Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Programatori: numarul de ani vs. experienta; Strategii de angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ieri am intervievat un programator care are 5 ani experienta, care conduce o echipa de 10 oameni, si se autointitula senior.

Nu a stiut nici cea mai banala terminologie despre limbaj. Si nu e prima oara cand imi pica pe mana astfel de personaje.

Altii care aveau experienta 10+ ani fie raspundeau lejer, fie spuneau la fel cu lejeritate ca nu stiu, dar nu incercau sa para ceea ce nu sunt.

Voi unde trageti linie? Si ce alte masuratori aveti pentru cat de experimentat e de fapt un programator?

Aveti lucruri pe care le puteti masura? Criterii concrete? Eu ma bazez mai mult pe intuitie, nu m-a inselat pana acum, dar poate am si exclus din greseala potentiali programatori buni mid-level.

E usor sa identifici programatori seniori, dar pe masura ce vrei sa angajezi din ce in ce mai incepatori, devine din ce in ce mai dificil. Voi ce strategii aveti pentru a identifica juniori cu potential?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu sunt programator, dar ca in orice domeniu, poti sa le dai cateva teste, sa vezi cum se descurca... Cateodata, anii lucrati intr-un domeniu, nu sunt un criteriu de cat de performant este individul....

Edited by baribalu, 16 March 2019 - 12:23.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
pai ala a fost testul, cativa termeni

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 16 martie 2019 - 11:59, said:

Voi ce strategii aveti pentru a identifica juniori cu potential?
Primeste o tema. Cine spune ca nu stie si atat, nu e acceptat. Dar cine spune ca nu stie dar are o idee pe unde sa caute (documentatie, solutii) va merge mai departe. Ideea e sa cauti pasiunea in om, nu atat cunostintele tehnice.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Am intalnit situatii in care cei ce nu sunt familiari cu terminologia tehnica sa nu fie buni nici la ales nume pentru clase/metode/variabile cand modelau domeniul. Stai sa te gandesti ce vroiau sa spuna

Edited by dani.user, 16 March 2019 - 12:26.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbaribalu, on 16 martie 2019 - 12:22, said:

Nu sunt programator, dar ca in orice domeniu, poti sa le dai cateva teste, sa vezi cum se descurca...
Asta:

View PostOriginalCopy, on 16 martie 2019 - 11:59, said:

Nu a stiut nici cea mai banala terminologie despre limbaj.
se intampla in cadrul unei testari, bineinteles.


View Postbaribalu, on 16 martie 2019 - 12:22, said:

Cateodata, anii lucrati intr-un domeniu, nu sunt un criteriu de cat de performant este individul....
Nu am facut o statistica cu cei intervievati, dar nu se intampla doar "cateodata", ci des, e o problema pregnanta in programare. As zice 30-40% dintre candidati incearca sa para ceea ce nu sunt. Si asta acum, ca am un pool mai bun (un filtru prin care trec - sau nu, inca dinainte de a ajunge la mine). Inainte, cand nu aveam acest filtru, am dat reject pe banda rulanta vreo 2 luni de zile, cam la 90% dintre "candidati".

View PostMarianG, on 16 martie 2019 - 12:25, said:

pai ala a fost testul, cativa termeni
As fi putut continua si cu alte lucruri, dar nu mai avea sens. Cand vezi asa nivel, si cand spui clar ca vrei senior, si cand candidatul sustine ca e senior...

Edited by OriginalCopy, 16 March 2019 - 12:33.


#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostOriginalCopy, on 16 martie 2019 - 11:59, said:

Nu a stiut nici cea mai banala terminologie despre limbaj.
Poți să dai câteva detalii?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
da, da-ne mai multe detalii despre ce nu a stiut. e destul de greu de crezut ca in 5 ani n-a prins nici macar cativa termeni din domeniu.

am fost cu ceva timp in urma la un interviu  la care mi s-a spus ca ei au un aipiai si se bazeaza pe vîsî, dupa care am fost intrebat daca am lucrat vreodata cu sijiai. am raspuns ca n-am habar despre ce vorbeste si l-am rugat sa-mi dea si mie niste link-uri, sa ma mai pun la punct cu noutatile din domeniu. abia dupa ce a incept sa tasteze i-am putut spune ca da, e o idee buna sa ai un API si sa folosesti web service-uri (aka WS), iar scripturi CGI am facut pe vremuri, cand PHP-ul nu era atat de popular.
asa ca treaba asta cu terminologia e un pic relativa...

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
S-ar putea ca terminologia folosita de tine sa fie atat de invechita, incat sa-i puna in incurcatura si pe cei mai buni :)
In primul rand il rog sa-mi arate proiectele realizate de el, sau la care a participat semnificativ, cu indicarea subrutinelor / interfetelor / modulelor de analiza pe care le-a finalizat. Daca are ce arata, urmeaza o scurta testare practica, axata strict pe bucata care ma intereseaza. Daca ingaima si doua trei cuvinte in orice limba, e cu atat mai bun. Dar important e ce reuseste efectiv sa faca in timpul alocat.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postjegmihai, on 16 martie 2019 - 13:37, said:

Poți să dai câteva detalii?
Exemplu mai jos, dar problema e recurenta, multi candidati sunt asa care incearca sa se vanda ca mid-level sau seniori.

Candidat prefacut: nu stie ce e kwargs (python), in contextul in care nu prea poti intelege o gramada de functii din manualul oficial daca nu stii de asta, si de dictionar. "kwargs" nu e ceva ezoteric, e practic imposibil sa nu dai de el daca programezi 1 saptamana in python cu manualul oficial in brate.
Candidat corect: "A: a da, poti folosi cand ai named parameters pe care ii pasezi unei functii; Q: si cum faci? A: pai adaugi doua stelute in fata? Q: deci ce tip de date e? A: e un dictionar"

Candidat prefacut: nu stie ce e list comprehension; a stiut sa zica la ce foloseste "o metoda sintactica ... blabla ... cand vrei sa filtrezi niste date bazat pe o conditie", dar a si zis "dar nu stiu sa iti spun sintaxa pe de rost"

Candidate corect: "A: e syntactic sugar, e bun cand sunt lucruri scurte, dar poate deveni foarte complicat rapid, de aceea nu folosesc chiar atat de mult Q: deci cum scrii, care e sintaxa? A: mi-a dictact efectiv codul din minte"



Lucruri simple, nu sunt capcaun. Sper.


Sunt doar exemple de doi candidati, unul corect, altul nu, pe care le am inca proaspat in minte, dar se intampla des ca oameni sa pretinda ca stiu una sau alta, dar cand ii intrebi, dau din colt in colt.

Si asta e doar trivia simpla, de alte intrebari mai complexe nici nu mai vorbesc.

View Postmannick, on 16 martie 2019 - 14:15, said:

In primul rand il rog sa-mi arate proiectele realizate de el, sau la care a participat semnificativ, cu indicarea subrutinelor / interfetelor / modulelor de analiza pe care le-a finalizat. Daca are ce arata, urmeaza o scurta testare practica, axata strict pe bucata care ma intereseaza. Daca ingaima si doua trei cuvinte in orice limba, e cu atat mai bun. Dar important e ce reuseste efectiv sa faca in timpul alocat.
Multi nu pot arata codul facut la o alta firma. Eu unul nu as arata. As pica testul tau.

Edited by OriginalCopy, 16 March 2019 - 14:26.


#11
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
deci tu practic evaluezi sa vezi daca stie sintaxa pe derost la punct si virgula si toate misc-urile e fix pix .... asta, eu credeam ca vii cu intrebari serioase care nu au raspuns intr-un search pe google sau intr-un manual oficial.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postiulian0512, on 16 martie 2019 - 14:47, said:

deci tu practic evaluezi sa vezi daca stie sintaxa pe derost la punct si virgula si toate misc-urile e fix pix .... asta, eu credeam ca vii cu intrebari serioase care nu au raspuns intr-un search pe google sau intr-un manual oficial.

View PostOriginalCopy, on 16 martie 2019 - 14:29, said:

Si asta e doar trivia simpla, de alte intrebari mai complexe nici nu mai vorbesc.

Da, ma astept sa stii la perfectie terminologia cand sustii ca programezi de X ani intr-un limbaj, si sa stii sintaxa daca sustii ca esti senior si ca ai programat in acel limbaj in ultimele 12 luni.

Altfel, esti pur si simplu un mincinos.

#13
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View PostOriginalCopy, on 16 martie 2019 - 14:49, said:

ia vorbeste sa vedem ce intrebari serioase le-ai pus

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu poti sa vii la mine, sa zici ca mai esti si sef peste 10 oameni, si sa nu stii absolut nimic din lucruri pe care le folosesti zilnic daca esti intr-adevar programator.

View Postiulian0512, on 16 martie 2019 - 14:51, said:

ia vorbeste sa vedem ce intrebari serioase le-ai pus
Pe mincinos nu l-am mai intrebat nimic.

#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , dai test de lucru . Ii dai o leptoala si o conexiune la internet , si daca poate sa determine submarinele americare si rusesti sa faca "inot sincron " ( sa faca cercurile olimpice ) ...ala e ...ia-l ca iti va aduce multi bani la firma . Posted Image
Daca vrei un  geniu , atunci sa faca particulele din acceleratorul de la Geneva sa se invarta in sens invers .

Edited by JurasikMan, 16 March 2019 - 15:35.


#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostJurasikMan, on 16 martie 2019 - 15:34, said:

Daca vrei un  geniu , atunci sa faca particulele din acceleratorul de la Geneva sa se invarta in sens invers .
Probabil @parabellum de pe aici de pe forum ar accepta provocarea :naughty:

#17
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Nu am experienta voastra ca developer sunt sa spunem un junior in devenire, prin cate am trecut este o mare diferenta intre un senior care conduce o echipa si un sef de proiect care conduce o echipa.

Un senior, un lead, care conduce o echipa trebuie sa fie un guru in limbajul respectiv foarte reactiv in timp si spatiu, sa vina rapid in ajutorul juniorilor  etc aici ar trebui sa cam stie aproape pe de rost ce face.

Un sef de proiect nu trebuie sa fie guru in limbaj insa trebuie sa stie sa aduca proiectul ok la bun sfarsit, sa creeze un cadru placut, sa stie cam cat timp ai nevoie pentru x, y lucru, sa aiba o viziune de ansablu, sa fie toata lumea multumita la finalul proiectului, sa cunosti psihologia fiecarul junior si senior, sa urmaresti indeapropape eventualele capcanele ale proiectului doar cand este nevoie sa intre in cod insa nu dependent de spatiu si timp.

OriginalCopy@  daca cauti 2:1 foarte greu o sa gaseti asa ceva, as putea chiar emite o parere pe cat de bun developer esti poti fi un foarte slab sef de proiect si asta cam este regula.

Edited by iulian_1976, 16 March 2019 - 15:50.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postiulian_1976, on 16 martie 2019 - 15:41, said:

Stiu. Dar si el stia ce cautam (si nu cautam 2:1), si totusi a aplicat pentru pozitie. Indiferent de situatie, minciunile erau vizibile la intrebari foarte simple si frontale.

Au fost candidati care nu se potriveau, dar erau buni si i-as fi luat pentru alte pozitii potrivite lor.

Dar sa minti la interviu, sa te dai cu fake knowledge, asta nu merge. Apreciez de 1000x mai mult pe cineva care spune sincer nu stiu.***

Daca ar fi fost un caz izolat ar fi fost alta problema. Dar din experienta mea, pare a fi ceva sistemic.


*** Ba chiar s-a intamplat sa creez o pozitie pentru cineva bun, chiar daca nu era nevoie chiar atunci de acea pozitie, ci peste 6-10 luni. Nu se potrivea cu pozitia pentru care aplicase, dar a fost sincer

Problema mea cea mai acuta e prefacatoria, si metode de combatere.

Edited by OriginalCopy, 16 March 2019 - 15:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate