Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Prescriptie datorie după 3 ani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019
Sunt data in judecată de câțiva ani pentru o așa-zisa datorie din 2015. Partea adversa a pierdut de fiecare data.
Întrebarea mea este: datoria aceasta se prescrie după 3 ani (in mod normal s-ar fi prescris deja la finele lui 2018)?
Sau darea in judecată a intrerupt cursul prescriptiei, in ciuda faptului ca procesele au fost pierdute de reclamant ?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai primit în instanta soluție finală? Nu te poate da în judecată pentru o speță care a primit deja o solutie definitivă.

#3
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019

View PostJurasikMan, on 05 martie 2019 - 15:10, said:

Ai primit în instanta soluție finală? Nu te poate da în judecată pentru o speță care a primit deja o solutie definitivă.

Mulțumesc pentru răspuns
Am primit hotărâri definitive, da; însă ma da in judecată schimbând speța :)
Pana acum au fost folosite “răspundere civilă delictuală” și “răspundere civilă contractuala “, pe acestea nu le mai poate folosi, dar mai sunt câteva pe care poate încerca.
De asta întreb de prescriptie.


#4
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Daca de fiecare data ai obtinut o hotărâre definitivă (indiferent de ce scrie reclamagiul in cerere), nici nu se pune problema de prescriere. Se respinge ptr autoritate de lucru judecat.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Prescriptia incepe de la data la care banca (sau cine este) incepe procedurile de recuperare.
De acord - datoria este din 2015 dar daca procedurile de recuperare au inceput sa zicem in August 2018, atunci datoria se poate prescrie in August 2021
Daca este vorba de datorii la stat, atunci prescrierea poate fi aplicata dupa cinci ani.
Sper ca am fost clar

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Citeste art. 2.537 din Noul Cod Civil

Cazurile de întrerupere a prescripției
Prescripția se întrerupe:
...
2. prin introducerea unei cereri de chemare în judecată...
https://legeaz.net/n...tiei-extinctive

Asadar, pe timpul cat v-ati judecat termenul de prescriptie a fost prelungit.

#7
cold_as_ice

cold_as_ice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.03.2019
Orice datorie financiara se prescrie dupa 3 ani.Punct.

View PostNaijax, on 05 martie 2019 - 15:28, said:

Prescriptia incepe de la data la care banca...

Oare de ce am impresia ca este vorba de vreo companie de telefonie mobila...?

#8
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019

View Postclaudiu1, on 05 martie 2019 - 15:28, said:

Citeste art. 2.537 din Noul Cod Civil

Cazurile de Ăźntrerupere a prescripției
Prescripția se Ăźntrerupe:
...
2. prin introducerea unei cereri de chemare Ăźn judecată...
https://legeaz.net/n...tiei-extinctive

Asadar, pe timpul cat v-ati judecat termenul de prescriptie a fost prelungit.


#9
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
De unde provine datoria ? Sunteți pe persoană fizică sau juridică ? Prescripția de 3 ani nu șterge datoria propriu-zisă, așa cum mulți înțeleg greșit. Prescripția împiedică doar începerea directă a executării silite.  Creditorul vă poate fa în judecată de câte ori vrea, dacă invocă motive diferite. Deci, mai multe detalii privind situația dumneavoastră.

#10
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019
Va mulțumesc
Exact de asta îmi era teama , ca darea in judecată întrerupe cursul prescriptiei , chiar dacă cererea a fost respinsă.

Persoana fizica și eu și cealaltă parte.
Prescripția după 3 ani nu îmi ștergea “pretinsa” datorie , dar o puteam invoca pentru respingerea unei noi cereri de chemare in judecată.

Autoritatea de lucru judecat putea fi invocata doar dacă era folosită aceeași speța iar și iar; dar nu e cazul, am folosit aceasta excepție și a fost respinsă.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
totusi pe cine ai pacalit?

#12
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Faptul ca te-a dat in judecata suspenda scurgerea prescriptiei.

#13
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019
E vorba de contravaloarea unor cursuri, nu va gândiți la sume uriașe; in mod normal trebuia sa achit fostului angajator contravaloarea lor la plecarea din firma, așa era de bun simt, contractual e greu de dovedit, imposibil chiar.
Dar pentru multele neplăceri cauzate și bete in roate pe care mi le-au pus, am lăsat bunul simt.
Mai ales ca angajatorului sau firmei le e imposibil sa dovedească plata directa a acelor sume.
Însă , pentru ca in afara de taxa de timbru fostul angajator nu prea pierde nimic, ma tot da in judecată; a devenit o acțiune sicanatorie mai mult.

View Postdoxan, on 05 martie 2019 - 16:01, said:

Faptul ca te-a dat in judecata suspenda scurgerea prescriptiei.

Mulțumesc!
Speram ca respingerea cererii de chemare in judecată sa nu afecteze cursul prescriptiei, dar nu este cazul se pare.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Au mai spus si colegii - prescriptie inseamna ca nu va mai poate executa silit dupa 3 ani dar, poate continua sa va dea in judecata.
Dati-le banii si scapati de belea

#15
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Clauzele astea din contractele de muncă, prin care trebuie să stai x ani la ei dacă îți fac niște cursuri, mie personal mi se par abuzive.
Ar trebui să ai opțiunea să nu le faci. E treaba lor că la angajare își asumă că ești sau nu pregătit.

Scuze de offtopic.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostpexCom, on 05 martie 2019 - 16:27, said:

Clauzele astea din contractele de muncă, prin care trebuie să stai x ani la ei dacă îți fac niște cursuri, mie personal mi se par abuzive.
Ar trebui să ai opțiunea să nu le faci. E treaba lor că la angajare își asumă că ești sau nu pregătit.

Pai sunt ca sa tina sclavu legat de glie pe salarii mici, stii bine.. Altfel sunt cursuri de toata jena.. nu ceva efectiv util angajatului, cu care sa poata cere un salariu mai mare la urmatorul job.

In speta prezentata, prescriptia curge de la ultima interventie a unei cauze care intrerupe prescriptia.. (ex: comunicarea unei scrisori prin posta, privind existenta debitului, pe care datornicul a primit-o si a semna pentru ea)... Oricum, prescriptia trebuie constatata de o instanta, nu actioneaza de la sine.

Edited by rosix, 05 March 2019 - 16:55.


#17
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostNaijax, on 05 martie 2019 - 15:28, said:

Prescriptia incepe de la data la care banca (sau cine este) incepe procedurile de recuperare.
De acord - datoria este din 2015 dar daca procedurile de recuperare au inceput sa zicem in August 2018, atunci datoria se poate prescrie in August 2021
Daca este vorba de datorii la stat, atunci prescrierea poate fi aplicata dupa cinci ani.
Sper ca am fost clar
Depinde de contract.
Nu poti sa ti o datorie 30 de ani la sertar si dupaia sa incepi actiunea de recuperare.
In contractele de credit cu banca scrie ca: "banca declara tot creditul scadent dupa 90 de zile de intarziere a platii", deci termentul de prescriptie incepe sa curga cam asa: ultima plata 1 martie 2019, + 90 de zile inseamna 1 iulie 2019, de aici incep sa curga cei 3 ani de zile indiferent cine preia creanta, cu mentiunea ca acesta prescriptie poate fi intrerupta si dupa 5 ani, daca esti somat prin posta de un tert (EOS, KRUK, etc), sa dai banii pentru datoria catre banca.
Secretul este sa nu dai nimic nimanui si sa contesti executarea silita in termenul legal, 15 zile lucratoare de la somatia primita de la un exector judecatoresc (BEJ).

Edited by notrust, 05 March 2019 - 17:19.


#18
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019
Nu exista clauza contractuala, de asta am făcut referire la bunul simt care ma obliga(inițial) sa dau înapoi ceva, și nu datoria sau contractul. Tot de asta i s-a respins acțiunea pe “răspundere civilă contractuala”.
Este o acțiune între 2 pers fizice , in unele acțiuni mai pune și firma ca reclamant pe motiv ca am creat prejudiciu firmei.
Eu voi invoca, la urm acțiune in instanța, prescripția după 3 ani pentru a i se respinge cererea. Nu îmi fac însă mari speranțe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate