Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Mini Countryman sau Mazda CX3

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Countryman e model 2014 iese acum din fabricatie. CX3 e model nou - valoare de revanzare superioara!

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 12 martie 2019 - 16:52, said:

Countryman e model 2014 iese acum din fabricatie.
Din 2017 incoace se fabrica doar Countryman 2nd gen. 1st gen nu se mai fabrica (a fost fabricat intre 2011 si 2016 inclusiv).
Partea buna este ca fiind model 2015 este matur deja si toate micile probleme de design au fost rezolvate. 2nd gen a trecut deja prin 3 revizii tehnice intre late 2017 si late 2018.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Countryman 2010 e prima generatie, 2014 a doua, urmeaza oare si a treia sau se opreste aici? CX3 este modelul nou iesit anul trecut...

Edited by MembruAnonim, 12 March 2019 - 19:20.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Scuze, Countryman 1st gen a fost produs intre 2010 si 2016. DIn 2014 a primit un mic facelift la grila si ceva structural pe sub masina ... dar e aceeasi masina.
Din 2017 a aprut 2nd gen, care are si versiunea plug-in hibrid, disponibila din decembrie 2017 in Europa.
Eu am un Countryman PHEV fabricat in august 2018 si este mai mare decat gen1, cu elemente estetice noi, singura chestie similara fiind limia .. dar in rest e totul nou. Oricum, e BMW X1 dedesubt, si gen1 dar mai ales gen2.

Revenind, dupa ce am condus CX5 (da, modelul mai mare decat CX3), BMWE X1 si X2 si Countryman sincer, cel mai mult mi-a placut countrymanul la "feeling". Are suspensiile dure, ea devarat, dar are nevoie de el pentru sportivitatea de care da dovada. Are personalitate, ceea ce nu pot spune despre cx3/5 .. deci si CX-urile sunt faine, dar faine altfel.

#23
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Pai da, punctul forte este sportivitatea.
Dar mașina in discuție va fi condusă de o doamna, aproape exclusiv in oraș !
Prin urmare, cred ca sportivitatea mașinii nu o interesează, suspensiile dure insa ... da !
Mini-ul cu motorul de 18x CP ar fi insa mașina potrivită pentru ... soțul doamnei !!


#24
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
@marr touche Adevarul este ca mi-ar placea sa luam un cooper S, iar sotia sa mearga cu treiarul

O parte din dilema s-a rezolvat... CX3-ul a fost vandut. Asa ca, nici sa te gandesti prea mult nu e bine :(

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De unde rezulta ca s-au educat si romanasii... A pierdut nemuritoarea in fata japonezei :P

#26
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Era o oferta competitiva, atat ca dotari cat si ca raport pret/rulaj. Sunt mai multe pe piata cu motorul de 120 CP si tractiune fata.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-a picat greu fisa, recunoaste ... :D

#28
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pai uite ca mai au la Radacini una, insa nu stiu ca pret daca e la fel cu aia de care mentionai tu initial. https://www.autovit....3-ID7GxcXI.html

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postspe_ripper, on 12 martie 2019 - 08:40, said:


Ce ai scris la minusuri cred ca sunt la partea de subiective. CX3 nu e nici comun, nici anost

Eu zic CX3. Mai noua, mai frumoasa, "mai in garantie"

Eu nici nu stiam ca nemuritoarele au garantie peste 2 ani...

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cel putin in Europa la mini ai asa:

"12-year rust protection guarantee
3 year paint warranty
2 year new car warranty
2 year warranty for MINI original parts
2 year warranty for MINI Original accessories
For the car as a whole (except wear parts), MINI original parts and MINI Original accessories apply to a two-year warranty without mileage limitation."

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
deci tabla si vopseaua au peste 2 ani garantie... masini nemuritoare, adevarat!

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Na, dacă asta ai înțeles, succese.

Eu unul am ales un countryman pentru ca mi-a plăcut din toate punctele de vedere.

Acum, un an mai târziu,  as alege același lucru.

#33
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Nu exista masina respectiva la Radacini, e vanduta de ceva vreme. O tin probabil sa faca trafic pe site :(

Nu stiu exact cum e garantia la Mini, insa cele de la Bavaria used au 24 de luni/200.000 km.
Garantia incepe sa devina un diferentiator...Mazda are 3+2 (3 garantie de producator si 2 extindere) ani, .Suzuki ofera 7+3 ani, Toyota parca 6 ani...la BMW am 2+2 ani garantie si 5 service inclusiv (fluide/filtre si manopera). Au si un pachet care acopera placute si discuri de frana insa se justifica doar daca mergi f multi km.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

BMW acordă o garanţie de doi ani pentru întregul automobil (cu excepţia pieselor de uzură), precum şi pentru piesele şi accesoriile BMW originale, începând cu data livrării automobilului, indiferent de numărul de kilometri parcurşi.

Noi vorbim de garantia din Romania - 2 ani! vezi si schema cu piesele de uzura ... Posted Image

View Postro_explorer, on 15 martie 2019 - 00:13, said:

Na, dacă asta ai ĂŽnțeles, succese. Eu unul am ales un countryman pentru ca mi-a plăcut din toate punctele de vedere. Acum, un an mai târziu, as alege același lucru.
Eu nu am inteles nimic in plus, tu ai demonstrat ceea ce am afirmat eu - la noi masinile germane nu au mai mult de 2 ani garantie!
Pana si Dacia le da clasa la fiabilitate...

Edited by MembruAnonim, 15 March 2019 - 08:56.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, atunci tu ia-ți Dacia... eu rămân la chestia asta nasoala și nefiabila.

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBazilide, on 15 martie 2019 - 08:26, said:

Nu exista masina respectiva la Radacini, e vanduta de ceva vreme. O tin probabil sa faca trafic pe site :(

Nu stiu exact cum e garantia la Mini, insa cele de la Bavaria used au 24 de luni/200.000 km.
Garantia incepe sa devina un diferentiator...Mazda are 3+2 (3 garantie de producator si 2 extindere) ani, .Suzuki ofera 7+3 ani, Toyota parca 6 ani...la BMW am 2+2 ani garantie si 5 service inclusiv (fluide/filtre si manopera). Au si un pachet care acopera placute si discuri de frana insa se justifica doar daca mergi f multi km.

+2 la Mazda nu acopera tot. Sistemul electric de exemplu...si chiar aveam nevoie, nu mai merg rabatarea si reglarea oglinzilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate