizier: " Pentru aparamentul 29: de ce darmati peretii blocului, aveti autoritate de constructie ? Se va face sesizare la politia locala si autoritatea de stat in constructii"

Ce pot face in situatia asta ? nu am autorizatie, consider ca nu e nevoie, ce pot pati ? iau amenda ? ma poate oblica sa ridic peretii inapoi ? Atat timp cat eu sunt proprietar pot sa-mi imbunatatesc cum vreau casa, asta e parerea mea.
S-a mai lovit cineva de situatia asta ? ( sunt sigur ca toti avem acel vecin nesuferit ) cum a-ti iesit din situatia asta ? Nu de alta dar am de gand sa refac si instalatia electrica si sigur o sa fie ceva "bormasineala" pe acolo...

Edited by awp_adidas, 27 March 2019 - 09:44.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai darmat esti bun de plata... Amenda e imensa :(

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://forum.softpe...zid-apartament/

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 09:39, said:


A 2 a zi m-am trezit cu afisul urmator in avizier: " Pentru aparamentul 29: de ce darmati peretii blocului, aveti autoritate de constructie ? Se va face sesizare la politia locala si autoritatea de stat in constructii"

Ce pot face in situatia asta ? nu am autorizatie, consider ca nu e nevoie, ce pot pati ? iau amenda ? ma poate oblica sa ridic peretii inapoi ? Atat timp cat eu sunt proprietar pot sa-mi imbunatatesc cum vreau casa, asta e parerea mea.
S-a mai lovit cineva de situatia asta ? ( sunt sigur ca toti avem acel vecin nesuferit ) cum a-ti iesit din situatia asta ? Nu de alta dar am de gand sa refac si instalatia electrica si sigur o sa fie ceva "bormasineala" pe acolo...

Da.  Dupa noua lege a Asociatiilor de Proprietari, orice lucrare de interior care presupune demolari de pereti interiori se face numai cu autorizatie de la Primarie.. Lucrarile de zidarie interioara (adica curatat var de pe pereti, dat jos gresia si faianta) nu cred ca intra aici. Doar cele care presupun demolari de debarale, pereti de hol, chestii din astea.

#5
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Obtinerea unui certificat de urbanism
Impreuna cu cadastrul, releveul si actul de casa va duceti la un arhitect
Se va intocmi un proiect pentru obtinerea certificatului de urbanism contra ~500 RON
Proiectul se depune la Primaria de care apartineti
In 30 de zile certificatul de urbanism este gata si este valabil 1 an, timp in care trebuie sa obtineti autorizatia de constructie

Obtinerea autorizatiei de constructie/demolare
Pe spatele certificatului de urbanism sunt trecute toate avizele care trebuie obtinute
Certificat de la salubritate, cost ~200 RON
Aviz asociatie de proprietari sau administrator
Aviz banca daca apartamentul e luat cu credit ipotecar, cost ~50 RON
Aviz de la administratia fiscala ca apartamentul este grevat de datorii
Aviz de la proiectantul initial al blocului – asta este complexa rau
Proiect, cost ~3500 RON
– Certificatul de urbanism in copie
– Actul de proprietate in copie
– Durata de realizare aproximativ 2 luni
Proiectul finalizat trebuie depus la ISCMB pentru avizare

Impreuna cu toate avizele de mai sus, proiectul si certificatul de urbanism in original trebuie mers la primarie pentru eliberare autorizatie de constructie

Receptia lucrarii
Dupa ce lucrarea s-a finalizat trebuie obtinut un aviz de la cel care a realizat proiectul
Cu avizul se merge la ISCMB pentru a aviza (din nou!) completarea lucrarii
Cu ambele avize se merge la primarie si se face receptia lucrarii
La judecatorie trebuie inregistrata lucrarea in cartea funciara
La administratia financiara trebuie trecuta lucrarea pe rol
Trebuie mers la oficiul de cadastru si trecuta modificarea in cadastru

Vrei sa o faci fara autorizatie? Amenda intre 5000-10000 lei. Era asa de complicat o cautare inainte de a te apuca de treaba?

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ce fel de modificări poți executa în apartament fără autorizație de construire?
Totuși, nu toate schimbările pe care le aduci locuinței tale trebuie să fie aprobate de primărie. Dacă modificările pe care plănuiești să le execuți se numără printre cele de mai jos, atunci nu ai nevoie de autorizație de construire:
Lucrările care nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora
Reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate
Reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară și exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei
Reparații și înlocuiri de sobe de încălzit
Zugrăveli și vopsitorii interioare
Zugrăveli și vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor

Sursa:   http://blog.storia.r...056/#legislatia

Aceste masuri sunt bune, pentru ca multi proprietari veniti de la tzara.. se apuca de modificari ample in apartament, uitand ca locuiesc totusi la bloc.
In mod normal trebuie facuta o igienizare, reparat pereti si varuit, schimbat parchet, gresie, faianta..

Multi vor sa transforme un apartament de 2-3 camere in templu cu piscina in mijloc.

Edited by Kres, 27 March 2019 - 09:58.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 MembruAnonim, on 27 martie 2019 - 09:46, said:

Ai darmat esti bun de plata... Amenda e imensa Posted Image
Daca n-are pile. La noi unu a spart podeaua sa-si faca trapa in beci (bine, a mai spart si altele, 5 luni a facut un zgomot infernal), l-am reclamat ca pune in pericol integritatea blocului (am si topic deschis aici pe softpedia), degeaba. Vecinul a si spus ca are pile. Puteam sa insist, sa ma duc pana in panzele albe, as fi castigat (probabil, cine stie pana unde se poate merge cu coruptia in tara asta), dar era o lupta grea si n-am mai insistat.

E o arma cu doua taisuri renovarea apartamentelor, pentru ca numai la noi cred ca se pot vinde apartamente ca parte indiviza a unui bloc. In mod normal, in vest, blocul apartine unui proprietar si tu stai in chirie. Doar proprietarul face renovari cand e cazul. La noi, orice gigel sparge cum il taie capul, fara sa-si puna problema ca produce un mare chin celorlalti locatari, care trebuie sa suporte un zgomot de nedescris luni in sir doar pentru ca vecinului sa-i fie bine. In timp, si ceilalti locatari fac si ei "imbunatatiri" din astea si uite asa se ajunge sa se traiasca intr-o larma continua care numai bine nu poate face sanatatii. Sa nu mai spun ca nu poti sa te uiti la un film, sa citesti o carte, sa stai si sa te relaxezi in casa ta.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 09:39, said:

"IN ATENTIA VECINILOR,
Dorim sa va aducem la cunostinta faptul ca in perioada urmatoare se vor efectua lucrari de igienizare si alte imbunatatiri ale apartamentului 29 care nu vizeaza /afecteaza structura de rezistenta a imobilului.
Ne cerem scuze pentru disconfortul creeat si va asiguram ca vom respecta orele de liniste legale. ( 22:00  – 08:00 / 13:00 – 14:00 )
VA MULTUMIM PENTRU INTELEGERE  !"

Ce inseamna sa fii politicos...La mine in bloc au daramat dupa cum au dorit. Fara afise sau mai stiu eu ce. Inclusv au pus usi suplimentare in ziduri de rezistenta, daramat camari, etc. La control vecinii au afirmat senini ca asa au gasit apartamentul la cumparare. Si au trecut ani de la reclamatii si nimic nu s-a mai intamplat....

Edited by bumpocbum, 27 March 2019 - 09:59.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 09:39, said:

A 2 a zi m-am trezit cu afisul urmator in avizier: " Pentru aparamentul 29: de ce darmati peretii blocului, aveti autoritate de constructie ? Se va face sesizare la politia locala si autoritatea de stat in constructii"
Partea cea mai nașpa e că ai un vecin care nu știe să scrie.

Slabe șanse să fie în stare să scrie o sesizare.

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 09:39, said:

Atat timp cat eu sunt proprietar pot sa-mi imbunatatesc cum vreau casa, asta e parerea mea.

Corect casa.
Apartamentul e mai special. Nu poți de exemplu să sapi o groapă în sufragerie. Nu poți să faci mansardă dacă stai la 2. E mai complicat umpic.


Rezolvare.
Du-te acum și ia autorizație și gata.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bumpocbum, on 27 martie 2019 - 09:58, said:

Ce inseamna sa fi politicos...La mine in bloc au daramat dupa cum au dorit. Fara afise sau mai stiu eu ce. Inclusv au pus usi suplimentare in ziduri de rezistenta, daramat camari, etc. La control vecinii au afirmat senini ca asa au gasit apartamentul la cumparare. Si au trecut ani de la reclamatii si nimic nu s-a mai intamplat....
Asa au spus si ai mei (citeste mai sus), dar s-a vazut ca au spart (stateau cu usa deschisa).

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
era bine sa te interesezi daca poti darama acel perete INAINTE de a te apuca de lucrari...
pe de alta parte, cum pot demonstra vecinii faptul ca tu aveai sau nu acel perete atunci cand ai cumparat locuinta ? nu ai putea sa spui ca asa ai cumparat apartamentul, fara peretele despartitor dintre baie si debara ?

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 waterman, on 27 martie 2019 - 09:59, said:

Partea cea mai nașpa e că ai un vecin care nu știe să scrie.

Slabe șanse să fie în stare să scrie o sesizare.
Dimpotriva, astia stiu sa scrie in limbajul politistilor.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 09:39, said:

Stiind ca o sa daram baia de serviciu si un perete intermediar din debara care NU sunt pereti de structura/rezistenta
Asta o stabileste cineva care are competenta legala.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 awp_adidas, on 27 martie 2019 - 09:39, said:

Atat timp cat eu sunt proprietar pot sa-mi imbunatatesc cum vreau casa, asta e parerea mea.
Dar tu nu imbunatatesti casa, tu modifici blocul, care nu e al tau.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 corinadaniela, on 27 martie 2019 - 10:00, said:

cum pot demonstra vecinii faptul ca tu aveai sau nu acel perete atunci cand ai cumparat locuinta ? nu ai putea sa spui ca asa ai cumparat apartamentul, fara peretele despartitor dintre baie si debara ?
Asta trebuie sa apara in Extrasul de carte funciara, altfel nu tine figura.

La urmatorul cutremur major, jumatate din blocurile din Bucuresti vor cadea din cauza "amenajarilor" facute.

Edited by pasilla, 27 March 2019 - 10:07.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 pasilla, on 27 martie 2019 - 10:03, said:

Asta trebuie sa apara in Extrasul de carte funciara, altfel nu tine figura.
In extras apare fara, dar extrasul e dupa cartea funciara, de cand s-a facut blocul, nu de cand a cumparat fiecare apartamentul. Nu vin autoritatile sa inspecteze fiecare apartament care e cumparat de Dorel sau Ghita, sa vada daca e ok.

#17
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Nu poti pentru ca exista o schita a apartamentului . Si eu am daramat un perete careera inutil si pe care l-am daramat in juma de ora , dar stiam ca fac o ilegalitate .

#18
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 Ion_de_la_Raion, on 27 martie 2019 - 09:56, said:

La noi unu a spart podeaua sa-si faca trapa in beci
Tare asta, si eu m-am gandit sa fac asta, ca stau la parter, sa pot sa-mi pun linistit damigenele, butoiul cu varza si bicicleta la subsol Posted Image Ma poti pune in legatura cu el?

Quote

Ce pot face in situatia asta ? nu am autorizatie, consider ca nu e nevoie, ce pot pati?
Data viitoare cand spargi pereti nu scoate nimic in afara de faianta pe timpul zilei.. sacii se incarca noaptea in papuc si se lasa macar cateva blocuri mai incolo Posted Image

Edited by yesyesyesyo, 27 March 2019 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate