Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

VW TIGUAN vs BMW X3 vs AUDI Q5 vs Volvo XC60

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu sunt subiectiv :) cand vine vorba de X3, atat exterior cat si interior. Mi se pare urat si cu un interior invechit.

#38
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
RAV 4 cum vi se pare ca si varianta ? Am primit aceasta recomandare de la o persoana .

#39
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Pai daca x3 e urat atunci Kia Sportage saraca e de speriat copiii.
Nu ai cum sa dai gres nici cu x3 nici cu q5. Portbagajul e mare, suficient pt o familie cu 2 copii. De preferat sa eviti Volvo, strict pt ca ateliere pricepute sunt putin. Ar mai fi dezavantajul taxelor, din cauza motorului, insa XC60 ul facelift parca are si ceva motor 2.0 mai anemic.  Cel mai simplu era sa te urci in ele. Asa ca sa auzi pareri e mai putin relevant, avand in vedere ca majoritatea recomanda din subiectivism.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sportage e desenat de un baiat spalat, venit de la case mari. O fi nasol, de aia s-au umplut strazile.

#41
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Putea sa fie desenat si de Michelangelo, tot urat cu spume este, mai ales fata. La spate nu e rau. :)) E irelevant cine l-a desenat atata timp cat eu il consider oribil si kitschos.. Corect, nu?:)
Iar de  X3 sunt si mai pline strazile, deci argumentul tau e futil.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Subiectivismul tau e la fel de corect ca subiectivismul meu.

 cavaliere, on 13 martie 2019 - 10:48, said:


Iar de  X3 sunt si mai pline strazile, deci argumentul tau e futil.

Aici nu te cred, subiectivismul nu functioneaza la statistici.

#43
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 overseas, on 13 martie 2019 - 17:58, said:

Subiectivismul tau e la fel de corect ca subiectivismul meu.



Aici nu te cred, subiectivismul nu functioneaza la statistici.

Pai statistic vorbind X3 este din segmentul premium, la preturi la fel de premium si cu toate astea sunt pline strazile de ele.
Comparand Sportage cu un X3, sa aiba ambele acelasi pret, nu stiu ce om intreg la cap ar alege Kia in detrimentul X3-ului dpdv aspect.
Ca din punct de vedere financiar, cei care cumpara Sportage sigur nu au bani de x3 care ajunge sa coste peste dublu. Logica simpla.
Ford Kuga de ex are vanzari mai mari decat Sportage si nici el nu e vreo frumusete, dar e decent.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
X3 fix cu 50% in plus la configuratii identice, cu discounturi specifice incluse. M-am dat cu amandoua. Clar as alege X3, pt revanzare. Pt utilizare, Sportage.
Bmw e overrated.

Dap, Tiguan e decent, nemtii o joaca safe. Kia a riscat, divisive dar si-a castigat segmentul.

#45
Serban001

Serban001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 25.07.2014
Din pacate X3 nou a venit cu interiorul invechit "last generation" si nu a fost adoptat noul design interior de la seria 3/x5/seria 8 etc care este o clasa peste de la imbinari la materiale etc
Eu as recomanda, daca te descurci cu spatiul de bagaje, XC60

#46
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 overseas, on 13 martie 2019 - 20:37, said:

X3 fix cu 50% in plus la configuratii identice, cu discounturi specifice incluse. M-am dat cu amandoua. Clar as alege X3, pt revanzare. Pt utilizare, Sportage.
Bmw e overrated.

Dap, Tiguan e decent, nemtii o joaca safe. Kia a riscat, divisive dar si-a castigat segmentul.

Pentru utilizare si pentru orice altceva X3 este peste Sportage, nu trebuie sa o spui tu, o spune toata lumea cuvantatoare care le-a testat. :)) Te-ai dat cu x3 si ai luat sportage ca nu aveai bani de x3. Desigur ca pe forum nu suntem cinstiti.
Singurul lucru la care Sportage este mai bun este pretul, dar asta e irelevant pentru ca sunt doua masini din clase total diferite, una de volum alta premium.
XC60 are ca dezavantaj major reteaua service la noi.

#47
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 Serban001, on 13 martie 2019 - 20:43, said:

Din pacate X3 nou a venit cu interiorul invechit "last generation" si nu a fost adoptat noul design interior de la seria 3/x5/seria 8 etc care este o clasa peste de la imbinari la materiale etc
Eu as recomanda, daca te descurci cu spatiul de bagaje, XC60
Noul X3 (despre care nu este vorba deoarece depaseste bugetul cu aproape 100%) are interiorul actualului seria 5, care are un interior foarte calitativ. Chiar si vechiul X3 F25, in ciuda designului interior invechit si depasit, are un interior foarte calitativ si ergonomic.  Nu vad cum faci legatura intre "din pacate X3 nou a venit cu interiorul invechit" si recomandarea "daca te descurci cu spatiul de bagaje, XC60".
1. In discutie nici nu poate intra G01
2. SI vechiul si "noul" X3 au interioare foarte calitative, mult peste vechiul XC60, atat ca spatiu cat si calitate a materialelor
3. Desi este irelevant, acel nou interior pe care il regreti, a fost lansat pe modelele BMW abia dupa lansarea X3 G01.

#48
Serban001

Serban001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 25.07.2014
Crede-ma, X3 nu este pe platforma de seria 5 ci pe cea de seria 3 cu interior antifonare etc de clasa inferioare seriei 5
X3 nou este sub orice fata de noul seria 3 G20, mai putin spatiu portbagaj si cap spate
"Din pacate" pentru ca X3 la fel ca si generatia anterioara, vine cu pretul lui , de nou. nu ai nicio reducere fiind pe platofrma veche

Dar ca sa inchei, a fost greseala mea, nu am stiut ca se vorbeste de masini SH

Edited by Serban001, 13 March 2019 - 22:11.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 cavaliere, on 13 martie 2019 - 21:15, said:



Pentru utilizare si pentru orice altceva X3 este peste Sportage, nu trebuie sa o spui tu, o spune toata lumea cuvantatoare care le-a testat. :)) Te-ai dat cu x3 si ai luat sportage ca nu aveai bani de x3. Desigur ca pe forum nu suntem cinstiti.
Singurul lucru la care Sportage este mai bun este pretul, dar asta e irelevant pentru ca sunt doua masini din clase total diferite, una de volum alta premium.
XC60 are ca dezavantaj major reteaua service la noi.

Pare ca e adevarat ce se spune despre fanii BMW, cuvantatori sau nu. Am spus eu ce conduc? Dar sa nu-ti mai jignesc religia.

#50
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 overseas, on 14 martie 2019 - 00:07, said:

Pare ca e adevarat ce se spune despre fanii BMW, cuvantatori sau nu. Am spus eu ce conduc? Dar sa nu-ti mai jignesc religia.

Tu conduci Sportage sau si mai rau, iti doresti cu ardoare sa o faci. Cred ca nu exista topic de sfat cumparare unde sa nu recomanzi Sportage. De ce nu esti flacau sa recunosti? Ti-e rusine ca detii Sportage? Asta ar fi chiar de tot rasul.
Vezi ca mai  e un individ pe forum care compara Ssangyong cu Mercedes, tu il intreci chiar spunand ca Sportage e mai bun decat X3.  Se vede ca nu ai condus x3 sau poate doar nu te pricepi la masini si ti se pare Sportageul tau ceva extraterestru.

Edited by cavaliere, 14 March 2019 - 00:36.


#51
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sportage e mai bun ca X3, wow :) Nu mai spuneti fratilor la nimeni ca poate aude si BMW ca masina de la jumatate de pret e mai buna si opresc astia productia, raman oamenii fara joburi. :) Cum dracu sa spui ca X3 masina cu tot ce inseamna articulatie roata de aluminiu, motor longitudinal si unul din cele mai bune systeme awd de pe piata e mai slab ca Sportage care se vinde in majoritar doar cu tractiune fata, practic un hatchback inaltat.

#52
Madalin_2k

Madalin_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.01.2012
Baieti clar X3 e o varianta mai ok decat Sportage ( nu am condus acest model dar Kia sincer nu mi spune nimic precum un X3 ) . As indrazni sa intreb de inca o marca daca poate intra in discutie , raport calitate pret , A condus careva Toyota RAV 4 ? Daca da , astept o parere.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Era vorba de pareri. Astia cu religia BMW nu suporta parerile. Sa intreb si eu, un Sportage sau un Cx5 ati condus?
Xc60 am condus, varianta de top dar cvt-ul si feelingul de autobuz nu m-au convins.
La bugete minimale sigur ca recomand non premium. A, ca balesc la vreun Mertz se poate, din fericire mai exista masini. Pe de alta parte, sunt fascinat de credinta nestramutata a unora ca, daca ai bani, esti condamnat sa platesti badgeuri cu raport slab calitate pret.

Vezi, coreenii fac hatchbackuri inaltate, bavarezii nasc suv-uri adevarate pt conaisseuri 😂

#54
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 Serban001, on 13 martie 2019 - 21:57, said:

Crede-ma, X3 nu este pe platforma de seria 5 ci pe cea de seria 3 cu interior antifonare etc de clasa inferioare seriei 5
X3 nou este sub orice fata de noul seria 3 G20, mai putin spatiu portbagaj si cap spate
"Din pacate" pentru ca X3 la fel ca si generatia anterioara, vine cu pretul lui , de nou. nu ai nicio reducere fiind pe platofrma veche

Dar ca sa inchei, a fost greseala mea, nu am stiut ca se vorbeste de masini SH
Cine a spus ceva de platforma tehnica? Tu ai vorbit de interioare, eu ti-am raspuns despre interioare. Ce inseamna "crede-ma" din moment ce am avut ocazia sa compar "live" in repetate randuri interioarele despre care discutam. Daca totusi argumentele unui "fan BMW" cum vad ca suntem acuzati (desi am recomandat si Q5 iar masina mea anterioara a fost Mercedes, adica concurenti directi ai BMW), uitate la niste review-uri si ai sa vezi care este nivelul de calitate oferit de X3 si X4 noi. Ca sunt overpriced, este cu totul alta discutie si se poate spune despre orice masina din segmentul premium.
Totusi, in spiritul "full disclosure", recunosc ca mie imi place Sportage si mi se pare una dintre cele mai bune oferte de pe piata in momentul de fata in segmentul sau (masini noi).
Initiator, vezi daca iti place interiorul lui Rav4. Mie mi se pare oribil chiar si in versiunile de echipare de top. Daca iti place (sau il gasesti macar tolerabil) banuiesc ca este o optiune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate