Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#541
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Creștem mari, în ciuda vremii neprielnice, am trecut de 2 m, înfloresc rodurile 7-8, iar primul se pregătește de coacere.

Attached Files



#542
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Este de admirat tot ceea ce faceti si cum arata solarul .

#543
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ardeiul capia, Kaprima, începe să prindă culoare, cel gras, Red Knight, se mișcă mai încet.
Roșiile reușesc să acopere consumul propriu și mai ajung și la alții,  dornici să consume altceva decât oferta pieței.Attached File  20210617_193907.jpg   710.92K   113 downloads

Attached Files



#544
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Bre, ce oameni, bre, ce oameni, uite ce poze poa sa puna, mai ales cind te uiti la ele dinspre coada spre cap!

#545
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cum sunt rosiile, au gust cat de cat fata de alti ani?

#546
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Castravetele ala e Ekol? Intreb pentru ca am pus si eu anul asta Ekol F1 si Kybria F1 si mi s-a terminat banda la imprimanta de etichete asa ca n-am mai scris pe ei, am zis ca tin minte, dar n-am tinut si acum nu mai stiu care e care Posted Image . Acum sper sa ii identific dupa forma si culoare, sa decid care raman pentru anul viitor.

#547
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postrid, on 18 iunie 2021 - 10:18, said:

Cum sunt rosiile, au gust cat de cat fata de alti ani?
Foarte gustoase, atât că se coc foarte greu din cauza timpului răcoros. La rodul unu am observat că au semințe foarte puține.

Castraveții sunt Ekol F1, îi cultiv de vreo 4-5 ani, foarte  mulțumit.

#548
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Cu ce fertilizezi in perioada asta?

#549
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Săptămânal primesc o porție de NPK, un gram / plantă și o porție de macerat de urzică sau din găinaț de prepelițe. La două săptămâni primesc și calciu, prin banda de picurare.
Mâine le administrez și un gram de azotat de potasiu.

#550
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postrid, on 18 iunie 2021 - 10:18, said:

Cum sunt rosiile, au gust cat de cat fata de alti ani?

La mine deocamdată nu... Cam acre... Drept e ca au cam stat la umbra, mai ales pe vremea asta numai umbrire nu le trebuia...
Peste 2 săptămâni când încep calumea o sa vedem...

#551
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da nici pe mine nu ma dau pe spate, vreme tampita rau.
Noroc cu Zuccherino care sunt super bune de vreo 3-4 saptamani incoa`.

#552
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu daca am solul calcaros oare mai trebuie sa dau cu calciu de-ala? Am CaN17. Deocamdata la mine rosiile au cativa milimetri in diametru dar sa nu vorbesc cu pacat arata incredibil de bine. Probabil ca de la ploile astea si pentru ca le-am stropit de vreo 2 ori

#553
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
gabi, te lamuresti repede....
daca nu vrei sa dai calciu preventiv, asteapta, uita-te la fructe, si cand apar primele fructe cu putregai apical o sa dai de urgenta...

ref. la gust, dupa cativa ani in care am mers pe metoda traditionala, respectiv fertilizare de baza si succesuri, am constatat ca rosiile mele nu au gustul pe care ar trebui sa il aiba.
am trecut la fertilizare cu potasiu, si situatia s-a schimbat radical.
asa ca acum sunt multumit de gust, tinand cont desigur de potentialul hibridului sau de soi, dar fertilizez ( organic ): furia radicular la 2 sapt, myr bor + myr calciu + myr potassio foliar la 2 saptamani, deci alternativ.
cred ca nu se atinge potentialul de gust al soiului/hibridului fara fertilizare suplimentara, doar din fertilizare de baza la coacere apar carente care se reflecta si in gust.

#554
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Aseară am demarat acțiunea "prăbușirea tomatelor" deoarece au ajuns la sârma de cultură,  care este undeva la 2,6 m.
La destul de multe plante etajele 5 și 6 nu au legat bine, probabil din cauza acelor zile cu ploaie  și apoi a celor cu temperaturi ridicate.
La soiul meu am observat că fructele de la rodurile 1 și 2 au altă formă față de cele de la rodurile superioare, poate din cauza polenizarii deficitare din primăvară,  metoda fiind "bondarul". Se poate vede diferența în ultimele două poze atașate,  făcute la aceeași plantă.
În rest sunt mulțumit că sunt ocolite de boli și insecte.

Attached Files



#555
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@corsica,

Am uitat de zeama mea de urzica,a stat intr-o galeata vreo 4 saptamani.
Am ridicat capacul si miroase "frumos" cu o multime de insecte mici zburand pe deasupra..

Ai avea curajul sa o diluezi si sa o arunci in pamantul din sera !?

Multam.

#556
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Da. Eu am avut un butoi de 220 litri pregătit și a durat câteva săptămâni până l-am terminat.

#557
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Aseară am avut o ședință foto cu animalul meu de companie, bondarul din seră, ce este responsabil cu polenizarea florilor de la legume. Tomatele sunt în grafic, fără boli sau dăunătorii, vinetele, gogoșari și castraveții ok, doar ardeiul gras roșu și capia mai au de recuperat.

Attached Files



#558
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Aveti vreo plasa la aerisiri? , ca ma uitam la poze si nu am vazut insecte moarte pe plasa de umbrire, la mine e plin in solar pe aceea plasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate