Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Alimentație fara gluten...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
incearca reteta postata de mine mai sus, din faina de hrisca (plafar)

are gust f bun

m-am uitat ceva timp pe net dupa retete, majoritatea combina diferite tipuri de faini (tapioca, orez, hrisca etc). Am ales-o pe asta ca e simpla

Edited by irina2014, 21 March 2019 - 15:51.


#38
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Iertata-mi fie curiozitatea dar de unde pot lua paine fara gluten in buc ?

#39
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 13.11.2019
???

#40
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Salut anti-glutenosi, de unde procurati faina pentru paine ? tocmai am fost diagnosticat cu intoleranta la gluten si nu ma pricep, as vrea sa iau din Bucuresti;

am vazut pe siteuri ca sunt diferente intre faina cocos, etc, insa exista si faina alba fara gluten, de ce se vand mai multe produse? chiar e 0 % gluten cea numita faina alba fara gluten ?

Merci

#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
In mod normal supermarketurile mari ar trebui sa aiba astfel de rafturi cu produse. Adica toate produsele pentru cei cu alergie sa se afle intr-un singur loc.
Ca un sfat: vezi ca exista pe FaceBook grupuri de persoane cu intoleranta la gluten. Poti intra pe acele grupuri si cu siguranta vei gasi mai multe informatii

#42
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

View Postgeorge_alexandru, on 14 martie 2019 - 21:12, said:

Tocmai am vorbit cu sotia...in cazul baiatului nostru se pare ca e mai degraba o sensibilitate, nu boala celiaca. Inteleg ca n-ar fi ceva permanent, asa cum se intampla cu boala celiaca. Noi am facut analize pentru alergii la o clinica care a trimis probele prin Germania. Inteleg ca sunt destul de precisi pe zona asta de alergii.

Ce alergii...povesti tocmai asta vrea farma sa va puna sa platiti.
DACA, dupa ce a mancat gluten sub orice forma, il mananca pielea, i se inrosesc ochii, curge nasu, se umfla buzele , crampe abdominale, gaze, diaree, inseamna ca are intoleranta la gluten, simplu.
Scoateti glutenul inlocuiti cu orez. Nu folositi fainuri fara gluten ca sunt tratate chimic ( asta e alta smecherie a lor).
Daca scoateti glutenul ,in doua luni se vad rezultatele.

View Posttehnics, on 14 martie 2019 - 21:20, said:


Daca ai boala asta, o ai toata viata. Ca in timp devine asimptomatica, asta-i altceva, dar boala asta e o boala pe sistem imunitar.

Problema e ca in timp poate duce la probleme ale colonului...
De ce vorbesti daca nu stii? Vorbesti din carti si ce ai citit pe net.
Am fost internata cu baiatu si dupa regim fara gluten toti  copii plecau acasa fara probleme. Am intrebat medicul si a zis ca respectarea regimului 2 ani pana se reface intestinul este obligatorie si pe urma nu mai are probleme tpata viata si asa a fost. Avea atunci 9 luni acum are 36 de ani, fara probleme.





View Postbusiness11, on 15 martie 2019 - 10:16, said:


Confirm asa este, trece dupa 2 ani.

sper ca ai citit ce am scris eu. Aceasta intoleranta la gluten apare in majoritatea cazurilor la copii, odata cu avansarea in varsta, trece si intoleranta.

Edited by cincicinci, 08 January 2023 - 16:08.


#43
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Exista faina fara gluten, paste fara gluten, sosuri si da, exista chiar și bere fara gluten.
Sunt mai scumpe, dar vestea buna e ca exista.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate