Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Multicooker

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt mai multe care nu merg
Daca un fel de mancare se concepe din 2 sau mai multe procese independente, nu le poti pune pe toate odata in aceeasi oala

#20
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 maccip, on 24 martie 2019 - 23:44, said:

Pai tocmai asta e ideea unui slow-cooker. Sa pui chestiile acolo si sa nu-ti pese de timpii de coacere. Un slowcooker coace lent, fara sa fiarba, dar sigur.

Nevasta-mea a facut tot felul de chestii la slowcooker, e functia preferata a ei pentru ca nu trebuie sa pui ingredientele pe rand sa-ti pape timpul. Le pui pe toate acolo si... astepti. Nici nu tre sa stii sa bucataresti. Cica! hahaha
Multicookerul asta are si slowcooker si cu aburi si sub presiune, si prajeli si tot felul de chestii. Sub presiune a facut friptura de vitel foarte foarte buna. Moale si gustoasa de au putut-o manca si copiii. Aprajit-o un pic si apoi a baga-to la presiune.

Singura chestie pe care a ratat-o a fost fasolea. A ratat-o adica nu merge fara sa schimbi apa deoarece dai basini cat sa umpli o butelie, te sparge la burta. Ea e excelenta la gust si arata bine gatita, dar beşi de te rupi.
Eu credeam ca prin slow cook se elimina necesitatea de a schimba apa. Dar se pare ca nu-i asa.

Si e o mare dezamagire pentru mine. Eu pentru fasole i-am luat multicookerul. Atat sub presiune (fierbe f. repede) cat si slowcook (a stat peste 12 ore), fasolea iese basinoasa. Trebuie schimbate apele alea, deci nu faci o mare afacere cu multicookerul la fasole.

De fapt nu sunt sigur, tare mi-as dori sa gasesc o modalitate de a face iahnia de fasole intr-un timp mai scurt fara sa fie basinoasa. Daca schimba 3 ape, dureaza mult procesarea ei si asta-i motivul principal pentru care nu face fasole. Eu si fii-mea suntem mari amatori de fasole. Ea si fii-miu... ceva mai putin.

Poate mai intra colegul @richelieu, am vazut ca se pricepe la gatit la modul profesional. Ma gandesc ca poate cunoaste vreo solutie de gatit iahnia mai repede si mai.. safe, fara sa necesite aviz de la ISU. hahaha
Pai nu lăsați fasolea la înmuiat? Eu o las in apa ,12_18 ore, la frigider, schimb apa de câteva ori, și pe urmă o pun la multicooker Și nu mai sunt pe poligonul de la Tuzla.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Are dreptate bobocul. Fasolea trebuie neaparat pusă la inmuiat si apoi e suficient sa o dai intr-un clocot si sa schimbi apa. Dupa aceea o pui in slow cooker si nu cred ca mai provoaca gaze. Incearca asa, maccip, si sa ne spui daca functioneaza. Eu nu am slow-cooker, fierb fasolea in oala cu presiune si nu imi produce nici un fel de gaze.


#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Freddy12, on 23 martie 2019 - 21:31, said:

Pui ingredientele inainte sa pleci la cursuri si cand te întorci, gasesti mancarea gata.
Și căminul în flăcări:)))
Gazu și curentul nu se lasă nesupravegheat...

Edited by I2O, 25 March 2019 - 13:13.


#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 bobocul, on 25 martie 2019 - 05:20, said:

Pai nu lăsați fasolea la înmuiat? Eu o las in apa ,12_18 ore, la frigider, schimb apa de câteva ori, și pe urmă o pun la multicooker Și nu mai sunt pe poligonul de la Tuzla.
Ba cred ca da, nu gatesc eu, nu m-am bagat pana acum.
Dar e suficient? Trebuie schimbata apa la inmuiere sau cum?
Ceva imi scapa. Cum se face lasatul la inmuiat mai exact?
:D

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Speli fasolea seara si o lasi intr-o oala cu apa pana dimineata. O speli din nou si o pui la fiert. Dupa ce da in clocot schimbi apa si o pui din nou la fiert. Cojile se înmoaie in cele 12 ore cat sta fasolea la hidratat si nu mai provoaca gaze.
Conteaza si ce soi de fasole iti cumperi si mai ales cat e de veche. Daca are cativa ani, orice ai face, tot provoaca gaze. Cumpara din piata, nu de la supermarket. Am avut fasole care a fiert in jumatate de ora si nu la oala cu presiune ci in oala obisnuita si am nimerit o fasole care a fiert in 2-3 ore. Aia egipteană fierbe repede dar nu e gustoasa. Cea turcească din care am nimerit o data a fost foarte buna. Scria Samsun pe sac dar cred ca sunt vreo 10 ani de atunci. Oricum, la țărani gasesti fasole mai proaspata decat la hypermarket.

Edited by Freddy12, 25 March 2019 - 15:46.


#25
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu la multicooker, nu o mai dau o data in clocot. Pun seara la inmuiat fasolea cu apa peste ea, o bag la frigider sa nu inceapa sa fermenteze, pana ma culc mai schimb apa o data, de doua ori, dimineata cand ma trezesc mai schimb o data apa. Cand ma apuc de gatit, arunc apa in care a stat fasolea, o pun in multicooker, cu ciolanul si ce "buruieni" mai pun, completez cu apa pana aproape de semn, pun capacul si-l etansez, il pun pe programul de fasole si gata. Cam in 40 de minute este gata.

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 bobocul, on 25 martie 2019 - 16:10, said:

Cam in 40 de minute este gata.
Am inteles, dar nu ai spus partea cea mai importanta. Dai basini?
:D

#27
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Am spus în prima postare, nu mai execuți trageri in poligon

#28
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Ce parere aveti de asta ?
https://www.evomag.r...ri-3673909.html

#29
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Isi face treaba, doar ca in realitate nu are 15 programe, are 11 programe. sunt 4 programe identice ca presiune, temperatura si timp de gatire.

#30
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt nou în domeniu, adică vreau să cumpăr un multicooker pentru prima dată, nu am mai folosit înainte şi nici nu am văzut la nimeni aşa ceva. Pe scurt, mi-am stabilit o serie de cerinţe, însă specificatiile tehnice nu sunt aceleaşi la toate mărcile şi modelele şi pot compara pe bune. Practic, doresc un aparat cu vas de 5 litri, funcţie slow cook, gătit la aburi semnal sonor la încheierea programului, gătire la presiune. Din câte am înţeles, multe modele au funcţie slow cook sau la presiune, dar nu se specifică în mod concret. Îmi puteţi recomanda un aparat în limita unui buget de 600 RON care să aibă aceste funcţii?
Mulţumesc

#31
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Crock-Pot Express Multicooker cu gătire sub presiune se laudă că le știe pe toate, eu l-am prins pe la 600 dacă nu mă înșel. La slow cook nu e fenomenal, mi se pare mai reușit entry levelul cu vas ceramic.
Construcția e cam slăbuta, dar la banii ăștia nu poți cere avioane.
Un model care arată bine si mai îngrijit lucrat e Fast Slow Pro de la Sage, dar nu se importă în românia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pkenUi3DMv8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Asta, cel mai bun https://www.amazon.c...s/dp/B00OP26T4K  (va fi urmatoarea achizitie)   sau pe care il am eu https://www.evomag.r...ri-3673909.html cu bunele si relele lui are 4,5l)

#33
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007

 bobocul, on 06 iulie 2019 - 11:33, said:

  sau pe care il am eu https://www.evomag.r...ri-3673909.html cu bunele si relele lui are 4,5l)

Ma uiam si eu ka acest model...cuva se poate spala la masina de spalat vase? Care ar fi neajunsurile lui?
Mersi

#34
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu merita spălat in msv.
Ca orice oală mai mare e mai eficient să o speli manual.

#35
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007

 BloodRa, on 06 iulie 2019 - 12:37, said:

Nu merita spălat in msv.
Ca orice oală mai mare e mai eficient să o speli manual.

Nu înţeleg, adică vasele mari nu se spală bine vase mari? Sunt unele modele de multicooker la care se menţionează clar sî nu se spele la msv, dar de ce?

#36
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ocupi inutil msv cu vase mari. În + dacă vasul e de aluminiu sunt unii detergenți prea agresivi pentru aluminiu

Totodată supapele sunt din materiale prea sensibile pentru a fi spălate în msv. Rezistă bine termic dar se pot coroda sub acțiunea mult prea agresivă a detergentilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate