Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cum cumințesc un câine?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Eu sunt de la țară, acum vreo 2-3 ani de zile am văzut un câine al străzii prin zonă, încet, încet, dându-i să mai mănânce, una alta, a stat o seara la mine, încă una, până când în acest moment doarme exclusiv la mine, practic a venit și l-am lăsat.
Treaba nasoală e că nu vrea sa fie închis/legat, nimic, el oricum era mare când a apărut prin zonă și este obișnuit un hoinar.
Din păcate se duce la un jeg penal prin zonă pentru că are gardul praf și a zis că îi face felul că îi deranjează usturoiul. Jegu' ăla are niste cățele și d-aia se duce pe acolo.
Dacă îl castrez îl potolesc?
Adică să nu se mai ducă la fraierul ăla, că deja a rupt un arac pe el.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca e mare, sanse foarte mici sa-l inveti doar in curte. De legat, cu atat mai putin.  Si pe astia nici macar cu mancarea nu-i mai domolesti, ca se descurca si singuri.Poate totusi, cu binisorul,.....

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAMV, on 21 martie 2019 - 21:46, said:

...Din păcate se duce la un jeg penal prin zonă pentru că are gardul praf...
Stai mereu că n-am înțeles defel cum zici.
Adică gardul matale este OK, iar jegu' ăla care rupe araci de spinarea câinelui matale, are gardul praf?
Io' zic că poate fi chiar inexistent acel gard, dacă al matale-i bun şi nu trece de el căţelul.

Cu castratul vei rezolva să ai un câine fără coaie.
Nimic în plus.

#4
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nu ai si matale gard? Ajuta sa il castrezi dar de plimbat tot o sa se plimbe daca nu il tii in curte. Am si eu unul tot asa, nu a mai plecat de aici de cand nu aveam gard la casa. Acum cum prinde ocazia pleaca si vine dupa ore bune daca nu il chem sau nu il vad cand o tuleste. Si sunt 2 ani de cand hoinarea.

Edited by dell99, 21 March 2019 - 21:56.


#5
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Postmyshyk, on 21 martie 2019 - 21:52, said:

Daca e mare, sanse foarte mici sa-l inveti doar in curte. De legat, cu atat mai putin.  Si pe astia nici macar cu mancarea nu-i mai domolesti, ca se descurca si singuri.Poate totusi, cu binisorul,.....
Din păcate era deja adult când l-am văzut prima dată și s-a învățat așa.
M-am și atașat de el că e foarte inteligent, mă așteaptă mereu când vin de la muncă, dimineața merge cu mine până la mașină, răspunde la numele pe care i l-a pus fratele meu, desi el era deja mare parcă este aici de pui.

#6
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Postscaiba, on 21 martie 2019 - 21:53, said:


Stai mereu că n-am Ăźnțeles defel cum zici.
Adică gardul matale este OK, iar jegu' ăla care rupe araci de spinarea cĂąinelui matale, are gardul praf?
Io' zic că poate fi chiar inexistent acel gard, dacă al matale-i bun și nu trece de el cățelul.

Cu castratul vei rezolva să ai un cĂąine fără coaie.
Nimic Ăźn plus.
Nici gardul meu nu e cel mai bun, dar ăsta face pe dracu in patru și tot pleacă când vrea el, puteam să am și gard de cetate că tot fugea, asta are în sânge.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cainii obisnuiti pe strada vor ramane cu dorinta de libertate . Si eu am unul din asta . Cand iesl la plimbare cu Presa vine si el cu noi , liber , fara lesa. Pe la jumatate ne paraseste , fuge la catele , dimineata este in curte . De intrat poate intra pe sub poarta ...de iesit nu poate iesi pentru ca am un oblon care este inclinat spre interiorul curtii. Cand vine din strada se strecoara , cand vrea sa fuga din curte se intepeneste . Inca nu l-am dezvatat de tic si il am de vreo ...4-5 ani . Ideea este ca- la mine il plimb doar seara si dimineata este in curte . Nu-i risc sa-l prinda hingherii sau alti dementi. Este o problema cat timp nu ai un gard ca lumea . Un caine crescut liber asa ramane . Vine sa manance , poate chiar sa te iubeasca ...dar nu accepta lant sau tarc . Poate mai spre batranete , daca prinde batranetea .

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In perioada asta cainii sunt la "ciclu", nu prea ai ce sa faci.

#9
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostJurasikMan, on 21 martie 2019 - 22:06, said:

Cainii obisnuiti pe strada vor ramane cu dorinta de libertate . Si eu am unul din asta . Cand iesl la plimbare cu Presa vine si el cu noi , liber , fara lesa. Pe la jumatate ne paraseste , fuge la catele , dimineata este in curte . De intrat poate intra pe sub poarta ...de iesit nu poate iesi pentru ca am un oblon care este inclinat spre interiorul curtii. Cand vine din strada se strecoara , cand vrea sa fuga din curte se intepeneste . Inca nu l-am dezvatat de tic si il am de vreo ...4-5 ani . Ideea este ca- la mine il plimb doar seara si dimineata este in curte . Nu-i risc sa-l prinda hingherii sau alti dementi. Este o problema cat timp nu ai un gard ca lumea . Un caine crescut liber asa ramane . Vine sa manance , poate chiar sa te iubeasca ...dar nu accepta lant sau tarc . Poate mai spre batranete , daca prinde batranetea .
Ține la mine mult, că eu ii dau sa halească, seara mă așteaptă în fața bucătăriei, știe că primește ceva, în rest face fix cum ai zis tu, pleacă și vine când vrea el.
Din păcate sunt mulți inapți de-ăștia care ar fi in stare să îi omoare, chiar dacă ei nu au gardul bun, în definitiv ce vină are acel câine că tu nu ai gard și mai ai și cățele pe deasupra?
Eu îmi știu situația, când mai intră în câine pe la mine îl zgornesc, nu mă apuc să îl rup cu bătaia...

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAMV, on 21 martie 2019 - 21:46, said:

Eu sunt de la țară, acum vreo 2-3 ani de zile am văzut un câine al străzii prin zonă, încet, încet, dându-i să mai mănânce, una alta, a stat o seara la mine, încă una, până când în acest moment doarme exclusiv la mine, practic a venit și l-am lăsat.
Treaba nasoală e că nu vrea sa fie închis/legat, nimic, el oricum era mare când a apărut prin zonă și este obișnuit un hoinar.
Din păcate se duce la un jeg penal prin zonă pentru că are gardul praf și a zis că îi face felul că îi deranjează usturoiul. Jegu' ăla are niste cățele și d-aia se duce pe acolo.
Dacă îl castrez îl potolesc?
Adică să nu se mai ducă la fraierul ăla, că deja a rupt un arac pe el.

Il legi, plange cateva zile, dar asta e....o sa se obisnuiasca...sa nu-i dai drumul...il tii legat cam o saptamana, se va obisnui...pe urma, ii dai drumul seara, sau cand vrei tu ;)...asa fac cu cel de la tara, seara ii dau drumul, dimineata il leg

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cica ala e jeg. Dar tie desteptule care esti, ti-ar conveni sa vina cainele vecinului sa iti distruga anumite lucruri ? L-ai felicita si i-ai cumpara 2 pachete de pedigree sau cum naiba s-or numi alea... ???

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAMV, on 21 martie 2019 - 21:46, said:

Dacă îl castrez îl potolesc?
Da, dar ai grija mai intai sa=l deposedezi de arac. Posted Image

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Ala`i ciine vagabond, bun sa vagabondeze, eventula sa mai muste pe cineva in fata curtii dumneavoastra.
Daca vreti ciine il luati de mic si`l cresteti.
In functie de ce se doreste de la el se ia rasa potivita.

Edited by Ion_Bumbu, 21 March 2019 - 22:52.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Bai, frate, mi-ar placea si mie sa am numa' asa probleme de rezolvat. Posted Image

Asa, as a side note...

De ce nu iti faci un gard, sau de ce nu ti-l repari?

Edited by aaaa4567, 21 March 2019 - 23:49.


#15
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Daca-ti asumi ca il vrei, si-l adapostesti, legea zice ca tre' sa-l descompletezi (adica sa-l lasi fara coaie), sa-l vaccinezi, sa-l chip-ezi.
E posibil ca in urma interventiei sa nu mai fie interesat de ghioarlele din vecini.
Chiar daca esti de la tara, sunt legi pe care trebuie sa le respecti. Ia vezi ce zice veterinarul din sat. Sau cel mai apropiat veterinar.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ideea este ca daca intra cainele tau ..poate intra oricare alt caine la ala in curte , nu doar al tau . Solutia sta in mana ta , fa un gard serios si lasa-l in curte liber . Ce se intampla in curtea vecinului este problema lui , nu a ta . sigur , Nu-i o chestie laudabila ca vrea sa ologeascaun biet caine dar ...nici tu nu poti sa il obligi sa accepte musafiri nepoftiti care iti apartin tie .

#17
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@AMV:
Dacă ții la acel cățel așa cum spui (și cred că o faci), lasă-i coaiele în pace și fă-ți gardul să fie gard.
Un cățel liber pe stradă, mai devreme s-au mai târziu tot un cățel călcat de tractor/autoturism/căruță va fi.

Și îi păcat, zău așa, depinde doar de tine viața cățelului.

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
iei un lanț si l legi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate