Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ofensiva culturala ruseasca

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostUndaDeSoc, on 03 martie 2019 - 18:17, said:

Daca esti inferior nu inseamna ca nu ai dreptul de a judeca ceva superior!
Ba ai dreptul, dar nu ai tribuna care sa te asculte. Decat daca e alcatuita tot din inferiori.
Zdai seama ca daca intra un american aici pe forum si te aude cum ii critici, te poate strivi cu un miliard de argumente.
Atata vreme cat suntem intre noi si nu ne aude nimieni, putem zice orice.

Edited by maccip, 03 March 2019 - 18:25.


#20
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Ce să faci, vin ruşii dacă vesticii nu doar că nu vin dar şi fug de noi.

Uite nemţii ăştia prin Rusia, iar în România nu cred să fi fost vreodată
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VZqN0E-nbnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fMHs-IwrVcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPopaXXX, on 03 martie 2019 - 18:16, said:

Pai eu sunt din Constanta.
Atunci iti zic eu, 90% dintre spectacole nu sunt doar cu romani.
Ba un dirijor, ba un solist, un pianist, un violoncelist, ba cateodata toata orchestra e straina.


Dar de unde ai tu banuiala aia cu spionajul?
Ai vazut cumva balerinele din lacul lebedelor plimbandu-se prin atelierele Grivita spionand modul in care se face alezajul rotilor de la vagoane?
hahahaha

#22
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

View Postmaccip, on 03 martie 2019 - 18:15, said:

Doar ca cultura americana e cu cateva ordine de marime peste cea a noastra. Asta ca sa intelegem cam pana unde se extinde dreptul nostru de a judeca despre cultura altora.

Care cultura americana .. ? cea importata din europa / sclavi africani?

#23
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostPopaXXX, on 03 martie 2019 - 17:43, said:

De ceva vreme incoace am observat ca s-au inmultit mult spectacolele rusesti pe la casele si caminele culturale: trupe rusesti de balet, cazaci dansatori, corul armatei ruse, spectacole de teatru, cantece religioase si multe altele. Ce urmareste Rusia prin asta, vrea sa ne atraga de partea ei sau e o modalitate de a infiltra in Romania spioni si agenti sub acoperire, fac serviciile noastre ceva in privinta asta, ca sunt cam multi rusi care umbla acum nestingheriti prin Romania dintr-o parte in alta cu spectacolele lor.
Eu zic sa-l interzici pe Dostoievski, Puskin, Tolstoi, Ceaikovski, Gogol, Bulgakov, Turgenev si multi altii. Pentru tine sa stii ca astia sunt agenti KGB, de influenta :lol:

#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostUndaDeSoc, on 03 martie 2019 - 18:28, said:

Eu unul pot sa tin piept, chiar sa demolez un american cu contra-argumente asupra culturii sale.
Pai deocamdata nu te pot contrazice. Te-ai inscris abia azi, nu stiu cine esti si ce-ti poate capul.
Poate esti intradevar extrem de bun, exista o probabiulitate pe care eu n-o neg, dar te rog, da-mi sansa asta sa te contrazic mai tarziu, dupa ce ne mai cunoastem si noi.
Pe topice, pe alea...
Stii ce zic?

#25
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postmaccip, on 03 martie 2019 - 18:29, said:

Ai vazut cumva balerinele din lacul lebedelor plimbandu-se prin atelierele Grivita spionand modul in care se face alezajul rotilor de la vagoane?
hahahaha
Cred ca daca observa asa ceva nu era el, ci DJL, te asigur.

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postsftpdt, on 03 martie 2019 - 18:30, said:


Care cultura americana .. ? cea importata din europa / sclavi africani?
Aaaa, deci si tu esti tot un fanboy. La ce ar fi bun sa-ti dau si un raspuns, oricum n-ar fi suficient de bun pentru tine.
Uite spre exemplu omul din avatarul meu. Cauta sa vezi cine este, daca valoreaza ceva si ce anume a importat.
Daca google nu ti-l gaseste, iti zic eu e american si tre sa ma crezi pe cuvant ca nu mi l-am pus dejaba la avatar. Am eu ceva cu el.. nush cum sa-ti zic.

#27
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View PostUndaDeSoc, on 03 martie 2019 - 18:28, said:

Am frecventat multe forumuri din America si ca nivel de inteligenta nu sunt cu nimic speciali au doar o gandire mai open-mind care se traduce la depravare totala si prea multa rebeliune juvenila,  in rest clisee.
Eu unul pot sa tin piept, chiar sa demolez un american cu contra-argumente asupra culturii sale.
SUA este o tara tanara, de unde cultura ? A fost populata de oameni ambitiosi, curajosi, de acea a ajuns in timp scurt cea mai mare putere mondiala. Oamenii de cultura sunt sentimentali, au alte preocupari decat sa se imbogateasca, de aceea au ramas acasa...

Edited by OpelAstra2002, 03 March 2019 - 18:40.


#28
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postcipri2bau, on 03 martie 2019 - 18:28, said:

Ce să faci, vin ruşii dacă vesticii nu doar că nu vin dar şi fug de noi.
Uite nemţii ăştia prin Rusia, iar în România nu cred să fi fost vreodată
[


Iar crezi prost, ca intotdeauna

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QF_V2C4QF5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Să #reziști culturii ruse, asta da dovadă de anticomunism!
Din fericire, astfel de personaje sînt imune la orice fel de cultură, fie ea franceză, italiană, germană sau chiar română. Deci, fiți liniștiți! ”Ofensiva” culturală nu vă vizează.

#30
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostPopaXXX, on 03 martie 2019 - 18:16, said:

Pai eu sunt din Constanta.


Mai exista "Fantasio", pe-acolo ?... Posted Image

#31
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

View Postmaccip, on 03 martie 2019 - 18:36, said:

Aaaa, deci si tu esti tot un fanboy. [...] Am eu ceva cu el.. nush cum sa-ti zic.

Ok ... :)) . Eu ma refeream la lucruri mai .. istorice. Teatru, literatura, arhitectura, arte vizuale, etc. Asa exista si madonna / elvis presley.

#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttfmercedez, on 03 martie 2019 - 18:03, said:

Cum ne zic rusii.. niet kultura.
Asta-i chestia cu turistul sovietic caruia i-au furat valiza fara sa oserve si ala a concluzionat: taktika iesti, cultura, niet!

#33
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Am fost si eu la citeva spectacole cu rusi, cum le spuneti voi. Era atit de multa lume in sala ca nu aveai unde sta nici in picioare, si vorbim de Sala Palatului, nu de camine culturale.
Am citit si am in plan sa citesc si literatura rusa, in special din cea clasica, nuvelele si povestile lor pentru copii sunt fabuloase, daca nu ai/atit citit...pacat.
Mai mult chiar, mi-ar placea sa invat putina rusa, cit sa inteleg o conversatie sau sa poti citi citeva propozitii.
E ceva rau in toate astea ? E vorba de cultura, nu de altceva.

#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postsftpdt, on 03 martie 2019 - 18:55, said:

Ok ... Posted Image) . Eu ma refeream la lucruri mai .. istorice. Teatru, literatura, arhitectura, arte vizuale, etc. Asa exista si madonna / elvis presley.
Pai... hai sa nu cadem in capcana asta ca.. arta=exclusiv muzica simfonica+teatrul, asa cum deja multa lume a cazut in capcana ca haine de firma = exclusiv adidas, nike.

E o capcana usoara. Daca nu ma crezi, intreaba pe cine ai tu acum, in acest moment langa tine, ce intelege prin haine de firma si ai sa vezi ca-ti raspunde Adidas si Nike.
Posted Image

Hai sa nu facem acelasi lucru si cu cultura. Hainele.. da-le dracu.

Edited by maccip, 03 March 2019 - 19:00.


#35
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View PostX41Xu1, on 03 martie 2019 - 18:45, said:

Să #reziști culturii ruse, asta da dovadă de anticomunism!

a enumerat mai sus braviaampero niste baieti, niste cetateni, niste domni, oentru ca in cazul unora dintre ei, tovarasii au fost la intervale substantiale de timp dupa trecerea lor in nefiinta. sa zici ca-i rezisti lui ceaikovski din mindrie patriotica si din anticomunism te plaseaza undeva mult mai jos si decit guitza copilul minune, sau cum naiba il cheama p'ala Posted Image

apropo, era un banc pe vremuri, la maternitate, eau saloane separate pentru copii, in functie de inteligentza.
foarte destepti, destepti, normali, prosti, foarte prosti, bula ...
pentru enuntul citat, merita adaugat in banc si un salon "extraordinar" .

apropo, cind ati auzit prima data melodia asta, nu ati avut impresia ca ati mai auzit-o si in alte parti? o tzuica fiarta celui care stie dar ii lasa pe #condensatori sa-si dea cu parerea ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LNBjMRvOB5M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by r_murphy, 03 March 2019 - 19:01.


#36
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
da, seamana foarte mult cu imnul Uniunii Sovietice

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate