Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Alimentație fara gluten...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,502
  • Înscris: 30.08.2017
Tocmai am vorbit cu sotia...in cazul baiatului nostru se pare ca e mai degraba o sensibilitate, nu boala celiaca. Inteleg ca n-ar fi ceva permanent, asa cum se intampla cu boala celiaca. Noi am facut analize pentru alergii la o clinica care a trimis probele prin Germania. Inteleg ca sunt destul de precisi pe zona asta de alergii.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
La noi baiatul a facut acelasi test de 2 ori la doua clinici diferite in Norvegia.

In cazul vostru, daca e doar o sensibilitate, eu zic sa o tratati cu seriozitate. Si urmariti simptomele (scaun moale, galbui, nu ia in greutate si inaltime).

Avantajul nostru este ca aici lucrurile sunt luate in serios si cei cu intoleranta la gluten si lactoza au in fiecare magazin un stand separat numai cu astfel de produse. Intr-adevar, sunt mai scumpe, dar asta este.

Edited by tehnics, 14 March 2019 - 21:19.


#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.brotmanufactur.ro/imgUpload/img212lng1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Pâine fără gluten din făină integrală de hrișcă și maia din hrișcă: http://www.brotmanuf...weizenbrot.html

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 george_alexandru, on 14 martie 2019 - 21:12, said:

Tocmai am vorbit cu sotia...in cazul baiatului nostru se pare ca e mai degraba o sensibilitate, nu boala celiaca. Inteleg ca n-ar fi ceva permanent, asa cum se intampla cu boala celiaca.
Foarte posibil ca dupa o anumita varsta, sa nu mai aibe nici o problema.

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 pasilla, on 14 martie 2019 - 21:19, said:

Foarte posibil ca dupa o anumita varsta, sa nu mai aibe nici o problema.
Daca ai boala asta, o ai toata viata. Ca in timp devine asimptomatica, asta-i altceva, dar boala asta e o boala pe sistem imunitar.

Problema e ca in timp poate duce la probleme ale colonului...

Edited by tehnics, 14 March 2019 - 21:21.


#24
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 tehnics, on 14 martie 2019 - 21:10, said:

Boala asta te-ai nascut cu ea.
Baiatul meu a fost diagnosticat cu asa ceva. Stiu clar tot ce inseamna aceasta boala.
Daca nu ai murit pana acum...nu ai sa mori nici de acum incolo dar cu timpul vei fi expus mai tare la boli de colon, chiar si cancer de colon.
Simtomul cel mai usor de observat este scaunul usor galbui si moale.
Ideea este ca si o firmitura de paine cu gluten reactiveaza sistemul imunitar din nou si boala revine.
Da, in principiu asa e. Adica, la mine boala s-a "activat" foarte tarziu, dupa mai bine de 30 de ani. Ceva a fost "trigger' , dar e greu de determinat ce.

 tehnics, on 14 martie 2019 - 21:10, said:

Spre norocul nostru in Norvegia gasim multe produse fara gluten, primim o mica subventie de la stat pentru el, la gradinita are regin fara glutem fara nici o discutie.
In schimb e mai greu ca fata nu are astfel de probleme si ea mananca normal, baiatul mereu trebuie sa avem grija sa nu ia paine de la feta. Deja el oricum a inteles ca are cereale speciale, sticla lui cu apa, farfuria lui, biscuitii lui. etc.

Care e treaba cu apa  / farfuria lui?
Cum ziceam, abia am aflat toata treaba asta si totul e nou ptr mine.
Cerealele pentru lapte / iaurt sunt fara gluten de cand ma stiu (doar coincidenta norocoasa). La paine / paste am inteles. Am mai adaugat pe lista de "nu" si sosul de soia. Dar, in rest... inca nu stiu exact ce trebuie sa "evit", mai ales ca etichetele la noi nu sunt foarte clare (adica, si pe paste scrie doar "din faina", nu "contine gluten")

#25
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Du te la un nutritionist si iti da ala lista completa de alimente fara gluten.

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
In Norvegia exista un instituit care controleaza toate alimentele fara gluten si apoi iti da voie, tie ca producator, sa poti afisa pe eticheta o sigla
care este pusa pe toate produsele. Adica acelea esti sigur 100% ca nu contin urma de gluten.
Faza cu "fiecare cu sticla lui" este pentru ca la noi copii beau apa din sticla, nu pahar. Initial avea o sticla de plastic cu dop tip supapa. Am observat totusi ca daca fata era la masa si manca, iar in timpul mesei bea apa, ramaneau resturi de paine pe acel dop...si apoi daca baiatul bea si el apa, inghitea acele resturi de paine. Si degeaba tineam noi regim daca el inghitea cateva firmituri de pe dop.
Oricum asta este si indicat, ca cel care are aceasta boala sa aiba vesela lui, tacamurile lui, etc. pentru a nu se contamina. Asta ar fi valabil si pentru tine, atata timp cat mananci, bei din acelasi obiect cu altii.
Iar cel mic al meu, mancarea este preparata in casa si sotia mereu are grija sa nu scape nimic cu gluten. Defapt si noi am renuntat la multe - sticks-uri, biscuiti, etc - pentru ca cel mic vroia si el si nu puteai ca tu sa mananci si el sa se uite la tine.

Iar atata timp cat scrie "din faina" automat contine gluten.

Si da, la unii boala asta exista de cand se nasc dar este asimptomatica. Posibil sa fi fost si cazul tau. Parerea mea e sa o iei in serios desi poate la prima vedere nu ti se pare cine stie ce mare lucru.

Edited by tehnics, 15 March 2019 - 08:31.


#27
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Si maica-mea a dezvoltat asa ceva, la 70+ de ani, e destul de nasol si restrictiv, si asa e ea mofturoasa, acum e si mai si.

Painea/chiflele alea fara gluten sunt okish, dar ea, de ex, s-a saturat de gustul lor.

Am facut painea asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lXALprqRWIE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi-a placut, a iesit un pic sfaramicioasa, gust bun, pbbil mai trebuia sa adaug extra apa in compozitie. Ea nu a facut- o inca :)

o sa incerc si ceva pe baza de faina de naut (in afara de farinata, care super).

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,822
  • Înscris: 13.07.2011

 george_alexandru, on 14 martie 2019 - 19:17, said:

Copilul meu are intoleranță la gluten, crede-ma, nu e marketing. Si după analize s-a dat diagnosticul, nu dat cu părerea.

sper ca ai citit ce am scris eu. Aceasta intoleranta la gluten apare in majoritatea cazurilor la copii, odata cu avansarea in varsta, trece si intoleranta.

#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 business11, on 15 martie 2019 - 10:16, said:


sper ca ai citit ce am scris eu. Aceasta intoleranta la gluten apare in majoritatea cazurilor la copii, odata cu avansarea in varsta, trece si intoleranta.
Nu sunt chiar atat de sigur. Din ce ne-am documentat noi, aceasta intoleranta o va avea toata viata. Odata declansata nu trece sau se stopeaza. Poate se mai amelioreaza, dar nu scapi de ea.
Iar cand e copil este absolut necesar ca acest lucru sa fie luat in serios. Noi observam asta in cazul nostru. Sa ai copil de 4 ani jumate cu doar 14 kg nu e deloc ok. Asta pentru ca noi nu am stiut iar dezvoltarea lui a incetinit enorm de mult. Fata in schimb are 3 ani si 4 luni si are deja 16-17kg si la aceiasi inaltime ca baiatul. Bine, fata are si o constitutie mai robusta (nu se invineteste si nu o doare nimic daca se loveste, densitatea musculara e mai mare, etc). Baiatul e foarte firav...cum se loveste se invineteste imediat. A cazut din leagan, de la juma de metru si deja si-a rupt clavicula...asa de firav este. Spre norocul nostru serviciile medicale sunt ok aici si s-au luat imediat masuri.
In schimb dupa ce am inceput regimul s-au vazut schimbari si la baiat. Nu a luat in greutate dar in schimb a inceput sa creasca in inaltime mai repede decat pana acum (noi monitorizam greutatea si inaltimea de cand am aflat de problema). A inceput sa manance mai bine decat inainte.
Ideea este ca atunci cand e mic si in toata perioada de crestere...pana la 20-25 de ani, este foarte important ca acest regim sa fie luat foarte bine in serios.

#30
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Si eu am renuntat la gluten lactoza de cativa ani. La lactoza am iesit pozitiv in teste deci e clar. La gluten am cateva semne de intrebare. Mi-am facut eu voluntar un test si a iesit negativ dar nu am incredere in testele din Romania si nu stiu daca am facut testul care trebuie. Pentru dulce mananc banana cu unt de alune si nuci, amestecate, e un fel de budinca. Pizza nu mi-am mai facut ca e scumpa si nu reusesc sa-i dau gustul care trebuie. Paine nu stiu sa-mi fac si din magazin e scumpa si parca are ingrediente ciudate. Plus ca am impresia ca si rosiile imi provoaca probleme. Probabil nici nu ar trebui sa ma mire: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/luna9RQsL1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , glutenul este o lectina. Ameridienii cica decojeau rosiile si indepartau semintele, noi le ingurgitam like there's no tomorrow :))

Am facut si un grup de facebook https://goo.gl/1hnttY

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 republicall, on 15 martie 2019 - 10:48, said:

Plus ca am impresia ca si rosiile imi provoaca probleme.
Rosiile iti provoaca probleme datorita pesticidelor si cresteri lor fortate. Daca ai manca rosii crescute in gradinta de la tarani posibil acele efecte sa nu mai fie asa stringente.

#32
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Eu pana acum nu am gasit probleme cu fructele, legumele, muraturile, cola, pana si siropul pe care-l beau cu apa minerala e fara gluten.
Mai trebuie sa rezolv cu faina de tapioca si o alternativa pentru sosul de soia...

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,822
  • Înscris: 13.07.2011

 tehnics, on 15 martie 2019 - 10:45, said:

Nu sunt chiar atat de sigur. Din ce ne-am documentat noi, aceasta intoleranta o va avea toata viata. Odata declansata nu trece sau se stopeaza. Poate se mai amelioreaza, dar nu scapi de ea.
Iar cand e copil este absolut necesar ca acest lucru sa fie luat in serios. Noi observam asta in cazul nostru. Sa ai copil de 4 ani jumate cu doar 14 kg nu e deloc ok. Asta pentru ca noi nu am stiut iar dezvoltarea lui a incetinit enorm de mult. Fata in schimb are 3 ani si 4 luni si are deja 16-17kg si la aceiasi inaltime ca baiatul. Bine, fata are si o constitutie mai robusta (nu se invineteste si nu o doare nimic daca se loveste, densitatea musculara e mai mare, etc). Baiatul e foarte firav...cum se loveste se invineteste imediat. A cazut din leagan, de la juma de metru si deja si-a rupt clavicula...asa de firav este. Spre norocul nostru serviciile medicale sunt ok aici si s-au luat imediat masuri.
In schimb dupa ce am inceput regimul s-au vazut schimbari si la baiat. Nu a luat in greutate dar in schimb a inceput sa creasca in inaltime mai repede decat pana acum (noi monitorizam greutatea si inaltimea de cand am aflat de problema). A inceput sa manance mai bine decat inainte.
Ideea este ca atunci cand e mic si in toata perioada de crestere...pana la 20-25 de ani, este foarte important ca acest regim sa fie luat foarte bine in serios.


intoleranta la gluten se manifesta in mare parte din probleme cu pielea, probleme cu scaunul, dureri de stomac, etc. Atunci cand aceste probleme sunt intesive, este necesara o dieta adaptata. Eu stiu ca intoleranta de gluten apare la copii, si dispare incet incet odata cu avansarea in varsta. Multa sanatate tuturor!

#34
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 business11, on 15 martie 2019 - 16:07, said:

intoleranta la gluten se manifesta in mare parte din probleme cu pielea, probleme cu scaunul, dureri de stomac, etc. Atunci cand aceste probleme sunt intesive, este necesara o dieta adaptata. Eu stiu ca intoleranta de gluten apare la copii, si dispare incet incet odata cu avansarea in varsta. Multa sanatate tuturor!

Pai, cum am mentionat, la mine a aparut dupa 30 de ani.... si nu prea am sperante ca va mai trece vreodata....

#35
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 business11, on 15 martie 2019 - 16:07, said:

intoleranta la gluten se manifesta in mare parte din probleme cu pielea, probleme cu scaunul, dureri de stomac, etc. Atunci cand aceste probleme sunt intesive, este necesara o dieta adaptata. Eu stiu ca intoleranta de gluten apare la copii, si dispare incet incet odata cu avansarea in varsta. Multa sanatate tuturor!
Problema e mult mai complicata de atat. Sunt discutii interminabile pe youtube si acest subiect inca nu se va epuiza in urmatorii 10 ani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UH_Fr1eO5ME?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9MYag9YS8JE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astia trateaza o gramada de teme cum ar fi "Leaky gut", non-celiac gluten sensitivity..

#36
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
M-am hotarat sa incep sa-mi fac paine acasa.
Primul pas, era sa gasesc o faina fara gluten.

Pe multe site-uri, locale si straine era recomandat https://alimentespec...char/100875.htm

Ce nu prea inteleg eu... acolo scrie "poate contine urme de soia. Soia n-are gluten?
Adicam, cam toate site-urile avertizeaza ca soia are gluten...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate