Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Bani din fotografii?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007

View Postkatran, on 28 februarie 2019 - 09:01, said:

Pentru ture foto ghidate de fauna, trebuie sa fii mai mult decat fotograf.
Trebuie sa fii si ornitolog, ghid, om de afaceri.

Mai intai de toate trebuie sa inveti foarte bine locurile unde sunt pasari, sa le recunosti de la mare distanta, sa le stii numele si in latina, si in engleza pentru ca poti avea uneori si turisti straini.

La sfarsit tot nu faci mare lucru daca nu mai vii si cu alte servicii. De exemplu: plimbare cu barca pe canale, cazare in inima salbaticiei, mese cu mancare traditionale, cantare traditionala cu lipovence.

Cu alte cuvinte este o intreaga afacere pe care trebuie sa stii sa o administrezi, altfel nu faci bani.

Si la sfarsit, Stefan, acest om care are o astfel de afacere nu cred ca face mai multi bani decat un salariat care lucreaza in industria IT sau decat un electrician bun care face retele electrice pentru case. Ultimii doi au avantajul ca le merg bine taxele : sanatate, pensie...etc si vechimea in munca. Iar omul nostru de afaceri depinde de sezon, de turisti, de vreme, de statul asta cretin care schimba legile de la o zi la alta...etc. Are o groaza de griji si de stres.


Cunosc pe cineva care e foarte bun ornitolog, bun si pe fotografie wildlife, este si cat de cat cunoscut. Nu organizeaza decat ture foto in zona (Buc) iar sumele de bani pe care le scoate eu le consider de mizerie (n-as putea trai din ele).  Si pentru el aceste sume sunt doar un supliment.
Am observat ca are dificultati in a gasi clienti - fotografia WL chiar este o nisa.
El a incercat candva ceva si cu fotografia de stoc, dar a abandonat. Probabil nu facea bani.
Sa tii ca sunt unii care scot bani frumosi din wildlife/ornitologie. Lucreaza aproape exclusiv cu agentii straine, numai cu straini. Totul este bine pus la punct, clientii sunt civilizati si foarte incantati de ceea ce li se ofera, platesc sume mari si sunt corecti. Se poate si asa, dar este o nisa pe care trebuie sa o stapanesti perfect. Si, daca ai vedea pensiunile unde sunt cazati, ai intelege de ce merge afacerea: cladire traditionala cu stuf, fara kitsch-uri penibile inauntru /afara, barci cu motor mici, fara sute de cp, caiace, plase camo, mese traditionale fara hahaituri si muzici tembele.
Exista si firme care lucreaza pe acelasi target, care au investit masiv, hide-uri multe, cazare de mari dimensiuni, si nu o duc grozav.
De asta spun, este o nisa dificila, nu conteaza doar investitia ci si modul in care iti conduci si controlezi afacerea.

Apropo de Silviu Matei, poate nu e cunoscut, nu se expune pe forumuri sau pe Facebook, sau mai stiu eu prin ce zone din astea publice. Nu-i nimic, nici nu trebuie. In schimb, la Kaufland erau calendare wildlife semnate S.M., e fotograf National Geographic, etc. Nu este obligatoriu sa fii  " vocal ", se poate sa faci bani si in mod discret.

Iar in legatura cu miile de fotografi wildlife. Asa o fi, dar pozele cu adevarat bune, de o calitate de top, sunt putine. Degeaba bati muntii, dealurile si campiile, daca tot ce produci sunt niste cropuri sau caprioare. La fel si la pasari de apa, or fi multi care fotografiaza, mai ales in Delta, fotografiile publicabile pe bani sunt putine, si nu ca s-ar fi epuizat sau banalizat subiectul.

Uite, vorbeam cu un fotograf National Geographic, altul decat S.M. Avea un subiect, avea la dispozitie cateva luni, destul de mult, oricum. Nu conta doar pasarea, ci si povestea, contextul. Nu era nevoie doar de calitate maxima sau mai stiu eu ce pixel peeping, conta actiunea fotografica care trebuia pliata pe povestire. Sigur, ai nevoie de scule maxime, nici nu se discuta, de timp indelungat petrecut acolo unde sunt subiectii, nu de doua - trei iesiri  pe balta, dar mai trebuie si altceva...

Altfel, ramai unul dintre alea cateva mii, si te plangi ca e piata saturata.

Din punctul meu de vedere, mai sunt enorm de multe lucruri de facut in cazul faunei Romaniei. Sunt fantastic de multe sectiuni din viata animalelor, care nu sunt exploatate. Normal, e greu, trebuie o fixare de Pit bull pe viata subiectului, esecuri, timp pierdut in salbaticie. Nu e usor, de asta e o nisa unde e greu sa performezi.

#38
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Clientii care vor ciolhanuri cu mancare traditionala, lautari, pasarea langa bocanc, astia nu mai au ILC ca nu mai e la moda, au numa aifoane si pusca cu luneta, asa ca pentru cine vrea sa lucreze cu clienti neaosi romani buni ar fi buna o reorientare spre uorcshopuri foto cu aifonu si transmisie laiv pe feisbuc.

Mai sunt si 1-2 fotografi din Romania, care lucreaza cu romani si organizeaza ture foto in strainatate, Dolomiti, Patagonia, Peru, Himalaya etc. acestia insa au de obiciei un trecut cat de cat cunoscut in fotografie, au grupuri de clienti care merg an de an in astfel de ture in care organizatorul se ocupa si de fotografie, dar o mare parte din resurse trebuie alocate planificarii/organizarii turelor, transport, cazare, transport intre obiectivele de fotografiat, in locatia de cazare sa existe posibilitatea vizionarii, procesarii fotografiilor, etc.Sunt si fotografi buni, mai multi, care au incercat astfel de afaceri la noi dar au renuntat destul de repede.

Din diverse interviuri cu fotografi straini organizatori de ture pe acolo, concluzia era ca undeva maxim 30% din timp este alocat fotografiei, atunci cand gestionezi o astfel de afacere.

O varianta mai scurta ar fi sa fotografiezi un cartof si sa vinzi poza cu 1 milion de euro.

Dar cum asta deja exista probabil ca trebuie inccercat cu altceva, o ceapa, un ardei (desi exista deja fotografii celebre si cu ardei), etc,

Edited by edri, 28 February 2019 - 13:57.


#39
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Schnupe

Cand vorbesti despre pensiuni si straini, stiu la cine te referi.
Pai tocmai asta spuneam si eu mai sus. Nu este doar fotografie, este o intreaga afacere : cazare, masa, plimbat cu vaporasul...etc.


In ceea ce priveste SM, tocmai asta era ideea. SM s-a lansat acum 15 ani cand piata era semi-virgina.
Ca sa te lansezi acum trebuie sa muncesti de zece ori mai mult fara garantia ca o sa-ti si iasa la fel de bine cum i-a iesit lui.

Edited by katran, 28 February 2019 - 14:18.


#40
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Legat de cartofi, lalele, tuberculi, ardei, gogonele, Rin si alte lucruri (inlocuiti painting cu photography, ca si asta intra adesea la "fine art"):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dw5kme5Q_Yo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postschnupe, on 28 februarie 2019 - 12:04, said:

Uite, vorbeam cu un fotograf National Geographic, altul decat S.M. Avea un subiect, avea la dispozitie cateva luni, destul de mult, oricum. Nu conta doar pasarea, ci si povestea, contextul. Nu era nevoie doar de calitate maxima sau mai stiu eu ce pixel peeping, conta actiunea fotografica care trebuia pliata pe povestire. Sigur, ai nevoie de scule maxime, nici nu se discuta, de timp indelungat petrecut acolo unde sunt subiectii, nu de doua - trei iesiri  pe balta, dar mai trebuie si altceva...


M-ai facut curios.
Poti sa-mi trimit un link catre portofoliul respectivului fotograf ?
Poti sa-mi trimiti prin PM daca nu vrei sa faci public numele lui aici.

#42
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@schnupe:

View Postkatran, on 28 februarie 2019 - 14:53, said:

M-ai facut curios.
Poti sa-mi trimit un link catre portofoliul respectivului fotograf ?
Poti sa-mi trimiti prin PM daca nu vrei sa faci public numele lui aici.

+1. sunt si eu curios de un portofoliu al fotografului respectiv.

#43
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
sper ca nu e mr Olympus fost mr Nikon!

#44
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Mr. Shockwaves?

#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postbv01, on 28 februarie 2019 - 17:54, said:

Mr. Shockwaves?
Tu sigur nu-ti cumperi un 24-120 zilele astea? :D

#46
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Am vrut să iau un X-T3, era în coș la F64 și jap... out of stock. 24-120?

#47
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Attached File  new_cam.jpg   86.11K   13 downloads

#48
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
nu mai știu pe unde am citit că National Geografic nu mai are nici un fotograf angajat.
La fel majoritatea ziarelor.

#49
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostDaculScoril0, on 01 martie 2019 - 22:38, said:

nu mai știu pe unde am citit că National Geografic nu mai are nici un fotograf angajat.
La fel majoritatea ziarelor.

Avand in vedere ca din cauza internetului au scazut catastrofal vanzarile pt ziare si reviste, au fost nevoiti sa faca reduceri de costuri.

Prostia si imbecilitatea managerilor, consilierilor si producatorilor, este atunci cand fac reduceri de costuri si la plata la lucrare, catre freelanceri, pt. asta nu mai au scuza.
Am cunoscut cazuri in care reviste serioase de arhitectura plateau cativa lei sub pretextul ca poate sa faca poze bune si sotul d-nei manager cu o sapuniera de 2 MP, si cu aceeasi expertiza artistica pe care o are aproape orice posesor de sapuniera sau smartphone care automat se crede mare fotograf, chit ca in cvasitotalitate nu este nici macar submediocru, eventual chiar considera ca nu e nevoie de cine stie ce maiestrie - am mai intalnit asa ceva si la alti producatori - de ex. care au impresia ca designul e supraevaluat, ca piesele de mobilier sunt niste cutii, etc, etc...

Cunosc fotografi romani care au publicat si inca mai publica si in prezent in National Geografic.
Nu sunt angajati, sunt freelanceri.

Edited by loock, 02 March 2019 - 01:22.


#50
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de subiectul thredului, cu toate ca cei care publca in NG sunt profesionisti si castiga bani din asta, si au si alti clienti pt diverse tipuri de fotografie, plus workshopuri, etc., ar fi muritori de foame daca nu ar avea si alte venituri.
Se descurca oamenii cu mai multe vaci de muls, case inchiriate, alte afaceri, sot/sotie cu venituri constante si de preferinta cat mai mari, etc.

Cunosc si fotografi si pozari care traiesc doar din fotografie, ba chiar dezvolta afaceri serioase cu asta, cumpara case, sedii, utilaje profesionale, plotere, etc., au angajati, etc., insa treaba e axata mai mult pe lucruri mercantile si mai putin pe arta. Poze cu elevi la diverse scoli - au intelegeri cu primaria si inspectoratul - uneori e chiar mafie aici...alte evenimente - lipeli cu diverse case de casatorii - inclusiv cazuri in care sunt chiar propietarii unor case de casatorii, etc.

Edited by loock, 02 March 2019 - 02:03.


#51
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Voi mai sus ati spus realitatile actuale legate de fotografie...
Rezumat: foarte putini traiesc numai din fotografie.

Interesanta ar fi concluzia initiatorului...

#52
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Concluzia ar fi: daca nu faci arta poti castiga bani din fotografii  :)

#53
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Cred că asta încerca @StefanSC să zică prin filmulețul ăla de pe YouTube.

#54
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, ce treaba are arta cu facut bani din fotografie ?!
Arta este arta, indiferent de modalitatea de creare / exprimare.
Aici nu e vorba de arta fotografica, e vorba de facut bani din fotografie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate