Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Primăria de sector și gunoiul

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Pe mine ma intereseaza sa nu ma ocup eu.
Sunt intr-o asociatie, sa se ocupe ei de chestiile astea.
Cum adica n-are voie sa se ocupe asociatia de proprietari? Pai ei sunt delegati cu responsabilitatea asta. Eu ma ocup cu altceva.

#20
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006

View Postimnotsmith, on 15 martie 2019 - 11:30, said:


http://adrianalexandru.ro/

Întrucât de la 1 martie a fost introdusă pentru a doua oară taxa de habitat, USR contestă din nou taxa de salubrizare din sectorul 2.


                         Din ce ce scrie pe acel blog, reiese ca doar consilierii USR s-au opus acestei taxe aberante si total nejustificate, multe zone din sectorul 2 aratand ca un ghetou. Sa intelegem de aici ca penelistii de la primarie sunt frati de cruce cu pesedistii ? Nu ca ne-ar mira acest fapt.

     Nu-l regret pe popotarul puscariabil Ontanu, dar parca ala desi fura, mai facea cate ceva si prin sector. Oricum, pe vremea lui nu era mizeria de acum.

#21
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postfansat, on 15 martie 2019 - 13:26, said:

Nu-l regret pe popotarul puscariabil Ontanu, dar parca ala desi fura, mai facea cate ceva si prin sector. Oricum, pe vremea lui nu era mizeria de acum.
Poate ca acum se fura "Pana la capat !" :)
Hadica tot.

#22
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006

View PosttheMisuser, on 15 martie 2019 - 13:33, said:

Poate ca acum se fura "Pana la capat !" Posted Image
Hadica tot.

             Posibil si asta, ca legile pesediste permit sa fure "alesii" lui peste prajit la greu acum. Nu mai au teama de nimic.

#23
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Tot neam de iobagi sunt si elvetienii din Geneva, ar trebui sa blocheze primaria, de ce mai platesc 23$ pe luna, daca platesc taxe locale?!
Cand s-or face salariile si conditiile de trai din Romanica ca in Elvetia atunci platesc si eu 23 de coco pe luna exact ca aia.
Chiar ca neam de iobagi, in loc sa ridici glasul si sa te revolti, tu dai exemplu pe altii si pleci capul? Iti meriti soarta mah!!!

Edited by unpuisor, 15 March 2019 - 14:12.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
P.S.D.-ul a fost întotdeuana Capul Răutăților. Dar pe vremuri, cel puțin în funcțiile mai mari nu acceptau chiar orice terechea-berchea.
HOnțanu a fost hoț, dar mai făcea și ceva. Probabil nici nu se arunca ca nebunul la pomeni. Uite că am scăpat de el, dar nu și de rău.
Cât despre P.N.L., să nu uităm cine a votat alături de P.S.D. pentru alegerea primarilor dintr-un singur tur de scrutin...

În 2006, când am făcut poza asta m-am gândit că vidanja e Videanu și camionul din spate e Bucureștiul, adică Vid-e-anu tratează ... Bucureștii, dar se pare că se prestează mai bine la actuala conducere a P.S. 2

Attached File  Camioane vechi (S.R.-uri, cel putin unul diselificat) pe Str. Racari in 2006.jpg   567.02K   27 downloads

#25
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Mă poate obliga primăria să modific un contract de salubritate cu o firmă privată?! Eu prefer sa plătesc primăriei 14 lei, taxă specială de salubritate, care e Mai mult decât solicită operatorul privat(spaguitorul, așa zice presa)! Nu vrei să-mi mai încasezi banii...nu-i mai încasa!

Edited by Fuserisk, 26 June 2020 - 15:34.


#26
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Cita vaicareala cind trebuie sa scoateti banul din buzunar pt a va plati serviciile .
Taxa de habitat a venit pt " la nivelul sectorului 2 au fost identificate aproximativ 100.000 de persoane care nu au contract cu firma de salubrizare sau au contract, dar nu îl plătesc" si atunci singura solutie a fost sa platiti la taxe si impozite , ca acolo va poate executa / obliga sa platiti . https://www.ps2.ro/i...axei-de-habitat
..............
iar pt cel ce se vaita ca nu are factura , are , la taxe si impozite .

#27
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Pai sunt foarte dornic să plătesc dar vreau sa plătesc primăriei nu operatorului privat! Și nu sunt din București.
LE La noi se numește exact așa" taxă specială de salubrizarea" și e vreo 13 lei pe lună cred. Foarte bine o plătesc. Dar că să mă duc eu acum sa modific un contract care și așa este abuziv..n-am chef.

Edited by Fuserisk, 26 June 2020 - 16:23.


#28
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Iti trebuie cava desenat ca n-ai inteles cum sta treaba .

#29
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Post3matrix, on 26 iunie 2020 - 16:26, said:

Iti trebuie cava desenat ca n-ai inteles cum sta treaba .
Eu am înțeles cum sta treaba dar mă fac că nu înțeleg că hârtia de la cutia poștă este o simplă rugăminte fără nici un fel de valoare. E simplă rugăminte! N-are nici o calitatea primăria să intervină în contractul meu cu un operator privat. Eu vreau să plătesc primăriei și primăria NU vrea banii! Pur și simplu, ii refuză! Adică pentru o persoană vreau să plătesc conform contractului și pentru altă persoană care nici măcar nu locuiește acolo vreau să plătesc "taxă de habitat". Numai că primăria zice că nu mai vrea așa de la 1 Iulie. Eu sunt bun platnic la orice. Gunoiul e achitat pe tot anul in avans din ianuarie pe două adrese! Cel mai probabil o sa accept rugămintea asta și o să plătesc operatorului privat fără un nou contract. Dacă acceptă așa, dacă nu, nu. Dacă cred că au bază legală n-au decât să se folosească de vechiul contract în care au avut ei grijă să aibă tot felul de clauze.

#30
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006
Pentru cei naivi, saracii de ei, saracii, care credeau ca au venit cavalerii pe cai albi de la USR ca sa ne scape de ciuma rosie de la PSD:

"Mai sunt două luni până când cetățenii din Sectorul 2 al Capitalei trebuie să încheie individual contracte cu Supercom, pentru ridicarea gunoiului menajer, dar operatorul de salubrizare și Primăria nu s-au înțeles încă referitor la tariful pe care îl vor plăti oamenii. În urmă cu câteva săptămâni, pe site-ul Primăriei au fost puse în dezbatere publică două tarife în acest sens, respectiv 717,89 lei/tona fără TVA pentru gunoiul în amestec și 597,17 lei/tonă pentru cel reciclabil, însă acesta din urmă va fi subvenționat de primărie astfel că preluarea se va face gratuit."

Si una de Sorbona, fratioare:

"Primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, spune că a comandat un studiu pentru a calcula densitatea gunoiului dintr-un tomberon, care ar fi diferită la casă și la bloc, iar în baza formulei rezultate se va calcula un preț corect. Primarul promite că prețul pe persoană/lună va fi mai mic decât taxa penalizatoare de 21,5 lei/persoană pe lună, pentru cei care nu au contract cu operatorul de salubrizare."

SURSA

Bai, esti nebun ? Studiu pentru calculul densitatii gunoiului din tomberon ???  Posted Image Posted Image Stie el ce stie cu gunoiul. La cate gunoaie sunt in politica.....

#31
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postfansat, on 30 martie 2021 - 15:16, said:

Pentru cei naivi, saracii de ei, saracii, care credeau ca au venit cavalerii pe cai albi de la USR ca sa ne scape de ciuma rosie de la PSD:

                        "Mai sunt două luni până când cetățenii din Sectorul 2 al Capitalei trebuie să încheie individual contracte cu Supercom, pentru ridicarea gunoiului menajer, dar operatorul de salubrizare și Primăria nu s-au înțeles încă referitor la tariful pe care îl vor plăti oamenii. În urmă cu câteva săptămâni, pe site-ul Primăriei au fost puse în dezbatere publică două tarife în acest sens, respectiv 717,89 lei/tona fără TVA pentru gunoiul în amestec și 597,17 lei/tonă pentru cel reciclabil, însă acesta din urmă va fi subvenționat de primărie astfel că preluarea se va face gratuit."

                        Si una de Sorbona, fratioare:

                        "Primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, spune că a comandat un studiu pentru a calcula densitatea gunoiului dintr-un tomberon, care ar fi diferită la casă și la bloc, iar în baza formulei rezultate se va calcula un preț corect. Primarul promite că prețul pe persoană/lună va fi mai mic decât taxa penalizatoare de 21,5 lei/persoană pe lună, pentru cei care nu au contract cu operatorul de salubrizare."

                         SURSA

                        Bai, esti nebun ? Studiu pentru calculul densitatii gunoiului din tomberon ???  Posted Image Posted Image Stie el ce stie cu gunoiul. La cate gunoaie sunt in politica.....

Nu i-a dat prin cap sa va puna sa asteptati cu cantarul de pepeni langa tomberoane cand vine masina de gunoi.

#32
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View Postfansat, on 30 martie 2021 - 15:16, said:

Pentru cei naivi, saracii de ei, saracii, care credeau ca au venit cavalerii pe cai albi de la USR ca sa ne scape de ciuma rosie de la PSD:


fansate, tu ai citit tot articolul ăla? Daca da, și ai ales sa pui pasajele alea atunci îmi pare rău, ești la fel că aia pe care ii înjuri pe aici de ani de zile.
Primarul ăla a comandat studiul pentru că i se pare incorect modul de calcul al operatorului care socotește greutatea specifică a gunoiului ca fiind cea presata în mașina de gunoi și nu cea din tomberon. Are logica, pentru că operatorul facturează astfel o greutate mai mare decât ridica in realitate de la un cetățean. Omul spune că pe lângă că e incorect și tarifele ar fi prea mari.  Nu e bine, nu? Că vrea ca cetățenii să plătească mai puțin, nu e bine!


#33
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
Salut, dezgrop topicul asta intreband : de ce trebuie luat in calcul "nr de persoane" in cazul unui contract de salubrizare ? Din ce stiu eu firma de salubritate cara/debaraseaza un anumit VOLUM de gunoi menajer iar acesta se masoara in dm3 / litri . Stie cineva despre un contract de acest tip care nu ia in calcul nr de persoane ?
Multumesc.

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
https://www.hotnews....e-bulevarde.htm

Quote

Dar se întâmplă de foarte multe ori să dăm amenzi unor oameni care nu le plătesc. Am avut situații când colegi, primari sau viceprimari din alte comune, cau intrat în audiență la mine și m-au rugat să nu mai dau amenzi oamenilor, pentru că amenzile acestea acestea se duc pe bugetul local și Guvernul sau Consiliul Județean le spune că nu le dau bani până nu-și recuperează banii din amenzi. Și oamenii aceia nu niciun cont, nu au proprietăți și banii, ai cum să încasezi amenzile

Deci de asta avem gunoi aruncat peste tot în oraș. Pentru că jegurile.din Ilfov tolerează acești cetățeni , mai mult vin cu intervenții la.primarii din București sa nu ii mai amendeze.

#35
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
pai si ce sa le faca? daca nu au ce sa execute nu au si gata.

#36
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Arest, munca in folosul comunității, diverse. Eu as zice și bătaie dar nu e constituțional

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate