Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ingerii conducatori si ingerii slujitori

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 notrust, on 20 martie 2019 - 16:10, said:

Vezi tu, dar scriputura are ceva lipsuri de informatii.
Toti liderii lumi primesc ordine din Antarctica, cat si tehnologie moderna tot de pe acolo vine.
De aici cred ca aia poate nici nu sunt ingeri ci alte entitati.

Scriptura nu are lipsuri de informatii, doar nu-mi era foarte clar la ce te referi. Deci, nu stiu daca liderii lumii primesc, intr-adevar, ordine din Antarctica si nu stiu de unde ai informatia aceasta dar, daca este asa, Antarctica este doar o ”perdea” si, de fapt, ordinele vin din lumea de sub pamant, Antarctica fiind una dintre iesiri. Si acolo nu pot locui decat, fie ”cainitii”, adica urmasii lui Cain, fie fiii ”sarpelui” din gradina Edenului, pe care Dumnezeu l-a pedepsit ”sa manance pamant” si ”sa se tarasca pe burta”. Nu ti se pare ca, tocmai aceasta, fac minerii? Doar ca ”serpii” sunt condamnati sa faca aceasta vesnic. Nu stiu inca de ce si cum dar, probabil, fie lumina soarelui, fie gravitatia ii impiedica sa mai poate urca la suprafata.

#20
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Bine ai revenit, Dorele  Lipsesti ce lipsesti, dar si cand te intorci...praf si pulbere se alege de pacatosii de noi. Lasa-ma sa ghicesc : Martorii lui Jehova, nu ? Antarctica, Atlantida, Australia, extraterestrii, ingeri care au carduri bancare, preacurvie, islam...naiba stie ce este cu tine ! Ai incercat un psiholog ? Ai incercat o plimbare de primavara si o bere buna sau o bunaciune de femeie ?
Astea iti elibereaza dovleacul plin de telenovele, numa-numa !

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Fjell, on 20 martie 2019 - 16:30, said:

Bine ai revenit, Dorele  Lipsesti ce lipsesti, dar si cand te intorci...praf si pulbere se alege de pacatosii de noi. Lasa-ma sa ghicesc : Martorii lui Jehova, nu ? Antarctica, Atlantida, Australia, extraterestrii, ingeri care au carduri bancare, preacurvie, islam...naiba stie ce este cu tine ! Ai incercat un psiholog ? Ai incercat o plimbare de primavara si o bere buna sau o bunaciune de femeie ?
Astea iti elibereaza dovleacul plin de telenovele, numa-numa !

Ortodox, prin convingere,  nu doar prin nastere si botez!

#22
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Dorelee sper ca atunci cand  vorbesti de  divinitate te referi la  draknea si nu la alte entitati nepalpabile.

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Oare, prorocul Ilie nu stia ca oamenii nu trebuie sa se inchine lui? Cu toate acestea, iata ca Ilie primeste inchinarea unui om, nu-si rupe hainele si nu ii zice sa nu mai faca astfel, desi toti stim ca Ilie era in legatura directa cu Dumnezeu si nu iesea nici cu o catime din vrerea lui Dumnezeu!

1 Imparati, 18:
7 Pe când era Obadia pe drum, iată că l-a întâlnit Ilie. Obadia, cunoscându-l, a căzut cu faţa la pământ şi a zis: „Tu eşti, domnul meu Ilie?
8 El i-a răspuns: „Eu sunt; du-te şi spune stăpânului tău: ‘Iată că a venit Ilie!’”


Si ca sa vedeti ca nu a fost doar o scapare, iata ca si alta data s-a intamplat la fel, iar Ilie tot nu a zis ca ar fi ceva gresit si a acceptat inchinarea care i se aducea:

2 Imparati, 1:13 Ahazia a trimis din nou o a treia căpetenie peste cincizeci împreună cu cei cincizeci de oameni ai săi. Această a treia căpetenie peste cincizeci s-a suit şi, la sosire, şi-a plecat genunchii înaintea lui Ilie şi i-a zis rugându-l: „Omule al lui Dumnezeu, te rog, viaţa mea şi viaţa acestor cincizeci de oameni, slujitorii tăi, să fie scumpă* înaintea ta!

#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Iata, in fragmentul mai jos din Geneza, cum Ingerul Domnului este numit chiar Dumnezeu:

Geneza, 16:
7 Îngerul Domnului a găsit-o lângă un izvor de apă în pustie, şi anume lângă izvorul* care este pe drumul ce duce la Şur**.
8 El a zis: „Agar, roaba Saraiei, de unde vii şi unde te duci?” Ea a răspuns: „Fug de stăpâna mea Sarai.”
9 Îngerul Domnului i-a zis: „Întoarce-te la stăpână-ta şi supune-te* sub mâna ei.”
10 Îngerul Domnului i-a zis: „Îţi voi înmulţi* foarte mult sămânţa şi ea va fi atât de multă la număr, că nu va putea fi numărată.”
11 Îngerul Domnului i-a zis: „Iată, acum eşti însărcinată şi vei naşte un fiu, căruia îi vei pune numele* Ismael1(Dumnezeu aude), căci Domnul a auzit mâhnirea ta.
12 El va fi ca* un măgar sălbatic printre oameni; mâna lui va fi împotriva tuturor oamenilor, şi mâna tuturor oamenilor va fi împotriva lui şi va locui în** faţa tuturor fraţilor lui.”

13 Ea a numit Numele Domnului care-i vorbise: „Tu eşti Dumnezeu care mă vede2!” (El-Roi) Căci a zis ea: „Cu adevărat, am văzut* aici spatele Celui ce m-a văzut!”
14 De aceea, fântâna aceea s-a numit „Fântâna* Celui Viu care mă vede3”(Lahai-Roi); ea este între** Cades şi Bared.


Cu alte cuvinte, acolo unde scrie ”Dumnezeu a facut cerurile si pamantul” sau ”Sa facem om, dupa chipul si asemanarea noastra”, trebuie sa il avem in vedere si pe El-Roi ca a muncit la facerea cerurilor si pamantului si ca a facut si El om dupa chipul si asemanarea lui.

Edited by Dorel666, 16 May 2019 - 13:37.


#25
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 16 mai 2019 - 13:34, said:

Iata, in fragmentul mai jos din Geneza, cum Ingerul Domnului este numit chiar Dumnezeu:

Geneza, 16:
7 Îngerul Domnului a găsit-o lĂąngă un izvor de apă Ăźn pustie, și anume lĂąngă izvorul* care este pe drumul ce duce la Șur**.
8 El a zis: „Agar, roaba Saraiei, de unde vii și unde te duci?” Ea a răspuns: „Fug de stăpĂąna mea Sarai.”
9 Îngerul Domnului i-a zis: „Întoarce-te la stăpĂąnă-ta și supune-te* sub mĂąna ei.”
10 Îngerul Domnului i-a zis: „Îți voi Ăźnmulți* foarte mult sămĂąnța și ea va fi atĂąt de multă la număr, că nu va putea fi numărată.”
11 Îngerul Domnului i-a zis: „Iată, acum ești Ăźnsărcinată și vei naște un fiu, căruia Ăźi vei pune numele* Ismael1(Dumnezeu aude), căci Domnul a auzit mĂąhnirea ta.
12 El va fi ca* un măgar sălbatic printre oameni; mĂąna lui va fi Ăźmpotriva tuturor oamenilor, și mĂąna tuturor oamenilor va fi Ăźmpotriva lui și va locui Ăźn** fața tuturor fraților lui.”

13 Ea a numit Numele Domnului care-i vorbise: „Tu ești Dumnezeu care mă vede2!” (El-Roi) Căci a zis ea: „Cu adevărat, am văzut* aici spatele Celui ce m-a văzut!”
14 De aceea, fĂąntĂąna aceea s-a numit „FĂąntĂąna* Celui Viu care mă vede3”(Lahai-Roi); ea este Ăźntre** Cades și Bared.


Cu alte cuvinte, acolo unde scrie ”Dumnezeu a facut cerurile si pamantul” sau ”Sa facem om, dupa chipul si asemanarea noastra”, trebuie sa il avem in vedere si pe El-Roi ca a muncit la facerea cerurilor si pamantului si ca a facut si El om dupa chipul si asemanarea lui.

Totuși, cine este Îngerul Domnului?!

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 16 mai 2019 - 15:12, said:

Totuși, cine este Îngerul Domnului?!


Faptele apostolilor 12:15 „Eşti nebună!” i-au zis ei. Dar ea stăruia şi spunea că el este. Ei, dimpotrivă, ziceau: „Este îngerul lui.”

Apocalipsa 1:1 Descoperirea lui Isus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se întâmple în curând. Şi le-a făcut-o cunoscută trimiţând prin îngerul Său la robul Său Ioan,

#27
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 16 mai 2019 - 22:52, said:

Faptele apostolilor 12:15 „Ești nebună!” i-au zis ei. Dar ea stăruia și spunea că el este. Ei, dimpotrivă, ziceau: „Este Ăźngerul lui.”

Apocalipsa 1:1 Descoperirea lui Isus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se ĂźntĂąmple Ăźn curĂąnd. Și le-a făcut-o cunoscută trimițĂąnd prin Ăźngerul Său la robul Său Ioan,

M-ai lămurit buștean! Concret, cine zici tu că este Îngerul Domnului?!

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 16 mai 2019 - 23:04, said:

M-ai lămurit buștean! Concret, cine zici tu că este Îngerul Domnului?!

Ingerul oricui, inclusiv al lui Dumnezeu, este alter-ego-ul respectivului.

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 16 mai 2019 - 23:04, said:

M-ai lămurit buștean! Concret, cine zici tu că este Îngerul Domnului?!

Arhanghelul Mihail, de exemplu, este Ingerul Domnului, cel caruia trebuie sa  ne inchinam ca lui Insusi Dumnezeu!

Deuteronomul 34:6 Şi Domnul l-a îngropat în vale, în ţara Moabului, faţă în faţă cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormântul până în ziua de azi.

Iuda 1:9 Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!”

Dupa cum vezi, din versetele de mai sus, intelegem ca Domnul l-a ingropat pe Moise, dar si ca ”Domnul” care l-a ingropat pe Moise era Arhanghelul Mihail. Este clar atunci ca Arhanghelul Mihail este Ingerul Domnului.

#30
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 17 iunie 2019 - 12:14, said:

Arhanghelul Mihail, de exemplu, este Ingerul Domnului, cel caruia trebuie sa  ne inchinam ca lui Insusi Dumnezeu!

Deuteronomul 34:6 Și Domnul l-a Ăźngropat Ăźn vale, Ăźn țara Moabului, față Ăźn față cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormĂąntul pĂąnă Ăźn ziua de azi.

Iuda 1:9 Arhanghelul Mihail, cĂąnd se Ăźmpotrivea diavolului și se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a Ăźndrăznit să rostească Ăźmpotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!”

Dupa cum vezi, din versetele de mai sus, intelegem ca Domnul l-a ingropat pe Moise, dar si ca ”Domnul” care l-a ingropat pe Moise era Arhanghelul Mihail. Este clar atunci ca Arhanghelul Mihail este Ingerul Domnului.

Vezi să nu te audă martorii, că-ți intentează proces pentru plagiat! :D

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 17 iunie 2019 - 15:26, said:

Vezi să nu te audă martorii, că-ți intentează proces pentru plagiat! Posted Image

Adica?

#32
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 17 iunie 2019 - 21:04, said:

Adica?

Păi și martorii spun că Arhanghelul Mihail este îngerul din fața Domnului... bine, ei zic că a coborât sub forma lui Isus, dar mă rog... tu ce zici?! :)

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 17 iunie 2019 - 21:45, said:

Păi și martorii spun că Arhanghelul Mihail este îngerul din fața Domnului... bine, ei zic că a coborât sub forma lui Isus, dar mă rog... tu ce zici?! Posted Image

Eu zic ca trimisul Imparatului este ca insusi Imparatul, dar nu este Imparatul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate