Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Norvegia introduce taxă de încărcare, pentru a diminua parcările abuzive la stațiile de încărcare

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#109
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 10 martie 2019 - 23:50, said:

Sa taxeze. Sa sciata banii. Bravo. Sustin.
- Pi cai, oștenii mei!
- Și eu picai, Măria Ta!

#110
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postinuendo0, on 10 aprilie 2019 - 19:03, said:

Ce mai zic expertii de softpedia despre "Norvegia nu se pune, ca scoate bani din petrol ca sa subventioneze masinile electrice"?
https://www.independ...impression=true
Si ce s-a schimbat de fapt? Au refuzat (momentan) sa-si dea acceptul pentru inceperea forajelor intr-o zona sensibila. Asta nu inseamna ca nu pompeaza in continuare 1,6 milioane de barili pe zi din celelalte exploatari. Deci?

#111
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View Postdan78rom, on 11 aprilie 2019 - 06:56, said:


Si ce s-a schimbat de fapt? Au refuzat (momentan) sa-si dea acceptul pentru inceperea forajelor intr-o zona sensibila. Asta nu inseamna ca nu pompeaza in continuare 1,6 milioane de barili pe zi din celelalte exploatari. Deci?
Sau e un calcul strict matematic. Nu mai e rentabila forarea dupa noi zacaminte in conditiile boom-ului petrolului de argila american. Nu ca nu ar mai vrea sa mai extraga, sa mai vanda si sa faca bani in continuare, ci doar nu vor sa lucreze in pierdere.

#112
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
De ce pun link daca nu se oboseste nimeni sa citesca si continuati sa va dati cu parerea:
"It is the latest indication that wealth accumulated through fossil fuels is being redirected towards future profits in renewable energy. Greater numbers of industries and countries have begun fossil fuel divestment strategies, citing future risks to their business and economic models."

#113
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Bun, si in ce fel invalideaza acest "latest indication bla bla" cei 1,6 milioane de barili pe zi extrasi "as we speak"?
In ce fel neacordarea autorizatiei de foraj in Lofoten neaga banii acumulati de Norvegia in ani si ani de zile din foraje si vinzare de petrol?
In plus, stim ca politica este o chestie volatila. Autorizatia aia poate fi acordata peste un an, peste 5, sau niciodata, in functie de o gramada de factori. Momentan este o chestie laudabila, nu contest, dar cam atit.

#114
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View Postinuendo0, on 11 aprilie 2019 - 08:59, said:

citing future risks to their business"
Si eu am zis altceva?
Am zis ca probabil au calculat si au realizat ca in conditiile invadarii pietei cu petrol de argila american, ca in conditiile in care sua nu a ajuns inca la capacitatea maxima de extractie dar mai ales la capacitatea maxima de prelucrare, dar o vor face, e riscant sa mai investesti in foraje marine. Risti sa pierzi banii.
Evident ca poti sa iesi si cu o declaratie care sa ii unga la suflet pe ecoprogresisti, sa le zici ca pana acum ai facut bani din petrol dar de acum inainte o arzi doar eco. De fapt insa iti da cu minus in contabilitate.

Edited by remvirg, 11 April 2019 - 09:18.


#115
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 11 aprilie 2019 - 00:08, said:


- Pi cai, oștenii mei!
- Și eu picai, Măria Ta!

Cam in urma, cam tarziu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate