Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sfaturi PC nou

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostBraviaAmpero, on 11 martie 2019 - 19:29, said:


Sursele Corsair sunt Delta Electronics. Si cu asta am spus totul.

Toate?

Că din ce am mai citit au și electronică CWT chiar și unele delta

Nici sesonic nu mai face surse bune mai mult branduieste CWT



View Postnei-k, on 11 martie 2019 - 20:00, said:

FSP (Fortron), Delta și Seasonic sunt producători OEM pentru sursele marilor integratori de sisteme Dell, HP, Lenovo, Asus etc. Asta nu înseamnă că tot ce produc ei are calitate de top, au trepte de calitate, după buget...

Corect

Mai baga și chinezisme CWT in ele.

Depinde de model.

#56
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 12.12.2011
Eu am de aproape 2 luni Super Flower 550W modulara, adica sursa postata de super8.
Niciun zgomot pana acum, ca placa video am Rx 590 (pt cine m-a ajutat, am returnat Xfx-ul ala si am luat Rx 590 Nitro+ de la Saphire, varianta Special Edition).

Iar ca monitor, am luat, intr-un final, dupa ce am schimbat 2 modele de monitoare (unul de la Lg, altul de la Lenovo), Acer VG240 adica cel de 849 lei la pc garage, 700 lei la emag. Foarte multumit de achizitie, culorile sunt exact ce trebuie + ca nu am facut nicio setare pt aranjare culori. Lasat pe modul standard.

#57
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postzzhunt, on 11 martie 2019 - 20:03, said:

Toate?
Nu, o mare parte din ele mai sunt facute de  Seasonic si CWT

Quote

Nici sesonic nu mai face surse bune mai mult branduieste CWT
Pai CWT are si NZXT
BeQuiet  merge si el pe CWT/FSP/Seasonic
ASUS si HP merg pe Delta Electronics/AcBel-Polytech/Bestec
ENERMAX merge o parte pe sursele facute de ei insa majoritatea sunt pe Yue-Lin Electronic Technology / CWT
EVGA merge pe HEC
GIGABYTE merge pe CWT/AcBel-Polytech/FSP/
ZALMAN merge pe Hui Cheng Electronic Technology
SCYTHE merge pe Sirtec
FRACTA-DESIGN merge pe ATNG/FSP/Seasonic
ANTEC merge pe Delta Electronics/Seasonic/FSP

Quote

Eu am de aproape 2 luni Super Flower 550W modulara, adica sursa postata de super8.
Seasonic/Delta Electronics/FSP/CWT sunt  mai bune.
Eu am Corsair Builder care este mult mai buna.

#58
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 12.12.2011
Nu contest, nu mă pricep.
Să funcționeze optim și să țină cât mai mult. Asta îmi doresc.

#59
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postcorcodel10, on 11 martie 2019 - 21:59, said:

Eu am de aproape 2 luni Super Flower 550W modulara, adica sursa postata de super8.
Niciun zgomot pana acum, ca placa video am Rx 590 (pt cine m-a ajutat, am returnat Xfx-ul ala si am luat Rx 590 Nitro+ de la Saphire, varianta Special Edition).

Iar ca monitor, am luat, intr-un final, dupa ce am schimbat 2 modele de monitoare (unul de la Lg, altul de la Lenovo), Acer VG240 adica cel de 849 lei la pc garage, 700 lei la emag. Foarte multumit de achizitie, culorile sunt exact ce trebuie + ca nu am facut nicio setare pt aranjare culori. Lasat pe modul standard.

Stai liniștit că e o sursă ok.

#60
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostBraviaAmpero, on 11 martie 2019 - 19:42, said:

Is cele mai bune surse din lume, n-au egal. Astia sunt parintii surselor. De aceea si Corsair isi pune brandul la bataie pt ei.
https://www.deltaww.com/
Majoritatea servelor din DataCenter-uri folosesc sursele lor.
In plus, pretul dat de Super 8 pt sursa Corsair recomandata de mine este umflat cu pompa (407 lei de la PC-Garbage) , eu unde am dat costa 349 lei.

Apoi il las pe super 8 sa explice aici marele dezavantaj al unei surse modulare pt utilizatorii de rand . Ca pune accentul ca este "modulara".
Asadar sa vedem explicatia.


De asemeni mai vreau de la super 8 sa ne zica asa:
1.care este relatia intre puterea unei surse si randamentul ei (ca tot o da cu "silver  +plus sertifaid ")
2.la ce se refera producatorul atunci cand pune puterea unei surse ? La puterea consumata sau la puterea debitata  ?
3.Putere consumata in sarcina sau si in suprasarcina ?

Asadar sa vedem explicatiile.
Dumneata imi ceri sa explic dezavantajele sursei modulare ?
Pai nu au asa multe ca sursele nemodulare.
Singurul dezavantaj notabil la sursele modulare e ca daca nu ai *cabluri ori se strica unul, nu mai poti aprinde computerul.

*alimentare placa de baza, procesor, unitate de stocare sau placa video;
dar poti folosi video onboard daca placa de baza are
==========================================

Avand in vedere ca am raspuns la "care e marele dezavantaj al surselor modulare"  Posted Image  nu cred ca mai are rost sa raspund la cele 3 intrebari.
Nu de alta, dar nu stiu raspunsurile...:
1. de Eficienta Energetica.
Cu cat are Certificare mai buna sursa cu atat mai putina energie electrica este pierduta pentru a furniza puterea necesara.
2. cred ca la puterea care o poate furniza sursa.
3. aici spun la plesneala ! sursele de calitate funizeaza putere exact cat scrie pe ea in sarcina normala.
Iar brandurile care pun piese de calitate pot oferi o putere (pt. o scurta perioada de timp [peak]) mai mare decat cea scrisa pe sursa in suprasarcina.

..si nu imi e rusine sa recunosc asta  Posted Image

#61
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postsuper8, on 12 martie 2019 - 09:12, said:

Dumneata imi ceri sa explic dezavantajele sursei modulare ?
Da, exista un mare dezavantaj pt end-user,tocmai ca faptul ca aceasta sursa este modulara, tu pui atatea cabluri cat iti trebuiesc
la acel moment  pt PC.Cablurile care momentan nu-ti trebuiesc le pui in cutie sa zicem.
Trece timpul, si de obicei uiti ca de la cer la pamant de acea cutie si acele cabluri sau mai rau, ratacesti cutia cu acele cabluri.
Vine vremea sa-ti faci upgrade la PC, si iti mai trebuie un cablu. Daca ai ratacit acea cutie cu tot cabluri, ia cablul nou de unde nu-i.
Asadar ajungi in situatia  in care efectiv tu uiti la sursa si nu poti sa faci nimic, pt ca celelalte cabluri nu le mai gasesti prin casa.

Sa cumperi cablurile lipsa iarasi nu prea este o solutie pt ca :
1.cablurile care se gasesc pe piata sunt destule de rare(si sunt luata de la alte surse modulare)
2.sunt scumpe(cam 30 euro /cablu  cu tot cu TVA si taxe de transport)

Deci singura solutie ar fi, culmea sa cumperi o alta sursa desi acea sursa nu este stricata

Pentru a preintampina aceste probleme, multi care au surse modulare aleg sa monteze toate cablurile desi nu le vor folosi pe toate
adica vor ajunge la acel manunchi de cabluri ca la sursele nemodulare

Pentru system-builderi: sursele modulare reprezinta avantajul ca permit montarea doar cablurilor necesare pt acel moment, fapt care
facilliteaza un cable management mai rapid, ceea ce duce la economie de timp, si la costuri mai putine.

Userii obosnuiti nu fac sisteme in fiecare zi , pe cand un system-builder, face un sistem la 3 ore. Asta inseamna 4 sisteme pe zi/tehnician si de aceea le trebuie viteza si
cat mai putine cabluri pt cable management.

Pentru userii obisnuiti daca pierde un singur cablu sau il rataceste si se strica sursa, nu mai ai garantie doarece o returnezi avand componente lipsa(acele cablu ratacit)

Asadar pt  userii obisnuiti nu se recomanda surse modulare ci doar pt system-builderi.

Quote

Avand in vedere ca am raspuns la "care e marele dezavantaj al surselor modulare"  Posted Image
N-ai raspuns, vezi raspunsul mai sus

Quote

nu cred ca mai are rost sa raspund la cele 3 intrebari.
Super 8 va cunostiinta cu factorul de putere (cos φ).Factorul de putere fa cunostiinta cu Super 8
In   sistemele energetice (doarece o sursa la ora actuala este un minisistem energetic)
Avem:
  • Puterea aparenta (S = U*I). Permite determinarea limitelor de utilizare a unei instalaţii

  • Puterea activa, P = U*I*cos φ - reprezintă puterea electrică ce poate fi transformată în putere utila

  • Puterea reactiva, Q = U*I*sin φ însoţeşte transportul, distribuţia şi consumul de putere activa
Factorul de putere(cos  φ) reprezinta  raportul dintre  puterea activa (P) si puterea aparenta (S) reprezinta factor de putere si este egal cu cosinusul unghiului de defazaj dintre tensiune si curent, putând varia în intervalul 0 - 1.

Asadar acest factor de putere reprezinta singurul parametru real  care este indicatorul de performanta al sursei.

Cum functioneaza o sursa buna: o sursa buna primeste un factor de putere cos φ =  0.9 de la retea si are voie sa-l scada pana la 0.7 , in timp ce livreaza
energie catre componente. Daca sursa scade factorul de putere sub 0.7 este o sursa proasta indiferent de certificatele de marketing pe care le vezi
afisate pe aceasta(super haur 90 % sertifaid, bronz 80 % sertifaid).

Quote

Cu cat are Certificare mai buna sursa cu atat....
este cumparata de catre  cei naivi care nu poseda ABC-ul Energeticii.
Asadar certificatele matale pe care mi le bagai in ochi este marketing de tot rasul.

O sursa "haur sertifaid 90 %" daca scoate un factor de putere mai mica decat o sursa "bronze sertifaid 80%" , atunci prima este mai proasta decat a doua (desi costa
mai scump ca domne este  "haur sertifaid 90 %")

Iar daca amandoua scot la factorul de putere sub 0.7, amandoua sunt petarde de fapt.

Quote

..si nu imi e rusine sa recunosc asta  Posted Image
Nu este bine sa te lauzi cu asa ceva in momentul in care iti bazezi alegerile pe marketingul "certificatelor" (care au fost inventate de catre o firma de advertising) doar
ca sa umfle artificial pretul pt naivi, si apoi sa faci  teste pe configuratii de 6000 de lei insa pe banii altora. Posted Image

Edited by BraviaAmpero, 12 March 2019 - 14:11.


#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Alo !!
Cu 2 pagini in urma ziceati ca topicul risca saa se transforme intr-unul de monitoare.
Acum s-a transformat deja intr-unul de surse, in conditiiel in care deja exista unul - https://forum.softpe...nger-sau-demon/
Majoritatea explicatiilor la nivel de incepator - sa inteleaga toata lumea - s-au dat deja in primul post.
Daca aveti chef sa va contraziceti mutati-va acolo.

Aici initiatorul nu a mai dat deja de 2 pagini.

#63
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, @BraviaAmpero ! dumneata ai dreptate si eu gresesc.

Cu o singura exceptie:
te plangi ca nu se gasesc usor cabluri modulare si pretul lor este mare.
In realitate acestea se gasesc usor si oricat de mare e pretul tot sunt mai ieftine decat achizitia unei alte surse.
Cum ar fi Corsair CX650 650W 80 PLUS Bronze cp-9020122-eu la 349 Lei pe cel.ro !

Nu mai pun link-uri cu preturile cablurilor modulare ca nu e voie.

Ofer un sfat gratuit totusi:
sa ai grija sa nu pierzi cablurile sursei modulare de care nu mai ai nevoie ca sa nu ajungi in situatia de a avea o sursa perfect functionala dar sa nu o poti folosi ca.... ai pierdut cablurile.

#64
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 12.12.2011
Cine e ordonat în viață, nu va pierde acele cabluri. Asta să fie "marea mică" problemă a unei surse modulare.

#65
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Posteiffel, on 12 martie 2019 - 16:12, said:

Alo !!
Cu 2 pagini in urma ziceati ca topicul risca saa se transforme intr-unul de monitoare.
Acum s-a transformat deja intr-unul de surse,

Aici initiatorul nu a mai dat deja de 2 pagini.
Am dat dar i-am lasat ca oricum ma depaseste, :)))lasai frate
eu le dau voie e topicul meu ii las sa scrie ce vor ,mie chiar
imi place cand se ""cearta"" constructiv.

Edited by Un-ZeU, 12 March 2019 - 17:11.


#66
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postcorcodel10, on 12 martie 2019 - 16:50, said:

Cine e ordonat în viață, nu va pierde acele cabluri.
S-o crezi tu, orice ordonat in viata  poate pierde la fel ca si ceilalti, tocmai de aceea sursele modulare nu se recomanda la end-userii obisnuiti.

#67
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Bravia tu ești omul cu drobul de sare.

#68
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postsuper8, on 12 martie 2019 - 16:21, said:

Cum ar fi Corsair CX650 650W 80 PLUS Bronze cp-9020122-eu la 349 Lei pe cel.ro !
Aia e sursa de sursa frate, eu am dat pe a mea (care este tot corsair) vreo 500 de lei.
Corsair fac surse puternice cu factor de putere 0.88-0.9 .Sunt super mega stabile , eficiente si puternice.

View Postxeleron, on 12 martie 2019 - 18:21, said:

Bravia tu ești omul cu drobul de sare.
Nu bre eu sunt pompierul de serviciu, cea mai buna metoda de a stinge un incendiu este de a-l preveni.

View Posteiffel, on 12 martie 2019 - 16:12, said:

Alo !!
Cu 2 pagini in urma ziceati ca topicul risca saa se transforme intr-unul de monitoare.
Acum s-a transformat deja intr-unul de surse, in conditiiel in care deja exista unul - https://forum.softpe...nger-sau-demon/
Majoritatea explicatiilor la nivel de incepator - sa inteleaga toata lumea - s-au dat deja in primul post.
Daca aveti chef sa va contraziceti mutati-va acolo.
Sorry, nu am vrut asa ceva. Gata cu off-topicul.

#69
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Corsair fac surse puternice cu factor de putere 0.88-0.9 .Sunt super mega stabile , eficiente si puternice.
Corsair nu face surse. Sunt facute de Seasonic, CWT sau Delta - in functie de model.
Puteti afla fabricantul real daca cititi primul post din topicul DEDICAT surselor - indicat mai sus.

Si acum chiar gata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate