Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum asteptam bebita

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
O intrebare relativ aiurea (cred): da' inainte de a aduce pe lume o progenitura/un suflet, nu-si pune lumea intrebari? Sau e prea mult?

#20
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View PostINVISSIS, on 19 martie 2019 - 23:59, said:

Pe google si youtube gasesti tone de informatii legate de problema voastra. Trebuie doar sa vrei sa cauti. Si rezultatele nu sunt greu de gasit.
Sunt de acord ca se gasesc informatii. Dar idea postarii e sa primesc raspunsuri de la persoane care au trecut prin asta,nu blogurile si articolele unor oameni care fac reclama unor produse din cauza ca au colaborare sau sunt sponsorizati de anumite companii ale caror produse cam lass de dorit.

#21
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View Postbobitad, on 20 martie 2019 - 00:00, said:

alte chestii nu mai tin minte, iti mai zic si de la spital. acum e informatie multa. asa ca succes si nastere usoara.
1.Banii sunt. Produsele sa fie bune. Pt pampers am mai primit recomandarea unor prietene Puffies. Ambele prietene mi-au zis sa ma feresc categoric de Pampers ca nu sunt buni de nimic. Voi incerca si cele recomandate de ele si de tine.
2.3.Caruciorul e urmatorul nostru lucru pe lista (patutul e deja pe drum). Ne-am gandit la unul nici foarte scump dar nici cel mai ieftin.
Ceva recomandari pt scaun de masina?
5.Multumesc de pontul pt produsele de la Bioderma. Am notat si am sa urmaresc ce cumpar.
7.Aspiratorul nazal recomandati o firma anume de la care as putea sa achizitionez unul?
Si intr-un final pt bagajul pt spital il voi intreba si pe doctor de anume ar vrea sa am la mine.

View Postericmario, on 20 martie 2019 - 00:20, said:

felicitări și să vă bucurați de minunea voastră! Posted Image
Multumim!
O asteptam cu drag!

View Postclaz, on 20 martie 2019 - 02:09, said:

Din listele facute de colegi lipseste cantarul pentru bebe. Unul pana la 20 Kg e suficient.
Notat!
Multumesc!

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbobitad, on 20 martie 2019 - 00:25, said:

pai cum ii tai unghiile?
si cum ii scoti mucii?

Intreab-o pe maica-ta cum proceda la tine, sau toate mamele care au nascut inainte de hipsterism si consumerism excesiv.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Majoritatea parintilor la primul copil se dau peste cap cu amenajarea cuibului si cheltuiesc sume importante pe lucruri discutabile, dar "roz".
2. Daca ai prieteni/neamuri care iti pot da hainutele de la bebelusii lor, ia-le si spala-le. Sunt ca noi!
3. Nu lua patut de copil, cumpara un patut co-sleeping. Vezi ca sunt promotii cand sunt targurile de profil.
4. Cumpara de la IKEA masa de infasat, salteluta gonflabila si recipientele ce se prind pe masuta.
5. Cumpara de pe OLX carucior, landou, scoica etc.
De preferinta set complet, ex steturi Stokke, ce au costat peste 2000 EUR, acum le gasesti la 3000 lei cu totul.
Pt scoica de masina cumpara ceva cu ISOFIX.

Stokke se impreuneaza cu scoica besafe izi sleep, care se da pe spate, cat nu e pusa in masina.
Scoica se infige direct in suportul cu roti.
Are nevoie de o baza isofix...

Alte chestii de stricta necesitate:
- Pampers 1 si 2 (depinde de greutatea de la nastere, dar sa ai macar un pachet de nr 1 (se gasesc doar la farmacii).
Cei Huggies 2 sunt mai mici. Cel putin cat e f mici, mergi pe cei Premium Care. Emag are adesea promo f ok la bax.
- batista bebelusului (Arianna, e un singur model))
- recipient de pampersi folositi(sunt geniali)
- cadita
- cantar + termometru
- un mare bax de servetele umede
- detergent Persil Sensitive sau Ariel Baby


Comanda online de la Bebe Tei:
- biberon Lasinoh & medela, substanta de spalat si perie
- pompa de muls Medela
- Bifido Baby
- Espumisan/Lefaxin (doar de pe Okazii) impotriva colicilor
- absorbante pt san (Avent sau Lasinoh)
- sterilizator Avent

Fa cont pe H&M si comanda hainute de bebelus online, pt ca adesea au reduceri si nu gasesti offline.

Cand il aduci acasa, sa ai musai:
- balneocin pudra (se pune pe buric dupa baie)
- comprese sterile si lacrimi artificiale pt a il curata pe fata
- servetele cu alcool de 90C, pt a usca mai rapid buricul.

In fct de ten/alergii etc, foloseste produse Medela sau Lipikar (ulei, creme, de spalat bb).

Musai sa cumperi un umidificator de camera!

P.S. Nu uita de mama, dupa nastere foloseste corset/banda chiloti medicinali.
In fct de cum nasti, te orientezi.
Cauta Belly Bandit

#24
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
aspiratorul nazal e cel recomandat de Adm.e 25 ron pe emag, cel cu 100 reviewuri.nevasta nu foloseste cu aspiratorul, ii este frica si foloseste gura:)
la scaun de masina recomand tot isofix. daca nu-s bani, merge si cel in centuri.
n-am scris de cantar. noi am vazut ca e grasut bebe si ne duceam la doctora de familie ca sa ni-l imprumute pe cel de la cabinet. ea e venit cu ideea:). poate ne-a vazut mai saraci, nu stiu.
ca detergent, am folosit teo baby.
cat despre cei care sunt ultragiati de cele 2 lucruri care le-am zis.
setul de manichiura are:foarfeca, unghiera si pila. costa 15 ron
iar batista nici eu nu am folosit-o pana luna trecuta, cand avea bebe muci, de nu credeam ca poti avea atatia muci. mama zicea ca-mi tragea mucii prin batista.
pentru 25 de ron, e ok sa iei. pentru ei e periculos, deoarece nu stiu sa sufle mucii si daca sunt mici nu stiu sa respire asa bine pe gura.

#25
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
1. Confirm si eu treaba cu scutecele Huggies Elite Soft si servetele Huggies in detrimentul Pampers care nu mai par sa fie ce au fost sau, au devenit altii mai buni la acest capitol
2. Haine foarte bune ca material si croiala si ieftine (pt ca nu ii trebuie de firma si creste intr-un ritm ametitor in primul an) de la Pepco sau Intenso (Auchan)
3. Creme f bune pentru iritatii de la scutec - Sudocrem sau Bepanthene.
4. Cartea Mama si Copilul explica cam 90-95% din tot ce ai nevoie sa stii despre primii ani din viata copilului, ti-o recomand.
5. Sa nu dai in paranoia si sa umbli cu spirtul si servetele antibacteriene la tot pasul dupa tine. Copilul trebuie sa faca si anticorpi si asa nu il ajuti, ba dimpotriva, il sensibilizezi.

In rest, mai intrebi si mai inveti pe parcurs.
Sa fiti sanatosi cu totii si rabdare pt voi ca parinti !

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Eu folosesc cântarul de baie.
Mai întâi eu apoi cu copilul în brațe.

Ați uitat să-i spuneți de tărâțe, de albastru de metil (sau ce mama dracului albastru e ăla) pe care să le pună în apa de baie fiartă și răcită.

#27
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Treaba cu detergentii pentru copil sunt vrajeli. Luati un Persil sensitive si un persil normal si cititi etichetele....concluzia este ca au aceleasi chimicale/continut si persil sensitiv e mai scump. Am facut asta si cu un detergent de la bebetei care era bio/natural/vegan si concluzia e aceeasi, adica are toate chimicalele :D

Edited by adrian_efa, 20 March 2019 - 09:42.


#28
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View PostMagicwisewolf, on 20 martie 2019 - 09:34, said:

Si florile de tei si musetel...


Sa mor eu...
Asta e doar o mica parte din lista, nu ? E ca nu ai terminat ? Posted Image
Nu a terminat, desi pare cea mai completa lista.
Ar mai fi de adaugat o cutie cu masti chirurgicale. Astea-s bune de pus la vizitatorii pe care nu ai cum sa-i refuzi sa vada bebele (bunici, frati, cumnati, etc)
De asemenea un nebulizator nu trebuie sa lipseasca din casa. Noi am cumparat un Omron cu compresor, foarte fain, cu trei tipuri de masti: bebe, copil, adult.

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
pompa aia de nas e un rahat
cel mai bine se extrag cu gura,cum s-a specificat mai sus
este f important ca mucalaii sa fie scosi in permanenta,te sperie ce poa sa iasa din creatura aia asa mica
un nas necuratat cum trebuie duce imediat la otite
eu recomand patutul sa fie sau sa se poata face,adapta si pt leganat
rar copil sa nu vrea leganat

Edited by ceanu1980, 20 March 2019 - 10:38.


#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu poți trage tu cu gura la fel de bine cum o face aspiratorul.

#31
tthgabitza

tthgabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.09.2016

View PostAdm, on 20 martie 2019 - 08:18, said:

Cand il aduci acasa, sa ai musai:
- balneocin puda (se pune pe buric dupa baie)
- comprese sterile si lacrimi artificiale pt a il curata pe fata
- servetele cu alcool de 90C, pt a usca mai rapid buricul.
Pt buric mi-a recomandat medicul sa folosesc doar spirt si comprese sterile.
Si pt curatarea fetei ser fiziologic pe comprese sterile.

La ce anume ajuta Bifido Baby?
La medic mi s-a mai recomandat pt oase sa folosesc Vigantol.
A folosit cineva asa ceva?

De asemenea stiam de ceaiul de musetel si sare de baie cu tarate.
Va multumesc din suflet pt toate raspunsurile.
Mi-am notat toate sfaturile si ne vom pune pe cautat produsele recomandate.

#32
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
vigantol i-am dat si noi. eu am fost rahitic cand am fost mic, asa ca i-am dat, mai ales ca s-a nascut in Noiembrie. vara nu prea ii da nevasta.

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Stiti ca Vitamina D este un mare fas, dar obiceiurile proaste se pierd greu, mai ales cand industria le incurajeaza.
https://www.sciencea...ut-its-benefits

Quote

The results showed no association between vitamin D levels over a lifetime and the risk of fracture. This latest study contradicts the UK government's recent view, but not a host of earlier clinical trials.

Tine copilul afara (la soare), imbraca-l asa cum te imbraci tu (adica nu exagera cu infofolirea sa).
Nu il scoate pe vant puternic, ploaie sau mai ales ceata.

Copii pot suporta frigul, au insa probleme ca nu pot controla excesul de caldura.

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ca un sfat...nu va apucati de pe acum sa va faceti stocuri de pampersi si mai ales de lapte praf. Sunt fosrte marimsanse sa luati ceve, poate chiar niste produse scumpe sau foarte scumpe, iar copilul sa nu le tolereze. In cazul pampersilor, poate se irita , iar in cazul laptelui praf, sa il vomite.
Am patit o cu fi ema , cu laptele,praf, am cumpara cel mai scump lapte si chipurile, cel mai bun...pe naiba, il bora dupa 5 min de la terminarea biberonului. Intr un final , a tolerat foarte bine milupa, un lapte ieftin si considerat mediocru. Nu a suportat nimic din pampersii de pe piata decat pampers...restul...era crne vie la fund.

Edited by cuculea, 20 March 2019 - 22:26.


#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Vad ca multi dintre voi, recomandati anumite tipuri de pampersi, ca aia sunt cei mai buni. In lumea bebelusilor, nu exista cel mai bun produs, exista produsul pe care copilul il tolereaza. Voi vorbiti din experienta proprie cu ai vostrii, dar ce te faci daca omul face stoc de pampersi si cand vine copilul , nu ii poate tolera.
Va urez bafta la facaut stocuri...

Edited by cuculea, 21 March 2019 - 06:50.


#36
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Bifido Baby contine inulina (mancare pt bacteriile bune) si dupa un timp regleaza flora intestinala si tranzitul.
Se pune in biberon (lapte praf sau muls)
Colicii sunt o tortura pt copil si parinti - rar scapi.
2. Ia si o Partaitoare (Baby Wind)
3. Espumisan/Lefax (lichid) etc (toate au aceeasi substanta activa - simeticona)
4. Taie de pe lista fierturile babesti! Sunt un excelent mediu de cultura pt diverse ganganii, acum ai alternative profi (dc va fi nevoie).

Batista bebelusului - ia-o pe cea pt aspirator, nu cea de tras cu gura.
E geniala si nu scoate creierul bebelusului (la primul copil imi era frica, apoi chiar si bb era usurat cand auzea aspiratorul, ca stia ce urmeaza)
Cea de tras cu gura e pt travel, are eficienta scazuta.

La LIDL gasesti ieftin aleze si tampoane de fata pt bb.
La capitolul Pampers, mergi pe ce te tine buzunarul, si care nu are efecte adverse cu bb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate