Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pentru cei care nu mai au cont de Facebook

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Măi copii, mie îmi place Facebook, am mai mult de 1000 de prieteni și am prieteni care au și 5000 de prieteni.
Iar când ai deja mulți în listă are Facebook grijă să nu mai știi de fapt nimic de ei, îți apar în „zid” tot felul de prostii, numai lucrurile importante nu.

Dar, există alte strategii prin care poți obține ce vrei de la Facebook:
- Urmărește grupurile care oferă conținut pe nișa urmărită de tine, spre exemplu dacă îți place Java, intră pe un grup în care se discută asta, iar dacă urăști mașinile scumpe intră pe „Nu vreau limuzină!”
- Pe vremuri Yahoo inventase „Yahoo Local” un serviciu care își propunea să ofere utilizatorilor o modalitate de a promova evenimentele locale și restaurantele, cafenelele și pub-urile dintr-o anumită localitate. Dacă de cele din urmă acum se ocupă FourSquare, de primele se ocupă tot Facebook. Selectează rubrica  Evenimente și poate mergi la teatru sau la film, offline. :)
- Apropo, uneori este util să îți aducă aminte cineva, fie el și un program, că este ziua unui prieten, prieten pe care îl știi de o viață, dar îți este prieten și pe FB,
- FB se tot reinventează, apar funcții noi, una relativ nouă este rubrica dedicată clipurilor video, un fel de „tradings” al Youtube.
- Cum grupurile în care se vând diverse lucruri nu erau de ajuns, există și Marketplace.

Dacă vreți să fiți deranjați de puțini oameni, vedeți și Zalo, un utilitar de chat și apeluri video!

#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostSmurfK, on 14 februarie 2019 - 21:59, said:

Buna ideea, prost (inteles) mesajul.

#21
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Aveam și eu pe un timp la 1000 de prieteni.
Acum am doar prietenii adevărați, rude cam la 400.
Mai mult mă uit pe Sp decât pe FB.
Acuma cu statul pe tel și pe FB, asta-i alta problema.
Depinde de tine la ce te uiți.
Filme, documentare, clipuri cu ce vrei sa faci, etc.
Spre exemplu, un nepot de al meu îi plac cuțitele, și să apucat sa facă câteva piese.
Și mie îmi place, dar sa le achiziționez .
De pe FB, YouTube, a încercat să facă și a reușit ceva frumos și practic .
Depinde cat timp aloci statului pe net și pentru ce.
Dar dacă vrei neapărat să nu vb pe FB sunt mesaje nelimitate in rețea sau o opțiune cu SMS nelimitat in orice rețea.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cea mai periculoasa si inutila chestie la Facebook este antrenarea lumii in lantul de frivol, marunt, barfa si can-can... Adica lucruri care nu te ajuta cu nimic dar la care belesti ochii si stai conectat.
E cam similar cu SP dar aici mai gasesti cate o chestie utila si nu e asa intruziva, nu esti bombardat permanent.

Caracterul intruziv al rahatului e marea problema a Facebook.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View Postredbotos, on 15 februarie 2019 - 07:04, said:

sunt mesaje nelimitate in rețea sau o opțiune cu SMS nelimitat in orice rețea.
Doar ca si interlocutorul trebuie sa fie dispus sa raspunda prin aceeasi modalitate Posted Image

@rosix: da, stim, viata e grea, sistemul te vrea sclav, daca ai facebook esti ratatul secolului. Facebookul poate fi foarte util daca iti triezi continutul, prietenii si domeniile de interes dar banuiesc ca nu mai da asa bine la vaicareli daca faci asta.

Edited by AlexEn, 15 February 2019 - 09:00.


#24
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Eu am 0 prieteni, folosesc Facebook ul doar pentru știri și a urmării personale care ma intereseaza

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,664
  • Înscris: 21.06.2016
Cum dracu sinteti atitia care nu puteti sa dati de cap unei platforme asa simple ca FB e dincolo de intelegerea mea. Daca si asta va face dependeti, voi sinteti genul care devin dependenti de solitaire si nimic nu va poate salva.
Eu folosesc FB citeva minute pe zi, dar uneori trec  citeva zile fara sa vizitez. Este extraodinar de util. Dar pentru orice instrument apare un prost care si-l baga in ochi si dupa aia zice ca nu-i bun.

#26
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 17 februarie 2019 - 08:18, said:

Cum dracu sinteti atitia care nu puteti sa dati de cap unei platforme asa simple ca FB e dincolo de intelegerea mea. Daca si asta va face dependeti, voi sinteti genul care devin dependenti de solitaire si nimic nu va poate salva.
Eu folosesc FB citeva minute pe zi, dar uneori trec  citeva zile fara sa vizitez. Este extraodinar de util. Dar pentru orice instrument apare un prost care si-l baga in ochi si dupa aia zice ca nu-i bun.
Doamne ce mentalitate primitiva au unii, nu incetez sa ma minunez de unde iesiti....

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,664
  • Înscris: 21.06.2016
Dependentul care isi baga surubelnita in ochi esti tu, nu eu.... O fi de la desteptaciune?

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View Postrosix, on 15 februarie 2019 - 07:52, said:

Cea mai periculoasa si inutila chestie la Facebook este antrenarea lumii in lantul de frivol, marunt, barfa si can-can... Adica lucruri care nu te ajuta cu nimic dar la care belesti ochii si stai conectat.
E cam similar cu SP dar aici mai gasesti cate o chestie utila si nu e asa intruziva, nu esti bombardat permanent.

Caracterul intruziv al rahatului e marea problema a Facebook.
Eu folosesc FB, ma mai chiorasc din cand in cand, dar mi-am dezactivat notificarile pe ecranul telefonului. Asa ca nu sunt "obligat" sa intru de cate ori imi bazaie telefonul.

Car despre rahatul de pe FB, depinde ce prieteni ai si ce useri urmaresti :naughty:

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

View PostEmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Salutare! Saptamana asta mi-am dezactivat contul de Facebook pentru ca mai am nevoie de acel messenger pe care il pun ei la dispozitie pentru a mai coresponda cam vreo luna dupa care imi voi sterge contul. Nu stiu daca voi mai reveni vreodata, dar am fost nevoit sa renunt pentru ca personal devenisem dependent de aceasta retea de socializare si anul asta vreau sa-l dedict strict in scop profesional si pentru dezvoltare personala. Acum vin cu o intrebare si in acelasi timp si o curiozitate. Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real? Pe ce platforme va cititi stirile? Mai exact cu ce ati inlocuit Facebook-ul fara a pune stapanire pe timpul vostru si sa acopere golul lipsei acestuia.
stiri aflii prin poiana pe softpedia.. mai la mana a treia.  Cu prietenii poti vorbi la telefon. Scurt si la obiect. Mai exista instagram sau sau..

Pe mine doar gandul ca o aplicatie gen facebook mi-ar hali sute de MB pe telefon + bateria este suficient sa renunt la el. Un kkt inutil: vad la mama ce imagine distorsionatanare despre anumite persoane pe care le cunosc direct. Adica ma intalnesc cu cineva intr-un talcioc de ieftinituri, care saptamana trecuta isi dadea check in la Ritz la Londra.. hai ma leși?

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Facebook e bun, afli multe, dar e trend ca esti mai inteligent daca nu l folosesti.

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsilesax, on 01 martie 2019 - 01:37, said:

Facebook e bun, afli multe, dar e trend ca esti mai inteligent daca nu l folosesti.
daa e bun sa scrii ca ai plecat de acasa sa stie unii cand sa-ti viziteze locuinta.

#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
doar proștii scriu ca au plecat si unde si ce mănâncă si alte prostii, desteptii socializeaza, caterinca, informatii, mai injura guvernul, urmaresc pe unu, pe altu..

#33
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View PostEmyBoss7, on 14 februarie 2019 - 20:10, said:

Voi cei ca mine care nu mai aveti Facebook prin ce metode mai tineti legatura cu prietenii in timp real?

Prietenii mei apropiati nu au cont de facebook. Tinem contact asa cum tin oamenii de 50 de ani pe meleagurile noastre - un telefon, sau porumbei calatori cand imi cade bateria. Daca nu ai ce vorbi cu ei, inseamna ca nu sunteti chiar prieteni, ci doar distribuitori de like-uri.

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Daca sunteti pe acelasi fus orar sau cu o diferenta rezonabila de ora si vorbiti la interval bine definit, merge.
Altfel, aplicatiile gen messenger (facebook, whatsapp etc) sunt foarte bune fiindca nu depind decat de accesul la internet si atat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate