Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Discutii Umidificator de camera

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E iarna, iar prin apartamentele de loc, cu gigacaloria subventionata, locatarii se plang ca e prea cald, chiar daca stau in tricou si pantaloni scurti.

Cand ai 25-26C in casa, umiditatea scazuta a aerului este o mare problema, la fel si imbolnavirile de cai respiratorii.
21-22C ar trebui sa fie temperatura maxima dintr-o locuinta, dar nu asta dezbatem aici, ci modul in care reusim sa aducem umiditatea intre 40-60%.
50-55% este perfect.

Pentru a vedea temperatura in camera si umiditatea exista Termometre+Higrometre.
Un produs excelent ~15 USD este Xiaomi Smart Temperature.

Attached File  Xiaomi-Mijia-Humidity-Sensor.jpg   30.24K   58 downloads

Pentru a creste umiditatea in camera, avem nevoie de un umidificator. Acestea sunt de mai mule tipuri, dupa buget.

1. Metoda fierberii (cele mai vechi, nu se mai gasesc pe piata).
Consumau mult, probleme cu temperatura si elementii care fierbeaua apa. Cea mai proasta idee.

2. Metoda nebulizarii, prin ultrasunete.
E cea mai raspandita acum, cu preturi de la foarte mici la mari.
Problema este ca vaporii au picaturi mari si se depun rapid in jurul dispozitivului. Nu se realizeaza o ventilatie indestulatoare/corecta.

3. Metoda evaporativa, cea naturala.
Evaporarea este direct proportionala cu suprafata de contact aer-apa => fie montezi o cada in dormitor, fie iti iei un umidificator care contine un tambur cu lamele si ventilator. Tamburul se invarte, iar apa creaza o pelicula (bula) intre cele doua lamele + suprafata foarte mare.

In functie de cati metri cubi are camera, aveti nevoie de modele mai mari sau de mai multe aparate mici (pt camere foarte mari).

Problema este ca desi sunt cele mai simple dispozitive (un motor invarte tamburul si ventilatorul), producatorii trebuie sa faca bani => pret mare +/- consumabile.

3.1 Cele mai cunoscute modele au venit de la Venta Air, si au tot crescut pretul, astfel incat unul pt camere normale (Venta LW 15), a ajuns sa cote 800 lei, la care adaugi consumabilul pt bule (poate fi inlocuit cu detergent de vase BIO) + substanta de curatare la 6 luni (poti spala cu Detol/Domestos etc + clatire puternica).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xSJzvWrEqWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3.2 Folosind tot metoda evaporative, dar cu mai multe consumabile/filtre (metode de a maximiza suprafata de contact.
secretul sta in consumabile, desigur.

3.3 Salvarea vine de la Xiaomi, desigur - ca pret performanta ~130 USD, de preferinta cu livrare din Europa (fara taxe).
Xiaomi Smartmi Pure Evaporative Air Humidifier ~ reinventare a metodei Venta, dar fara consumabile, cu higrometru inclus si conectare la internet (WIFI).

Attached File  705ba404-1f77-40c0-85ee-bbba554b4421.jpg   46.7K   66 downloads

Attached File  User-Manual-3936946.pdf   4.45MB   40 downloads

Folositi Auto-translate din setari (Engleza sau Romana) pt subtitrare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Gc-YmU9b8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Venta si Xiaomi functioneaza si ca purificatoare, adica trece aerul prin apa, iar dupa o saptamana sa vedeti ce depuneri calcaroase au in vasul de apa.
La 6 luni spalati bine cu apa+substanta biocida vasul rezervor si tamburul.
Tot la 6 luni e recomandat sa faceti si o decalcifiere a tamburului si rezervorului (apa si 1l otet timp de 8 ore).

#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pe mine de la 45% in sus deja nu mai imi place...

in general prefer sa deschid geamul..

#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
sau poti usca rufele in camera :)

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
admin,la noi unde gasesc acel termometru
am ceva de masurat,dar parca vad ca nu e corect,prea de tot ar fi ca in beci sa am in jur de 17 grade si 50% umiditate
caut 1-2 bucati  de masurat temp+umiditate,ceva de calitate

Edited by ceanu1980, 14 December 2018 - 12:38.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Rar exista asa ceva, umiditate prea mica in casa, iarna. De cele mai multe ori e prea mare. Lumea inca usuca haine in casa si are 100 de plante pe care le uda zilnic.

Consider ca topicul nu are adresabilitate in Romania.

Edited by underb, 14 December 2018 - 12:55.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
de asta vreau ceva de calitate
m-am mutat si vreau sa masor exact,in casa nu-mi sare de 50% chiar sub,la temp de aprox 22

#7
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Am umiditate masurata de 34%, temperatura setata 21-22 C, deci un aer foarte uscat de ceva timp m-am ales cu o rinita iar copii tusesc non-stop.

Am inceput sa studiez mai intens problema in vederea achizitionarii unui umidificator.

Pentru inceput mi-am comandat Xiaomi Smart Temperature multam admin de pont si urmeaza in curand si umidificatorul.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
La mine umiditatea e undeva la 65-80% ( variaza in functie de rufele uscate in casa ).
Am umidificator cu nebulizator si este foarte ok si foarte eficient as spune...

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
la 65-80% ce naiba sa mai faci cu umidificatorul?
iti trebe varianta de uscare

Edited by ceanu1980, 14 December 2018 - 14:56.


#10
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 underb, on 14 decembrie 2018 - 12:58, said:

Rar exista asa ceva, umiditate prea mica in casa, iarna. De cele mai multe ori e prea mare. Lumea inca usuca haine in casa si are 100 de plante pe care le uda zilnic.

Consider ca topicul nu are adresabilitate in Romania.

Daca aerisesti casa tot vei avea probleme cu umiditatea scazuta.

Aia care au umiditate prea mare iarna nu aerisesc suficient ....alt obicei nesanatos.

Concentratia mare de CO2 poate fi la fel de nesanatoasa ca umiditatea scazuta.

 tehnics, on 14 decembrie 2018 - 14:26, said:

La mine umiditatea e undeva la 65-80% ( variaza in functie de rufele uscate in casa ).
Am umidificator cu nebulizator si este foarte ok si foarte eficient as spune...

La 65-80% esti deja in zona de prea umed....  o sa ai probleme cu fungi si condens

45-65 e sanatos

Edited by -Jinx-, 14 December 2018 - 15:33.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Iarna, cand deschizi geamul iese toata umiditatea :)
2. Cand eram mica, mama punea un prosop de baie umed pe calorifer. La cat de reci erau caloriferele, cred ca riscau sa inghete prosopul.
3. Uscatul rufelor in casa e pentru aia care inca n-au descoperit uscatorul de rufe

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Asa, ca imi adusesi aminte, tocmai am curatat umidificatorul.
Am Venta si ma bate gandul sa iau si un Xiaomi, daca tot il lauzi.

Poze cu al meu antic Venta. E modelul mic, de 5l.
Merge pe viteza 1 non-stop si evapora 5l in cca 2 zile. Cand ajunge la nivel minim apa, se opreste si apare o luminita rosie.
Cand ii dau drumul, pana ma culc, il pun pe cea mai mare treapta de viteza, dar vajaie, nu poti sa dormi pe treapta 3.

Am pus poza si cu consumabilul + tamburul cu pelicula de apa.

Attached Files

  • Attached File  aa.jpeg   101.22K   97 downloads
  • Attached File  rr.jpeg   93.56K   89 downloads
  • Attached File  vv.jpeg   55.22K   82 downloads
  • Attached File  bb.jpeg   65.01K   78 downloads
  • Attached File  cc.jpeg   123.69K   75 downloads


#13
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Si la mine se mai usuca aerul noaptea. Ziua nu cred ca e cazul.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 -Jinx-, on 14 decembrie 2018 - 15:32, said:

Daca aerisesti casa tot vei avea probleme cu umiditatea scazuta.

Aia care au umiditate prea mare iarna nu aerisesc suficient ....alt obicei nesanatos.

Concentratia mare de CO2 poate fi la fel de nesanatoasa ca umiditatea scazuta.



La 65-80% esti deja in zona de prea umed....  o sa ai probleme cu fungi si condens

45-65 e sanatos
Cand e ger si aerisesc scade umiditatea si la 20%. Nu usuc rufe in casa si urasc plantele de apartament. Am una singura si nu e in dormitor. Pana dimineata umiditatea se duce spre 70%.

E drept ca nu am dormitoare f mari.

Nu inteleg cum se dezumidifica singura casa voastra? Bate vantul pe la geamuri, aveti soba si trage tirajul aerul din casa? Condemseaza pe geamuri?
Ca nu are cum sa dispara in neant.

#15
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 underb, on 15 decembrie 2018 - 00:45, said:

Cand e ger si aerisesc scade umiditatea si la 20%. Nu usuc rufe in casa si urasc plantele de apartament. Am una singura si nu e in dormitor. Pana dimineata umiditatea se duce spre 70%.

E drept ca nu am dormitoare f mari.

Nu inteleg cum se dezumidifica singura casa voastra? Bate vantul pe la geamuri, aveti soba si trage tirajul aerul din casa? Condemseaza pe geamuri?
Ca nu are cum sa dispara in neant.


geamuri(tamplarie cu microventilatie(preferabil higroreglabila), ventilatie mecanica cu sau fara recuperare de caldura centralizata sau localizata

#16
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu acum am 32% si 23 de grade, am lasat ceva geamul deschis. cand dorm creste umiditatea dar nu foarte mult fiindca e camera rezonabila, cu cat e mai mare camera cu atat mai putin fluctueaza umiditatea si chiar si temperatura.

aparatele astea le-as lua mai degraba pt praf plus ca test cu ionii daca as simti ceva. Posted Image

Edited by 41ex, 15 December 2018 - 04:31.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i mai usor sa gasim solutii sa reglam temperatura la cele 21-22 de grade de la 25-26 decat sa ne complicam cu umidificatorul?

#18
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postadisz, on 15 decembrie 2018 - 10:52, said:

Nu-i mai usor sa gasim solutii sa reglam temperatura la cele 21-22 de grade de la 25-26 decat sa ne complicam cu umidificatorul?


Daca aerisesti cat trebuie ca sa ai aer curat si temperatura afara e sub 0 grade chiar nu conteaza ca ai "doar" 21-22° in casa .

La diferentialul ala de temperatura si daca umiditatea relativa de afara ar fi 100% odata ce creste temperatura la 22 de grade vei avea probleme

Ca exemplu la 0°C afara 100% umiditate relativa(aerul va avea 4.2g H2O/Kg ) odata incalzit la 22° aerul va avea 25% umiditate relativa

https://www.lenntech...ve-humidity.htm

Edited by -Jinx-, 15 December 2018 - 11:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate