Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Primaria obligata sa faca drum si sa bage apa unei localnice

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017
Localnica nu e chiar oricine, ci este o experta in drept, insa ea a castigat nu mai putin de 4 procese cu primaria, printre care:

- primaria e obligata sa asfalteze drumul pana la locuinta (hotărârea definitivă și irevocabila)

- primăria Băiculești este obligată, în primă instanță, ca în termen de șapte zile de la pronunțare să elaboreze un proiect pentru extinderea rețelei de apă potabilă până la gospodăria Simonei Niculescu și a altor două familii, în caz contrar urmând a plăti o amendă de 100 lei zilnic. În hotărâre, magistrații spun că autoritățile din Argeș „au manifestat o pasivitate totală în privința problemei indicate de reclamantă“. Rețeaua de alimentare cu apă se oprește la aproximativ 300 de metri de gospodăria Simonei Niculescu.

- Simona Niculescu a obligat statul în instanță să-i plătească închirierea unei mașini de teren pentru că drumul de la șoseaua principală până la casa ei este impracticabil, hotărârea fiind definitivă și irevocabilă. Primăria Băiculești a fost obligată de judecători să-i plătească 80 de euro zilnic și să asfalteze urgent drumul.

- În noiembrie 2018, Judecătoria Curtea de Argeș i-a dat dreptate Simonei Niculescu în primă instanță într-un alt litigiu juridic cu Primăria Băiculești. Femeia a contestat faptul că este obligată să plătească impozite locale fără ca primăria să fi emis o decizie de impozitare.

„Funcționarii nici nu mai rostesc jurământul prevăzut prin lege, acesta fiind citit la Băiculești de secretar, fiecare consilier la validarea mandatului spunând doar «Jur!». Nu cred că vreun «ales» conștientizează conținutul jurământului: «Jur să respect Constituția și legile țării și să fac, cu bună-credință, tot ceea ce stă în puterile și priceperea mea pentru binele locuitorilor comunei (orașului, municipiului, județului)... Așa să-mi ajute Dumnezeu!». Dacă ar conștientiza, până să le fie frică de Dumnezeu, le-ar fi frică de justiție și de noi, cetățenii care nu-i lăsăm să se comporte precum vătafii pe moșii și să administreze banul public numai în interesul lor“, spune Simona Niculescu.

Citeste mai mult: http://adev.ro/pnilcu

#2
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Fenomenal! Fabulos! Tot respectul!

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Respect .

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
o doamna care isi cunoaste drepturile. Respect!

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,121
  • Înscris: 20.12.2007
Super
As fi dorit sa aflu mai multe totuși despre ultima chestie, platitul de impozit fără o decizie de impunere, cum s-a ajuns la situația asta.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 02.12.2007
Am cautat pe net cine este aceasta Simona Nicolescu si vad ca e genul de individa care da in judecata pe toata lumea pentru orice nimic.
Si ca fapt divers, apa curenta la tara e o vrajeala pentru ca e mult mai ieftin sa iti faci un put propriu si sa iti cumperi hidrofor.
Prevad ca dupa ce o sa primeasca apa curenta, Simona o sa dea primaria in judecata ca apa e prea scumpa. Apoi o sa dea primaria in judecata ca n-are canalizare, apoi o sa dea primaria in judecata ca nu ii plateste fosa septica.
Cand te muti la dracu in praznic trebuie sa iti asumi niste responsabilitati.

Iar numele de Nicolescu in judetul Arges cam inseamna ca esti ruda cu baronul local Constantin Nicolescu. Nu e de mirare ca are atata tupeu si ca reuseste sa castige atatea procese stupide.

Edited by Tipiric, 28 February 2019 - 04:15.


#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,195
  • Înscris: 03.07.2008
... si toti care se numesc Dragnea sunt rude cu Liviu Dragnea...

#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,946
  • Înscris: 31.03.2003

 Tipiric, on 28 februarie 2019 - 04:10, said:

Am cautat pe net cine este aceasta Simona Nicolescu si vad ca e genul de individa care da in judecata pe toata lumea pentru orice nimic.
Ideea e sa castigi, nu sa dai in judecata.
Iar faptul ca a castigat atatea spete ma face sa cred ca are dreptatea de partea ei si si-a facut casa in intravilan, atat ea cat si celealte 2 familii de care se vorbeste.

#9
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Eu nu știu de ce vă bucurați atât, ghiciți de unde vin toți banii pe care îi primește!
Sau vă imaginați că are excedent bugetar primăria respectivă?

#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,946
  • Înscris: 31.03.2003
garett, ORICUM trebuia facut.
Asa ca ma bucur cand vad ca edilii si-o iau peste bot.
M-as bucura sa si-o ia peste tot.
La noi tocmai se continua aruncatul cu bani in Wonderland, o zona situata la vreo 10 km de oras, in timp ce arterele de circulatie arata intr-un hal pe care nu retin sa-l mai fi vazut.
Faptul ca ai castigat niste alegeri nu iti da dreptul sa faci ce vrei si cum vrei, exista niste prioritati si niste legi, care trebuiesc respectate.
Pur si simplu s-a creat un precedent.

#11
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Femeia aia nu are toate tiglele pe casa . Ma mir cum a castigat procesul.

Daca justita romana merge pe drumul asta, atunci PSD-ul are toate motivele sa o subjuge.

Din cauza acestei nebune s-a creeat un precedent , ne asteptam ca toti ciobanii si taranii cu casele izolate, si ca romanii sa le plateasca din banii de taxe masini de teren .

Edited by Benderbut, 28 February 2019 - 07:00.


#12
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Eu te cred, și în Galați e la fel, drumuri varză cu borduri noi!
Dar vezi tu, există Curtea de Conturi, există DIICOT, DNA, acum pe cinstite NIMENI nu anchetează nimic!
Nimeni nu l-a anchetat pe dracnea despre casa de bugetar, despre vacanțele în Brazilia?
Nimeni nu anchetează pârtia aia de schi de la voi, care nu poate fi folosită decât cinci zile pe an!
Sau bordurile de la noi, sau sutele de parcuri în câmp!

#13
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 16.08.2016

 Benderbut, on 28 februarie 2019 - 06:58, said:

Femeia aia nu are toate tiglele pe casa . Ma mir cum a castigat procesul.

Daca justita romana merge pe drumul asta, atunci PSD-ul are toate motivele sa o subjuge.

Din cauza acestei nebune s-a creeat un precedent , ne asteptam ca toti ciobanii si taranii cu casele izolate, si ca romanii sa le plateasca din banii de taxe masini de teren .
Atunci hai sa nu plătim impozite și taxe pe munca :)
Primaria nu are datoria de a creste salariile angajaților fără a face nimic pentru comunitate

#14
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Tocmai ce auzeam la radio că primăria a cumpărat 33 de centrale de 100kW fiecare pentru liceul de marină, cu 2.3 milioane de lei. La - 15 grade necesarul a fost de 10 bucăți. Ghici ghicitoarea mea cât a fost "parandaratul"?
Da' ne bucurăm că "justiția și-a făcut datoria" a obligat nu știu ce comună să îi ia unei procesomane mașină de teren...

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Tipiric, on 28 februarie 2019 - 04:10, said:

Am cautat pe net cine este aceasta Simona Nicolescu si vad ca e genul de individa care da in judecata pe toata lumea pentru orice nimic.
Si ca fapt divers, apa curenta la tara e o vrajeala pentru ca e mult mai ieftin sa iti faci un put propriu si sa iti cumperi hidrofor.
Prevad ca dupa ce o sa primeasca apa curenta, Simona o sa dea primaria in judecata ca apa e prea scumpa. Apoi o sa dea primaria in judecata ca n-are canalizare, apoi o sa dea primaria in judecata ca nu ii plateste fosa septica.
Cand te muti la dracu in praznic trebuie sa iti asumi niste responsabilitati.

Iar numele de Nicolescu in judetul Arges cam inseamna ca esti ruda cu baronul local Constantin Nicolescu. Nu e de mirare ca are atata tupeu si ca reuseste sa castige atatea procese stupide.
Si mai e si pesedizda?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Ca altceva ce mai poti spune despre ea, ca Soros habar n-are de satucu´ ala desi nu se stie ce intentii poate avea si ala..... poate prin subsol, titei, aur, uraniu,... Si a gasit-o pe doamna ca varf de lance.

#16
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 20.06.2005
Si in conditiile in care sunt cateva clase active din tot liceul : https://www.viata-li...lei-pe-internet

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 garett, on 28 februarie 2019 - 06:45, said:

Eu nu știu de ce vă bucurați atât, ghiciți de unde vin toți banii pe care îi primește!
Sau vă imaginați că are excedent bugetar primăria respectivă?
Eh, si-au taiat aia nitel din sporurile salariale, au mai pus niste "bani europeni" adusi de rude cand vin de sarbatori acasa,....

 Benderbut, on 28 februarie 2019 - 06:58, said:

Femeia aia nu are toate tiglele pe casa . Ma mir cum a castigat procesul.

Daca justita romana merge pe drumul asta, atunci PSD-ul are toate motivele sa o subjuge.

Din cauza acestei nebune s-a creeat un precedent , ne asteptam ca toti ciobanii si taranii cu casele izolate, si ca romanii sa le plateasca din banii de taxe masini de teren .
Ba le are, n-avea apa si asfalt, Dar le va avea si pe alea.
Da´aia din Bucuresti care a obtinut daramarea blocului, tot fara tigle pe casa?

Edited by myshyk, 28 February 2019 - 08:32.


#18
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 wolfydRg, on 28 februarie 2019 - 08:28, said:

Si in conditiile in care sunt cateva clase active din tot liceul : https://www.viata-li...lei-pe-internet
Mda...
Meanwhile gurile rele zic că primarul își face o vilă la Vânători.
Primarul având vreo 35 de ani și lucrând toată viața la stat, desigur...

Că tot era laudatio-ul ăla despre situația încălzirii din Galați pe topicul cu RADET:
https://www.viata-li...lele-de-cartier
:roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate