Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Recomandare laptop cu baterie bună

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Dark_Lord

Dark_Lord

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2019
@onaf : testat azi https://www.emag.ro/...a/pd/D2WSJLBBM/
Autonomie baterie 10 ore si 23 de minute.

#20
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View PostLensFlare, on 13 martie 2019 - 19:54, said:

@onaf, daca iei HP-ul (desi nu e o alegere prea stralucita) si ii montezi SDD ar fi bine sa ii mai pui 4 Gb de ram, ca o sa cam gafaie la browsing doar cu 4 GB.
Cred că ai dreptate, îmi trecuse și mie prin cap ca glonțul că poate-ar fi mai bine cu 8. Și deja se adună lucrurile de schimbat/adăugat...

View Postmuc_cel_mic, on 13 martie 2019 - 19:57, said:

Bateria este un consumabil. Intr-un an de zile de folosinta vei pierde aprox 20% din capacitate. Important e sa o poti schimba cat mai usor.
Eu iti recomand un laptop cu un display de 13 inch.
Mac Air ar fi  o alegere buna.
Mulțumesc frumos, dar am scris deja mai sus de ce n-aș vrea 13 inci. Altfel, da, ai dreptate, de aceea și preferam un model cu baterie detașabilă (cunosc first hand avantajul bateriei de rezervă).

View PostDark_Lord, on 13 martie 2019 - 20:09, said:

@onaf : testat azi https://www.emag.ro/...a/pd/D2WSJLBBM/
Autonomie baterie 10 ore si 23 de minute.
Mulțumesc!
Îl țin în rezervă, pentru că e olecuță cam mic ecranul.

#21
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Momentan, cred că mă îndrept spre acel Asus Zenbook recomandat de LensFlare, dar mai aștept să văd dacă nu apare ceva cu baterie bună ȘI detașabilă.

#22
Dark_Lord

Dark_Lord

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2019
https://www.pcgarage...20-no-os-black/

Autonomie : 10 ore si 50 de minute

#23
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
https://www.emag.ro/..._medium=android

Nu are 10 ore autonomie cum au declarat, dar la mine are vreo 8,30-9 ore. Eu am varianta pe argintiu care nu se mai gaseste decat la 14"

#24
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Mulțumesc, Yukoto. Da, și la acest Lenovo m-am uitat cu drag, dar mă rețin review-urile care măsoară niște temperaturi cam de speriat în funcționare. În rest însă, ar fi numai bun. Iar construcția anti-spill e absolut minunată. Eu am un ThinkPad din seria X. Din 2012 încoace a încasat apă, nițică bere, ceva cafea și, nu mai uit, o salată de roșii cu ulei dintr-un castron care a aterizat cu fundul în sus pe tastatură. Nici măcar nu s-a oprit din funcționare.

Edited by onaf, 15 March 2019 - 00:15.


#25
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu nu am absolut nicio problema cu temperatura, si l-am utilizat destul de mult (chiar si jocuri, photoshop). Se incalzea foarte putin pe partea de sus centrala, unde are ventilator

#26
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Edit: șters, cred că de-atîta căutat am început să încurc modelele și persoanele care le recomandă. Scuze. Posted Image

Problema cu temperaturile era la acel Lenovo E590 recomandat de Dark_Lord.

Edited by onaf, 16 March 2019 - 17:57.


#27
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View PostLensFlare, on 13 martie 2019 - 15:10, said:

https://www.pcgarage...in-10-pro-grey/

Autonomie: 8-10 ore. Se putea si mai bine trebuie sa maresti bugetul.


LensFlare, te rog frumos să-mi spui, te gîndeai la un model anume mai bun (și mai scump) cînd ai scris asta?

#28
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
La ce ma gandeam aproape dubleaza bugetul, din punctul meu de vedere este un best-buy (daca conteaza portabilitatea si autonomia) acel Asus recomandat anterior pentru ce ai nevoie.

Mai bine de Asus Zenbook ar fi Dell XPS 13 (varianta Full HD nu cea 4K, preferabil modelul de anul acesta sau eventual cel din 2018).

Edited by LensFlare, 16 March 2019 - 21:04.


#29
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Mulțumesc. Da, și mie mi se pare că merită banii, dar îmi depășește clar bugetul din primăvara asta. Și pentru că între timp a mai decedat un laptop în gospodăria noastră și-a trebuit să fac niște permutări, achiziția a devenit urgentă și cred că voi rămîne la ThinkPad e690, doar pentru diagonala mai mare decît a Zen-ului.
Vă mulțumesc tuturor că m-ați ajutat.

#30
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Bafta, sa-l stapanesti sanatos. Tine cont totusi ca Thinkpad Edge nu prea are mare legatura cu "faimoasa" serie Thinkpad (T, W), este un pic mai rasarit decat modelele clasice low-cost de la Lenovo.

Edited by LensFlare, 16 March 2019 - 21:12.


#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018
Eu folosesc de 2 ani si 10 luni un Dell XPS15. Cand sunt in deplasare nu scot sub 6 ore de utilizare softuri de proiectare.

Calitatea constructiei si suportul impecabil de la Dell fac sa merite toti banii. Am dat 2000 de euro cand l-am cumparat. Versiunea de top cu ecran FHD.

#32
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006

View PostLensFlare, on 16 martie 2019 - 21:11, said:

Bafta, sa-l stapanesti sanatos. Tine cont totusi ca Thinkpad Edge nu prea are mare legatura cu "faimoasa" serie Thinkpad (T, W), este un pic mai rasarit decat modelele clasice low-cost de la Lenovo.
Mulțumesc frumos! Știu că n-are legătură, e o serie mai nouă, de buget, dar e-urile astea mai noi par să fie făcute cu ceva mai mult simț de răspundere față de edge-urile anterioare. În plus, înțeleg că 690-ul a scăpat și de problema cu supraîncălzirea. În orice caz, va fi folosit pentru lucru în Office și browsing, deci cred că e un compromis rezonabil.

View Postabac, on 16 martie 2019 - 21:19, said:

Eu folosesc de 2 ani si 10 luni un Dell XPS15. Cand sunt in deplasare nu scot sub 6 ore de utilizare softuri de proiectare.

Calitatea constructiei si suportul impecabil de la Dell fac sa merite toti banii. Am dat 2000 de euro cand l-am cumparat. Versiunea de top cu ecran FHD.
Mulțumesc pentru recomandare. Dar iese grav din bugetul meu.

#33
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru cine este interesat: acest Thinkpad e590 (mă scuzați, am tot scris 690 din viteză) pare destul de destoinic, după două zile de testare. Construcția e robustă, tastatura nu flexează, tastele sînt plăcute, touch-ul răspunde frumos. Încă nu i-am auzit „gurița” (ventilatorul).
Încă o dată, vă mulțumesc tuturor pentru ajutor. Din punctul meu de vedere, acest thread se poate închide.

#34
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Poti pune o poza cu partea din spate a laptop-ului? Are cale de acces la ram si SSD pentru un viitor upgrade? Mersi!

#35
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018

View Postonaf, on 20 martie 2019 - 18:13, said:

Pentru cine este interesat: acest Thinkpad e590 (mă scuzați, am tot scris 690 din viteză) pare destul de destoinic, după două zile de testare. Construcția e robustă, tastatura nu flexează, tastele sînt plăcute, touch-ul răspunde frumos. Încă nu i-am auzit „gurița” (ventilatorul).
Încă o dată, vă mulțumesc tuturor pentru ajutor. Din punctul meu de vedere, acest thread se poate închide.


Eu am un singur comentariu la vrajeala de pe site-ul Lenovo cum ca bateria duce 13 ore cu o incarcare de 60 de minute la pauza de masa.

Eu am pauza de masa 30 de minute.

Nota zece pentru originalitate insa. Nimeni nu s-a gandit sa dea cifre despre autonomie cu o incarcare la pauza de pranz.

#36
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Nici nu m-am obosit vreodată să citesc ce zic producătorii despre durata de viață a bateriilor din propriile lor aparate. Posted Image
Ca fapt divers, ăsta, nou-nouț, a scăzut la 20% în zece ore, office, browsing, căști, hdd extern în usb, mouse wireless, wi-fi, iluminare de interior, nesolicitantă. Deci utilizare medie. Nu-i grozav, dar deloc de lepădat.

Edited by onaf, 20 March 2019 - 22:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate