Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare laptop cu baterie bună

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View PostLensFlare, on 20 martie 2019 - 18:49, said:

Poti pune o poza cu partea din spate a laptop-ului? Are cale de acces la ram si SSD pentru un viitor upgrade? Mersi!
Te rog să mă scuzi, nu știu cum, dar chiar nu am văzut postarea asta a ta. Absolut întîmplător am ajuns iar pe-aici și mi-au picat ochii pe ea.
Cu accesul, mai subțire.


(Dar, zău așa, de cînd n-am mai pus eu o poză pe softpedia văd că s-au mai schimbat lucrurile. Cum, mai exact, pun amărîta de poză? Că la Attachments nu, la Image doar url extern, ghidul de pus fotografii din 2007 n-are treabă...)

Edited by onaf, 27 March 2019 - 02:09.


#38
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Orice laptop care are bateria facuta de catre Delta Electronics.

#39
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postonaf, on 20 martie 2019 - 22:00, said:

Ca fapt divers, ăsta, nou-nouț, a scăzut la 20% în zece ore, office, browsing, căști, hdd extern în usb, mouse wireless, wi-fi, iluminare de interior, nesolicitantă. Deci utilizare medie. Nu-i grozav, dar deloc de lepădat.

sa folosesti un laptop 12 ore cu o singura incarcare ti se pare putin? pai si acelea ce in specificatii sunt cu 6 ore, desi le cumperi cu 3-4 mii lei, ce sa mai zicem? in fine, mie mi se pare chiar bine. la unul de 10k lei cat ar trebui sa tina?

pt poze, nu s-a schimbat nimic, poti urca pozele ca si pana acum

Attached File  Softpedia attach.jpg   44.17K   10 downloads

#40
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDany_Darke, on 27 martie 2019 - 08:31, said:

sa folosesti un laptop 12 ore cu o singura incarcare ti se pare putin? pai si acelea ce in specificatii sunt cu 6 ore, desi le cumperi cu 3-4 mii lei, ce sa mai zicem? in fine, mie mi se pare chiar bine. la unul de 10k lei cat ar trebui sa tina?

pt poze, nu s-a schimbat nimic, poti urca pozele ca si pana acum

Attachment Softpedia attach.jpg
Ah, mulțumesc, nu mi-am dat seama că la butonul cu mai multe opțiuni trebuie să caut. De schimbat, s-a schimbat totuși kalimera, pe vremuri era un buton de attachments (pînă și ghidul de pe forum tot la faza aia a rămas).

Revenind la laptopul cumpărat, nu cred că duce 12 ore practic, pentru că sub 20% deja altfel stau lucrurile și oricum nu lucrezi pe el pînă la zero. Mi se pare bine, dar nu grozav, pentru că, de pildă, ăsta de pe care scriu eu acum, un Thinkpad x220, a fost la vremea lui grozav, bateria mă ținea 14-15 ore cu wi-fi și în regim de lucrat afară, în lumină de vară, cu luminozitatea mărită binișor; pe la 12-15% îl închideam deja. Ăstă cumpărat acum a scos cît a scos, repet, în condiții de iluminare de interior, nesolicitantă. Or, dacă e să-ți dreneze ceva bateria văzînd cu ochii, ecranul ips e ăla. În plus, cineva ca mine își dorește să fie cît mai performantă bateria de la bun început pentru ca scăderea de capacitate din timp să nu te ducă prea repede la un timp de lucru prea scurt. Să fie grasă, ca să aibă de unde slăbi. Posted Image
Sigur, astea-s doar cerințele mele (noastre, că lucrăm în grup și ne convine să avem baterii cît de cît similare). Pe de altă parte, pentru performanță mai bună de-atît trebuia, clar, să scot mai mulți bani. Dar, cum am spus deja, a fost o urgență, a fost o situație neprevăzută, care ne-a prins pe picior greșit, financiar vorbind.

*
LensFlare, uite, cum ziceam, mai greu cu accesul.

Attached Files



#41
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
A apărut între timp și review-ul de la Notebookcheck: https://www.notebook...w.414821.0.html

#42
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Îmi pare ok review-ul, atît că la ăsta ține bateria mai mult fiindcă are altă configurație (i5, 8 ram etc.). Unele caracteristici nu prezintă interes pentru noi, bleed-ul, de pildă, nici nu l-am verificat dacă și cît are.
Eh, acuma caut încă o baterie pentru al meu, că zilele trecute s-a încărcat doar pînă la vreo 89, deci îmi sună a începutul sfîrșitului. Și tocmai acum... Frățică, porcăriile astea vin doar în grup. :(

#43
Serban001

Serban001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 25.07.2014
Compari Thinkpad x220 ce are 9-cell(si care este nr1 la baterry life)  cu cele de astazi ?....pai daca un Mac ar fi avut 9-cell 99W probabil ar fi tinut 20 ore
In ziua de azi se vrea mai compact, mai slim, mai performant etc.Deci iti poti lua adio de la asa ceva..In lumea mac ai cele ce tine in utilizare normala 9-10 ore sau 12-13 ore in caz ca se mai cumpara generatia veche Macbook air 13"
In lumea windows OEM acum cele ce au stipulate 14-16 ore de operare pe specificatii, au ajuns la 7-8 ore de utilizare normala

Edited by Serban001, 28 March 2019 - 21:20.


#44
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu compar nimic, s-a pus problema despre ce înseamnă foarte bine în materie de baterii și am spus ce înțeleg eu prin foarte bine, atît.

(În altă ordine de idei, Thinkpad-ul x220 avea baterie de 9 celule doar dacă îl cumpărai cu opțiunea de 9 celule, altfel putea să aibă de 6, de pildă. Ba chiar exista o baterie de 3. Tot așa, dacă-l luai și cu slice, ajungea la enșpe celule. Pe de altă parte, „utilizare normală” de principiu nu cred că există. Pentru fiecare e normal ce face el zi de zi.)

#45
Serban001

Serban001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 25.07.2014
Cand spui ce inseamna foarte bine, automat faci o paralela la un alt produs, deci automat este comparatie
Nu tinea thinkpad cu 3 sau 6 si windows pe el 15 ore....deci sigur ai avut de 9-cell, cel de 6-cell pe noi ne tinea cam 9-10 ore
Inca o data, nu comparam cu trecutul...15 ore in ziua de azi nu tine nimic momentan

Edited by Serban001, 28 March 2019 - 22:17.


#46
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Probabil că nu, dar nici eu nu fac cumpărături în trecut, de-aia am deschis threadul ăsta, ca să obțin păreri despre ce e mai mulțumitor în prezent într-o anume gamă de preț. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate