Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Bani din fotografii?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Claudiu777

Claudiu777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2019
Salutate tuturor,se castiga bani din fotografie?
Excluzând:eveninentele private...

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Din orice, daca esti bun.

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
10 Modalitati de a castiga bani din fotografie

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostClaudiu777, on 24 februarie 2019 - 22:43, said:

Salutate tuturor,se castiga bani din fotografie?
Excluzând:eveninentele private...
dacă întrebi aici: NU!

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aspecte:

1. Fotografia e moarta, apartul foto inca nu.
2. Se fac zilnic 1 miliard de poze.
3. Poza nu mai e poza, ci ceva mai apropiat de pictura, colaj - din cauza alterarii si manipularii pe pc, a imprimarii.

Trage singur concluziile daca poti face bani in aceste conditii...

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de ce nu vrei eveninente private ?

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View PostQuantum, on 25 februarie 2019 - 07:17, said:

Aspecte:
1. Fotografia e moarta, apartul foto inca nu.
2. Se fac zilnic 1 miliard de poze.
3. Poza nu mai e poza, ci ceva mai apropiat de pictura, colaj - din cauza alterarii si manipularii pe pc, a imprimarii.
Trage singur concluziile daca poti face bani in aceste conditii...

1. Aberezi Posted Image cunosc persoane care castiga decent din fotografie (wildlife, auto, etc) .. si culmea, ca nici unu din cei pe care ii stiu nu face poze la nunti Posted Image
2. Cand spui 1 miliard, te referi si la selfie-uri ?
3. Acelasi lucru l-ar fi facut si primele persoane daca ar fi beneficiat de aceasi tehnologie ca si noi. Si da, concluzia e ca sa se fac bani din asta. Mai putin in Romania, cu toate ca si aici sunt fotografi dar nu sunt asa bine platiti ca in strainatate. Cand am zis fotografi , nu m-am referit la fotografii de duzine de la nunti si botezuri care au pus mana pe un dslr.
Evenimentele private sunt cu totul alta poveste... acolo se cere o anumita calitate, depinde de organizator

Edited by Andreysc7, 25 February 2019 - 09:22.


#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostAndreysc7, on 25 februarie 2019 - 09:22, said:

Aberezi Posted Image cunosc persoane care castiga decent din fotografie (wildlife, auto, etc) .. si culmea, ca nici unu din cei pe care ii stiu nu face poze la nunti Posted Image



S-au apucat ieri de pozat ? Sau acum 20 de ani ?

Ideea e ca - vrem nu vrem - piata foto chiar este saturata rau.

Una este sa incerci ACUM sa faci bani din fotografie, alta ar fi fost daca incepeai acum 15-20 de ani cand era digitala era la inceput de drum si nu prea aveai concurenta.

Aia care s-au apucat de mult timp, au facut bani, au scule, au portofoliu, au nume, au clienti. E cam greu sa-i prinzi din urma.

Edited by katran, 25 February 2019 - 11:52.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Multe domenii sunt saturate, sa inteleg ca exista doar fotografi 40+ ani si niciun pusti de 18 nu face bani?

Oricum intrebarea mi se pare cam ciudata/simplista... nu se intrevede intentia defapt.

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Să știi să faci fotografie este una.
Să știi să faci bani din fotografie, este o afacere.

Sunt două componente esențiale care depind una de alta. Cu cât știi mai bine să faci bani dintr-o afacere și cu cât stăpânești mai bine tehnica foto, câștigi mai mult.

Dar, inițiator, cred că cel mai simplu este să prezinți 5 cadre făcute de tine. Nu contează subiectul sau cu ce. Poți să le faci și cu telefonul. După aia, stăm de vorbă. Altfel, chiar că ne dăm cu presupusul.
Și încă ceva. Să faci fotografii, place oricui. Să știi să faci fotografii, este altceva. Așadar, să nu-ți imaginezi că dacă-ți place, este suficient.

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 25 februarie 2019 - 11:44, said:

Multe domenii sunt saturate, sa inteleg ca exista doar fotografi 40+ ani si niciun pusti de 18 nu face bani?

Depinde unde vrei sa ajungi. Vrei sa pozezi la nunti ? Este loc....

Vrei sa ajungi un al doilea Silviu Matei ? Este alta discutie.

Acum 10 ani citeam o poveste foarte frumoasa in care Silviu Matei a stat vreo 3 zile camuflat pe munte ca sa fotografieze acvila de munte. Frumoasa poveste, frumoase fotografii.
Intre timp au mai pozat si altii acvila de munte, unele fotografii s-ar putea sa fie peste ce a scos Silviu.
A auzit cineva de ei ? Sunt convins ca nu.

Ideea e ca daca vrei sa ajungi acum la nivelul lui Silviu Matei, va trebui sa muncesti de 10 ori mai mult si chiar si asa..sunt sanse sa nu reusesti.
Acum 15 ani erau cativa fotografi wildlife in Romania, acum sunt sute...poate chiar mii.

Edited by katran, 25 February 2019 - 12:09.


#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

A auzit cineva de ei ? Sunt convins ca nu.

Eu nu am auzit nici de Silviu Matei pana acum. Am googalit, dat peste un site facut de anul I Calculatoare.... Bune fotografii, pacat ca e atat de greu sa le vezi.

#13
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Daca nu ai auzit de el, inseamna ca nu faci fotografie wildlife. Posted Image

Probabil ca te-ai apucat mai tarziu de WL.
La inceput, cand cautam pe internet informatii de WL, erau foarte putini pe internet : Silviu Matei, Dan Bandacu, Eliz Anghel.
De MB am auzit mai tarziu, cu toate ca si el a inceput devreme. Probabil a fost mai discret la inceput.

Cautam informatii despre animale salbatice, locuri bune de fotografiat...si gaseam articolele lor.

Intre timp Silviu Matei cred ca a renuntat sa se mai promoveze. Este fotograf profesionist, lucreaza la o agentie de presa.
Multe din articolele de acum 10-15 ani nu mai sunt disponibile.
Pacat ca s-au pierdut.

La un moment dat a fost inchis si site-ul fotonatura.ro pe care ani de zile au postat diversi fotografi wildlife.
Iarasi s-au pierdut multe povesti si acolo.

Dan Bandacu a scris multe articole despre fauna, dar s-a oprit prin 2012. In perioada respectiva a fost sursa de inspiratie pentru mine:
http://dandindeltadunarii.blogspot.com

Edited by katran, 25 February 2019 - 12:47.


#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View Postkatran, on 25 februarie 2019 - 11:34, said:

1. S-au apucat ieri de pozat ? Sau acum 20 de ani ?
2. Ideea e ca - vrem nu vrem - piata foto chiar este saturata rau.
3.Una este sa incerci ACUM sa faci bani din fotografie, alta ar fi fost daca incepeai acum 15-20 de ani cand era digitala era la inceput de drum si nu prea aveai concurenta.
4.Aia care s-au apucat de mult timp, au facut bani, au scule, au portofoliu, au nume, au clienti. E cam greu sa-i prinzi din urma.

1. Unii de mai demult, altii de 4-5 ani
2. Orice piata e oarecum suprasaturata. Iti zic din experienta. Eu sunt pe grafica 3D si e suprasaturata. Avantajul meu e ca e destul de complexa iar ca sa faci ceva placut ochiului si dupa standardele clientului, ai nevoie de experienta.
3. Acelasi lucru il putem spune in orice domeniu de activitate. Nu poti avea pretentia sa devi popular instant ci mai intai trebuie sa iti gasesti nisa pe care vrei sa mergi, si eventual sa iti faci un stil al tau
4. Da, e greu sa ii prinzi din urma pentru ca in orice meserie exista si secrete pe care le furi sau inveti (de multe ori din greseli sau investi accidental)

In cazul OP-ului, din moment ce a pus intrebarea asta, ma gandesc ca nu a cochetat niciodata cu fotografia. Sincer nici eu , si cred ca e mai greu sa iti faci un nume in fotografie pentru ca daca vrei sa faci ceva decent, fotografia implica si calatorie.

Faptul ca exista o piata saturata nu ar trebui sa fie o piedica. In orice piata (ca e saturata sau nu) e acel procentaj de persoane care fac totul foarte profesional iar acolo nu poti ajunge decat prin experienta si dedicatie.

Sa vezi pe domeniul graficii (2D sau 3D) ce saturata e piata. Mai ales cand am clienti care se plang de faptul ca au cheltuit o parte din bugetul alocat pentru acel proiect pe pakistanezi sau indieni care nu au livrat ceea ce cautau ei

#15
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAndreysc7, on 25 februarie 2019 - 09:22, said:

1. Aberezi Posted Image cunosc persoane care castiga decent din fotografie (wildlife, auto, etc) .. si culmea, ca nici unu din cei pe care ii stiu nu face poze la nunti Posted Image

Atata timp cat castiga decent ma gandesc ca au si ei un portofoliu.

Da-mi si mie te rog un nume de fotograf din Romania ce dupa 4 ani de orice tip de fotografie exceptand NBC (nunti/botezuri/cumetrii) castiga decent.

As vrea sa vad si eu portofoliul dansului.

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
DA.
Se poat face bani din fotografie.

DA.
Se pot face bani din aproape orice in ziua de azi.

Trebuie doar sa vii cu ceva nou.
Adica, nu faci poze cu copaci, flori si nori.
Faci poze cu ceva interesant.
FOARTE interesant.

Cea mai vinduta poza a mea pe un site de poze este o harta lumii, doar conturul tarilor, format vectorial.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dar initiatorul mai este prin batatura sau e la pozat deja?

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Deja s-a imbogatit din fotografie :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate