Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Și pe voi vă înșală magazinele?

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

 zzhunt, on 19 martie 2019 - 14:33, said:

Banane din astea pitice caut eu, unde ati vazut?
Vreau sa le bag in spate la buzunar cand ies cu bicicleta

Se numesc baby banane si pana acum le-am vazut numai in magazinele LIDL. De asemenea tot in LIDL exista banane normale bio (sunt legate de o banda pe care scrie bio). Ambele au exact gustul acela cu care m-am obisnuit acum 30 de ani. Binenteles ca sunt mai scumpe, insa merita pretul. Nu mai iau banane din alta parte.

Edited by 2Unlimited, 19 March 2019 - 15:08.


#56
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010

 sloimi, on 19 martie 2019 - 14:44, said:

Eu am fost înșelat de nevastă. Repetat.
Se pune?
Nu se pune pentru că e o treabă aproape generală, dar „repetat” nu mă bag, asta e altceva (că unii suntem naivi si nu credem că s-a întâmplat vreodată...). Cred că inşelatul e mai mult la raft, odată era preţul la niste prăjitoare de pâine 23 lei (cam mic m-am gândit). Nu am verificat că nu mai sunt din acelea si am luat unul care, normal, nu avea preţ afişat. La casă a fost 70 lei, n-am mai zis nimic, prostia mea.
Până la urmă e corect şi termenul „înseală” pentru că odată când l-am folosit pe net o fostă profesoară mi-a atras atenţia că se scrie „înşală”?

Edited by Sidorin, 19 March 2019 - 15:34.


#57
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 sloimi, on 19 martie 2019 - 14:44, said:

Eu am fost înșelat de nevastă. Repetat.
Se pune?
Cu o banana?

#58
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Jon97, on 19 martie 2019 - 14:16, said:

Am fost la profi sa cumpar o sticla cu apa, si o banana, dar in loc de banana, pe bon scria ceapa verde, care costa 3 lei.
(Banana probabil era 1 leu, avea sub 100grame)
Alta data am cumparat 3 cutii cu lapte si pe bon aveam 5 cutii.
Din cate observ, magazinele astea dau țeapă in favoarea lor.
Nu-mi aduc aminte sa fi cumparat vreodata 4 eugenii si sa-mi treaca 3 pe bon.
Vezi ca astia de la magazine trec pe bon trec si ce ai ascuns sub geaca/prin buzunare. Nu trec doar ce ai in cos/carucior.

Edited by Hider141, 19 March 2019 - 15:07.


#59
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Nu-i mai ziceti de baby banane, ca n-a auzit de ele.
Nu de alta dar mai deschide un topic cu nasteri premature la banane sau conspiratia africanilor care ne vand banane necoapte =)))

#60
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Hider141, on 19 martie 2019 - 15:06, said:

Vezi ca astia de la magazine trec pe bon trec si ce ai ascuns sub geaca/prin buzunare. Nu trec doar ce ai in cos/carucior.
De obicei trec pe bon ce au ascuns angajatii de acolo (paznici, casieri, aranjatori raft) pe sub geaca sau le plaseaza unor sageti (rude, prieteni, cunostinte) in cosuri fara sa le scaneze, doar mimeaza ca le trec pe bon.
Ca sa nu atraga atentia ca au furat ei, mai plaseaza din ele pe bonuri la clienti, ce nu merge plasat pe bonuri, se face raport de catre paza ca sigur clientul X a plecat cu produsul fara sa plateasca ca sa isi justifice propriile furturi.

Edited by projectfp, 19 March 2019 - 15:17.


#61
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 daniMMM, on 19 martie 2019 - 15:06, said:

Cu o banana?
Cred ca da. Doar nu cu o piersica.

#62
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Orice poate fi folosit drept dildău.
Dacă ai curaj.

#63
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Jon97, on 19 martie 2019 - 14:16, said:

Exemplu concret.

Am fost la profi sa cumpar o sticla cu apa, si o banana, dar in loc de banana, pe bon scria ceapa verde, care costa 3 lei.
(Banana probabil era 1 leu, avea sub 100grame)

Alta data am cumparat 3 cutii cu lapte si pe bon aveam 5 cutii.

Din cate observ, magazinele astea dau țeapă in favoarea lor.

Nu-mi aduc aminte sa fi cumparat vreodata 4 eugenii si sa-mi treaca 3 pe bon.

Problema este ca de multe ori verific bonul abia cand ajung acasa.

Sa nu mai zic ca de multe ori la raft este un preț mai mic.
Ati patit si voi?
Noi suntem atenti sa luam bonul nostru de la casier/a nu pe cel anterior sau vreunul la nimereala si sa-l citim cu atentie in fata casierei/casierului, ca sa  nu ne uitam acasa ca prostu´ la bon ca  nu l-am luat pe cel care trebuie. Si ne uitan si sa nu fie trecute pe bon marfurile furate de neamurila tale mai indepartate sau nesul furat de maica-ta.
https://forum.softpe...e-prin-magazin/
https://forum.softpe...i-din-magazine/

Edited by myshyk, 19 March 2019 - 15:30.


#64
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu cred ca initiatorul e doar un troll obosit, n-a intrat in viata lui la un Profi, altfel ar stii ca nu au cum sa te fure la casa, mai ales in stilul asta. Legumele, fructele, le alegi singur, le bagi in punga, punga o pui pe cantar, apesi codul aferent produsului, apoi iese un bon lipicios cu care sigilezi punga. La casa, scaneaza codul de pe acel bon. Daca tu ai luat de pe jos un alt bon, cu 2 kile de ceapa si pe ala l-ai lipit pe banana, e vina ta, nu a casieritei.

#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Am pățit, dar cred, sper, că sînt greșeli.
Nu la magazinul de care zici, la altul.
Am observat eroarea, a fost remediată.


#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am patit-o mai demult - acum dupa ce achit si primesc bonul nu plec de la casa pana nu verific tot.
La Mega aproape saptamanal sunt greseli pe bon sau diferente de pret - casa - raion.

#67
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Topul inselaciunilor in magazine:
  • pretul la raft e unul, la casa e altul;
  • scanarea multipla a unor produse;
  • "gresirea" codurilor de produse vrac de casiera (ceea ce pare ca e cazul la el);
  • "gresitul" restului sau numaratul "gresit" de bani/bonuri.
Toate astea se petrec pentru ca angajatii de acolo sunt mana in mana si isi impart prada, ei fura, si baga pierderile in dauna clientului.

#68
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Iluminati, conspiratia celor puternici ! Ai fost luat sub vizorul lor. Asa incep de obicei, simplu si la obiect : o banana, o ceapa, ceva maruntis incasat in plus, si te pomenesti ca iti faci un cont pe iutub si divulgi ce ti se-ntampla.

#69
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 Jon97, on 19 martie 2019 - 14:16, said:

Si pe voi va inseala magazinele?

Pai nu tu spuneai ca ai rude care sterpelesc din magazine?

Deci nu-i ceva normal ca magazinele sa-ti intoarca favoarea?

Tu-i furi, ei te-nseala, rezultanta e echilibrata, totul e normal. :)

Edited by Phobos, 19 March 2019 - 16:28.


#70
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

 projectfp, on 19 martie 2019 - 15:35, said:

Topul inselaciunilor in magazine:
  • pretul la raft e unul, la casa e altul;

  • scanarea multipla a unor produse;

  • "gresirea" codurilor de produse vrac de casiera (ceea ce pare ca e cazul la el);

  • "gresitul" restului sau numaratul "gresit" de bani/bonuri.
Toate astea se petrec pentru ca angajatii de acolo sunt mana in mana si isi impart prada, ei fura, si baga pierderile in dauna clientului.

1. Întradevăr nu este corect faţă de client dar diferenţa de preţ nu are cum să intre în buzunarul angajaţilor. Dacă un produs e 2 lei la raft, iar în sistem e 5 lei şi clientul a plătit fără să îşi dea seama, ăia 3 lei nu o să iasă plus pe casă la sfârşitul turei. Este mai degrabă practică înşelătoare, acolo unde se face cu intenţie.

2. De regulă asta se întâmplă din greşeală, eu nu prea văd cum casierul sau cineva ar putea beneficia de o astfel de eroare neobservată. Să luăm cazul unui hyper/supermarket, vine clientul, i se scanează un produs oarecare de 2 ori pe care îl plăteşte fără să observe. Casierul ce face, se duce prin tot magazinul şi caută produsul ăla şi îl ascunde pe undeva, în cazul în care bonul fiscal se presupune că a ajuns la client? Foarte puţin probabil.

3. Depinde, unele magazine au cântar pe raion altele la casă, aici poate fi şi vina clientului că a cântărit greşit precum şi a casierului că nu s-a uitat la ce scanează.

4. Ca la orice tranzacţie, nu numai când eşti la cumpărături, pui mâna şi îţi numeri restul primit dacă nu ai încredere, nu te împiedică nimeni.

Edited by driftking91, 19 March 2019 - 16:37.


#71
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

 Jon97, on 19 martie 2019 - 14:16, said:

Ati patit si voi?

Probabil c-am păţit. Eu de regulă nu mă uit pe bon. Plătesc produsele cam aproximativ suma cât cred eu că e, şi cât îmi cere. Evident, fac asta dacă nu-mi cere pe o cutie de Coca Cola...100 de lei, că atunci mă supăr ! :)

Vă mai amintiţi trucajele care se făceau în urmă cu 10-15 ani, când la magazinele de cartier, în loc să se dea rest de 50 de bani sau un leu, se întreba clientul: "nu doriţi o gumă de mestecat în schimb ?". Guma costa mai puţin decât restul care trebuia dat.

#72
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am patit odata la Auchan in Timisoara.... Am cumparat o sticla de vin in punga de cadou si mi-a scanat si sticla si punga... pe casa apareau 2 sticle bineinteles. A  sunat pe nu stiu cine sa vina cu o cheie sa imi storneze sticla, dar din parti ca nu a stornat-o... pe bon apareau in continuare 2 sticle.... am fost la relatii clienti sa imi recuperez banii...

Dupa faza asta am zis ca in viata mea daca ii mai vad ca gresesc in favoarea mea nu le mai atrag atentia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate