Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Orange și sunatul ocupat

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.152
  • Înscris: 04.02.2011
De ceva vreme se întâmplă ca atunci când mă sună cineva, să îi sune ocupat, indiferent dacă sunt pe wifi sau pe rețea. Pe VoIP pot fi sunat. Dacă în momentele respective încerc eu să sun pe cineva, se închide apelul. Am schimbat cartela și tot așa face. Sigur, restart ajută dar doar nu o să îi dau restart din 5 în 5 minute..

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.868
  • Înscris: 06.01.2008
Se intampla in mai multe zone, sau strict intr-una singura?
Pe Digi patesc oarecum la fel, dar numai intr-o singura zona. Apelurile pica uneori si conexiunea de net merge cu intrerupere.

Suna la relatii clienti si expune problema, impreuna cu zona unde esti. Poate antena Orange din zona are ceva probleme.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil umbla la retea. Mi s-a intamplat acum doua zile, la servici, in Pajura/Bucurestii noi, sa raman cu semnal H+ (desi am in permanenta 4G), iar langa Kaufland chiar 4G+. A durat cateva ore si apoi am vazut (la birou) ca am 4G+, nu 4G cat avusesem in ultimile luni.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.152
  • Înscris: 04.02.2011
La început credeam că doar acasă. Acum și când mă îndepărtez de casă mai am problema.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Cu cartela în alt telefon face la fel?

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca antena respectiva e cea mai aproiata de telefon (semnalul cel mai puternic), e normal sa se intample in aria ei de actiune (poate are o buba sau e in mentenanta/upgrade sau ce i-or face).

Tin minte ca acum vreo 10 ani (pe vremea Cosmote) vorbeam la la telefon cu prietena (de la vremea respectiva) si, la un moment dat a picat curentul in zona Stadionului National (eu stand in Piata Romana, cu vizibilitate la nocturna stadionului, in sensul ca, pe langa bula de lumina pe care o face nocturna, mai vad si urme de lumini din zona respectiva plus etajele superioare ale cladirilor, probabil etajele 8-9 sau ce etaje sunt). Cand a picat curentul acolo, mi-a picat si mie semnalul (incheind convorbirea) si luand semnal de la alta antena in cateva secunde.

#7
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.677
  • Înscris: 02.10.2016
http://www.3glteinfo...csfb-call-flow/

#8
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.607
  • Înscris: 30.08.2006

 benis, on 07 martie 2019 - 08:45, said:

De ceva vreme se întâmplă ca atunci când mă sună cineva, să îi sune ocupat, indiferent dacă sunt pe wifi sau pe rețea. Pe VoIP pot fi sunat. Dacă în momentele respective încerc eu să sun pe cineva, se închide apelul. Am schimbat cartela și tot așa face. Sigur, restart ajută dar doar nu o să îi dau restart din 5 în 5 minute..
Hello,
Poti detalia mai mult "dacă sunt pe wifi sau pe rețea. Pe VoIP pot fi sunat"?
Folosesti VOWIFI?
Folosesti VOLTE?
Folosesti doar 4G si probleme este si cand ai WIFI on?
La ce te referi prin VOIP?
Asa cum a spus si colegul Adi, inclin spre o problema de CSFB intr-o prima faza. Cauzele pot fi multiple:
->problema de mapare TAC/LAC pe MME
->problema de parametrizare nodeB(lipsa date despre reteaua catre care sa trimita apelul prin CSFB)
->o problema la nivel de hard pe site
etc
Problema este doar pe 4G?
Cum merge daca blochezi telefonul pe 3G?
Dar pe 2G?
Incearca sa faci testele de mai sus si sa deschizi o sesizare prin intermediul orange helper in care sa explici cat mai detaliat ce se intampla si unde anume(precum si cum ai setat telefonul).
Recomand a se evita afirmatii de genul:nu merge nimic/nu e semnal/etc daca chiar nu este asa!
Il va incurca pe cel care va trata tichetul si il va indeparta de problema ta(in zona urbana sa verifice toate sectoarele care bat spre tine la nivel de 2G/3G/4G dureaza si uneori indicatorii generici pot fi ok).

Editat de yblu, 24 martie 2019 - 17:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate