Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cum cumințesc un câine?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Castreaza-l, vaccineaza-l, joaca-te cu el, plimba-l in lesa.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca il castrezi, in mod sigur nu va mai fi atras de femele, asa ca du-l la cabinetul veterinar sa-l opereze. Operația e foarte usoara, cainele va deveni mai atasat de tine, mai linistit si nu va mai marca zidul casei, gardul, poarta decat arareori.Eu am doi nemernici care fac concurs de pishu. A ruginit stâlpul portii  din cauza lor si acum trebuie schimbat. Nu i-am castrat cand trebuia, acum sunt cam bătrâiori, e tardiv.

#21
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 TruculMagic, on 21 martie 2019 - 22:26, said:

Cica ala e jeg. Dar tie desteptule care esti, ti-ar conveni sa vina cainele vecinului sa iti distruga anumite lucruri ? L-ai felicita si i-ai cumpara 2 pachete de pedigree sau cum naiba s-or numi alea... ???
Am pus o întrebare, n-am venit aici să-mi faci tu morală

 scaiba, on 22 martie 2019 - 00:06, said:

@AMV:
Dacă ții la acel cățel așa cum spui (și cred că o faci), lasă-i coaiele Ă®n pace și fă-ți gardul să fie gard.
Un cățel liber pe stradă, mai devreme s-au mai târziu tot un cățel călcat de tractor/autoturism/căruță va fi.

Şi Ă®i păcat, zău așa, depinde doar de tine viața cățelului.
Dacă ai vedea ce gard am de făcut, îmi trebuie câteva mii de euro din start, pe viitor, nu sunt bani acum.

 cumparator, on 22 martie 2019 - 00:16, said:

Castreaza-l, vaccineaza-l, joaca-te cu el, plimba-l in lesa.
Lesă?
Dacă vrei să-i pui lesă te mușcă, nu ține cont.
El stă aici dar are și orgoliul lui, adică se vede că nu a fost crescut de mic.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003
Fa-i un tarc cu gard de 3 metri. Daca si atunci iese ...

Parca era un show cu unu care domesticea cainii, vizioneaza-l si poate gasesti un sfat.

Daca esti langa Cluj iti recomand:

Și animalele, nu doar oamenii pot suferi de fobii, anxietăţi sau depresii. Pentru a le ajuta, un tânăr biolog din Cluj, specializat în psihologia şi comportamentul animalelor, face terapie cu necuvântătoarele. Iar rezultatele nu întârzie să apară.
Mylo este un Teckel de trei ani, care se teme de aspirator. Pentru a-şi depăşi frica, stapânii l-au adus la psiholog.
Roxana Bot, proprietar: „Mylo a fugit pe scări. Este locul lui de refugiu şi am avut cred la un moment dat şi o jumătate de zi în care nu a vrut să coboare.”
Rezultatele au început să apară încă de la primele şedinţe de terapie.

#23
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 AMV, on 21 martie 2019 - 22:14, said:

Ține la mine mult, că eu ii dau sa halească, seara mă așteaptă în fața bucătăriei, știe că primește ceva, în rest face fix cum ai zis tu, pleacă și vine când vrea el.
Din păcate sunt mulți inapți de-ăștia care ar fi in stare să îi omoare, chiar dacă ei nu au gardul bun, în definitiv ce vină are acel câine că tu nu ai gard și mai ai și cățele pe deasupra?
Eu îmi știu situația, când mai intră în câine pe la mine îl zgornesc, nu mă apuc să îl rup cu bătaia...

E trădător. Și eu am vrut să adopt un motan hămesit din fața blocului unde lucrez. Nenorocitul a venit, a mâncat din pliculeț, a stat un pic, când să îl iau acasă, a nu mai era.

#24
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Eu unul n-as tine un asemenea caine. Daca vrei caine ia unul serios, un ciobanesc german de exemplu.

#25
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 Testosteron, on 22 martie 2019 - 10:13, said:

Eu unul n-as tine un asemenea caine. Daca vrei caine ia unul serios, un ciobanesc german de exemplu.
Mai mult ei a venit cu forța, a văzut că îi mai dau să mănânce și a rămas, doar nu era să îl iau la șuturi.

 miki07, on 22 martie 2019 - 09:39, said:



E trădător. Și eu am vrut să adopt un motan hămesit din fața blocului unde lucrez. Nenorocitul a venit, a mâncat din pliculeț, a stat un pic, când să Ă®l iau acasă, a nu mai era.
Nu e trădător, numai dacă l-ai vedea cât se bucură când vin de la muncă și cât tânjește să îl mângâie.
Știu despre ce vorbești, că așa mai hrăneam și eu un motan, dar aparent pisicile nu mai pot fi date pe brazdă dacă nu sunt crescute de mici.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Repari gardul, il vaccinezi si il castrezi in ordinea asta

#27
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 AMV, on 22 martie 2019 - 11:29, said:

Mai mult ei a venit cu forța, a văzut că îi mai dau să mănânce și a rămas, doar nu era să îl iau la șuturi.


Nu e trădător, numai dacă l-ai vedea cât se bucură când vin de la muncă și cât tânjește să îl mângâie.
Știu despre ce vorbești, că așa mai hrăneam și eu un motan, dar aparent pisicile nu mai pot fi date pe brazdă dacă nu sunt crescute de mici.

Glumeam, oricum, a venit, a ras tot pliculetul cu mancare, si a plecat in treaba lui.

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
dacă costă gardul mult, ți-a dat colegu de mai sus ideea: fă-i țarc!
sau, mai bine, lasă-l pe 'mnezeu să-și ducă treaba pân-la capăt: dacă ți- l-a trimis pe cap, atunci poate nu-l va lăsa pe „jeg”-ul de vecin (bănuiesc că JEG sunt inițialele lui, nu?) să-l execute!

nu de alta, dar mai sunt încă 2 milioane de maidanezi..., și-i păcat să dai de mâncare numai unuia...

#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 AMV, on 22 martie 2019 - 11:29, said:


Mai mult ei a venit cu forța, a văzut că îi mai dau să mănânce și a rămas, doar nu era să îl iau la șuturi.


Nu te lasa prostit de un caine șmecher.  Uite ce trebuie sa faci acum. Urci câinele în portbagaj și mergi asa cam la vreo 50km cu el si-l lași acolo și ai scăpat de el. Pentru el tu estI numa Bun de hotel și tu ai muscat-o. Și dacă te respecți mergi și cumpăra un pui de ciobănesc german ca sa vezi și tu ce înseamnă caine adevărat.

#30
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 Testosteron, on 22 martie 2019 - 13:29, said:


Nu te lasa prostit de un caine șmecher.  Uite ce trebuie sa faci acum. Urci câinele în portbagaj și mergi asa cam la vreo 50km cu el si-l lași acolo și ai scăpat de el. Pentru el tu estI numa Bun de hotel și tu ai muscat-o. Și dacă te respecți mergi și cumpăra un pui de ciobănesc german ca sa vezi și tu ce înseamnă caine adevărat.
N-aș face asta niciodată

#31
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Bine fa-ți crescătorie de maidanezi. Iti trimit și eu câțiva dacă vrei.

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 AMV, on 22 martie 2019 - 06:12, said:

Am pus o întrebare, n-am venit aici să-mi faci tu morală

Pai si aia e intrebare cand faci pe om jeg ? Pai sa imi faca mie asa ceva cainele vecinului, l-as rezolva cu pe el cu pe caine (desigur, ca orice bun cetatean, ii explic odata ca nu-i bine ce face si nu imi convine, ii mai spun inca odata, dar a 3-a tura e jale) Posted Image

#33
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 TruculMagic, on 22 martie 2019 - 18:11, said:



Pai si aia e intrebare cand faci pe om jeg ? Pai sa imi faca mie asa ceva cainele vecinului, l-as rezolva cu pe el cu pe caine (desigur, ca orice bun cetatean, ii explic odata ca nu-i bine ce face si nu imi convine, ii mai spun inca odata, dar a 3-a tura e jale) Posted Image
Pentru cei ca tine mi-aș dori poliție veterinară ca în America.
Ce vina are câinele ăla dacă tu nu ești închis bine?
Și pe el îl doare dacă îi rupi un arac pe cârcă, să știi.
E ca și cum ai prinde un copil de 5 ani la tine în cireș și te-ai apuca de el cu aracul ca un cioban veritabil...


 Testosteron, on 22 martie 2019 - 16:02, said:

Bine fa-ți crescătorie de maidanezi. Iti trimit și eu câțiva dacă vrei.
Ăsta a fost mai special, d-aia l-am lăsat prin preajmă, stai calm

 SmurfK, on 22 martie 2019 - 19:17, said:

Faceți-mă să Ă®nțeleg. Abjecții ăia care nu mai reușesc să facă un film vizionabil Ă®n ultimii douăzeci de ani s-au simțit jigniți de manele? Eu m-aș fi simțit jignit să-mi dea cineva un premiu pentru film sau actorie. Aș lua-o ca pe o jignire și aș considera că-mi dă Zmeura de Haur, că un premiu pe bune nu prea merit.

Panseluțe... Să le pișe câinii.

Când văd panseluțele astea cum Ă®ncep să tremure când ascultă o manea... ĂŽnțeleg și eu pseudointelectualismul unora, dar las-o-n mă-sa de treabă...

Manelele au fost, sunt și vor fi parte a culturii românești. Că ne place, că nu ne place, aia e partea a doua. Dar să Ă®ncercăm să le băgăm sub preș, mi se pare absurd și chiar contra-productiv. Pentru că se aruncă sub preș și toată lăutăria țigănească, indiferent de perioadă sau importanță istorică. E ca și cum nu mi-ar plăcea comediile lui Adam Sandler, așa că aș milita pentru interzicerea filmelor lui Chaplin la TV.
Topic greșit, man.

#34
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@AMV: ce face catelul ? ce ai reusit sa faci ?

#35
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013

 ppp123, on 11 mai 2019 - 21:26, said:

@AMV: ce face catelul ? ce ai reusit sa faci ?
Păi, nimic, de castrat am ezitat, mă gândesc să nu îi distrug viața în vreun fel, habar n-am.
Cert este că în ultima vreme nu s-a mai dus pe la ăla, a stat mai mult prin curte, nu știu dacă acea bătaie l-a cumințit așa.

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i distrugi nici o viata daca il vei castra. O sa se faca mai de casa, nu va mai dori sa vagabondeze prin vecini. Dar fiind mascul, nu e musai. Daca era femela, trebuia castrata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate