Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#505
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Ideea era sa lasi golul de geam mai mare cu x cm pt a-l putea borda cu xps pt rupere punte termică intre profilul pvc si caramida. Daca nu ai lasat e clar ca trebuie sa iei din spatiul vitrat ca sa mai pui xps.

4S se punea candva pe sud pentru a reflecta soarele puternic si/sau intimitate pe timp de zi. Eu mi-am pus 4s. Daca nu simti nevoia sa te ascunzi de razele puternice ale soarelui sau privirile curioase ale trecătorilor/vecinilor atunci nu arde daca nu pui 4s, care mai are si 'meritul' de a 'filtra' lumina..deci un pic mai intuneric in casa.

#506
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
In conditiile unei termoizolatii generoase (minim 15 cm), daca montezi ferestrele la fata zidariei si pe urma le blochezi cu un xps de cativa cm pe contur atunci nu prea se mai justifica bordarea golurilor cu xps, efectul este ceva rezidual.  Mai ales daca ai ferestre cu toc mai lat sa poti monta linistit cativa cm de xps..  Noi suntem exact in scenariul asta dar am  si bordat golurile cu xps de 5 cm. Insa dupa aceea am inteles mai bine care e ideea cu trebusoara asta si iti zic ca e ok si fara bordare (dpdv termic) dar in conditiile enuntate mai sus. Am vazut ulterior cum a decurs lucrarea si ce xps a mai fost montat imprejur, de asta fac aceste afirmatii.

4S: iti ia cam 10% din lumina naturala, daca ai ferestre generoase atunci e chiar ok, as spune ca e chiar necesar sa ai 4S :). Noi avem ferestre mari, generoase, cu 4S peste tot (inclusiv bai si casa scarii, peste TOT) si cred ca e foarte bine asa,  ajuta si la intimitate dar oricum seara cand aprinzi lumina se vede foarte bine prin ele..atunci e nevoie de alte masuri compensatorii.. :). Casa este foarte luminoasa in aceste conditii, fara obloane vara ar fi un mic challenge..
Nu inteleg de ce ai vrea sa vezi in casa din curte..e casa ta, daca te intreseaza ceva acolo intri in casa.. :))

#507
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Eu nu inteleg care e puntea termica. E zidul rece si sa nu transmita si tamplariei sau invers?

Mai e varianta lowe-clar-lowe. Ca alternativa la 4S-clar-lowe (de la exterior spre interior).

#508
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 alex_now, on 06 octombrie 2020 - 09:48, said:

Eu nu inteleg care e puntea termica. E zidul rece si sa nu transmita si tamplariei sau invers?

Pai cu bordajul rupi puntea termica intre zidarie si fereastra, e foarte simplu. Acum in functie de pozitionare si izolatie acea punte poate fi mai mica sau mai mare..vezi ce am scris mai sus.

Un aspect poate mai neglijat si care cred eu este cuiul lui Pepelea la tamplarie este etanseitatea si solbancul (vezi pozele facute cu camera termo de brawnie). Sa ai banda de etanseitate de jur imprejur (la exterior e cel mai important) iar la solbanc sa bagi dedesubt ceva xps pe ambele parti, acolo efortul e minim si chiar face diferenta, am vazut cum se comporta casa o iarna fara solutia asta si  apoi urmatoarea iarna cand am montat acel mic straif de xps dedesubt..diferentele sunt MARI. Apoi peste acel xps montezi glafurile (interior/exterior), practic il blochezi acolo. Mai ales la exterior..ai glaf de piatra sau ceva metal deci punte termica  - acolo e importanta solutia asta. Dar si la interior ajuta, chiar daca montezi ceva lemn cum am facut noi.

#509
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

 catalijns, on 06 octombrie 2020 - 09:21, said:

In conditiile unei termoizolatii generoase (minim 15 cm), daca montezi ferestrele la fata zidariei si pe urma le blochezi cu un xps de cativa cm pe contur atunci nu prea se mai justifica bordarea golurilor cu xps, efectul este ceva rezidual.  Mai ales daca ai ferestre cu toc mai lat sa poti monta linistit cativa cm de xps..  Noi suntem exact in scenariul asta dar am  si bordat golurile cu xps de 5 cm. Insa dupa aceea am inteles mai bine care e ideea cu trebusoara asta si iti zic ca e ok si fara bordare (dpdv termic) dar in conditiile enuntate mai sus. Am vazut ulterior cum a decurs lucrarea si ce xps a mai fost montat imprejur, de asta fac aceste afirmatii.
Te referi la un bordaj de genul asta? Pus evident pe toate cele 4 laturi. Termoiozlatia peretilor va fi vata bazaltica de 15 cm.

 catalijns, on 06 octombrie 2020 - 09:21, said:

4S: iti ia cam 10% din lumina naturala, daca ai ferestre generoase atunci e chiar ok, as spune ca e chiar necesar sa ai 4S Posted Image. Noi avem ferestre mari, generoase, cu 4S peste tot (inclusiv bai si casa scarii, peste TOT) si cred ca e foarte bine asa,  ajuta si la intimitate dar oricum seara cand aprinzi lumina se vede foarte bine prin ele..atunci e nevoie de alte masuri compensatorii.. Posted Image. Casa este foarte luminoasa in aceste conditii, fara obloane vara ar fi un mic challenge..
Nu inteleg de ce ai vrea sa vezi in casa din curte..e casa ta, daca te intreseaza ceva acolo intri in casa.. Posted Image)
Ferestrele sunt potrivite as zice. De exemplu, e una de terasa mai mare de 280 x 220, si in rest la dormitoare 160 x 130, la bai 70 x 130 si la bucatarie doua de 70 x 150. Nu stiu, parca nu e primitoare asa cand ma uit din gradina si vad o oglina Posted Image Ma face sa ma gandesc la o banca.

 catalijns, on 06 octombrie 2020 - 10:27, said:

Pai cu bordajul rupi puntea termica intre zidarie si fereastra, e foarte simplu. Acum in functie de pozitionare si izolatie acea punte poate fi mai mica sau mai mare..vezi ce am scris mai sus.

Un aspect poate mai neglijat si care cred eu este cuiul lui Pepelea la tamplarie este etanseitatea si solbancul (vezi pozele facute cu camera termo de brawnie). Sa ai banda de etanseitate de jur imprejur (la exterior e cel mai important) iar la solbanc sa bagi dedesubt ceva xps pe ambele parti, acolo efortul e minim si chiar face diferenta, am vazut cum se comporta casa o iarna fara solutia asta si  apoi urmatoarea iarna cand am montat acel mic straif de xps dedesubt..diferentele sunt MARI. Apoi peste acel xps montezi glafurile (interior/exterior), practic il blochezi acolo. Mai ales la exterior..ai glaf de piatra sau ceva metal deci punte termica  - acolo e importanta solutia asta. Dar si la interior ajuta, chiar daca montezi ceva lemn cum am facut noi.
Eu inteleg puntea termica ca pe o zona intre interior si exterior unde izolatia e mai slaba si deci pierderea de caldura mai mare. Ce ziceam mai sus e ca aici practic separ caramida sau buiandrugul de profilul de PVC. Cu ce scop?
Mersi de pontul referitor la solbanc si la banda de etanseitate!

Attached Files



#510
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 alex_now, on 06 octombrie 2020 - 13:45, said:

Te referi la un bordaj de genul asta? Pus evident pe toate cele 4 laturi. Termoiozlatia peretilor va fi vata bazaltica de 15 cm.


Ferestrele sunt potrivite as zice. De exemplu, e una de terasa mai mare de 280 x 220, si in rest la dormitoare 160 x 130, la bai 70 x 130 si la bucatarie doua de 70 x 150. Nu stiu, parca nu e primitoare asa cand ma uit din gradina si vad o oglina Posted Image Ma face sa ma gandesc la o banca.


Eu inteleg puntea termica ca pe o zona intre interior si exterior unde izolatia e mai slaba si deci pierderea de caldura mai mare. Ce ziceam mai sus e ca aici practic separ caramida sau buiandrugul de profilul de PVC. Cu ce scop?
Mersi de pontul referitor la solbanc si la banda de etanseitate!

Ai ferestre destul de generoase din cate imi dau seama, nu imense dar nici meschine. Iti permiti si bordajul insa...daca voiai sa il faci trebuia lasat de la inceput spatiu ca sa ramana fereastra la net" ca in proiect altfel se duc naibii calculele arhitectului..raportul geam/perete, alinieri..etc. Deci daca nu l-ai lasat as merge fara bordaje, ti-am zis ce si cum mai sus.
Puntea termica este intre fereastra si perete, chiar daca e din pvc are destula feronerie in ea si cum are o rezistenta termica mai mica decat peretele , de cateva ori mai mica de fapt (peretele e izolat)

Treaba cu banca tine de tine mai mult, daca esti stresat pe subiect probabil ca o sa te gandesti la banca si daca montezi folie de pvc in loc de geam.. :))))))))

Pt putin, nu e ideea mea ci doar o subliniere, m-au invatat si pe mine altii pe aici, doar sa dai si tu mai departe la randul tau cat mai multe info utile.

#511
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

 catalijns, on 06 octombrie 2020 - 14:34, said:

Puntea termica este intre fereastra si perete, chiar daca e din pvc are destula feronerie in ea si cum are o rezistenta termica mai mica decat peretele , de cateva ori mai mica de fapt (peretele e izolat)
Ok, cred ca incep sa pricep :) Am facut acum niste simulari:
  • Caramida + 15 cm vata                 => U = 0,155 W/m²K
  • Beton (buidandrug) + 15 cm vata  => U = 0,213 W/m²K
  • Profil Salamander BluEvolution92 => U = 1,034 W/m²K
Deci practic caldura din casa ar fi preluata de profil si "pierduta" si catre elementul de constructie (pe langa pierderea direct afara care e inevitabila). Ca parca fluxul asa era, caldura se pierde, nu intra frigul :)

#512
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 alex_now, on 06 octombrie 2020 - 17:48, said:

Deci practic caldura din casa ar fi preluata de profil si "pierduta" si catre elementul de constructie (pe langa pierderea direct afara care e inevitabila). Ca parca fluxul asa era, caldura se pierde, nu intra frigul Posted Image
Nu se pierde domle' nimc, doar migreaza energia termica de la mediul/materialul care are mai multa catre cel care are mai putina, practic tinde sa se egalizeze, deh' asa sunt legile fizicii.. :)
Ai vazut ca peretele pierde de vreo 5 ori mai putina energie termica decat fereastra (in aceeasi unitate de timp). Iar daca fereastra e mai "rece" atunci si peretele din jur va fi mai "rece" si practic o sa iti aduca frigul in casa.. :))) La fel vara doar ca....viceversa....o sa se incalzeasca mai repede peretele in jurul ferestrei daca ai punte termica semnificativa.

#513
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Eh, m-am exprimat si eu mai ca la tara Posted Image Dar pare ca asta e ideea, XPSul din bordaj influenteaza temperatura peretelui din jurul elementului de tamplarie.

O sa merg maine sa analizez fiecare usa & fereastra si sa vad unde imi permite spatiul sa fac bordajul (pastrand alinierea, normal, daca decid sa-l fac la o fereastra, il fac pe toata fatada). De exemplu, am niste ferestre verticale de latime 45 la care nu-mi prea convine sa mai reduc 4 cm, acolo probabil o sa pun doar jos si sus.

Edited by alex_now, 06 October 2020 - 19:03.


#514
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Acele 3 ferestre inguste si inalte...? Le.am vazut in niste poze. Par de effect, insa nu foarte practice....lumina putina, ramele iti maninca f mult din spatiu. Presupun CA sunt Fixe, nu se deschide/rabateaza vreuna din ele...

#515
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Da, sunt mai mult de design. Sunt fixe, deci ceva mai multa sticla.

#516
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Doua decizii astazi:
  • Nu bordez cu XPS niciun gol de tamplarie. Erau vreo 4 la care ar fi mers ca dimensiune, dar imprastiate pe toate fatadele si m-ar fi obligat sa fac si la restul. Cum s-a zis si mai sus, e un aspect pe care ar fi trebuit sa-l iau de la zidarie in calcul. Aviz celor la inceput de drum :)
  • O sa fac zidurile interioare din gips-carton. E prea complicat cu stalpisori si centura intermediara. Constructorul a zis ca lasa la 70 lei/mp manopera, deci tot mai trebuie sa plusez vreo 11,000 de lei fata de ce era deja calculat pentru varianta caramida simpla :( Mai discutam.


#517
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 alex_now, on 05 octombrie 2020 - 09:27, said:


Mersi de observatie, o sa intreb la cei care urmeaza sa puna tabla cum au de gand sa faca. Am o poza facuta acum ceva timp la showroom la Lindab, nu pot sa o explic, dar pare ca folia nu e foarte lunga, pare ca mai e ceva tabla acolo.

Nu o las asa, ma lamuresc si revin si pe jurnal cu solutia. Eu m-am hotarat sa o las de lemn, urmand ca daca in urmatorii ani sa mi se para un stres prea mare, sa o imbrac intr-un sort de tabla (am confirmat ca se poate si ulterior).

In functie de panta acoperisului, detaliul de streasina se poate executa in doua variante:

1. cu sort picurator ( asa cum ai vazut in showroom-ul distribuitorului Lindab ),
2. fara sort picurator, asa cum iti spuneau colegii de forum

#518
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
A sosit si pazia. De brad pana la urma. Cica uscata la 8-10% in cuptor. 84ml (21 x 4ml) cu latime de 23cm si grosime de ~2cm. Doar un cant rotunjit. 1,850 lei, cam mult, am zis ca poate merita ca e uscata, sper sa fie toate drepte si fara probleme.

Le-au asezat baietii direct pe placa, una peste alta fara distantieri. au zis ca pe bucati de capriori s-ar curba.

Ma gandesc daca sa dau si pe ea cu tratementul de ignifugare si anti-daunatori. Sau daca sa o lacuiesc pe ambele fete acum, inainte sa fie montata. As amana ca nu stiu culoarea.

Attached Files



#519
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Din poze as zice ca nu este uscata le 8-10 %, adica umiditete de obiecte de interior, mobila in special. Dupa porii ce se vad dupa prelucrare, punga de rasina neuscata si mai ales dupa nodurile cazatoare care nu au cazut (inca) as zice ca umiditatea este undeva intre 15-18% ceea ce pentru pazie este bine.
Pretul... e da barosan ! 1851 lei/19,32 mp = 95,75 lei/mp ceea ce este mult. In conditiile in care lemnul era intr-adevar de 12%, prelucrarea se facea cu scule ascutite nu tocite cum a facut meseriasul (se vede clar atat la tivirea pe cant cat si la rindeluirea pe fete pretul decent ar fi fost de la 50 lei/ mp in sus ( costul cu materialul,uscarea, prelucrarea si pierderile tehnologice te duce undeva in marja de 35-38 lei/mp).

#520
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am citit putin si pare ca varianta Sadolin Base (grund) urmata de Sadolin Extra (lazur) sau Sadolin Tinova (impregnant pe baza de apa) e ok. Cate 2 maini din fiecare. Cred ca trebuie date acum ambele solutii pentru ca o sa fie greu dupa montajul jgheaburilor.

Oare se pot stivui la fel ca-n pozele de mai sus dupa fiecare mana sau trebuie lasate intinse?

LE: @danwd - n-am dat refresh la pagina sa prind si postarea ta. Mersi de info! Pare ca am luat o mica teapa. Asta e, mi-o asum. Macar sa il protejez.

#521
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Dupa ce le vopsesti punele inclinate de perete pentru cel putin 24 ore intre straturi si cel putin 48 de ore inainte de a le stivui ca in imagine.
Stiu ca timpii de asteptare de pe eticheta sunt mult mai mici dar o sa vezi ca nu sunt conforme realitatii. Intre straturi trebuie lasat atata timp incat la slefuirea cu abrazivul de 200-220 sa nu se lipeasca lacul sau lazurul ci sa rezulte un praf fin,

#522
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ai mai folosit sadolin? sau, ai vb cu cineva care a folosit, sau care se pricepe?
Uite, eu am luat sadolin, am dat doar niste grund pe stilpi... si voi arunca sadolinul. Trec pe ulei. 1500 de lei aruncati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate