Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pentru cei care nu mai au cont de Facebook

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Salutare! Saptamana asta mi-am dezactivat contul de Facebook pentru ca mai am nevoie de acel messenger pe care il pun ei la dispozitie pentru a mai coresponda cam vreo luna dupa care imi voi sterge contul. Nu stiu daca voi mai reveni vreodata, dar am fost nevoit sa renunt pentru ca personal devenisem dependent de aceasta retea de socializare si anul asta vreau sa-l dedict strict in scop profesional si pentru dezvoltare personala. Acum vin cu o intrebare si in acelasi timp si o curiozitate. Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real? Pe ce platforme va cititi stirile? Mai exact cu ce ati inlocuit Facebook-ul fara a pune stapanire pe timpul vostru si sa acopere golul lipsei acestuia.

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Adu-ți toți prietenii pe SP! sau Posted Image Posted Image

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu am dezinstatat aplicatia primara si am pastrat messenger-ul, problem solved.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Asa si eu. Plus ca aplicatia consuma mai mult decat ar trebui.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

 EmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Salutare! Saptamana asta mi-am dezactivat contul de Facebook pentru ca mai am nevoie de acel messenger pe care il pun ei la dispozitie pentru a mai coresponda cam vreo luna dupa care imi voi sterge contul. Nu stiu daca voi mai reveni vreodata, dar am fost nevoit sa renunt pentru ca personal devenisem dependent de aceasta retea de socializare si anul asta vreau sa-l dedict strict in scop profesional si pentru dezvoltare personala. Acum vin cu o intrebare si in acelasi timp si o curiozitate. Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real? Pe ce platforme va cititi stirile? Mai exact cu ce ati inlocuit Facebook-ul fara a pune stapanire pe timpul vostru si sa acopere golul lipsei acestuia.
Agenda telefonica.

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Dacă ai Instagram sau WhatsApp vei avea în continuare și cont de Facebook. Dacă folosești FB Messenger, ai în continuare contul.

Am câțiva prieteni care continuă să folosească doar FB Messenger, de pe tabletă sau telefon și nu mai consultă „zidul” (nu mai intră în aplicație sau în browser pe Facebook).

Așa ar trebui să faci și tu!

#7
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu prea ai ales bine tratamentul pt dependență, părerea mea, nu trebuia să l dezinstalezi.
Ai suficiente platforme de știri iar postatul de tot feluri de aiureli pe FB nu îl consider ținut de legătură.

#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 EmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real?

Discord, Telegram și Slack. Messenger e încă de rezervă, dar n-am mai postat nimic pe Facebook din 2013. Am șters aplicațiile FB și Twitter de pe telefoanele personale, așa că dacă vreau să intru pe rețele de socializare trebuie să fac un efort să vin la birou și să mă loghez. Văzând un login screen ai destul timp să te întrebi dacă e necesar sau nu să vezi ce-au făcut alții. În plus, am dat unfollow tuturor prietenilor de pe FB, astfel încât să am feedul gol. Dacă mă interesează ceva despre cineva mă uit singur.

 EmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Pe ce platforme va cititi stirile?

Bloomberg, Yahoo Finance, Google Finance, Hackernews, CNN Money, Frankfurter Allgemeine Zeitung. Mai e și Reddit, dar acolo citesc doar titlurile și mă informez din alte surse.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 EmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Salutare! Saptamana asta mi-am dezactivat contul de Facebook pentru ca mai am nevoie de acel messenger pe care il pun ei la dispozitie pentru a mai coresponda cam vreo luna dupa care imi voi sterge contul. Nu stiu daca voi mai reveni vreodata, dar am fost nevoit sa renunt pentru ca personal devenisem dependent de aceasta retea de socializare si anul asta vreau sa-l dedict strict in scop profesional si pentru dezvoltare personala. Acum vin cu o intrebare si in acelasi timp si o curiozitate. Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real? Pe ce platforme va cititi stirile? Mai exact cu ce ati inlocuit Facebook-ul fara a pune stapanire pe timpul vostru si sa acopere golul lipsei acestuia.

Bravo!  Eu n-am avut niciodata Facebook si iata sunt in viata.. Am folosit messenger-ul Yahoo pana l-au scos, si acum ma mai conversez pe mail.
Prefer aceasta varianta tocmai pentru ca conversatia sa fie una minimala.. nu vreau sa ma pierd in amanunte sau povestit viata cu nimeni si nici nu vreau sa fiu distras in vreun fel de problemele comune, de zi cu zi, ale altora.

Sfatul meu e urmatorul:  orice varianta e buna atata timp cat te distrage minimal spre kkturi, frivolitati, barfa si lucruri marunte..
Keep your mind clean...

#10
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Puferiu_, on 14 februarie 2019 - 20:22, said:

Asa si eu. Plus ca aplicatia consuma mai mult decat ar trebui.
Este simplu. Instalezi versiunea Lite care merge si-acolo unde n-ai net ca lumea (gen E(dge) sau G sau chiar 2G)

Cat priveste dependenta, este iara simplu: te dezabonezi de la toti, astfel ca nu mai primesti nici o notificare gen "buna dimineata, pretuieste viata" sau "gigel este high la bamboo" sau etc.

Edited by EMotanuIO, 14 February 2019 - 20:32.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
n-am avut niciodata

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Am sters contul de vreo 3 ani.
Cand merg la munte, ma bucur de priveliste. Cand mananc o mancare buna ma bucur de aceasta.

Si ma uit la cei care sunt prea ocupati sa faca poze si sa posteze pe facebook...atat de preocupati ca uita esentialul.
Cu prietenii tin legatura prin telefon. Cei cu care nu mai tin legatura....erau doar cunostinte.

#13
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 EmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real? Pe ce platforme va cititi stirile? Mai exact cu ce ati inlocuit Facebook-ul fara a pune stapanire pe timpul vostru si sa acopere golul lipsei acestuia.
Whatsapp, Facebook sub nume fals, fara prieteni, iar pentru informare/dezinformare si bookmarkurile din browser

Edited by Fuserisk, 14 February 2019 - 21:52.


#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Attached File  img.jpg   85.01K   107 downloads

#15
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Treci pe Linked-in , că și ăla devine încet-încet un semi-Facebook pentru oameni mari Posted Image

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 EmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real? Pe ce platforme va cititi stirile? Mai exact cu ce ati inlocuit Facebook-ul fara a pune stapanire pe timpul vostru si sa acopere golul lipsei acestuia.

Daca nu suntem in acelasi oras ca sa ne vedem fizic, atunci whatsapp.
E aplicatie de facebook messenger separata, nu e nevoie sa iti tii aplicatia facebook instalata ca sa folosesti messengerul.

#17
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 SmurfK, on 14 februarie 2019 - 21:59, said:

Amin, il primesc! :)

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am numai chestii interesante pe FB. N-am de ce sa-l dezinstalez.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate