Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Louis Gossett Jr. a jucat rolul u...

Windows 11 ,Office si click to ru...

Mesianismul si renașterea st...

La multi ani @mirel3003!
 ACTIV FM

Inlocuire calculator bord

Abonamente pentru persoane cu diz...

Schimbare parbriz la reprezentanta
 Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...

telecomanda universala/Naim uniti...
 Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?
 

Prescriptie datorie după 3 ani

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,982
  • Înscris: 24.02.2006

View Postingrid_, on 05 martie 2019 - 16:09, said:

............am lăsat bunul simt.
.........fostul angajator nu prea pierde nimic, ma tot da in judecată; a devenit o acțiune sicanatorie mai mult.

adica ati lasat amandoi bunul simt deoparte. in cazul asta, nu prea ai motive sa te plangi pentru ce-ti face.

Edited by _Smiley_, 05 March 2019 - 17:45.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,152
  • Înscris: 30.08.2017

View PostpexCom, on 05 martie 2019 - 16:27, said:

Clauzele astea din contractele de muncă, prin care trebuie să stai x ani la ei dacă îți fac niște cursuri, mie personal mi se par abuzive.
Ar trebui să ai opțiunea să nu le faci. E treaba lor că la angajare își asumă că ești sau nu pregătit.

Scuze de offtopic.

Sa stai x ani nu te poate obliga, ci doar impune plata lor. Totusi, nu cred ca te pot obliga sa le faci daca sunt contra cost. Eu am niste cursuri pentru care, daca plec in termen de 3 ani, platesc proportional cu cat timp a mai ramas pana la expirarea termenului. Dar ma doare in pix, daca e sa plec o fac pe suficienti bani cat sa nu ma uit la rahatul de curs.

#21
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019
E ușor sa judeci necunoscând contextul; eu sunt impacata cu mine, știu cât de corecta am fost și știu ce am primit in schimb.
Dar nu este asta obiectul discuției.

Oricum va mulțumesc pentru răspunsuri ! Este uluitor câte răspunsuri obiective am primit de pe un forum ne-avocățesc !

#22
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Invoci de fiecare data in intimpinare exceptia autoritatii de lucru judecat.Pana la urma...se vor plictisi sa-ti tot deschida actiuni care o sa fie declarate de catre instanta ca find neintemeiate.

View Postrosix, on 05 martie 2019 - 16:54, said:

Oricum, prescriptia trebuie constatata de o instanta, nu actioneaza de la sine.
Trebuie sa o invoce colegul ca o aparare, recomand sa promoveze simultan intampinare + cerere reconventionala, avantajul fiind ca nu e obligatoriu ca sa oferi o copie si partii adverse in cazul ultimului demers procesual si astfel se ingreuneaza posibilitatea lor de a raspunde la pretentiile formulate practic de parat dintr-o pozitie procesuala de reclamant.

View Postingrid_, on 05 martie 2019 - 19:02, said:

Este uluitor câte răspunsuri obiective am primit de pe un forum ne-avocățesc !
Pe sectiunea asta a forumului isi fac veacul useri care de multe ori sunt mai inteligenti decat cei din breasla lui G.Florea. Un filfizon de avocat ti-ar fi cerut bani ca sa-ti ofere consultanta insumand cam aceleasi sfaturi care le-ai primit acuma gratuit. Posted Image

Edited by doxan, 05 March 2019 - 19:41.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 12.01.2018
Cheltuielile de judecata nu le-a platit angajatorul?

#24
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019

View Postdoxan, on 05 martie 2019 - 19:24, said:

Invoci de fiecare data in intimpinare exceptia autoritatii de lucru judecat.Pana la urma...se vor plictisi sa-ti tot deschida actiuni care o sa fie declarate de catre instanta ca find neintemeiate.


Trebuie sa o invoce colegul ca o aparare, recomand sa promoveze simultan intampinare + cerere reconventionala, avantajul fiind ca nu e obligatoriu ca sa oferi o copie si partii adverse in cazul ultimului demers procesual si astfel se ingreuneaza posibilitatea lor de a raspunde la pretentiile formulate practic de parat dintr-o pozitie procesuala de reclamant.

Pe sectiunea asta a forumului isi fac veacul useri care de multe ori sunt mai inteligenti decat cei din breasla lui G.Florea. Un filfizon de avocat ti-ar fi cerut bani ca sa-ti ofere consultanta insumand cam aceleasi sfaturi care le-ai primit acuma gratuit. Posted Image

Știu :) as fi vrut sa nu știu dar știu ; acum de bine de rău mai pot face și singura una alta ca nevoia te învață; dar la începutul proceselor, având experiența 0, plăteam pentru sfaturi/consultații  , multe nefiind bune sau încurcându-ma

View PostEMPP, on 05 martie 2019 - 20:46, said:

Cheltuielile de judecata nu le-a platit angajatorul?

Ori nu am avut , ori când am avut nu au fost depuse la timp chitanțele, astfel încât nu le-am mai putut recupera nici ulterior; deci nu a plătit.

#25
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006

View Postnotrust, on 05 martie 2019 - 17:19, said:

Depinde de contract.
Nu poti sa ti o datorie 30 de ani la sertar si dupaia sa incepi actiunea de recuperare.
In contractele de credit cu banca scrie ca: "banca declara tot creditul scadent dupa 90 de zile de intarziere a platii", deci termentul de prescriptie incepe sa curga cam asa: ultima plata 1 martie 2019, + 90 de zile inseamna 1 iulie 2019, de aici incep sa curga cei 3 ani de zile indiferent cine preia creanta, cu mentiunea ca acesta prescriptie poate fi intrerupta si dupa 5 ani, daca esti somat prin posta de un tert (EOS, KRUK, etc), sa dai banii pentru datoria catre banca.
Secretul este sa nu dai nimic nimanui si sa contesti executarea silita in termenul legal, 15 zile lucratoare de la somatia primita de la un exector judecatoresc (BEJ).
Prescripția nu poate fi întreruptă și după 5 ani, întrucât după 3 ani s-a împlinit și gata. Chestia cu somația are un sâmbure de adevăr. Însă ca o somație să întrerupă o prescripție în interiorul termenului de 3 ani, trebuie să fie urmată de chemarea în judecată în cel mult 6 LUNI de la comunicarea somației.

#26
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postdorumihalache, on 06 martie 2019 - 23:49, said:

Prescripția nu poate fi întreruptă și după 5 ani, întrucât după 3 ani s-a împlinit și gata. Chestia cu somația are un sâmbure de adevăr. Însă ca o somație să întrerupă o prescripție în interiorul termenului de 3 ani, trebuie să fie urmată de chemarea în judecată în cel mult 6 LUNI de la comunicarea somației.
Poate sa fie intrerupta in cazul urmator.
Au trecut 3 ani de cand s-a implinit termenul de prescriptie, insa, nu te-a dat nimeni in judecata pentru recuperarea banilor, nici tu nu ai mers sa soliciti in instanta ca s-a implinit termenul de 3 ani si sa se constate dreptul de recuperare prescris, si creanta ta sa uitata in sertarul bancii 3 ani, dupa care o vand unui tert, (KRUK, EOS, etc), aia te someza prin plicuri si telefoane insistente sa platesti, sa te intelegi cu ei, si te preseaza, te preseaza, inca doi ani, pana, (daca esti slab), cedezi, si zici bine ma hai sa ne intelegem va dau si eu ceva si mai vedem, aici e capcana, ca tu te duci si le dai, si 10 lei si ai intrerupt prescriptia, din momentul ala daca nu tii de plati catre ei, in maxim 6 luni esti executat silit si pierzi pentru ca tu singur:
1. ai anulat termenul de prescriptie
2. intr-un fel i-ai si recunoscut de creditori.

Edited by notrust, 07 March 2019 - 01:05.


#27
Necunoscuta22

Necunoscuta22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.01.2019
Formulați întâmpinare. Studiați cu atenție clauzele contractului și puteți găsi o clauză, care să nu fie tocmai în regulă. Insistați asupra ei și anexați și o copie a hotărârii anterioare. Puteți să scrieți că de fapt scopul speței e același doar că diferă cererea. În fond e același contract

#28
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019
Buna ziua,
Cred ca am noroc cu prescripția după 3 ani; articolul de mai jos privind noul cod civil reflecta faptul ca prescripția nu e întreruptă dacă cererea de chemare in judecată a fost respinsă:
https://legeaz.net/n...tiei-extinctive

Mi se pare și logic sincer sa va spun; in multe cazuri datoria poate nici nu exista(una sau doua Instanțe de judecată se pronunța respingând chemare in judecată ) dar , dacă nu ar exista aceste prevederi in noul cod, așa-zisul creditor îl poate tine in șah pe presupusul debitor cu n chemări in judecată , unde debitorul trebuie întotdeauna sa se pregătească cu întâmpinare , depus decizii anterioare și chiar sa se prezinte pentru a preîntâmpina acte false sau alte șiretlicuri.

Poate mai au și alții nevoie sa citească.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate