Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Spaga vs invatat

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Vlad_22, on 25 martie 2019 - 20:18, said:

Sa nu-mi spui ca n-ai copiat macar o data in viata ta,in liceu,de exemplu?
Voi sunteti bolnavii exponenti ai unei societati majoritar bolnave!
Cum dracu sa te miri si sa nu crezi ca [mai] exista si oameni care nu copiaza / nu fura / nu ucid / nu whatever???
Tu esti real?

Tu daca ai copiat nu ai si invatat sa lasi un spatiu dupa virgulele alea?

Edited by BlueKing-69, 25 March 2019 - 21:19.


#20
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 silesax, on 25 martie 2019 - 21:13, said:

cu putin noroc poate ministru învățământului Posted Image)
sau procuror-sef european

#21
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 stdlib-devel, on 25 martie 2019 - 20:28, said:

In viata mea nu am facut asemenea infractiuni.
Pentru mine  a copia=inselaciune=minciuna=caracter slab=fricos=las=om pagubos=sclav al propriei frici
Iar eu sunt om liber si imi pun liberatea mai presus decat celelalte iar cand n-am stiu un subiect am scris pe foaie exact asa:  "Nu stiu acest subiect"


Dar nu este vorba de aplicarea celor invatate, este vorba despre dezvoltarea gandirii si a unor aptitudini, doarece eu nu fac facultate ca sa am motiv sa ma compar cu cei care
copiaza la examen.Eu m-am dus la facultate sa dobandesc cunostiinte si noi aptitudini.Pt mine diploma este un efect al dobandirii acestor cunostiinte si aptitudini.

O diploma care nu are acoperire , este hartie igienica.
Hai sa nu exageram acum,la chestia cu "nu stiu acest subiect",ai sanse mari sa-ti scada si mai mult din lucrare.Da,frate,toti sunt mincinosi si pagubosi de acum.Sau poate era ceva ce nu-ti placea,si ai apelat la aceasta metoda,hai sa nu ne dam mai catolici decat papa.

Edited by Vlad_22, 25 March 2019 - 21:55.


#22
stdlib-devel

stdlib-devel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.03.2019
Niciodata, a copia este infractiune.

#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 BlueKing-69, on 25 martie 2019 - 21:18, said:

Voi sunteti bolnavii exponenti ai unei societati majoritar bolnave!
Cum dracu sa te miri si sa nu crezi ca [mai] exista si oameni care nu copiaza / nu fura / nu ucid / nu whatever???
Tu esti real?

Tu daca ai copiat nu ai si invatat sa lasi un spatiu dupa virgulele alea?
Mda,stai si analizezi ce am scris.Cui ii pasa ca n-am lasat pe internet,un spatiu dupa o virgula?

Nici eu nu sunt adeptul copiatului.In liceu cred ca am copiat doar 1-2 ori,atat.Si pt ca o faceau si ceilalti,ce naiba.Si in generala,doar o data,la un test la muzica,daca imi amintesc bine,mare chestie.Totusi,nu pot sa nu observ ca am cam divagat de la subiectul topicului.In privinta spagii,sunt clar impotriva.N-am dat in viata mea si nici nu o voi face.Nici nu mi-a trecut prin minte macar,sa ma gandesc la fraudare.

Edited by Vlad_22, 25 March 2019 - 22:05.


#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Primul care a copiat a fost Dumnezeu, când la făcut pe Adam după chipul și asemănarea lui.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016

 aalex31, on 25 martie 2019 - 19:42, said:

Care a fost numărul  maxim de restante pe care le-ati avut in timpul facultatii? Ati recurs la alte metode de a trece examenul? Eu personal am avut 3 restante mari si late si in timp ce mi-am chinuit creierul sa retin toate acele informatii pentru a trece examenul am avut colegi care au dat spaga sa treaca acele examene cu o nota mult mai mare decat a mea.

In primul rind povestea ta cam scirtiie, nu cred ca se da spaga pentru note mari (pentru trecut POATE).
In al doilea rind daca ai dreptate, inteleg ca e frustrant, dar tu te duci la facultate ca sa inveti ceva nu ca sa iei note. Daca ai invatat ce era de invatat, nu ti-ai pierdut timpul degeaba. Daca nu ai invatat mare lucru dar ai note bune, l-ai pierdut degeaba.

#26
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
La liceu nu sunt de acord cu copiatul.
Dar la facultate cand dai de serii Laurent si serii Fourier nu cred ca o sa risti sa nu dai licenta.
Pe langa asta, sub 1% o sa le foloseasca mai departe.

#27
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
O droaie. Nu ca is batut in cap, ci pentru ca avem obiceiul sa nu-i pup in dos pe dinozauri sau sa le accept anumite pareri. Si pentru ca nu-mi pasa de anumite cursuri. De obicei, le luam din prima, cu minim de efort, in toamna.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu inteleg ce scuza ai sa copii sau dai spaga in facultate.
La liceu hai, ca nu iti place franceza.
Dar la facultate dai la ce esti bun, dai la ce iti place, ca doar tu ti-ai ales facultatea. Si ce inveti acolo iti va folosi in viata profesionala. Deci iti furi singur caciula.

Da, stiu ca si facultatile au materii de umplutura dar de obicei si standardele sint mai relaxate.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 March 2019 - 02:03.


#29
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Vlad_22, on 25 martie 2019 - 21:58, said:

Nici eu nu sunt adeptul copiatului.In liceu cred ca am copiat doar 1-2 ori,atat.Si pt ca o faceau si ceilalti,ce naiba.
Nu ma intereseaza adeptul a ce esti [sau nu] tu!
Eu ma refeream doar la monstruoasa ta credinta [de fapt nu este doar a ta, in societate in general am mai auzit asta cu "toti copiaza, toti mint, toti fura, toti inseala..."]:

 Vlad_22, on 25 martie 2019 - 20:18, said:

Sa nu-mi spui ca n-ai copiat macar o data in viata ta,in liceu,de exemplu?Vorbesc de teste banale,nu de BAC,facultate sau altceva.

In momentul in care esti ferm si absolut convins ca toti o fac si atunci de ce sa nu o comiti si tu... este grav, nu prea mai ai nici o sansa.

#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
daca nu copiai nu luai 5-ul.. asta se stie in toata politehnica

caministii faceau nopti albe scriind fituici pe tot felul de sisteme ingenioase, cu role, cu suluri, cu servite, cu foite, cu telefoane... era supe distractiv cand il prindea pe cate unul cum ii desira rola de fituici de prin maneca...   xeroxul din fata avea deja arhiva cu fituici trase pentru ani si materii.. te duceai si ziceai doar vreau electrotehnica anul 2 si scotea doamna clasorul cu "timbre"

eu nu ma complicam mi-era lene sa scriu fituici asa ca ma bazam pe telefon daca se putea si eventual imi faceam 3-4 fituici cu formule sau grafice importante
pana la urma tot nu luai mai multe de nota 1 sau 2, asa ca ce conteaza

dealtfel nimeni nu putea sa reproduca mental acele scheme complicate si inutile, la un examen a venit proful cu rezultatele si l-a scos in fata pe un student. .cutarescu.. da.. . ai facut perfect schema PAL (televizoare antice).. da..  aha, deci ai copiat :)))

#31
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 carturarulobosit, on 25 martie 2019 - 22:32, said:

La liceu nu sunt de acord cu copiatul.
Dar la facultate cand dai de serii Laurent si serii Fourier nu cred ca o sa risti sa nu dai licenta.
Pe langa asta, sub 1% o sa le foloseasca mai departe.
Ai dreptate, ești obosit (probabil de la atâta inactivitate).
Până și calculatorul de buzunar cu care faci calcule la piață, că nu știi tabla înmulțirii, folosește din greu serii de care zici tu.
Pe de altă parte, ești într-o eroare totală. Tot ce înveți este folosit „mai departe”, nu doar 1%. Ce ai învățat, este folosit măcar ca algoritm de gândire. Asta, bineînțeles dacă ai învățat. Dacă doar ai memorat, fără să înțelegi ceva, atunci da, e degeaba. Așa cum este cazul tău! Posted Image
P.S. Înainte de serii Laurent și Fourier, erau seriile Taylor...

Edited by stancosty, 26 March 2019 - 10:52.


#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 PopaXXX, on 25 martie 2019 - 20:12, said:

Am luat o droaie de examene copiind de pe telefonul mobil - il tineam ascuns in maneca si puteam sa vad pe el fisiere text, imagini scanate, sau chiar sa navighez pe net cautand informatii - asta era prin 2009 pe un Sony Ericsson V630i - era un telefon micut, ce incapea lejer in maneca, smartphone-urile astea de azi sunt prea mari, nu mai incap asa usor in maneca de la bluza.
Au fost examene la care am venit total nepregatit, nu stiam nimic din materie, dar cautam apoi pe net si scriam din wikipedia sau alte site-uri, oricum nu eram cel mai prost pregatit de la examen, erau altii care veneau fara sa aiba nici pix sau hartie, sau nici nu stiau care era materia la care dadeau examen.
Se vede, se vede clar din subiectele abordate pe aici, fii fara grija.

#33
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 stdlib-devel, on 25 martie 2019 - 21:56, said:

Niciodata, a copia este infractiune.
prevazuta in ce articol din CP si care se pedepseste cum?

#34
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 BlueKing-69, on 26 martie 2019 - 09:37, said:


Nu ma intereseaza adeptul a ce esti [sau nu] tu!
Eu ma refeream doar la monstruoasa ta credinta [de fapt nu este doar a ta, in societate in general am mai auzit asta cu "toti copiaza, toti mint, toti fura, toti inseala..."]:


In momentul in care esti ferm si absolut convins ca toti o fac si atunci de ce sa nu o comiti si tu... este grav, nu prea mai ai nici o sansa.
Uite unde era justițiarul de tastatura.

#35
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Vezi?

Noroc ca nu va impiedicati de nimic si oricum veti incerca totdeauna sa fentati viata, asa cum v-ati setat :)
Hai, spor la copiat / sau la dat spaga... whatever!

#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 BlueKing-69, on 26 martie 2019 - 14:14, said:

Vezi?

Noroc ca nu va impiedicati de nimic si oricum veti incerca totdeauna sa fentati viata, asa cum v-ati setat :)
Hai, spor la copiat / sau la dat spaga... whatever!
Exagerezi,dar fiecare cu opinia lui.Ne-am abătut mult de la subiectul acestui topic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate