Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Multicooker

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Pentru ca multicooker-ul vechi s-a stricat. Cand aleg sa fierb ceva orez , paste , fierbe apa 2-3 minute apoi se opreste , si daca il reconectez fierbe mai departe si gen ca sa fiarba apa trebuie de vreo 5 ori sa-l scot si sa-l pun in priza si sa aleg optiunea/  programul  de orez , respectiv pasta . Din ce cauza face asta si ce i-as putea face ? Sau deja mai bine cumpar unul nou? ( l-am luat cel mai ieftin)
La ce ar trebui sa ma uit la achizitionarea unui multicooker nou pana pe la 250 lei ?
La astea am pus ochiul.
//https://www.kitchentools.ro/multicooker/310-multicooker-argintiu-zephyr-cu-18-programe-putere-700w-i-volum-5-l.html
http://www.victronic...-700w-834-.html
https://www.emag.ro/...0/pd/DT7GJZBBM/

P.S De ce nu ma lasa sa dau link de la bucatarietools?

Edited by exydos, 23 March 2019 - 13:43.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru mine, cel mai important criteriu este puterea - W putere.
Alea din link-urile tale sunt la 700W
Cam mici zic eu. Ar trebui sa fie minim 1000W dintr-un motiv foarte simplu. Gateste mai repede
Pe locul 2 conteaza numarul de programe de gatit.
Cam asta ar fi

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postexydos, on 23 martie 2019 - 13:42, said:

Pentru ca multicooker-ul vechi s-a stricat. Cand aleg sa fierb ceva orez , paste

iarta-ma ca zic, dar si pentru chestii de o simplitate urlatoare la cer iti trebuie "masina" ?!

Edited by r_murphy, 23 March 2019 - 15:03.


#4
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postr_murphy, on 23 martie 2019 - 14:37, said:

iarta-ma ca zic, dar si pentru chestii de o simplitate urlatoare la cer iti trebuie "masina" ?!
sunt la camin , nu am bucatarie =)

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
pentru cazul asta extrem de particular Posted Image as recomanda mai repede o plita electrica cu "un ochi"
la lucru am o situatie relativ asemanatoare cu cea din camin, ture, chestii, si ne-am incropit un fel de bucatarie unde nu numai incalzim mincarea "la sufertas", dar uneori ne mai si prostim si mai trintim cite o tocanitza de diverse animale, tochituri de organe, mamaligi, omlete, uite, spaghete nu am facut pina acum .. dar totul la o plita electrica (de pe la sfirsitul anilor 70), iar ca vase, avem o tigaie teflonata si o oala smaltuita. este mai mult decit de ajuns.

exact ca asta ..
https://www.olx.ro/o...hi-IDbsVOv.html

Edited by r_murphy, 23 March 2019 - 16:21.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postr_murphy, on 23 martie 2019 - 16:18, said:

pentru cazul asta extrem de particular Posted Image as recomanda mai repede o plita electrica cu "un ochi"
la lucru am o situatie relativ asemanatoare cu cea din camin, ture, chestii, si ne-am incropit un fel de bucatarie unde nu numai incalzim mincarea "la sufertas", dar uneori ne mai si prostim si mai trintim cite o tocanitza de diverse animale, tochituri de organe, mamaligi, omlete, uite, spaghete nu am facut pina acum .. dar totul la o plita electrica (de pe la sfirsitul anilor 70), iar ca vase, avem o tigaie teflonata si o oala smaltuita. este mai mult decit de ajuns.

exact ca asta ..
https://www.olx.ro/o...hi-IDbsVOv.html

Lucrezi la "stat"?
E vorba de timp.
Apesi pe buton si in timpul in care se fierbe faci altceva

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Repara-l. Verifica termostatul.
Sau senzorul de temperatura.

Edited by dorin_2k, 23 March 2019 - 16:56.


#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e cam mare oala de 5l pentru o singura persoana? Ar merge doar  daca vrei sa gătești pentru intreaga saptamana . Vezi ca sunt si oale mai mici.
Nu crezi ca ar fi mai buna asta, mai ale ca are pretul de doar 104 lei? E slow cooker, pui mancarea in ea si iti vezi de treaba iar peste 5 ore e gata fara riscul de a se arde.
https://s12emagst.ak...e96ca7_full.jpg

Attached Files


Edited by Freddy12, 23 March 2019 - 18:27.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cine mananca mancare gatita cu o saptamana in urma? Mancarea este gustoasa 1-2 zile, maxim 3, iar unele feluri de mancare doar pe loc.

Edited by razor01, 23 March 2019 - 18:25.


#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrazor01, on 23 martie 2019 - 18:25, said:

Cine mananca mancare gatita cu o saptamana in urma? Mancarea este gustoasa 1-2 zile, maxim 3, iar unele feluri de mancare doar pe loc.
De-aia ma miram si eu?

#11
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View PostFreddy12, on 23 martie 2019 - 18:20, said:

Nu e cam mare oala de 5l pentru o singura persoana? Ar merge doar  daca vrei sa gătești pentru intreaga saptamana . Vezi ca sunt si oale mai mici.
Nu crezi ca ar fi mai buna asta, mai ale ca are pretul de doar 104 lei? E slow cooker, pui mancarea in ea si iti vezi de treaba iar peste 5 ore e gata fara riscul de a se arde.
https://s12emagst.ak...e96ca7_full.jpg
n am de gand sa stau 5 ore dupa mancare , cum vin de la cursuri in 1-2ore sa fie gata

Edited by exydos, 23 March 2019 - 19:35.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pui ingredientele inainte sa pleci la cursuri si cand te întorci, gasesti mancarea gata. Cam asta e ideea cu slow-cookerul. Eu nu am dar stiu pe cineva care punea in oala carnea legumele, sarea, piperul inainte sa plece la serviciu.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrazor01, on 23 martie 2019 - 18:25, said:

Cine mananca mancare gatita cu o saptamana in urma? Mancarea este gustoasa 1-2 zile, maxim 3, iar unele feluri de mancare doar pe loc.

la ce fac eu, merge.
In ultimul rand ma cert cu nevasta la mancare, asa ca mai imi gatesc si singur.
Cea mai noua mancare e un fel de varza a la Cluj.

Carnea tocata de curcan cu putina ceapa calita si orez.
Varza, o juma de kil, proaspata, taiata gata (da, gasesc si d-aia) si cam o juma de kil murata
Pusa la presiune cu ceva suc de rosii, pana incepe sa iasa aerul sub presiune apoi o opresc
Dupa o juma de ora, cimbru, un layer de varza, carnea cu orezul, o juma de cutie de rosii, restul de varza, cealalalta juma de cutie de rosii si niste bacon, sa fiarba vreo juma de ora
mananc din ea vreo 2 saptamani, fara probleme

#14
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Daca vrei sa gatesti simplu, repede si economic atunci incearca sa treci la nivelul urmator (si ultimul) adica o oala electrica sub presiune.
O astfel de oala iti schimba viata si modul de a gati.
Gateste foarte repede, cel putin injumatatesti timpul de gatire, mancarea este f buna, si o poti programa.
E pe principiul masinii de paine, arunci ingredientele in ea, alegi programul si apesi start. Atata tot. N-ai cum si n-ai ce gresi.

Uite aici un exemplu, cu precizarea ca e primul gasit pe emag, eu am alt model care nu se gaseste in Ro dar principiul e la fel la toate.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanaciu, on 24 martie 2019 - 00:16, said:

Daca vrei sa gatesti simplu, repede si economic atunci incearca sa treci la nivelul urmator (si ultimul) adica o oala electrica sub presiune.
O astfel de oala iti schimba viata si modul de a gati.
Gateste foarte repede, cel putin injumatatesti timpul de gatire, mancarea este f buna, si o poti programa.
E pe principiul masinii de paine, arunci ingredientele in ea, alegi programul si apesi start. Atata tot. N-ai cum si n-ai ce gresi.

Uite aici un exemplu, cu precizarea ca e primul gasit pe emag, eu am alt model care nu se gaseste in Ro dar principiul e la fel la toate.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Si cum faci tu varza mea la masina aia?

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTsunnnami, on 24 martie 2019 - 05:58, said:


Si cum faci tu varza mea la masina aia?
Faci orice doar ca e cantitatea s-ar putea sa fie mai mica decat la o oala sub presiune. La dracu.. 2saptamani mi se pare enorm pentru o mancare.

Eu am varianta asta. E smecher rau deoarece gateste sub presiune fara sa faca aburi. Presiunea e mentinuta din temperatura.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmaccip, on 24 martie 2019 - 19:11, said:

Faci orice doar ca e cantitatea s-ar putea sa fie mai mica decat la o oala sub presiune. La dracu.. 2saptamani mi se pare enorm pentru o mancare.

Eu am varianta asta. E smecher rau deoarece gateste sub presiune fara sa faca aburi. Presiunea e mentinuta din temperatura.

Nu, nu reusesti pentru ca varza are un timp de procesare, carnea altul, nu merge sa le pun pe ambele intr-un loc sa apas pe buton

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,262
  • Înscris: 06.01.2007
Pai tocmai asta e ideea unui slow-cooker. Sa pui chestiile acolo si sa nu-ti pese de timpii de coacere. Un slowcooker coace lent, fara sa fiarba, dar sigur.

Nevasta-mea a facut tot felul de chestii la slowcooker, e functia preferata a ei pentru ca nu trebuie sa pui ingredientele pe rand sa-ti pape timpul. Le pui pe toate acolo si... astepti. Nici nu tre sa stii sa bucataresti. Cica! hahaha
Multicookerul asta are si slowcooker si cu aburi si sub presiune, si prajeli si tot felul de chestii. Sub presiune a facut friptura de vitel foarte foarte buna. Moale si gustoasa de au putut-o manca si copiii. Aprajit-o un pic si apoi a baga-to la presiune.

Singura chestie pe care a ratat-o a fost fasolea. A ratat-o adica nu merge fara sa schimbi apa deoarece dai basini cat sa umpli o butelie, te sparge la burta. Ea e excelenta la gust si arata bine gatita, dar beşi de te rupi.
Eu credeam ca prin slow cook se elimina necesitatea de a schimba apa. Dar se pare ca nu-i asa.

Si e o mare dezamagire pentru mine. Eu pentru fasole i-am luat multicookerul. Atat sub presiune (fierbe f. repede) cat si slowcook (a stat peste 12 ore), fasolea iese basinoasa. Trebuie schimbate apele alea, deci nu faci o mare afacere cu multicookerul la fasole.

De fapt nu sunt sigur, tare mi-as dori sa gasesc o modalitate de a face iahnia de fasole intr-un timp mai scurt fara sa fie basinoasa. Daca schimba 3 ape, dureaza mult procesarea ei si asta-i motivul principal pentru care nu face fasole. Eu si fii-mea suntem mari amatori de fasole. Ea si fii-miu... ceva mai putin.

Poate mai intra colegul @richelieu, am vazut ca se pricepe la gatit la modul profesional. Ma gandesc ca poate cunoaste vreo solutie de gatit iahnia mai repede si mai.. safe, fara sa necesite aviz de la ISU. hahaha

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate