Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Benzina, 15000, noua, compacta

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Salut.
Doresc opinii doar de la cei care au achizitionat/testat ce am mentionat in titlu cu bune dar mai ales cu rele. Sper ca cei care si-au achizitionat mai intra pe forum.
Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
O masina noua e ... o masina noua
In plus, compacte la 15000 euro sunt fara numar....fara numar...fara numar
Mai EXACT - care te intereseaza ?

#3
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Ford Focus, Kia Ceed, VW Golf, Seat Leon, Renault Megane, Opel Astra...stiu ca urmeaza sa apara Skoda Scala si Mazda 3 motiv pentru care nu ma grabesc. Personal nu am preferinte, de ex: mi-a placut Focus dar calitatea asamblarii lasa de dorit...pur si simplu pica plasticele, se misca, scartie...Kia Ceed pare ok desi nu am facut vreun test drive, oricum nu pot sa-mi formez o opinie in 6km.
Megane am testat varianta berlina vreo 500km dar prefer hachback

#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Hatchbackul cu care nu dai greş e Toyota Corolla. Dacă tot mai aştepţi, poate mai poţi aduna nişte bănuţi.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Si cam cine crezi ca are timp sa faca pentru dumneata analize pro si contra pentru vreo 10 masini diferite ?
Redu lista la 2 (max. 3) si mai stam de vorba
In plus - ce vrei de la o masina ?
La ce o folosesti ?
Cam cati km. faci pe an ?
Automata ?
Manuala ?
Benzina ?
Diesel ?
Atomica ?

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca vrea jurnalele de bord.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Ford ecosport, cu rabla, 12800 euro si 5 ani garantie.

#8
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018

 Yoda, on 05 martie 2019 - 12:38, said:

Hatchbackul cu care nu dai greş e Toyota Corolla. Dacă tot mai aştepţi, poate mai poţi aduna nişte bănuţi.
Mi-am notat, uitasem de acest model. Merci

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Dar un Smart for4 ce are ?? E tot o compacta, dar putin mai compacta decat una compacta Posted Image

#10
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Cerinte vagi si vezi ca Mazda 3 incepe de la 20k euro fara discount/rabla,te poti uita la o mazda 2 echipata decent in banii astia

#11
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018

 primuministru, on 05 martie 2019 - 13:27, said:

Dar un Smart for4 ce are ?? E tot o compacta, dar putin mai compacta decat una compacta Posted Image
Clasa compacta nu e clasa mini, nici mica, nici crossover etc.

 liviu121314, on 05 martie 2019 - 13:41, said:

Cerinte vagi si vezi ca Mazda 3 incepe de la 20k euro fara discount/rabla,te poti uita la o mazda 2 echipata decent in banii astia
Cerintele sunt precise, pretul din catalog e irelevant. Si Focus e 20k si are reducere 4500e

Astept raspunsuri de la oameni care chiar si-au achizitionat modelul X in defavoarea Y pentru ca....argumentatie gen garantie 7 ani sau LSD sau...etc.

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
la Mazda nu e ca la Ford, abia daca obtii 8% discount... abia...

#13
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.05.2005

 Sigmus, on 05 martie 2019 - 17:14, said:

Cerintele sunt precise, pretul din catalog e irelevant. Si Focus e 20k si are reducere 4500e

Astept raspunsuri de la oameni care chiar si-au achizitionat modelul X in defavoarea Y pentru ca....argumentatie gen garantie 7 ani sau LSD sau...etc.

Ca si tine, ma aflu in cautarea unui autoturism nou. La Mazda 3, modelul din 2018 nu mai exista nicaieri pe stoc. Iti spun din proprie experienta, am vb cu majoritatea dealerilor din tara&Bucuresti. Iar modelul nou in bugetul tau .... Ca idee, ca sa stii la ce sa te astepti, dealerii Mazda ofera extrem de rar discounturi bune. Mai mult de 2, 3% sau vopseaua cadou, e cam dificil de obtinut.
Exista jurnale de bord ale mai multor modele compacte, citeste-le pe fiecare. Acolo gasesti, cu siguranta, cele mai relevante informatii, direct de la posesori.
Aici, nu cred ca o sa stea nimeni sa iti faca vreo analiza, cel mult poti sa obtii sfaturi de achizitie.
Succes

Edited by Hannibal_od, 05 March 2019 - 17:59.


#14
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Hmm nu stiam ca Mazda e asa pretentioasa la pret...probabil ca o sa fie si la piese.

Nu prea am gasit astfel de jurnale mai ales la motoare pe benzina noi gen 1.0 despre care toti spun ca sunt niste mizerii. Eu am folosit unul anul trecut de la Renault si a fost ok, adica isi intra repede in temperatura si ramanea acolo sute de km chiar si prin Alpi urcand la 3000m.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Sigmus, on 05 martie 2019 - 17:14, said:



Astept raspunsuri de la oameni care chiar si-au achizitionat modelul X in defavoarea Y pentru ca....argumentatie gen garantie 7 ani sau LSD sau...etc.
Parerea mea e ca un Crossland x 1,2 turbo ( ca banui ca aspirat e prea slab pt maria ta ) e ce-ti trebuie .

#16
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.05.2005
In primul rand trebuie sa iti alegi 2,3 marci si modele preferate. Poti intra pe forumurile monomarca si sa vezi ce scriu posesorii. Chiar nu stiu unde ai citit ca motoarele turbo de cilindree mica sunt mizerii! Au fost probleme la anumite marci, insa, mai tine si de modul de exploatare.
Dar, daca ai deja formata o opinie, cel mai bine alegi alte motorizari. In acei bani, ai variante de motorizari aspirate gen Hyundai i30 sau Elantra, Kia Ceed, cred ca sunt si Suzuki Vitara si clasa B - Skoda Fabia, VW Polo, Mazda 2, Suzuki Swift, Baleno sau te indrepti catre un sh.

Edited by Hannibal_od, 05 March 2019 - 19:01.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Sigmus, on 05 martie 2019 - 18:52, said:



Nu prea am gasit astfel de jurnale mai ales la motoare pe benzina noi gen 1.0 despre care toti spun ca sunt niste mizerii.
pai aia care spun ineptiile astea is genul care daca nu au 200CP  sub capota, nu stiu sa conduca masina .
Ca sa mergi prin Alpi iti ajunge si 650cc de pe un Polski ....

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Sigmus, on 05 martie 2019 - 17:14, said:

Cerintele sunt precise, pretul din catalog e irelevant.
Te îmbeți cu apă rece.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate