Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cu sunroof sau fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 pasilla, on 19 martie 2019 - 21:31, said:

Cam 5- 10 mm. Nu cred ca se pune.
5-10 mm e sticla + mecanism?
Păi maistore... Ai uși deschise la orice producător auto! Posted Image

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu mai cumpar masina fara acoperis din sticla (care se deschide sau nu). Senzatia de interior luminos este de neegalat. Cand e cald si frumos afara si merg la viteze de oras merg doar cu trapa deschisa ... este superb. Daca mai vizitezi un oras sau o zona de munte trapa iti ofera un camp vizual de neegalat.
Daca bate soarele trag copertina si gata, s-a facut intuneric.

Am cumparat trapa prima data acum 4 ani (dupa 16 ani de condus fara) si de atunci mi-a picat cu tronc si mie si neveste-mii. Cand s-a terminat leasingul trapa a fost prima optiune bifata la masina noua.

Deci, trapa 100%. Iti da o senzatie de bine asa e prea distractiv ca sa nu o iei. De abia astept model Y cu acoperisul ala complet din sticla ...

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 officer_nats, on 19 martie 2019 - 21:13, said:

Salutare,
In viitorul (sper eu cat mai apropiat) intentionez sa achizitionez un SUV (mai multe detalii aici: https://forum.softpe...-edge-facelift/).
Toate modelele selectate ofera sunroof optional, cu exceptia SantaFe care ti-l baga pe gat.
E, cum e mai ok / sigur / practic?
Pro sunroof ma gandesc ca ar fi lumina mai multa, incalzirea mai rapida iarna, racirea mai rapida vara, rezistenta sporita la grindina si fita, bineinteles.
Contra ar fi masa suplimentara (deloc neglijabila) si problemele inerente cu torsionarea caroseriei (vorbim de SUV-uri mari), gresare elemente culisante, imbatranire garnituri, probleme la o eventuala schimbare.
Deci, cu geam in tavan (vorba fetitei mele) sau nu?

Ia-ti cu moonroof, e mai frumos 🙄

Ontopic. A fost singura dotare standard pe care nu am folosit-o deloc la 3 mașini. Bineînțeles, deloc după ce am făcut câteva teste.
Singura data când și-a dovedit utilitatea a fost când am cununat niște prieteni și a ieșit mireasa prin trapa sa își facă poze.
Nu suport lumina in exces, așa ca nu folosesc niciodată acoperișul ăla.


#22
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
intra vara intr-o masina cu trapa (mare de preferat) sa vezi cam cum se simte. Asta apropo' de aia cu racitul vara ...

Personal am tras-o doua saptamani pentru a reusi o configuratie "maxima" fara plafon, desi plafonul de la Edge chiar e panoramic (practic e tot plafonul de sticla), insa nu am vrut asa ceva (motive: termice, de rigiditate, de fiabilitate, de spatiu etc).

#23
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Daca iti permiti, alee "Cu"; e mai bine sa ai decat sa nu ai; e din fabrica, e probabil bine facut si o sa te bucuri de el din cand in cand (mai mult pasagerii decat soferul).
De obicei se poate masca cu o panza ceva, la o apasare de buton; daca iti ei si nu ai chef de el, apesi pe buton si il ascunzi; daca nu iti iei si ai vrea, nu ai ce sa ii mai faci.

#24
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Atentie, nu ar fi rau sa vezi inainte ambele variante (cu si fara). La Edge plafonul este sensibil mai coborat (cativa cm) la cel cu plafon fata de cel fara (evident, nu in zona plafonului, unde panza de mascare este cam la nivelul plafonului normal, ci in restul plafonului - suficient cat sa fie destul de neplacut de aproape de crestet daca ai 1.85+. Testat personal pe mai multe masini. A fost unul dintre motivele pentru care am tinut musai sa fie fara plafon.

Ceva in genul asta (chiar la Edge):

[ https://i.ytimg.com/vi/DZ5PJc5Vk1Y/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tyby, 29 March 2019 - 13:22.


#25
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Eram dator cu un raspuns: am ales fara. Norocul a fost ca in showroom era expusa o masina cu plafon panoramic si am putut sa imi fac o parare.
Plafonul este mai coborat (mai aveam apoximativ 5-6 cm pana la margine, desi nu sunt inalt); la cele 2 locuri din randul 3 era foarte greu de intrat si stat din cauza mecanismelor trapei.
Si la cate pietre am luat in parbriz in 4000km (o gaura am reparat-o ieri), plafon de sticla imi mai trebuia....
Drumuri bune!

#26
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
e mai mult o fita.
personal nu mi-as mai cumpara masina fara sunroof.
imi place mai ales vara.

#27
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Fereste-te de trapa. Daca e deschisa e zgomotoasa, vei avea tapiseria de plafon plina cu puncte negre de la mustele ingitite de trapa. In afara de asta e foarte neplacut cind te bate soarele in cap. Pe perioada lunga, daca nu ai grija de ea incepe sa fie neetansa, se infunda gaurile de drenaj si iti inunda habitaclul. Cu timpul, mai ales daca masina sta tot timpul afara in soare si frig, furtunele si garniturile obosesc, lipiturile cedeaza si vei avea o umezeala continua in masina, apare mucegaiul, piesele ruginesc, contactele oxideaza, etc.
Este unul dintre cele mai inutile accesorii la o masina. Daca vrei masina deschisa si ai garaj ia-ti un roadster cabrio gen Mazda MX5.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate