Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#739
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Pentru ca nu l-am luat in considerare de la nivel de proiect si acum nu mai am spatiu tehnic pentru unul centralizat. Mi s-a parut scump atunci si nici nu credeam ca aerul la 20km de Bucuresti poate fi atat de poluat :)

#740
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am inceput instalatia electrica (revin si cu poze). Multe decizii de luat in perioada asta :)
  • Termostate IPAT - daca sa fie cu sau fara fir. Instalatorul lauda Poer PTC26 si PTC10, eu nu-s convins.
  • Ventilatii descentralizate - inclin spre Sevi 160, dar mi se pare rudimentar controlerul  de baza si prea scump cel cu touch
  • Sistem antiefractie - am primit o oferta de la B** pentru un sistem wireless de la AJAX la care pot sa adaug si senzori de fum si de inundatie. Alternativa e Paradox cu fir
  • Sistem supraveghere - nu stiu cat de utile sunt camerele in realitate si am nevoie de foarte multe ca sa acopar casa cu forma ei ciudata. Incerc sa gasesc un subset de cateva camere care sa acopere partile importante
  • Pozitii Access Point-uri. Ma uitasem la cele de la Unifi si ma gandeam sa le cuplez cu un router tot de la ei, dar am vazut ca trebuie sa mergi la varianta foarte scumpa Dream Machine ca sa nu ai o reducere considerabila de viteza din cauza filtrarii/firewall-ului
Incerc sa revin cu posturi separate pentru fiecare dupa ce mai fac putin research.

#741
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Pe Blauberg vento a50-1w te ai uitat? Mi mi s au părut niște unități interesante. Înțeleg din manual ca poți seta din aplicație un sistem master slave.

#742
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Nu ma uitasem, mersi. Pana acum m-am uitat la:
  • NovingAir Phantom Active: flux alternant, par de calitate slaba, fara certificati, pret bun, control ok, filtru G3 sau optional M5. Cost 6 unitati - 2,800 euro
  • Sevi 160: flux alternant, calitate ok, certificare Dibt cu 82% grad de recuperare a caldurii, control dubios, filtru G3 sau optional M5. Cost 6 bucati - 4,000 euro
  • Meltem M-WRG-II: cu dublu flux, par cele mai profi, certificare Dibt cu 83% grad de recuperare a caldurii, control ok, filtru F7. Cost 4 bucati - 6,800 euro montaj aparent, 7500 euro montaj ingropat

Edited by alex_now, 28 March 2021 - 19:33.


#743
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Retea Internet

Pentru net nevoile sunt cam asa:
- Semnal wireless in toata casa, am aproximat eu nevoia de 3 access point-uri
- Prize Ethernet in 8 locuri (5 posibile locatii TV + 3 prize unde ar putea fi un birou in viitor)

Mi s-a propus o solutie compusa din router, switch si 3 AP-uri, toate de la Ubiquiti. Citisem de bine si eu despre ei. Nu-s convins ca am nevoie si de router, mi se pare foarte scump, poate pot sa scap cu cel standard de la R*S.

Acoperirea pe 2.4GHz arata cam ca in captura de mai jos (foarte misto tool-ul Ubiquiti de design online). Si o tentativa de echipamente.

Momentan ma intereseaza doar sa fie trase cablurile de Ethernet (CAT6a) din camera tehnica catre toate cele 11 locatii.

Attached Files



#744
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Sistem Supraveghere

Aici m-am tot gandit si razgandit. Am gasit 3 motive pentru care ar putea fi util:
1. Factorul psihologic in relatia cu hotii. Vad camerele si nu intra. Probabil aplicabil doar gainarilor
2. Posibilitatea de a-i identifica post eveniment. Slabe sanse in realitate.
3. Faptul ca pot sa vad ce se intampla pe langa casa cand sunt plecat. Mai ales daca sunt camere cu unghi mai larg si vad mai mult decat fatadele.

Intr-un final, cred ca am identificat un numar de 6 pozitii care sa acopere toate fatadele. Ce-i cu electricele imi propusesere niste camere 4K de la Hikvision. La vreo 200 euro bucata :) Probabil voi merge pe ceva mediu, Full HD si cu vedere buna noaptea, poate tot de la Hikvision.

Cert e ca momentan voi trage cabluri Ethernet catre pozitii, camerele vor fi PoE. Si va sta un NVR in camera tehnica. E o discutie cu ajunsul camerelor afara. Se poate ori trase prin casa si doar strapuns peretele, ori trase printr-un singur loc afara si apoi plimbate pe peretele exterior, ori venit prin pod si coborat prin sageac.

#745
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
*Cei

Sistem Antiefractie

Am cerut oferte de la doua firme de securitate din zona si de la firma cu electricele. B**-ul mi-a recomandat AJAX wireless, cealalta firma Paradox cu fir, la fel ca electricienii. Inclin spre varianta AJAX wireless pentru ca pot sa extind oricand sistemul, inclusiv cu senzori de ferestre deschise si de fum/inundatie, fara sa fie nevoie sa trag alte cabluri. Si pot inclusiv sa mut senzorii actuali in pozitii mai bune ulterior.

Am fost asigurat ca senzorii antipet isi vor face treaba, chiar daca experienta de pe forum in cazul pisicilor pare alta; planul e sa-i folosesc in open-space, urmand ca restul casei sa fie acoperita de cei normali. Daca vor fi infranti Posted Image, ii inlocuiesc cu senzori de ferestre deschise si de geam spart.

Cam asa arata oferta pe AJAX. Abonamentul lunar e cam 200 RON.

Attached Files

  • Attached File  sec.png   45.76K   36 downloads


#746
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Nu ai si preturile detaliate? Si pe Paradox poti merge pe wireless..Cea mai safe varianta e cea cablata..iar daca ulterior iti mai vin idei...poti trece si pe wireless pt device-urile noi ce-ti trebuie. Preturile-s mai piperate pe wireless.

#747
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Nu am primit preturi pe elemente.

Asa am crezut si eu, ca e mai scump sa merg pe wireless. Dar preturile Ajax wireless vs Paradox wired au iesit aproape identice (15 euro diferenta).

Cumva imi convine sa merg pe wireless, altfel ar trebui sa decid tot acum pozitiile exacte ale senzorilor. Asta pe langa cele 1 milion de alte chestii a caror pozitie trebuie stabilita acum - corpuri de iluminat, prize, ventilatoare, aplice exterioare, aere conditionate, access point-uri, etc.

#748
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008

View Postalex_now, on 30 martie 2021 - 10:59, said:

Cumva imi convine sa merg pe wireless, altfel ar trebui sa decid tot acum pozitiile exacte ale senzorilor. Asta pe langa cele 1 milion de alte chestii a caror pozitie trebuie stabilita acum - corpuri de iluminat, prize, ventilatoare, aplice exterioare, aere conditionate, access point-uri, etc.
Pai nu de asta ai cerut un proiect si o oferta? Sau pe ce baza au facut oferta respectivii? Nu-ti dau si proiectul cu amplasarea fiecarui device?

Edited by manghels, 30 March 2021 - 11:49.


#749
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
In mod normal, da. Dar nu mi-au facut un proiect propriu-zis si am doar suma totala. Avand in vedere ca e cam la fel ca oferta pe Paradox cu fir, nici nu am mai insistat.

Cred ca amplasarea fiecaruia se va stabili dupa ce bat palma cu ei. Le-am trimis schita casei, deci banuiesc ca numarul de senzori a fost calculat.

Edited by alex_now, 30 March 2021 - 12:19.


#750
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Cateva poze de la instalatia electrica pe care am inceput-o la finalul saptamanii trecute. La curentii tari se foloseste cablu CYYF prin copex de la Gewiss. Distributia se va face pe deasupra tavanului fals de gips-carton. La fel si pentru cablul de net si pentru cel de TV.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   294.02K   54 downloads
  • Attached File  2.jpg   292.86K   47 downloads
  • Attached File  3.jpg   193.31K   49 downloads
  • Attached File  4.jpg   464.8K   52 downloads
  • Attached File  5.jpg   339.24K   51 downloads
  • Attached File  6.jpg   173.33K   50 downloads
  • Attached File  7.jpg   202.26K   49 downloads
  • Attached File  8.jpg   161.98K   42 downloads

Edited by alex_now, 30 March 2021 - 17:06.


#751
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ce diametru are copexul pentru cyyf?

#752
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Cred ca 20mm. In oferta am copex de 16, 20 si 25, dar n-am fost atent unde au pus din fiecare tip. O sa ma uit cand mai ajung in santier.

#753
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Internet: te complici cu soluții enterprise.
Standardul curent este de Wifi6, dar pentru ca merge pe 5Ghz, aria de acoperire este mai mică. Dacă tot te uiti la soluții enterprise (costuri mari) te poți uita la Google Wifi sau TP-Link, toate soluții mesh, pentru roaming local. Vei avea nevoie de cabluri pentru fiecare echipament (merge și via wifi, dar nu îți recomand). Funcționează cu minim doua echipamente, dar ai nevoie de 5 pentru acoperire completa.

Soluția de la Google îți permite sa setezi diverse filtre, și sa creezi reguli pentru fiecare echipament.

Oricare soluție alegi, cauta sa îți permită setarea unor rețele multiple. Vei avea nevoie de una pentru IoT, alta pentru TV/Multimedia/Gaming, alta pentru Office/Teleworking, alta pentru camere (care probabil vor fi wired). Ai nevoie de rețele separate pentru a putea seta reguli de acces diferite, și chiar sa tai accesul către exterior pentru diferite echipamente.

La nevoie, pot elabora mai mult, in acest domeniu ma simt ca peștele in apă (certificări 2x CCIE, JNCIP, NRS2, etc).

#754
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postanothertwo, on 03 aprilie 2021 - 19:19, said:

ma simt ca peștele in apă (certificări 2x CCIE, JNCIP, NRS2, etc).
Au mama mea. In ce limba e asta? Nu e de mama, nu? :D

#755
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
0. Intr-o casa noua, trebuie trase cabluri ethernet in fiecare camera. Investitia este minima, si te scuteste de eventuale cabluri trase ulterior. Exista mai multe standarde pentru cabluri ethernet, cele mai utilizate cabluri sunt cele CAT5e, cele mai rezistente sunt cele CAT7 (pentru rezidential). Daca folositi copex pentru a trage cablul ethernet, atunci folositi cablu UTP CAT5e, daca vrei sa il ingropati precum NYM-J in tencuiala, optati pentru CAT7 STP (UTP/STP = unshielded twisted pair/shielded twisted pair). UTP este mai flexibil, dar se rupe/desface la schimbari de temperatura (nu la exterior!), STP este mai putin flexibil, si rezista mai bine la schimbari de temperatura. Casa de locuit = Copex + UTP. Cabluri pentru camere exterioare = STP.
Atentie, daca iti surade ideea de CAT6/CAT7, ia in calcul instalarea unor prize UTP, cablarea se face folosind regleta. Mufele sunt usor diferite, si nu se sertizeaza cu acelasi cleste banal, si de multe ori RDS/UPC/etc nu au sertizor de asa ceva. Partea buna este ca se pot face si manual, cu un desertizor de cabluri electrice.

1. Unify = Echipamente retelistica completa. La momentul postului anterior, nu verificasem si lista de preturi pentru Unify. Se pare ca preturile s-au dus in jos, ceea ce e imbucurator pentru noi. Unify face solutii enterprise grade, foarte customizabile, dar mai nou, si foarte usor de configurat pentru utilizatorul obisnuit.
Pentru un setup complet, ai nevoie de gateway (rol de router si firewall, plus controller pentru echipamente) UniFi Dream Machine Pro. Acest echipament are un switch incorporat, dar porturile nu ofera PoE. Daca vrei sa alimentezi camere ethernet sau AP-uri via PoE, ai nevoie de un switch cu PoE. In functie de necesar, verifica bugetul de putere PoE pentru tot echipamentul, tinand cont de consumul fiecarui echipament conectat. Unify vinde UniFi Switch, dar mie mi se par cam scumpe pentru ce ofera. La acestea se adauga AP-urile, care vin in multe forme (dupa gusturi si necesitati).
Aspecte importante la alegerea unui AP:
- Neaparat Wifi6 (standard nou, dar investitia ta de acum este pe termen lung)
- Neaparat cu functie de roaming (iti permite trecerea de pe un AP pe altul fara intreruperi)
- Neaparat cu suport pentru 2.4 GHz (Intrebi, cine mai foloseste 2.4Ghz? Toate echipamentele IoT curente: AC, prize, intrerupatoare, etc, pentru ca chipul pentru 2.4 este foarte ieftin)
- minim 2x2 MU-MIMO (recomand 4x4 MU-MIMO). Tehnologia de acces wi-fi este susceptibila la coliziuni. Fara canale dedicate de comunicatie, mare parte din transmisia intre echipamente este degeaba. MU-MIMO asigura canale dedicate fiecarui terminal, ceea ce imbunatateste calitatea transmisiei.
- nu va intereseaza densitatea mare de utilizatori, intr-o casa normala sunt max 100 transmitatori la 2-3-4-5 AP-uri. AP-uri cu densitate mare de utilizatori sunt necesare spatiilor de birouri
- Daca optezi pentru farfurie (AP pe tavan sau perete), neaparat cu suport PoE, ca sa nu mai tragi alimentare separata
- Daca ai pereti cu structura metaliza (gips, casa metalica), asigura un AP la fiecare 30-40mp spatiu deschis. Structura metalica da peste cap transmisia radio.
- Evita un AP MAAAARE cu o mie de antene, ca te radiaza mai mult si degeaba. Pune 2-3 mai mici, si maresti acoperirea de semnal la o calitate excelenta.

2. Google WiFi sau TP-Link. Solutia Google este plug and pray play, permite cateva customizari pentru securitate, dar nu suporta segregarea traficului. Reprezinta o solutie decenta pentru cei mai multi utilizatori. TP-Link, fata de Google, necesita putina configurare (mult mai putina decat Unify), dar permite segregarea traficului. TP-Link ofera si switchuri PoE la preturi rezonabile. AP-urile Google vin intr-o singura forma, pe cand TP-Link are AP-uri in forme variate, pentru toate gusturile. La fel, reprezinta o solutie decenta pentru cei mai multi utilizatori.

3. Solutia completa (nerecomandata celui care nu vrea sa butoneze). Intr-o casa de om ai/vrei: NVR pentru camere IP, Firewall, Router, Home Assistant (sau orice modul de automatizare casa), server PLEX pentru home theater, NFS/Samba, etc! Solutiile off-the-shelf nu iti ofera toate aceste servicii intr-un singur echipament, ci vei avea nevoie de 2-3-5 echipamente diferite. Solutia propusa este formata dintr-un singur server, procesor Core i7 de generatie veche, neaparat seria T (consum redus), 8-16-32GB RAM, doua placi de retea (sau direct in placa de baza), 1x SSD, 2x HDD, optional placa grafica externa. Pe acest server ruleaza masini virtuale, dupa cum urmeaza:
- PFSense sau Open-WRT pentru routing/firewall/NTP (de obicei distributii preconfigurate, gata de instalat)
- Blue Iris, solutie de NVR cu suport de pana la 64 camere (necesita licenta). Inregistrare pe HDD in format mare doar atunci cand ai miscare de persoane/masini/obiecte. Suporta MQTT, si poate genera o actiune pe baza detectiei de miscare.
- Home Assistant
- PLEX/NAS/Samba
Pentru solutia completa se adauga switch PoE si AP-uri.

4. Echipamentul oferit de catre ISP, de cele mai multe ori, are rol de modem/media convertor, dar are si functia de router. Acesta se poate configura in mod Bridge, astfel incat vei elimina un punct de NAT (network address translation). Daca ai un router dedicat (Unify, Google, Tp-Link, etc, si te descurci sa configurezi un router), cere operatorului sa treaca acest echipament in mod bridge.

#756
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Intrebare: pt ce ai nevoie de asa ceva intr-o casa normala? Si la ce preturi...Poate ca sunt eu depasit, dar pe oriunde am stat am avut un furnizor (Digi sau UPC) care s-au conectat intr-un punct, am avut un router pt wireless (am ales unul puternic de obiecei, care sa imi asigure legatura in toata casa) si asta a fost tot. Voi ce faceti acolo, sediul lui Batman din Gotham City? Investitia: max 200 lei, dar de cele mai multe ori le aveam gratis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate