Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

De ce nu se prabuseste lira sterlina ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmariovrs, on 14 februarie 2019 - 15:08, said:

Din partea mea sa-i ia dracu' pe englezoi. Cum va ma gudurati unii pe aici..ca ce destepti sunt englezii, ca nu-s salbatici ca noi, ca sunt ca dreg..
Niste jegosi colonizatori ce au furat cat au putut.. Normal ca-s bogati in puii mei...
Repet..sa se duca dracu'.  Si mai stiu vreo 2 natii ca ei. Unora li s-a cam intors roata.. Vezi francezii si musulmanizarea lor..
nu ne guduram, acceptam realitatile, si englezii si francezii au universitati apreciate in toata lumea, in timp ce in Romania vin doar musulmanii sa studieze, si ceva francezi rataciti care nu pot intra la ei la universitati ca au nota de la bac prea mica

englezii si francezii sint o forta in sport, in cercetare, in orice practiv. Au trenuri de mare viteza, au firme de succes (decathlon, carrefour, BBC etc)

trimit rachete in cosmos. au zeci de mii de km de autostrazi cu f f multe benzi pe sens.

te las pe tine sa spui ce au romanii. Si romanii au asuprit pe cine au putut, doar ca sintem delasatori pana si la capitolul asta. Totusi, rromii erau robi si tratati ca sclavi

View Postgeostorm, on 14 februarie 2019 - 15:53, said:

Pai am.scris mai.sus pe ce imi bazez afirmatiile: deficit comercial, deficit guvernamental, datorie publica, instabilitate politica.
Nu imi.spune ca e stabilitate politica intr-o tarace bu stie daca va nai fi sau nu membru al UE peste o luna
ba da, e stabilitate politica, tu insuti ai spus asta intr-un topic pe care l-ai deschis recent si ai spus ca nu intelegi de ce la noi e dezbinare cand la ei e liniste si pace si ca brexistul e acceptat de toata lumea.

Un coleg care ii poate cita domnlui postarea exacta?

#74
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgeostorm, on 14 februarie 2019 - 15:53, said:

Pai am.scris mai.sus pe ce imi bazez afirmatiile: deficit comercial, deficit guvernamental, datorie publica, instabilitate politica.
Nu imi.spune ca e stabilitate politica intr-o tarace bu stie daca va nai fi sau nu membru al UE peste o luna

nu! n-ai scris date, doar ai afirmat!!!
ca să acceptăm concluziile tale, trebuie să ne dai date concrete cum era acum 5 ani și cum e la sfârșit de 2018!

repet: DOAR ai făcut afirmații fără susținere!!!

#75
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postioana1973, on 13 februarie 2019 - 18:13, said:

Paritatea GBP/EUR:Intre 01.11.2015 GBP/EUR-0,7016 si 01.08.2017 GBP/EUR-0,9211 s-a depreciat cu 31,28%, o depreciere f mare.
https://www.investin...rencies/eur-gbp
Atentie, ai copiat bine, dar ai transcris gresit!
Perechea majora este EUR/GBP.

Probabil vede cineva care se pricepe la aritmetica si nu rezulta depreciere!

#76
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Daca va depasi linia AB dupa Brexit, (ceea ce nu prea cred) pretul poate egala maximul precedent (in jurul valorii 0,96)
Daca si acel prag va fi strapuns, urmatorul plafon ar fi in jurul valorii 1,03 in opinia mea.
Dar, cel mai probabil graficul va evolua in sensul aprecierii lirei in raport cu euro, conform sagetilor.
Odata depasit socul divortului, totul va fi ok.

[ https://i.ibb.co/0yJD7t0/EURGBPWeekly.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rixthina, 15 February 2019 - 22:29.


#77
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postrixthina, on 15 februarie 2019 - 22:27, said:

Dar, cel mai probabil graficul va evolua in sensul aprecierii lirei in raport cu euro, conform sagetilor.
Odata depasit socul divortului, totul va fi ok.
Eu cred ca iesirea din UE nu e un eveniment obisnuit, ca urmare nici metodele de predictie nu pot indica o cale de urmat...
Cred ca UK va avea probleme serioase: economice, financiare si sociale ,  7-8 ani. iar lira va scadea...

#78
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Deja a fost un soc destul de mare si s-a incadrat in grafice.
Evident, nu numai in raport cu euro au fost fluctuatii.
Deja lumea e pregatita, socul nu cred ca va fi prea mare.
Pietele sunt sensibile si fiecare isi va lua masuri de precautie.
Mai degraba m-as orienta catre sell dupa brexit.

#79
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View PostQuantum, on 16 februarie 2019 - 03:45, said:


Cred ca UK va avea probleme serioase: economice, financiare si sociale ,  7-8 ani. iar lira va scadea...

știți ce nu știm noi, bârfitorii?
care va fi atitudinea USA față de GB separată de UE!!!

că din câte citii io, Trump și ai lui împing marea regină să divorțeze promițându-i (pe ascuns) că va liberaliza traficul vamal USA/GB
în acest caz produsele GB vor avea la dispoziție o piață imensă, iar USA va întări „piciorul de pod” al LNG-ului (gaz natural lichefiat) spre GB/UE

oricum e ciudat de ciudat că casa regală nu are nicio atitudine (nici pro, nici contra) asupra acțiunilor ce vor influența bunul mers al lucrurilor în țara sa! :o

#80
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View Postgeostorm, on 13 februarie 2019 - 14:46, said:

In UK mai e o luna si nu se stie nimic ce va fi cu Brexitul.
Bancile retrag zeci de miliarde de euro din UK. Afaceri mari se inchid sau isi restrang activitatea.
Cu toate astea lira sterlina nu se prabuseste, inflatia si fobanzile sunt in scadere.
In UK situatia politica si rconomica e total instabila, si cu toatw astea lira se mentine sus.

Care e explicatia ?
Bancile britanice mari au vechime de peste 100 de ani in sistemul finacirar global.
Filialele bancilor britanice din intreaga  lume dispun de lichiditati mari in monedele de circulatie, asa ca balanta fluxurilor monetare actuale  de intrare/iesire   poate fi usor  echilibrata.

#81
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgeostorm, on 13 februarie 2019 - 14:46, said:

In UK mai e o luna si nu se stie nimic ce va fi cu Brexitul.
Bancile retrag zeci de miliarde de euro din UK. Afaceri mari se inchid sau isi restrang activitatea.
Cu toate astea lira sterlina nu se prabuseste, inflatia si fobanzile sunt in scadere.
In UK situatia politica si rconomica e total instabila, si cu toatw astea lira se mentine sus.

Care e explicatia ?
Draguta, situatia politica si economica nu este deloc instabila! Cred ca noi care traim in UK vedem mai bine ca tine care nu ai iesit din galatiul natal niciodata! nu te-ai mai plictisit de tocat aberatii?

View PostQuantum, on 13 februarie 2019 - 14:55, said:

Inca n-a iesit din UE. Cand va iesi efectiv atunci va incepe nasulia.
de ce? mai sint destule tari care nu sint in UE si nu o duc rau!

View Postgeostorm, on 13 februarie 2019 - 15:00, said:

Asa gandesc oare managerii marilor companii din UK ?
Cum isi fac ei bugetul pentru anul urmator daca nu.se stie nimic daca luna urmatoare va fi sau nu Brexit ?
Plus ca iesiri de bani masive sunt.
E vorba de zeci sau daca nu sute de miliarde de euro mutate saptamanile trecute din bancile londoneze catre Frankfurt si Dublin. Iesirile astea  masive de capital de ce nu.se vad in cursul lirei sterline ?
nu se vad, probabil pentru ca sa se mire o anumita categorie de cetateni!

#82
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttytysor, on 17 februarie 2019 - 15:23, said:

de ce? mai sint destule tari care nu sint in UE si nu o duc rau!
Britania nu va mai benefia accesul neingradit pe piata unica UE.

Sper ca nu imi dai exemple pe Serbia, Albania, Bielorusia, Ucraina...

Edited by Quantum, 17 February 2019 - 16:11.


#83
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Rule,Britannia!   Deutschland uber alles! Us Great again!  Ro.- Sa ne dea si noua,maica.   Ceva concluzii trageti??

#84
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postgeostorm, on 13 februarie 2019 - 14:46, said:

In UK mai e o luna si nu se stie nimic ce va fi cu Brexitul.
Bancile retrag zeci de miliarde de euro din UK. Afaceri mari se inchid sau isi restrang activitatea.
Cu toate astea lira sterlina nu se prabuseste, inflatia si dobanzile sunt in scadere.
In UK situatia politica si economica e total instabila, si cu toate astea lira se mentine sus.
Care e explicatia ?
Informativ: ca sa scada o valuta (lira sterlina) trebuie sa fie vanduta sau sa cumperi alta valuta cu ea!(lira sterlina).
Deci in concluzie, depozitele mari de lire sterline ale fondurilor si bancilor precum si excesul firmelor au fost schimbate dupa rezultatul referendumului, mentinand deprecierea patru luni, a fost sistata deprecierea de declinul dolarului, dupa masurile ce le anunta Trump, si probabil dupa clarificarea iesirii o sa avem depreciere ajutata de lirele sterline provemite din vanzarea de actiuni.    
Euro ce se retrag nu afecteza cursul EUR/GBP, ca erau euro in banci si nu au fost cumparati cu lira sterlina!

#85
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunnnami, on 13 februarie 2019 - 20:33, said:

Ce dreaq viata e aia?
pai nu asa ne-a povestit??? aiura ca locuieste cu inca 4-5 paki in camera si trimite lunar citeva zeci de mii de lire sterlinge in tara!

View Postunbrutus, on 14 februarie 2019 - 17:59, said:

....................
ba da, e stabilitate politica, tu insuti ai spus asta intr-un topic pe care l-ai deschis recent si ai spus ca nu intelegi de ce la noi e dezbinare cand la ei e liniste si pace si ca brexistul e acceptat de toata lumea.

Un coleg care ii poate cita domnlui postarea exacta?
lipsa de comunicare! sint probabil 3-4 persoane pe contul respectiv si nu citesc ce au postat schimburile anterioare!

#86
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View PostMikeSpike, on 17 februarie 2019 - 16:30, said:

Rule,Britannia!   Deutschland uber alles! Us Great again!  Ro.- Sa ne dea si noua,maica.   Ceva concluzii trageti??
Pai in ce context poti pune Romania alaturi de  UK, Ger si USA? Adica chiar nu vad nici cea mai mica asemanare, decat ca nu stiu, suntem pe harta cu ei si ei pot veni la noi si noi la ei (cu complicatii pentru USA). Posted Image Strategia tarii trebuie adaptata la posibilitati, ca de aia rade un glob intrg de baiatul ala din Korea de Nord ca si-a facut niste rachete atat de smechere ca s-a daramat site-ul de testare pe ele :)

Edited by filipxxx, 22 February 2019 - 17:26.


#87
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
O sa fie de belea cu UK dupa Brexit. Trecind peste partea economica, exista problema irlandeza, unde aia inca mai auu bombele prin beci, problema scotiana, unde prostii au votat ssa ramina in UK ca sa ramina in UE (buhahahahaha), problemele de importuri, am vazut recent un prost care votase pentru brexit cum zicea ca afacerea lui cu flori o sa fie foarte afectate si l-o intrebat daca nu s-o gindit inainte sa voteze si o zis ca nu. :lol:

Singura optiune viabila pentru UK este varianta PSD, adica sa ignore referendumu si sa spuna ca oamenii sint prea prosti ca sa voteze la gramada pentru chestii importante (ceea ce e de fapt adevarat) :first:

#88
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
A trecut prin razboaie UK, asta-i un fleac. UE va fi ciuruita in final. E o gogoasa prea umflata.

#89
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nici UE nici UK nu are nevoie ca sa fie ciuruita cealalta, dar in fine cand esti hater nationalist nu ai cum sa pricepi ce e cu globalizarea asta. UK fara UE ramane fara forta de munca, in sensul ca nici o munca manuala facuta acum de polonezi, bulgari, romani, nu va mai putea fi vreo data competitiva in exterior ca englezul nu vine sa lucreze la 5 lire pe ora. Posted Image Problema e ca milioanele de fraieri pe care astia ii vor plecati platesc taxe si impozite, consuma in supermarket si aia mai spalati isi iau si case.

Edited by filipxxx, 22 February 2019 - 19:13.


#90
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Divortul e divort, pricepi sau nu. O parte iese mai sifonata decat alta. USA s-a vazut de care parte se afla.
UE o fi buna, dar e condusa de o adunatura. Mai devreme sau mai tarziu vor da cu oistea in gard.
Si, nu e vorba de a te situa de o parte sau alta, ci de a specula. Pentru asta nu ai nevoie de sapa.

Edited by rixthina, 22 February 2019 - 19:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate