Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Free energy din ulei și apă

  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
as veni cu un  alt free energy , bazat pe ulei si apa si diferenta de densitate dintre ele. Se iau 2 bazine, se  umplu jumate cu apa jumate cu ulei. Uleiul ramane la suprafata. se conecteaza 2 tevi in X de la partea de sus a unui bazin la fundul celuilalt. Se deschid  niste robineti....uleiul  din un bazin va aluneca pe teava si va ajunge de  la  partea de sus a unui bazin  la fundul celuilalt bazin de unde datorita densitatii se va ridica sus. Acolo  procesul se repeta numai ca  in sens invers.  Merge?
O sa  fac  si  un  desen :

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Karaxeeeee ce faci nepoate ?
Mi-era dor de tine cu invențiile tale !

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Testeaza si ne spui si noua.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 waterman, on 14 februarie 2019 - 13:21, said:

Karaxeeeee ce faci nepoate ?
Mi-era dor de tine cu invențiile tale !
ca de iarna care vine probabil.....

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mere.
Ghici de ce ?

P.S. raspunsul l-ai dat singur in enunt.

#6
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Tu vrei sa sfidezi legile fizicii, te pacalesti singur, man! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 14 February 2019 - 13:25.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
si la ce sa ajute acest experiment? cum ti-a venit aceasta idee geniala ca as vrea sa o patentez.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Karaxe inventează și mie ceva să nu mai dau banii pe benzină.

Mulțumesc anticipat !

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 eiffel, on 14 februarie 2019 - 13:24, said:

Nu mere.
Ghici de ce ?

P.S. raspunsul l-ai dat singur in enunt.
i really don't have a  clue !!!!

chiar...de ce  nu merge? pur si simplu nu imi dau seama de ce....

#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Tu ar trebui sa fii consilierul ministrului energiei ca si-ala are niste idei crete. Pai mai omule, tu ai pus alea in bazin, ele ajung la un echilibru, da? Degeaba conectezi tu tevi si robineti, echilibrul se mentine pana actioneaza o forta. Daca te apuci sa pompezi, deja consumi energie, evident mai multa decat ai putea recupera din miscarea fluidelor (ca banuiesc ca asta e sparla ta, sa se miste fluidele astea cumva si sa produca energie invartind palele unui generator). Perepetuum mobile nu exista, e o fata morgana.

Uite, ca vad ca te plictisesti foarte tare, iti dau una de gandit.

Iei un resort monstruos, ceva gen arcul de la masina, ceva pentru care iti trebuie o forta mare pentru a-l comprima la maxim, apoi il legi cumva bine in pozitia comprimata. Pana aici e clar, da? Se da o baie monstruoasa de acid monstruos in care materialul din care e facut arcul se dizolva complet (dar nu si materialul care il tine comprimat). Energia se conserva, corect? Ce se intampla cu energia care s-a investit in comprimarea resortului?

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 business11, on 14 februarie 2019 - 13:29, said:

si la ce sa ajute acest experiment? cum ti-a venit aceasta idee geniala ca as vrea sa o patentez.
prea tarziu, eu deja am aplicat pt patent! multumesc karax, voi fi bogat, bogat i tell you!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 karax, on 14 februarie 2019 - 13:19, said:

as veni cu un  alt free energy ,
Care tot nu functioneaza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A-QgGXbDyR0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 14 February 2019 - 13:58.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Bylly00, on 14 februarie 2019 - 13:35, said:

Tu ar trebui sa fii consilierul ministrului energiei ca si-ala are niste idei crete. Pai mai omule, tu ai pus alea in bazin, ele ajung la un echilibru, da? Degeaba conectezi tu tevi si robineti, echilibrul se mentine pana actioneaza o forta. Daca te apuci sa pompezi, deja consumi energie, evident mai multa decat ai putea recupera din miscarea fluidelor (ca banuiesc ca asta e sparla ta, sa se miste fluidele astea cumva si sa produca energie invartind palele unui generator). Perepetuum mobile nu exista, e o fata morgana.

Uite, ca vad ca te plictisesti foarte tare, iti dau una de gandit.

Iei un resort monstruos, ceva gen arcul de la masina, ceva pentru care iti trebuie o forta mare pentru a-l comprima la maxim, apoi il legi cumva bine in pozitia comprimata. Pana aici e clar, da? Se da o baie monstruoasa de acid monstruos in care materialul din care e facut arcul se dizolva complet (dar nu si materialul care il tine comprimat). Energia se conserva, corect? Ce se intampla cu energia care s-a investit in comprimarea resortului?
dar  in cazul  meu , diferenta aia de  densitate nu actioneaza ea singura ca  o forta? hai sa  ne  gandim asa ...daca exista diferenta de potential la  nivel atomic atunci cand electronii curentului electric se misca in cazul unei baterii , de ce n-ar exista o diferenta de potential ca sa zic asa si in cazul moleculelor?  ca aici e vorba de forte  intermoleculare.....

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă pui o pompă pe ţeavă merge.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate cineva atunci sa  imi explice daca nu principiul meu e similar cu asta?
https://www.newscien...-a-step-closer/

#16
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 karax, on 14 februarie 2019 - 14:03, said:

poate cineva atunci sa  imi explice daca nu principiul meu e similar cu asta?
https://www.newscien...-a-step-closer/
Ce vezi tu acolo e o reactie chimica.Dupa un anumit timp se opreste..

#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai man, ce treaba are lichidul cu diferenta de potential electric? Nu e acelasi lucru. Tu o sa pui uleiul in apa si o sa se ridice la suprafata rezervorului. Apoi vii cu tevile alea si sa zicem ca le umpli si pe ele cu ulei. Ce anume crez ca va face ca uleiul sa vina de sus in jos, cand el in mod normal tinde in sus? Starea lui de echilibru va fi asa cum zic eu, se va strange tot uleiul sus si nu se va mai misca nimic.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Bylly00, on 14 februarie 2019 - 14:12, said:

Pai man, ce treaba are lichidul cu diferenta de potential electric? Nu e acelasi lucru. Tu o sa pui uleiul in apa si o sa se ridice la suprafata rezervorului. Apoi vii cu tevile alea si sa zicem ca le umpli si pe ele cu ulei. Ce anume crez ca va face ca uleiul sa vina de sus in jos, cand el in mod normal tinde in sus? Starea lui de echilibru va fi asa cum zic eu, se va strange tot uleiul sus si nu se va mai misca nimic.
atunci inseamna ca tu  contrazici o alta lege a fizicii care spune ca uleiul nu poate sta sub apa!!!!!! la baza bazinului exact asta ar fi ,  ulei sub apa .....  ce anume  mai exact? presiunea exercitata de catre uleiul de  pe teava  pe uleiul aflat exact sub  apa. Unde acolo diferenta de densitate va  "trage"  uleiul in sus ......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate