Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

patinuar vs patinoar vs cuvinte autohtone

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostA_treia_cale, on 05 martie 2019 - 21:37, said:

Normal. Dar dacă Academia stabilește arbitrar orice, oare eu am drept de educație în limba mea pentru a nu mai avea drept un profesor să taie arbitrar peste ceva?

Că de exemplu mie nu-mi convine că Tarnoviski spune că luptă cu sUarele zi de zi, poate e un element de cultură regională și nu doresc ca fiul meu să fie făcut idiot, bou, umilit la școală de extremiști doar că-mi vorbește limba!
Dacă limba ta e româna atunci corect e ce zice DEX-ul. Care, în caz că n-ai băgat de seamă, evoluează și el.
Iar cultura regională - hai să fim serioși, greșelile de ortografie nu sînt cultură regională. Dacă scrii cucuruz e cultură regională. Dacă scrii poromb e greșeală.

View PostA_treia_cale, on 05 martie 2019 - 21:37, said:

De ce spun asta, că dacă într-o problemă destul de spinoasă se comportă tovarășii de pe net așa, lăsăm doar o variantă corectă, nici nu vreau să mă gândesc care ar fi reacțiile față de dialecte.
Oare doar ielitele și minoritățile au drept la învățământ și cultură sau si românii care nu stau cu nasul în DEX? Din moment ce există mai multe versiuni, de unde aceste apucături totalitare?
Tovarășii de pe net, cum le spui tu, poate că s-au săturat de agramați, sfertodocți și inculți care tropăie fericiți pe pajiștile - reale sau virtuale - ale patriei.
Altfel șezi blînd că toți au dreptul la educație și cultură. Problema e că din ce în ce mai puțini se folosesc de acest drept. Dovadă inițierea discuției de față.

#38
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postradunic, on 06 martie 2019 - 11:18, said:

Dacă limba ta e româna atunci corect e ce zice DEX-ul. Care, în caz că n-ai băgat de seamă, evoluează și el.
Iar cultura regională - hai să fim serioși, greșelile de ortografie nu sînt cultură regională. Dacă scrii cucuruz e cultură regională. Dacă scrii poromb e greșeală.


Tovarășii de pe net, cum le spui tu, poate că s-au săturat de agramați, sfertodocți și inculți care tropăie fericiți pe pajiștile - reale sau virtuale - ale patriei.
Altfel șezi blînd că toți au dreptul la educație și cultură. Problema e că din ce în ce mai puțini se folosesc de acest drept. Dovadă inițierea discuției de față.
Tot aşa şi înainte, tot aşa şi înainte, cincinalu' ne-e părinte! Domnule, nu mai bine vă vedeţi domniile voastre, telectualii programaţi din a III-a, fără dileme, de ce aţi fost programaţi şi nu mai hotărâţi domniile vostre  ce trebuie să discute lumea şi ce nu?  Că vă daţi educaţi dar nu aveţi nici aia din primii 7 ani, nu aia mai elevată!

Ce spuneţi să vă tutuiţi telectual şi să vă înjuraţi între domniile voastre la locurile unde v-a programat educaţia!?

Că oricum habar nu aveţi ce se discută şi nici nu păreţi că aveţi puţin respect să nu blojiţi pagina. De când trebuie să vă dea cineva raportul şi să înveţe ce limbă spui matale că e bună? Eşti matale, un forumist, dictatorul României, eşti matale regele României, eşti matale conducătorul României sau eşti un cetăţean?  
Dacă mă uit pe lege eşti cetăţean, iar "traista si la gara." nu e formulă de telectual, ci de infractor.
Deci ce educaţie aţi primit nu mai e considerată educaţie, ci infracţiune. Acum lăsaţi sfertodocţii să discute chestii sfertodocte şi discutaţi matale chestii docte, gen deportarea celora ce vorbesc dialecte româneşti şi nu franţuzisme academice!

Edited by A_treia_cale, 06 March 2019 - 16:55.


#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Mde... ori faci flame ori ai o problemă.
Vezi că ai deschis discuția pe un site cu acces public deci vor comenta persoanele care au chef să comenteze. Indiferent că sînt de aceeași opinie sau nu.
Cît despre dialecte - repet (dar doar o singură dată) că greșelile nu sînt dialect.
Și, că tot insiști, pe teritoriul României nu există dialecte.

#40
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postradunic, on 07 martie 2019 - 10:10, said:

Mde... ori faci flame ori ai o problemă.
Vezi că ai deschis discuția pe un site cu acces public deci vor comenta persoanele care au chef să comenteze. Indiferent că sînt de aceeași opinie sau nu.
Cît despre dialecte - repet (dar doar o singură dată) că greșelile nu sînt dialect.
Și, că tot insiști, pe teritoriul României nu există dialecte.
Ţipetele pe bază de funcţională nu-s opinii on-topic, ci flame, că bine spuneţi, off-topic, atac la persoană. Dar eu sunt o persoană liberală şi atunci nu sunt aşa deranjat de ele.
Ce mă deranjează sunt apucăturile puliste.
https://www.britanni...m/topic/dialect
Probabil nu aţi călătorit mult pe acest teritoriu.

#41
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Cînd dai surse drept argument e bine să verifici ce scrie acolo. Ajută.
A dialect is chiefly distinguished from other dialects of the same language by features of linguistic structure—i.e., grammar (specifically morphology and syntax) and vocabulary.
Adică un dialect trebuie să aibă morfologia, sintaxa și vocabularul diferite de limba de bază. Condiții care pentru română nu sînt îndeplinite.
Drept pentru care, în continuare, patinuar nu este parte a vreunui (inexistent) dialect ci greșeală.

#42
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postradunic, on 12 martie 2019 - 17:36, said:

Cînd dai surse drept argument e bine să verifici ce scrie acolo. Ajută.
A dialect is chiefly distinguished from other dialects of the same language by features of linguistic structure—i.e., grammar (specifically morphology and syntax) and vocabulary.
Adică un dialect trebuie să aibă morfologia, sintaxa și vocabularul diferite de limba de bază. Condiții care pentru română nu sînt îndeplinite.
Drept pentru care, în continuare, patinuar nu este parte a vreunui (inexistent) dialect ci greșeală.
Ce mai ajută e să nu dai sfaturi când eşti un incult incorigibil. Apoi nu se scrie cu Î, dacă tot eşti martorul DEX-ului. IpocriziePosted Image
Eu îs/ Eu sunt
Tu eştji/ Tu eşti
El-ea îi/ El/ea este/e
Noi sîntjem/ Noi su(î)ntem
Voi sîntjeţî/ Voi su(î)nteţi
Ei-Ele îs/ Ei ele sunt

Eu oi si/ Eu oi hi/ Eu voi fi
Tu îi si/ Tu îi hi/ Tu vei fi
El/Ea a si/ El/Ea a hi/ El/Ea va fi
Noi om si/ Noi om hi/ Noi vom fi
Voi îţ' si/ Voi îţ' hi/ Voi veţi fi
Ei/ele or si/ Ei ele o hi/ Ei/Ele vor fi
apăi/apoi
Aşă cjeva nu să există/ Aşî şiva nu există/Aşa ceva nu există.
Du-tje-n paştjele tătâne-to dje bolund!/ Du-ti-n paştili tatâni-to di bazâochi. Du-te-n paştele tatălui tău de nebun!
Amu' tje du imedjiet la cules că-s roşî poamile/ Acuşi ti du imidiet la culis cî-s roşî  perjâli! Acum, imediat, du-te la cules că sunt roşii prunele!

No, mai ogoaie-tje /cu pjanu' pă treptje/ şî nu hi şuf(subdialect Ardealul de est, zonă de trecere între cele 3 dialecte nordice)/ Mai uşor cu pianul pe scări şi făţărnicia.

Edited by A_treia_cale, 12 March 2019 - 21:29.


#43
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
alea nu-s regionalisme combinate cu accent zonal?

#44
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Post_-livio-_, on 13 martie 2019 - 00:00, said:

alea nu-s regionalisme combinate cu accent zonal?
Regionalismul poate fi o expresie sau cuvânt specific unui dialect/grai sau a unei limbi faţă de altă limbă. Nu poţi cataloga toate diferenţele interdialectale ca regionalisme, doar cele de vocabular.
Doar în cazul împrumuturilor este un termen precis fiindcă ele au fost dictate de poziţionare.  

Accentul este un mod de a pronunţa o limbă(cuvânt), venit din incapacitatea de a o pronunţa corect. Ex. incapacitatea englezilor de a pronunţa cuvinte româneşti dată de diferenţele fondului fonetic.
Vorbirea jumate-jumate între dialect şi limba academică nu e un accent, ci o formă de aglutinare data de cele două influenţe. Astfel merjăm în loc de merem sau mergem e un asemenea exemplu. În care autorul poate pronunţa corect ambele, dar nu o face. Fiindcă limba pendulează în funcţie de anumite condiţii, orice român poate vorbi perfect orice dialect cu puţin efort şi orice român poate vorbi limba academică. Nu mai există condiţiile de la 1600, 1500.

Ce avem  este o evoluţie naturală a românei medievale în mai multe ramuri până la unire, unele au deviat aşa mult că sunt aproape neinteligibile( aromâna cu româna academică), altele mai putin sau au deviat pe aceeaşi cale( grupul nordic).
Ce avem noi în aceste dialecte este istoria, evoluţia socială şi culturală şi  dovada că avem o limbă vie.

Edited by A_treia_cale, 13 March 2019 - 04:17.


#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostA_treia_cale, on 12 martie 2019 - 21:00, said:

Ce mai ajută e să nu dai sfaturi când eşti un incult incorigibil. Apoi nu se scrie cu Î, dacă tot eşti martorul DEX-ului. IpocriziePosted Image
Eu îs/ Eu sunt
Tu eştji/ Tu eşti
El-ea îi/ El/ea este/e
Noi sîntjem/ Noi su(î)ntem
Voi sîntjeţî/ Voi su(î)nteţi
Ei-Ele îs/ Ei ele sunt

Eu oi si/ Eu oi hi/ Eu voi fi
Tu îi si/ Tu îi hi/ Tu vei fi
El/Ea a si/ El/Ea a hi/ El/Ea va fi
Noi om si/ Noi om hi/ Noi vom fi
Voi îţ' si/ Voi îţ' hi/ Voi veţi fi
Ei/ele or si/ Ei ele o hi/ Ei/Ele vor fi
apăi/apoi
Aşă cjeva nu să există/ Aşî şiva nu există/Aşa ceva nu există.
Du-tje-n paştjele tătâne-to dje bolund!/ Du-ti-n paştili tatâni-to di bazâochi. Du-te-n paştele tatălui tău de nebun!
Amu' tje du imedjiet la cules că-s roşî poamile/ Acuşi ti du imidiet la culis cî-s roşî  perjâli! Acum, imediat, du-te la cules că sunt roşii prunele!

No, mai ogoaie-tje /cu pjanu' pă treptje/ şî nu hi şuf(subdialect Ardealul de est, zonă de trecere între cele 3 dialecte nordice)/ Mai uşor cu pianul pe scări şi făţărnicia.
În ordine de sus în jos:
- scrisul cu î sau â - la momentul deciziei Academiei de a trece la scrierea cu â, în componența ei erau fix doi lingviști/filologi. Unul din ei a votat contra. Pentru alte opinii întreabă filologii - majoritatea pare să argumenteze contra deciziei...
- încăpățînarea e bună doar cînd ești pe șina corectă. Dar degeaba dai exemple cu regionalisme, patinuar e în continuare o simplă greșeală.
- dacă tot o ții pe ideea dialectelor, poți pune o sursă?

#46
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postradunic, on 18 martie 2019 - 09:38, said:

În ordine de sus în jos:
- scrisul cu î sau â - la momentul deciziei Academiei de a trece la scrierea cu â, în componența ei erau fix doi lingviști/filologi. Unul din ei a votat contra. Pentru alte opinii întreabă filologii - majoritatea pare să argumenteze contra deciziei...
- încăpățînarea e bună doar cînd ești pe șina corectă. Dar degeaba dai exemple cu regionalisme, patinuar e în continuare o simplă greșeală.
- dacă tot o ții pe ideea dialectelor, poți pune o sursă?
Facem prea mult offtopic pe dialecte. Păi ambele chestii ţin de scris etimologic. În ambele cazuri sunetul nu respectă scrisul. Sînt e scris sunt că vine din sum/sunt. Asta era tema. Fonetic e aproape imposibil atât în română cât şi în franceză să ai un o clar în acel context, doar dacă te chinuieşti. Diferenţa e insesizabilă dar nu ai o fără o lungire. când lungeşti ai un o scurt între u şi a. Scrisul cu â iarăşi ţine de scriere etimologică.

Singura diferenţă e că sunt poate fi pronunţat şi este pronunţat sunt din ce în ce mai mult.

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
De pronunțat e evident că se pronunță patinuar. Problema e că prin consensul specialiștilor se scrie cu „o” (am pus mai sus un link, iar „patinoar” nu e nici pe departe singurul caz).
Beleaua e cînd dai peste hiper-corecți care cred că trebuie citit exact cum se scrie, și care rotunjesc aiurea unele vocale, sau țin să pronunțe un -l foarte sonor pe post de articol hotărît, ba am întîlnit și cazuri prețioase în care se forța obținerea lui „eu” sau „el” curate.

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostA_treia_cale, on 18 martie 2019 - 09:52, said:

Sînt e scris sunt că vine din sum/sunt.
Atunci rîu se scrie corect cu î dat fiind ca provine din rivus.
Consecință - luăm toate cuvintele provenite din latină la puricat și le scriem funcție de cuvîntul originar.

#49
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postradunic, on 18 martie 2019 - 18:13, said:

Atunci rîu se scrie corect cu î dat fiind ca provine din rivus.
Consecință - luăm toate cuvintele provenite din latină la puricat și le scriem funcție de cuvîntul originar.
Păi de ce crezi că am făcut articolul, nu există o regulă clară şi de aici greşeli, fiindcă regula generală nu e scrisul etimologic.

Edited by A_treia_cale, 18 March 2019 - 18:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate