Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cea mai buna bere

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#163
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Berea stejar la doza e buna ? Adica safe ? (fara malai si alte rahaturi sa te doara capul dupa ) ?

#164
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Unde ai găsit bere Stejar???

P.S. Ai și o poză cumva?

#165
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Kozel. Am gustat doua si chiar au fost ok.

#166
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

 crislacor, on 05 februarie 2023 - 15:20, said:

Unde ai găsit bere Stejar???

P.S. Ai și o poză cumva?

Era comercializata de penny, am fost in weekend si nu mai exista...sau cel putin nu la ei (nici in profi nu e)
Era o bere tare, avea 7:0% alcool.

Attached Files



#167
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Am baut multa bere romaneasca, inclusiv Birra Moretii, care mi-a placut la inceput, dar dupa vreo cateva luni s-a schimbat. Am baut si bere moldoveneasca si e rezonabila, chiar si ucraineana gama Baltika (destul de buna) si chiar bere bulgareasca Kamenita (destul de buna si ea). Mi-a placut foarte mult berea nefiltrata austriaca Otakringer. Am baut si Bitburger si a fost foarte ok. Dar nu mai beau bere romaneasca de vreo 2 ani, ci beau bere din Lidl: Perlenbacher. Pe ea scrie: Brewed according to German Purity Law. Dupa cum stiti multi, in Romania nu exista o lege a berii si producatorii din Romania profita la maxim si adauga in procesul de productie diverse ingrediente care nu sunt trecute pe eticheta, pentru ca in industria alimentara sunt incadrati ca adjuvanti tehnologici, adica ajuta procesul de productie, dar nu se regasesc ca atare in produsul finit. In mod normal procesul de fermentare a unui lot de bere dureaza intre 2 si 6 saptamani. Prin utilizarea adjuvantilor tehnologici timpul de productie se scurteaza pana la mai putin de o saptamana sau chiar o zi in sezonul de vara.

Acum o sa zica multi, ca fur curent, ca n-am nicio dovada, ca sunt povesti de folclor, etc. Cititi articolul acesta si trageti concluziile: https://www.riseproj...erii-romanesti/

#168
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Gambrinus.Vintage.Pacat ca nu se mai gaseste pe piata...

#169
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 drgroza, on 09 februarie 2023 - 12:49, said:

Gambrinus.Vintage.Pacat ca nu se mai gaseste pe piata...
Cand am citit GAMBRINUS, primul lucru la care m-am gandit...UNDE UNDE...vreau si eu.

Nu cred ca se mai face. Ultima data, am baut gambrinus la Braila, facuta de fabrica de bere de la Galati. Nu a fost cea mai buna bere fabricata de vechile fabrici din Romania, dar a mers. Problema era apa ,apa provenita din Dunare si filtrata. Asta se intampla prin 2000 sau 2001, ceva de genul.

Am vazut ca inca mai exista brandul prin Cehia, inca se mai gaseste.

Edited by cuculea, 12 February 2023 - 13:10.


#170
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
https://www.mega-ima...re-0-4L/p/28581

de vreo 2 ani nu se mai gaseste...!

https://www.facebook...s/?locale=ro_RO

cred ca e ceva pe aici,din pacate nu stau in Bucuresti.


PS.am vazut ca au dat-o pe Kozel.E buna si asta.

Edited by drgroza, 17 February 2023 - 10:57.


#171
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdrgroza, on 17 februarie 2023 - 10:46, said:


cred ca e ceva pe aici,din pacate nu stau in Bucuresti.

Spre feiricrea mea, nici eu

View Postdrgroza, on 17 februarie 2023 - 10:46, said:


PS.am vazut ca au dat-o pe Kozel.E buna si asta.
Mie nu imi place...am fost incantat initial, dar dupa a 3 a sau a 4- a...mi s -a parut nasoala.

#172
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
cea mai buna bere light... e cea din lidl... se numeste camaro si e la sticla de sticla.

e peste corona , sol , etc...

cat despre bere normala... 1664 e o bere buna... de duzina insa e peste toate tuborgurile si ursusurile , etc...

#173
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
La bere am descoperit cat de mult conteaza sa fie proaspata. Mi-am montat dozator de bere acasa si nu mi-a venit sa cred cat de buna poate sa fie pana si Timisoreana atunci cand e proaspata. Am baut un butoi de 30 de litri de bere in 4 oameni in doua zile de vara. Gust fantastic, zero mahmureala, se apropia de calitate de berile la halba baute in München.

De atunci, mereu cand cumpar bere la doza din magazin, nu ma mai orientez neaparat spre marca, cat ma uit sa o iau pe cea care are data expirarii cat mai departe de prezent. Eu prefer berile de tip lager (helles fiind in topul clasamentului, mai ales Hofbräu München si Augustiner), asa ca doar de astea pot sa vorbesc.

Pentru beri de ocazie, as alege oricand un IPA de la Hop Hooligans, tot proaspata, la halba, dar nu simt ca imi satisface pofta pe care o simt cand ma gandesc la o bere rece.

#174
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Mi se pare mie sau in ultimul timp berea la doza, indiferent de marca are cam acelasi gust?
Voi cum preferati in zilele astea la doza sau sticla?
Am vazut de exemplu diferenta la berea peroni, la sticla e mai buna decat ce la doza.
Am incercat stela, heineken, birra moretti, carlsberg - toate la doza si nu difera foarte mult la gust.

#175
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
eu iau la sticla de obicei, EFES pare mai ok

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate