Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Google Stadia - Cloud Gaming

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Voi sunteti divergenti cu gaming-ul. Nu stiu la ce va surade Stadia.

#56
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostRedDev, on 20 noiembrie 2019 - 18:14, said:

Voi sunteti divergenti cu gaming-ul. Nu stiu la ce va surade Stadia.
Omule intelege ca sunt gameri inraiti, adevarati, cum probabil esti tu si mai suntem noi astia care jucam un joc cand avem timp, care nu ne intereseaza fps-uri si alte nebunii ci sa functioneze.
Repet, am folosit zilele trecute boosteroid si e exact ce-mi trebuie. Nu s-a blocat, a mers pe un calculator vechi tare samd. Imi convine sa platesc un abaonament lunar si sa nu investesc in hardware doar ca sa joc odata pe saptamana 3 ore.

#57
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Singura chestie e ca jucand o ora pe zi, eu unul uit povestea jocului. Asa ca prefer sa folosesc ora aia sa mai lucrez ceva.

#58
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu joc GTA V exclusiv online, nu prea am ce poveste sa uit :)
Si exact pentru ca lucrez, joc asa putin dar cand reusesc sa o fac, ma relaxeaza, de asta nu am renuntat complet la gaming.

#59
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Deci... A reusit cineva de aici sa puna mana pe asa ceva? Cum e cu lag-ul, biblioteca de jocuri etc.?

Edited by alekz31, 09 December 2019 - 17:10.


#60
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Si eu astept primul user de pe softpedia care pune mana pe stadia, pana una alta folosesc boosteroid

#61
Heroesninja

Heroesninja

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2020
[ https://drive.google.com/file/d/1AE9jOR3-zmI9QSwGErJHDSR6RWEzylgz/view?usp=sharing - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]https://drive.google...iew?usp=sharing

#62
Heroesninja

Heroesninja

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2020
am cu calculator cu windows si unu cu linux pe ala cu windows merege dar pe ala cu linux da eroare ,

#63
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Desi acum 15 ani am lucrat in IT si eram la curent cu tot ce e nou, de atunci am devenit un "user obisnuit" care foloseste pc-ul pentru office, youtube,filme locale sau netflix, etc.

Ca si gamer nu am fost niciodata "un gamer inrait" insa de cand am aflat de lansarea DOOM Eternal acolo in adancul sufletului mi-am dorit sa il joc. Iar dorintele acestea, cel putin la mine, se acutizeaza in perioada sarbatorilor cand rup ritmul normal si am cateva zile libere, dar mai ales am mintea libera sa ma gandesc si la altele.
Am facut aceasta introducere ca sa aiba relevanta ce spun mai jos.

Dupa ce de Craciun si inainte de Anul Nou am tot facut cercetare in materie de CPU si mai ales GPU-uri pentru a ma repune la punct cu noutatile cat de cat, cu toata scarba pentru tot ce se intampla astazi pe piata GPU-urilor cu toate cauzele acestui fenomen, eram aproape hotarat sa investesc 1000 de euro intr-o unitate centrala in special pentru DOOM, si "o sa vad eu ce-oi mai face cu ea". Mentionez de asemenea ca din 2006 de cand mi-am luat primul laptop nu am mai avut desktop.

Si citind un material despre predictiile pentru 2022 a pietei placilor video am vazut "pomenit" de Geforce NOW. Ca sa scurtez povestea am ajuns de mi-am configurat google stadia, am cumparat Doom Eternal (pana in 40 lei , era nu stiu ce promotie) si aseara stateam cu laptop-ul meu complet incapabil cand e vorba de jocuri (Dell E6540) si rulam fluent (dupa standardele si nivelul meu de asteptare) Doom Eternal. Lucru care este nemaipomenit.

Sunt convins ca pentru gamer-ii inraiti este inacceptabil sa joace asa ceva. La fel cum un consumator inrait de cafea nu va bea decat de la espresoare profesionale cafea proaspat prajita si macinata de origine controlata. Sau un cunoscator pasionat de vinuri va consuma doar vinuri de colectie sau premiate.
Insa acest gen de consumator reprezinta o mica parte din masa totala de consumatori. Iar cel putin pentru un gamer ocazional ca mine, aceasta solutie este EXTRAORDINARA. Sa poti de pe aproape orice calculator sa rulezi jocuri de ultima generatie.
Nu pot sa nu ma gandesc ca fenomentul este abia la inceput. Este incurajat clar de piata ridicola a placilor video; de vitezele din ce in ce mai mari la internet si latentele din ce in ce mai mici.

Voiam sa intreb, pentru cine cunoste, care este metoda de lucru a rig-urilor de gaming al celor de la google. Adica in momentul in care te conectezi si incepi un joc, ai o placa video "dedicata tie" a carei resurse le folosesti, sau este un "pool de procesare" format din mai multe placi video, iar fiecare user conectat foloseste de acolo puterea de calcul si randare necesara.

Mi-ar placea sa stiu mai multe despre echipamentele lor si modul cum sunt organizate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate