Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Un mic eveniment din trecut poate schimba viitorul radical?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pentru cine a vazut filmul A Sound of Thunder tradus la noi ca Vanatoare Fatala stie despre ce vorbesc. In film ne arata un grup de excursionisti foarte bogati care faceau un fel de safari in trecut, iar unul din ei calca din greseala pe un fluture aducandu-l cu el la intoarcere.
Ca urmare a acestui incident prezentul se schimba radical de la clima pana la specii...presupunand ca aceste excursii in trecut ar fi posibile chiar credeti ca un incident atat de mic din trecut poate schimba radical viitorul?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Hai ma, aia au luat ad-literam "butterfly effect"

https://en.wikipedia...utterfly_effect

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X9UTjtxWWn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Eu nu prea vad cum ar fi posibile calatoriile in trecut...nu e ca si cum trecutul ar fi inregistrat pe o banda pe care o derulezi inapoi. Drumul e intr-o singura directie si da, poti calatori in viitor, presupunand ca ai propulsia necesara.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu cred ca ar crea o lume paralela, alternativa...nu cred ca ar schimba viitorul..ar fi un paradox

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Trecutul este acea parte a prezentului care se reflecta in viitor

Nu mai stiu cine a spus-o dar, este posibil sa aiba dreptate Posted Image

#6
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
4 răspunsuri si deja discutia a deraiat de la subiect.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Valmont43, on 12 februarie 2019 - 14:07, said:

Ca urmare a acestui incident prezentul se schimba radical de la clima pana la specii...presupunand ca aceste excursii in trecut ar fi posibile chiar credeti ca un incident atat de mic din trecut poate schimba radical viitorul?

Majoritatea deciziilor majore ale liderilor planetei sunt luate pe fondul unei constipatii, al unei migrene sau a unor ganduri tiranice care circula independent de vointa lor prin creier.
Personal, cred ca diverse stari de viitor influenteaza mai multe linii de evolutie posibile din trecut... Adica punctul final Z din viitor implica punctele intermediare de parcurs in trecut si prezent.  Adica destinul omului, al colectivitatii sau al omenirii e, in linii mari, scris.. lumea se zbate intr-o bucla inchisa, intr-un fir narativ cu final previzibil.. si foarte greu de modificat.

Edited by rosix, 12 February 2019 - 14:35.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Evident că orice eveniment minor din trecut ale cărui implicații nu le cunoști ar modifica complet viitorul aferent acelui trecut.
Asta dacă ipotetic ai ajunge în trecut.

#9
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Nici un eveniment nu se petrece in trecut. Toate se petrec in prezent. Trecutul, prin definitie nu poate modifica nimic pentru ca nu mai exista. Chiar si daca ar fi posibile si realizabile calatoriile in timp tot in prezent s-ar petrece totul. Lasam la o parte ca nu e sigur ca din trecutul in care ai calatorit te intorci in acelasi prezent din care ai plecat..... Teorii, teorii.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arsmundis, on 12 februarie 2019 - 14:59, said:

Nici un eveniment nu se petrece in trecut. Toate se petrec in prezent. Trecutul, prin definitie nu poate modifica nimic pentru ca nu mai exista.

Te inseli. Trecutul exista permanent in memoria individului si a colectivitatii si are un rol activ in determinarea viitorului.  In fiecare zi, miliarde de oameni, sub influenta evenimentelor trecutului actioneaza intr-o forma sau alta influentand viitorul.

Spre exemplu: o criza financiara care afecteaza major bursele nu ar fi atat de grava daca nu ar fi precedata de alta cu ani in urma care lasa urme in memoria colectiva.

In psihoterapia pe baza de hipnoza se intervine sub hipnoza asupra trecutului subiectiv al pacientului (experientele personale trecute) care il impiedica sa functioneze eficient in prezent (ex: sa urmeze o facultate, sa pastreze un job, etc) si ii afecteaza viitorul.  Schimband perceptiile subiective ale pacientului cu privire la un eveniment traumatizant din trecut, el va deveni mai adaptat in prezent si isi va construi mai eficient viitorul.

Edited by rosix, 12 February 2019 - 15:08.


#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 george_alexandru, on 12 februarie 2019 - 14:16, said:

Eu nu prea vad cum ar fi posibile calatoriile in trecut...nu e ca si cum trecutul ar fi inregistrat pe o banda pe care o derulezi inapoi. Drumul e intr-o singura directie si da, poti calatori in viitor, presupunand ca ai propulsia necesara.
Asa sustinea si Stephen Hawking dar intrebarea mea este ipotetica. Adica presupunand prin absurd ca aceste calatorii in trecut ar fi posibile cum pot ele modifica atat de drastic viitorul. Daca eu il omor pe bunicu, ce se intampla cu mine?
In film aceasta modificare/alterare este si mai drastica, un banal fluture ucis a schimbat totul...mi se pare exagerat totusi....

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Valmont43, on 12 februarie 2019 - 15:09, said:


Asa sustinea si Stephen Hawking dar intrebarea mea este ipotetica. Adica presupunand prin absurd ca aceste calatorii in trecut ar fi posibile cum pot ele modifica atat de drastic viitorul. Daca eu il omor pe bunicu, ce se intampla cu mine?

Chiar exista un paradox logic numit paradoxul bunicului.


Paradoxul presupune ipostaza în care un om călătorește înapoi în timp și își ucide bunicul biologic, înainte ca acesta din urmă să o întâlnească pe bunica omului călător. Ca rezultat, unul din părinții călătorului (și prin extensie, călătorul însuși) nu va fi niciodată conceput. Acest fapt implică imposibilitatea ca el să poată călători înapoi în timp, ceea ce la rândul său implică bunicul fiind încă în viață, iar călătorul reușind a fi conceput, permițându-i să se întoarcă în timp ca să își ucidă bunicul. Astfel, fiecare posibilitate pare să implice propria sa negare, un tip de paradox logic.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Valmont43, on 12 februarie 2019 - 15:09, said:

Asa sustinea si Stephen Hawking dar intrebarea mea este ipotetica. Adica presupunand prin absurd ca aceste calatorii in trecut ar fi posibile cum pot ele modifica atat de drastic viitorul. Daca eu il omor pe bunicu, ce se intampla cu mine?

Daca tu-l omori pe bunicu nu se intampla nimic cu tine, ca te-ai nascut deja, in schimb modifici tot cursul istoriei in care a intervenit bunicul in cursul vietii lui, inclusiv vietile celorlalti influentati de viata si faptele bunicului tau. Chiar daca il omori inainte sa contribuie la propria conceptie (contribuind la nasterea unuia dintre parintii tai), chestia asta nu te va afecta personal dar vei descoperi un alt "viitor" cand te vei intoarce.

Edited by rosix, 12 February 2019 - 16:01.


#14
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Un mic eveniment din trecut poate schimba viitorul radical?

Daca e vorba de viata unei persoane cu siguranta da. Pot sa iti spun o gramada de povesti ce incep cu "eram beat si..." Posted Image)) .  

Ca sa nu mai vorbesc de un tovaras de al meu care la o petrecere tot asa mort de beat a facut sex cu o tipa ...cum i s-a schimbat viitorul?   E tatal unui copil si sotul tipei ... Posted Image))

Edited by albnegru55, 12 February 2019 - 16:14.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Pai daca-l omori oe bunicu, inseamna mama ta nu s-a nascut. Deci nici tu nu existi.

#16
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Valmont43, on 12 februarie 2019 - 15:09, said:

In film aceasta modificare/alterare este si mai drastica, un banal fluture ucis a schimbat totul...mi se pare exagerat totusi....
Pai da, dar fluturele ala ar fi fost mai tarziu mancat de o soparla sa zicem, care a ramas fara masa, asa ca a murit de foame. Soparla aia daca ar fi supravietuit, ar fi fost mancata apoi de un mamifer, care si el a ramas fara masa si a murit la randul lui de foame, asta insemnand ca si toti descendentii mamiferului au disparut si ei, influentand peste milioane de ani felul in care primele triburi de oameni au vanat, s-au hranit si au evoluat in cele din urma.
Practic, o schimbare relativ minora chiar daca nu are o mare influenta pe termen scurt in mediul inconjurator, are efecte din ce in ce mai pronuntate in timp, e ca un val ce creste in continuu.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 Valmont43, on 12 februarie 2019 - 15:09, said:

Asa sustinea si Stephen Hawking dar intrebarea mea este ipotetica. Adica presupunand prin absurd ca aceste calatorii in trecut ar fi posibile cum pot ele modifica atat de drastic viitorul. Daca eu il omor pe bunicu, ce se intampla cu mine?
In film aceasta modificare/alterare este si mai drastica, un banal fluture ucis a schimbat totul...mi se pare exagerat totusi....

Recunosc ca imi plac foarte mult filmele bune pe acest subiect pentru ca imi stimuleaza foarte mult imaginatia. In cele mai multe am vazut ca se merge pe schimbarea prezentului. Eu cred ca, daca ar fi posibil, s-ar crea o realitate paralela.

 rosix, on 12 februarie 2019 - 15:05, said:

Te inseli. Trecutul exista permanent in memoria individului si a colectivitatii si are un rol activ in determinarea viitorului.  In fiecare zi, miliarde de oameni, sub influenta evenimentelor trecutului actioneaza intr-o forma sau alta influentand viitorul.

Spre exemplu: o criza financiara care afecteaza major bursele nu ar fi atat de grava daca nu ar fi precedata de alta cu ani in urma care lasa urme in memoria colectiva.

In psihoterapia pe baza de hipnoza se intervine sub hipnoza asupra trecutului subiectiv al pacientului (experientele personale trecute) care il impiedica sa functioneze eficient in prezent (ex: sa urmeze o facultate, sa pastreze un job, etc) si ii afecteaza viitorul.  Schimband perceptiile subiective ale pacientului cu privire la un eveniment traumatizant din trecut, el va deveni mai adaptat in prezent si isi va construi mai eficient viitorul.

Foarte misto aceasta explicatie.

#18
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,700
  • Înscris: 09.05.2008

 dan1980_25, on 12 februarie 2019 - 16:13, said:

Pai daca-l omori oe bunicu, inseamna mama ta nu s-a nascut. Deci nici tu nu existi.
Nu e chiar asa.
Pentru ca modificand trecutu', modifici si viitoru'.
Ca d-aia calatoresti in trecut si modifici ceva, ca sa schimbi ceva si in viitor.
Tu pleci de la premisa ca cel ce face calatoria se va si intoarce.
Ceea ce nu prea mai merge, ca nu mai are cine sa se intoarca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate