Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

VW TIGUAN vs BMW X3 vs AUDI Q5 vs Volvo XC60

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Salutare tuturor !
As dori un sfat achizitie a unui model SUV dintre cele enumerate mai sus . Am tot citit si auzit diverse pareri , dintre care in multe topuri VW Tiguan era declarat castigator , Dar doresc sa vad parerea voastra a celor cunoscatori , care le ati condus si aveti o parere formata .
Doresc un SUV , buget 14000€ , an fabricatie incepand cu 2009 , Motor diesel ( in jur de 170 cp ) Transmisie manuala . Masina doresc sa fie gen de familie ( sa aiba dotari safe ) . Astept pareri , sfaturi constructive . Multumesc anticipat !

Edited by Madalin_2k, 11 March 2019 - 14:48.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Volvo, normal.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017
Tiguan sau Volvo...au pretul de nou mai mic, in bugetul ala sunt sanse sa gasesti ceva mai ok (km, dotari) decat la Audi/BMW. Apoi, daca ne gandit la profilul soferului de Volvo, s-ar putea ca XC60 sa fie mai bine intretinuta decat Audi/BMW/VW. Daca nu faci multi km in afara, baga benzina ca sa ai mai putina bataie de cap cu DPF si eventuale taxe daca le vine guvernantilor vreo idee.

#4
Mr_Legend

Mr_Legend

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2019
XC60...

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Urca-te in XC60 si vezi daca este intradevar ok pentru nevoile tale. Vechiul XC60 este mult mai inghesuit la interior decat X3 F25. Pe de alta parte, un X3 civilizat nu cred ca iei in bugetul tau (si nici Q5).

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Volvo are motorul mai mare, impozit mai mare, intretinere mai scumpa.
X3 nu stiu ce sa zic, nu prea ma incanta.
Tiguan zici ca are interior de autobus.

Ghici cine ramane castigatorul ? Posted Image

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
ai uitat ceva imp.cate persoane
de ce ar fi castigator tiguanul?

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mi se pare foarte mic in interior XC60 pentru cat de mare e pe afara. X3 sau Q5 e ce iti trebuie, masini care au luat deja ceva mai mare devalorizare direct in bot dar la banii tai vor avea foarte multi kilometri.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Volvo fara discutie :).

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Trei doamne si toti 3
Masina de familie - gen care este - se numeste combi sau break

#11
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Bugetul meu poate creste pana la 20.000€ daca gasesc un model frumos care sa merite . Initial m am gandit la XC60 dar intretinerea am inteles ca e foarte scumpa si in Romania nu prea au service uri , designul sincer nu ma impresioneaza , Singurul aspect care ma atragea era elementul de safe , Faptul ca a fost declarat cel mai sigur SUV .
Dupa la BMW X3 , arata bine la interior , calitate premium , design atragator , dar in Romania din pacate este asociat cu o masina a unor anumite categorii de persoane , plus ca motorizarea disel variante de motorizare 2000cm³; au anumite probleme . ( poate am fost informat eu gresit ) .
Audi Q5 arata premium este cel mai aspectuos SUV , dar am auzit ca la performante pare in urma celorlalte modele din top . Vazusem un test Top Gear unde Audi Q5 se facuse putin de ras , nereusind sa treaca peste obstacolul pus .
VW Tiguan era declarat castigator in topurile realizate de cateva reviste germane ( poate subiective sau nu ) , Raport calitate pret pare ok ( desi la interior nu este la fel de luxos ca un X3 sau un Q5 ) .
Eu as dori niste pareri legate de cel mai ok model de SUV raport calitate - pret . Cei care a ti condus aceste modele .
Sper sa reusesc cu ajutorul vostru , sa ma decid ce model sa caut , sa mi cumpar .
P.S: Cineva ma intreba cate locuri sa aiba masina , cate persoane . Raspunsul este : 5

Edited by Madalin_2k, 11 March 2019 - 15:47.


#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Madalin_2k, on 11 martie 2019 - 14:47, said:

Masina doresc sa fie gen de familie ( sa aiba dotari safe )
Volvo.

#13
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Top gear este departe de a fi cel mai relevant review-er. Totusi trebuie sa ai niste criterii dupa care sa le compari. X3 nu are chiar imaginea pe care o au alta BMW-uri. Are tatal meu X3 si am eu X5, trust me, X5 are o reputatie mult mai proasta (asta daca chiar conteaza). Motorul cu probleme banuiesc ca este N47. Intradevar, au avut probleme cu distributiile dar daca gasesti una cu istoric service si a avut distributia schimbata, nu ai treaba. Altfel, ar trebui sa bagi in buget si schimbul distributitei (dar cred ca asta se aplica la orice sh). Vechiul Tiguan nu era nici el foarte incapator, cel putin nu in comparatie cu X3 si Q5. Daca gasesti in stare buna, ia Q5 sau X3.

#14
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Multumesc de pareri , Mai astept si altele , cu argumentari de ce as alege respectivul model , Raport calitate - pret :)

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Madalin_2k, on 11 martie 2019 - 15:51, said:

Multumesc de pareri , Mai astept si altele , cu argumentari de ce as alege respectivul model , Raport calitate - pret Posted Image
Volvo. Calitate : pret e supraunitar.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Madalin_2k, on 11 martie 2019 - 15:36, said:

. Initial m am gandit la XC60 dar intretinerea am inteles ca e foarte scumpa
Din ala am eu, e chiar ieftin la intretinere, o data pe an dau vreo 300 euro la service (ulei, filtre, consumabile etc) in rest nu am treaba, bag motorina si lichid de parbriz!
In 4 ani s-a stricat o singura data, in sensul ca s-a dus un injector si  mergea in 4 cilindri (din 5), la service au mai constatat probleme la inca un injector, asa ca le-au schimbat pe amandoua (reparatia a costat in jur de 1000 euro).

Edited by Karhu, 11 March 2019 - 16:18.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
1.8 TSI de pe Tiguan parca avea probleme, consum de ulei ? Nu stiu in ce an s-a remediat.

#18
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Pai initiatorul a spus ca vrea diesel. Iar pe Tiguan 1.8 nici nu s-a pus. A avut 1.4 si 2.0 TSI in versiuni diferite de putere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate