Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Accident minor, cine e vinovat?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Se da urmatoarea situatie..

Bulevard intens circulat cu 3 benzi, vin de pe o strada si astept sa intru pe cea mai apropriata banda.. cineva se opreste imi da flashuri si ma lasa sa intru pe banda 1 in timp ce o alta masina care vine de pe banda 2 schimba pe banda 1 imediat dupa masina care s a oprit sa ma lase sa intru ( frumos gest, apreciez ) si ne julim putin dar s a lasat cu certuri. In momentul cand doamna a schimbat pe banda 1 eu eram cu botul iesit deja...

Cine e vinovat? Presupun ca si eu sunt vinovat pt ca nu am acordat prioritate dar nu i am taiat calea, doamna a schimbay pe banda 1 si atunci ne am julit.

Eu aveam in vedere banda 1 care era deja ocupata de masina care m a lasat sa intru si inca o data frumos gest.. chiar asa te poti baga de pe 2 pe 1 cand ti se casuna fara sa te asiguri

Am avut la examen intamplare asemenatoare am iesit de pe strada pe banda 2 in timp ce unu circula pe banda 3 fara sa l deranjez si politistul n a zis nimic..

Edited by Theghost25, 19 March 2019 - 19:12.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce importanta are ce-a facut frumos ala sau ce-a facut urat doamna, neatentia si neacordarea de prioritate iti apartin in totalitate. Ce aveai tu in vedere e una, ce a iesit in realitate, e altceva.

Edited by myshyk, 19 March 2019 - 19:17.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai myshyk , in cazul asta nu e vinovat el ci doamna care a schimbat benzile fara sa se asigure ! Si termina cu aerele astea de atotstiutor ca nu-ti sade bine ,

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
prioritatea se acorda tuturor care circula pe strada aia, biciclete, masini, avioane, si indiferent din ce directie circula.
totusi, la asigurator sunt sanse de cupla comuna.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Culpa comuna cel mult, acu chiar dacă cel care te-a lăsat sa intri, trebuia sa te mai uiți și la B2, de multe ori am auzit de acest timp de accident. Dacă nu va intelegeti, mergeți la politie și o sa judece Garcea. Tu ne fiind pe banda, probabil aveai și cedează, greu de spus.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 Theghost25, on 19 martie 2019 - 19:04, said:

eu sunt vinovat pt ca nu am acordat prioritate
Ai răspuns singur.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ajungi la politie, ai FOARTE mari sanse sa ramai pieton pentru neacordare de prioritate. Ca aia  zboara pe sosea, ca schimba benzile de 400 de ori pe secunda sau alte balarii, e fix problema ei si va fi sanctionata DOAR pentru fapta respectiva. Pentru accident, insa, tu esti vinovat. Suna aiurea dar aia e.

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Cum demonstrezi ca tu erai inaintea ei pe banda aia?
Cum banuiesc ca aveai indicator de cedeaza esti cam vinovat. Conform definitiei semnului cedeaza trecerea tu nu trebuie sa iesi pe strada principala daca circula vehicule pe strada principala. Nu spune de banda 2,3 sau 15 si nu spune "fara sa le deranjezi".
Pur si simplu trebuie sa stai acolo pana trec toate. Da, probabil e o prostie dar asa scrie.
SI in plus pune-te tu in locul ei. Ea era pe drum cu prioritate si a vazut o masina oprita pa banda 1 si s-a bagat in fata ei. Pe tine cum sa te vada? In oglinda in nici nu caz nu avea cum iar din fata nu putea din cauza aluia oprit.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Baxon, on 19 martie 2019 - 19:19, said:

Mai myshyk , in cazul asta nu e vinovat el ci doamna care a schimbat benzile fara sa se asigure ! Si termina cu aerele astea de atotstiutor ca nu-ti sade bine ,
Stii sa citesti?
"si eu sunt vinovat pt ca nu am acordat prioritate"
Mai discutam?

#10
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Mda.. pe bulevardul ala sa acorzi prioritate la toate cele 3 benzi rar sa vezi asa ceva.. probabil dupa 8 seara..

Amandoi aveam julituri, eu mai putin ea mai mult.. ne am certat putin dar s a tirat nu mi a cerut asigurare nimic.. nici nu a iesit din masina..

Cum sa ma procedez sa ma duc la politie sa nu ma trezesc cu surprize.. faza e ca nu ii stiu numarul

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca nici ea nu-l stie pe-al tau, e ok. Dar macar al celui care ti-a facut semn sa treci, l-ai notat?

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Obligatoriu declaratie la politie. Cum crezi ca se repara? Fara autorizatie de raparare? O dai cu trafaletul singur?

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, a gasit-o julita in parcare, desi nu e corect,....

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 Theghost25, on 19 martie 2019 - 19:51, said:

Mda.. pe bulevardul ala sa acorzi prioritate la toate cele 3 benzi rar sa vezi asa ceva.. probabil dupa 8 seara..

Amandoi aveam julituri, eu mai putin ea mai mult.. ne am certat putin dar s a tirat nu mi a cerut asigurare nimic.. nici nu a iesit din masina..

Cum sa ma procedez sa ma duc la politie sa nu ma trezesc cu surprize.. faza e ca nu ii stiu numarul


las'o moarta, nu te du nicaieri. ca daca o gaseste politia, o lasa fara permis. dupa ce nu ti-a stricat asigurarea, te duci tu sa-i faci rau. eventual te duci cu povestea clasica, masina gasita in parcare.

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 Theghost25, on 19 martie 2019 - 19:51, said:

Mda.. pe bulevardul ala sa acorzi prioritate la toate cele 3 benzi rar sa vezi asa ceva.. probabil dupa 8 seara..

Amandoi aveam julituri, eu mai putin ea mai mult.. ne am certat putin dar s a tirat nu mi a cerut asigurare nimic.. nici nu a iesit din masina..

Cum sa ma procedez sa ma duc la politie sa nu ma trezesc cu surprize.. faza e ca nu ii stiu numarul
In cazul asta, las-o asa, nu te duce nicaieri.
Sau, e posibil sa nici nu stie ca are julitura pe masina si sa vada mai tarziu si apoi sa se duca la politie.
In cazul asta, du-te la politie si zi-le ca a plecat si nu ai apucat sa ii iei numarul si gata. Eventual, forteaza un pic si zii ca erai deja incadrat. Acum, depinde si unde e julitura pe masina ei si unde e si pe masina ta...

Edited by Magicwisewolf, 19 March 2019 - 20:30.


#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Ai avut bafta, dacă cunoaștea legea, s-ar fi dus la politie și te mai lăsa pieton.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur are camera și se duce ea la politie. Ramai fără permis și cu malus la RCA.

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Seteh, on 19 martie 2019 - 19:39, said:

Cum demonstrezi ca tu erai inaintea ei pe banda aia?
Cum banuiesc ca aveai indicator de cedeaza esti cam vinovat. Conform definitiei semnului cedeaza trecerea tu nu trebuie sa iesi pe strada principala daca circula vehicule pe strada principala. Nu spune de banda 2,3 sau 15 si nu spune "fara sa le deranjezi".
Pur si simplu trebuie sa stai acolo pana trec toate. Da, probabil e o prostie dar asa scrie.
SI in plus pune-te tu in locul ei. Ea era pe drum cu prioritate si a vazut o masina oprita pa banda 1 si s-a bagat in fata ei. Pe tine cum sa te vada? In oglinda in nici nu caz nu avea cum iar din fata nu putea din cauza aluia oprit.


Semnul asta de cedeaza a scapat de la amenzi si batai multe hahalere in Bucurestiul asta, se stiu ei care, si eu am patit o chestie, ma rog, am fost implicat, si vinovat a fost scos o persoana care a avut ghinionul sa aiba semnul ala, desi vinovatul principal a fost altcineva, cel care a fortat pe linie continua ca se grabea, a trecut pe langa autobuzul oprit in statie, si in intersectie a iesit nenea asta vinovat, desi el a declarat ca autobuzul fiind in statie, linie continua, nu se gandea ca iese prostul din spate....de fapt prostul nu trebuia sa plece din spatele autobuzului, sa depaseasca pe linie continua...speta de fata sigur ca cel care are cedeaza o sa fie declarat vinovat, desi tampa este tampa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate