Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vizualizarea actualului loc de munca de catre un fost angajator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua.

Un fost angajator imi poate vedea actualul loc de munca accesand Revisalul ? Sau exista o alta cale, legala bineinteles, de a mi se afla actualul loc de munca ?

Va multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
DA

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu, Naijax, nu poate.
Angajatorul poate accesa doar propriul Revisal.

 MembruAnonim, on 20 martie 2019 - 17:05, said:

Sau exista o alta cale, legala bineinteles, de a mi se afla actualul loc de munca ?
De ce întrebi, de ce l-ar interesa unde muncești?

Un executor judecătoresc, de exemplu, poate afla asta.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 althea, on 20 martie 2019 - 17:15, said:


De ce întrebi, de ce l-ar interesa unde muncești?

Un executor judecătoresc, de exemplu, poate afla asta.
La demisie, le-am spus ca plec in strainatate, dar, in realitate, lucrez la o firma concurenta

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
sa inteleg ca ai avut ceva clauza in fostul contract, prin care ti se interzicea acest lucru nu? Daca se afla iti este frica sa nu fi dat in judecata?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 20 martie 2019 - 17:30, said:

La demisie, le-am spus ca plec in strainatate, dar, in realitate, lucrez la o firma concurenta

Stai linistit.Daca o fi la o adica,le zici ca esti portar la firma concurenta.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 20 martie 2019 - 17:35, said:

sa inteleg ca ai avut ceva clauza in fostul contract, prin care ti se interzicea acest lucru nu? Daca se afla iti este frica sa nu fi dat in judecata?
Da. Era stipulat acest aspect

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MembruAnonim, on 20 martie 2019 - 17:30, said:

La demisie, le-am spus ca plec in strainatate, dar, in realitate, lucrez la o firma concurenta
Ce treabă mai au ei cu tine?
De ce a trebuit să dai un motiv pentru demisie?
Demisionez pentru că pot și vreau!

 business11, on 20 martie 2019 - 17:35, said:

sa inteleg ca ai avut ceva clauza in fostul contract, prin care ti se interzicea acest lucru nu? Daca se afla iti este frica sa nu fi dat in judecata?
Părerea mea e că o astfel de clauză e abuzivă și poate fi desființată ușor în instanță.

#9
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu e nimic abuziv. Probabil ca-i vorba de o clauza de neconcurenta. Iar daca omu' nostru va primi o indemnizatie de neconcurenta de la fostu' angajator atunci se poate trezi pe cap cu o belea. Altfel sanatate si drum bun!

Quote

Art. 21. [clauza de neconcurenţă]

(1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părţile pot negocia şi cuprinde în contract o clauză de neconcurenţă prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terţ, o activitate care se află în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurenţă lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.
(2) Clauza de neconcurenţă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare, perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenţă, terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii, precum şi aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
(3) Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
(4) Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.

Da' numai initiatoru' stie in ce ape se scalda..

#10
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Vreau sa o vad si pe asta, ca o firma sa dea vreun ban cuiva dupa incetarea lucrului, ca si "indemnizatie de neconcurenta"!

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 20 martie 2019 - 18:12, said:

Da. Era stipulat acest aspect
Spune exact ce cuprinde clauza de neconcurență, pentru că dacă e concepută la modul general nu te poate afecta.

E precizat ce scrie aici (așez altfel ca să-ți fie mai clar)?
(2) Clauza de neconcurenţă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret
- activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului (trebuie să fie enumerate concret)
- cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare
- perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenţă
- terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii (trebuie să fie o listă de firme, nu orice firmă concurentă)
- aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul (trebuie să fie precizată o anumită zonă).

 wb626ek, on 20 martie 2019 - 19:04, said:

Vreau sa o vad si pe asta, ca o firma sa dea vreun ban cuiva dupa incetarea lucrului, ca si "indemnizatie de neconcurenta"!
Se dă, să știi.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Da mai - se poate verifica
Eu am facut / fac asta - nu dau din casa Posted Image

Am ghicit din prima ca despre asta este vorba - clauza in contract (NU - nu fac pe desteptul)
Verificarile se fac pentru anumite pozitii, nu pentru toate, si se practica la nivel destul de larg - nu numai in Romania
De fapt, "apa calda" nu s-a descoperit in Romania. Au adus-o aici multinationalele
Cam asta e

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 ericmario, on 20 martie 2019 - 18:15, said:

Ce treabă mai au ei cu tine?
De ce a trebuit să dai un motiv pentru demisie?
Demisionez pentru că pot și vreau!


Părerea mea e că o astfel de clauză e abuzivă și poate fi desființată ușor în instanță.

da si nu. Avem multe cazuri de genul asta in companie cu concurenta. Sansa castigului este de 50/50 in instanta, asta si in functie de judecator.
Argumentul cel mai des folosit este faptul ca este singurul lucru care stii sa il faci si decat sa stai in somaj, mai bine lucrezi. Mai problematic este atunci cand lucrezi ca vanzator sau ceva generalistic.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 21 martie 2019 - 08:19, said:

Da mai - se poate verifica
Eu am facut / fac asta - nu dau din casa Posted Image
Doar dacă ai pe cineva la ITM sau Inspecția Muncii și face o ilegalitate pentru tine. Tu personal nu ai cum decât dacă ești pui de hacker :)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc pentru raspunsurile primite, dar se deviaza de la intreabarea mea. Fostul meu angator se poate rezuma doar a ma vizualiza cu ajutorul Revisalului, este posibil ?

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 MembruAnonim, on 21 martie 2019 - 19:56, said:

Multumesc pentru raspunsurile primite, dar se deviaza de la intreabarea mea. Fostul meu angator se poate rezuma doar a ma vizualiza cu ajutorul Revisalului, este posibil ?

NU
Daca intr-adevar vrea, te verifica si in gaura de sarpe
Cu ajutorul Revisalului nu prea este posibil - nu mai insista asupra acestui aspect
Revisal = o singura parola = un singur user = un singur angajator
Cu alte cuvinte, angajatorul X are acces doar la Revisal-ul sau iar angajatorul Y nu poate accesa Revisal-ul angajatorului X
Totusi, toate aceste date sunt la ITM - cu asta am spus tot

Mai mult - aplicatia Revisal vine de la Inspectia Muncii - deci ...

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, am inteles. Va multumesc pentru raspunsurile primite. O zi placuta tuturor.

#18
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 Naijax, on 22 martie 2019 - 08:24, said:


NU
Daca intr-adevar vrea, te verifica si in gaura de sarpe
Cu ajutorul Revisalului nu prea este posibil - nu mai insista asupra acestui aspect

Ai întors-o ca la Ploiești. :)))



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate